Nr 10/2018 (5.03.2018)
Czy skan oka pozwoli na określenie stanu zdrowia?
Badacze z Google stworzyli algorytm sztucznej inteligencji pozwalający ocenić ryzyko zapadnięcia na choroby układu sercowo-naczyniowego na podstawie skanu siatkówki. Algorytm bazuje na głębokim uczeniu i potrafi przewidzieć, czy w ciągu kolejnych 5 lat pacjentowi grozi ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, takich jak atak serca czy udar. Testy dowodzą, że robi to ze skutecznością 70%, która jest porównywalna z innymi, inwazyjnymi metodami oceny.
Po lewej widoczny jest skan tylnej części oka. Ciemniejszy obszar to plamka żółta, jasny - tarcza nerwu wzrokowego. Widoczne są też naczynia krwionośne. Po prawej obraz z punktami analizy (na zielono) wyznaczonymi przez algorytm w postaci mapy cieplnej. Problemy z układem krwionośnym są związane z kształtem naczyń krwionośnych, a innych chorób z tarczą nerwu wzrokowego.
Dokładna obserwacja stanu naczyń krwionośnych występujących w okolicy siatkówki oka pozwala na określenie stopnia zaawansowania chorób różnych układów narządowych (np.: nadciśnienie, cukrzyca). Algorytm głębokiego uczenia samodzielnie wyznaczył cechy siatkówki, które może powiązać z określonymi chorobami. Działanie nie musi być ograniczone do jednej choroby, program potrafi np. oszacować ciśnienie tętnicze oraz z dużą skutecznością (71%) stwierdzić czy pacjent jest palaczem. Bazą treningową dla algorytmu były zdjęcia siatkówki ponad 280 000 pacjentów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z tradycyjnie zdiagnozowanymi chorobami. Proces nauki jest podobny do procesu zdobywania doświadczenia przez np. lekarzy. Im więcej danych zostanie przeanalizowanych, tym „mądrzejsza” staje się sieć neuronowa.
Program może stać się narzędziem wspomagającym proces diagnostyki. Bez konieczności badania krwi, sprawdzania wieku, nałogów, czy wagi da się szybko, bezinwazyjnie i tanio rozpoznać konkretne zmiany świadczące o możliwości rozwoju poważnych chorób. Samo użycie głębokiego uczenia do wyszukiwania chorób stanowi nowe podejście w diagnostyce. Metoda ta nie sprowadza się jedynie w wykrywaniu chorób, ale również dostarcza dane do dalszej analizy. W przyszłości pacjenci poddani badaniom przesiewowym algorytmem Google będą następnie szczegółowo diagnozowani w kierunkach wskazanych przez program. Jest nadzieja na znaczące zwiększenie wykrycia np. stanów przedrakowych i wdrożenie skutecznego leczenia już w początkowej fazie choroby.
Automatyczny backup nagrań.
Remote backup to program przeznaczony dla urządzeń Hikvision, pozwalający na kopiowanie nagrań z rejestratora lub kamery na dysk twardy w komputerze poprzez sieć LAN. Proces może być włączany ręcznie lub automatycznie według określonego harmonogramu.Najważniejsze właściwości programu:
- na komputerze na którym jest uruchamiany program należy określić partycję archiwum. Po jej wypełnieniu program może nadpisywać najstarsze dane lub zatrzymać tworzenie kopii.,
- możliwość backupu do 32 kanałów,
- praca w trybie automatycznym lub ręcznym,
- w harmonogramie należy określić:
- kanały, z których ma być robiona kopia,
- dni tygodnia i godzinę początku wykonywania kopii,
- maksymalny czas wykonywania kopii,
- ilość dni wstecz z kiedy będzie robiona kopia (1-30),
- zakres godzinowy nagrania (cała doba lub jej część),
- typ kopiowanego nagrania: wszystkie, z harmonogramu, detekcji ruchu, alarmu, nagrywania ręcznego,
- ze względu na pracę innych urządzeń w lokalnej sieci można ograniczyć prędkość przesyłu danych,
- program posiada wbudowany odtwarzacz nagrań.
Należy zwrócić uwagę na to, że kopia nie jest robiona w momencie nagrania, ale na następny dzień. Jeżeli opóźnienie backupu będzie odpowiadało czasowi, z jakim archiwizowane są nagrania w rejestratorze, to można dysponować nagraniami ze znacznie dłuższego okresu. Te młodsze będą znajdować się na rejestratorze te starsze na komputerze.
Transmisja strumieniowa obrazu wysokiej jakości Full HD.
Firma DIPOL wprowadziła do oferty Enkoder mhi430 R81607, który sygnał wysokiej rozdzielczości (FullHD) podany na złącza HDMI enkoduje do strumienia IP. Enkoder mhi430 generuje trzy niezależnie konfigurowane strumienie wideo kodowane w standardzie H.264 z indywidualnymi adresami multicast. Transmisja odbywa się poprzez wyjście RJ-45 oferujące strumieniowanie sygnału IP w technice UDP/RTP (multicast) lub SAP/SDP. Do oglądania strumieni IP generowanych przez enkoder posłużyć mogą komputery PC, laptopy, smartfony oraz inne urządzenia mobilne z zainstalowaną darmową aplikacją VLC rozwijaną przez VideoLAN oraz rozpowszechnianą na licencji GPL. Odtwarzacz multimedialny obsługuje wiele rodzajów plików bez konieczności instalacji dodatkowych kodeków.Terra mhi430 R81607 - konwersja z 3 źródeł HDMI do trzech strumieni IP,
kodowanie w standardzie H.264 z indywidualnymi adresami multicast
kodowanie w standardzie H.264 z indywidualnymi adresami multicast
Zalety rozwiązania TERRA:
- konwersja wejściowego sygnału w rozdzielczości Full HD (1920x1080-60p) z 3 źródeł HDMI do trzech strumieni IP SPTS (Single Program Transport Stream),
- kodowane w standardzie H.264 z indywidualnymi adresami multicast - małe wykorzystanie zasobów sieci LAN,
- port RJ-45 do konfiguracji,
- możliwość oglądania telewizji na komputerach PC oraz laptopach z zainstalowanym bezpłatnym oprogramowaniem VLC,
- unikatowy protokół komunikacji SAP/SDP pozwalający na automatyczną konfigurację odbiorników IPTV HD-442 R81612,
- wykorzystanie skrętki komputerowej jako medium transmisyjnego,
- łatwy przesył sygnału tv na duże odległości (światłowód).
Monitoring domu w oparciu o kamery Signal z kompresją H.265/H.265+.
Poniżej zamieszczony został schemat monitoringu domu w oparciu o 2 Mpix kamery IP Signal z kompresją H.265. Do jego budowy wykorzystano kamery wewnętrzne HDV-200P K1817 i kamery zewnętrzne HDC-260P K1877 z obiektywem o ogniskowej 2,8 - 12 mm, pozwalającym na zmianę kąta widzenia w zakresie 90 - 26°. Wbudowany oświetlacz podczerwieni zapewnia prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Zgodnie z poniższym schematem do połączenia systemu i zasilenia kamer wykorzystany został 8-portowy switch PoE ULTIPOWER N29982. Do zapisu obrazu wykorzystano 8-kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-7608NI-K2 K22074 z obsługą kompresji H.265+/H.265/H.264+/H.264. Zastosowanie dysku o pojemności 2 TB M89270 pozwala w przypadku nagrywania ciągłego i włączonej kompresji H.265 przechowywać nagrania z 7 kamer 2 Mpix przez 12 dni, a przy kompresji H.265+ około dwa razy dłużej. W celu uzyskania dostępu do rejestratora poprzez sieć internetową lub Wi-Fi można podłączyć do systemu router, np: TP-Link Archer C20 AC900 N3258.
Schemat monitoringu domu rodzinnego w oparciu o kamery IP Signal
Ekonomiczny router WiFi.
Totolink N300RT N3450 to router bezprzewodowy, zgodny ze standardem 802.11n. N300RT zawiera w sobie punkt dostępowy, wbudowany router szerokopasmowy (do usługi xDSL lub modemu kablowego) oraz 4-portowy przełącznik FastEthernet. Pozwala na przesył danych bezprzewodowo z prędkością do 300 Mb/s. Dwie anteny zapewniają stabilny sygnał oraz szeroki zasięg WiFi, dzięki czemu wiele urządzeń może współdzielić jedno połączenie internetowe. Ponadto obsługuje metodę szyfrowania WPA / WPA2, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do sieci WiFi.Cechy wyróżniające:
- Zgodność ze standardem IEEE 802.11n/g/b dla częstotliwości 2,4 GHz,
- Przesył danych bezprzewodowo do 300 Mb/s,
- Zaawansowana technologia MIMO, zwiększająca przepustowość i zasięg sieci bezprzewodowej,
- Obsługiwane funkcje: DHCP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP,
- Szyfrowanie bezprzewodowe: 64/128 bit WEP, WPA, WPA2,
- Szybkie połączenie z zabezpieczoną siecią za pomocą WPS,
- Funkcje filtrowania IP, Port, MAC, URL, przekierowywanie portów,
- QoS: kontrola przepustowości w oparciu o IP lub MAC,
- Multi-SSID pozwalająca użytkownikowi na tworzenie wielu identyfikatorów SSID zgodnie z jego potrzebami,
- Obsługa VLAN dla IPTV oraz innych usług internetowych,
- Uniwersalna funkcja WDS dla łatwej rozbudowy sieci,
- Obsługuje protokół TR 069 dla zdalnego zarządzania.
Router TOTOLINK N300RT WiFi 300Mb/s WAN 10/100Mb/s 4x LAN 10/100 Mb/s N3450
Światłowody w instalacjach TV.
Projektanci instalacji niskoprądowych stoją często przed dylematem wyboru medium transmisyjnego dla dostarczania usług TV do mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Naturalnym wyborem jest okablowanie miedziane dla całej instalacji. Coraz częściej jednak dostrzegane są zalety okablowania światłowodowego i to właśnie ono stanowi bazę dla części instalacji (np. magistrale sygnału, czy tor kablowy dachu do odległego pomieszczenia teletechnicznego itd.).Wśród szeregu zalet instalacji światłowodowych pamięta się głównie o niskim tłumieniu sygnału, przekładającym się na możliwie dalekie zasięgi transmisji. Tymczasem lista zalet stosowania tego medium w instalacjach RTV/SAT jest znacznie dłuższa:
- możliwość przesyłania sygnałów TV na znaczne odległości bez konieczności regenerowania sygnału - w zależności od topologii sieci oraz zastosowanych w niej urządzeń. W przypadku magistrali światłowodowej bez znaczenia pozostaje wielkość obiektu, w jakim realizowana jest instalacja. Sygnał przesyłać można na setki metrów lub nawet dziesiątki kilometrów bez konieczności jego regenerowania. W przypadku rozległych budynków znacznie uprości to szkielet instalacji. Tradycyjna instalacja, bazująca na przewodach miedzianych, pozwala na przesył sygnału w torze magistralnym na kilkadziesiąt metrów. Dystans ten zwiększać można poprzez zastosowanie wzmacniaczy - choć i to niesie za sobą pewne ograniczenia (oraz koszty wdrożeniowe i eksploatacyjne).
- 100% odporności na przepięcia - ten często pomijany fakt w wielu sytuacjach może okazać się najważniejszym. Instalacje RTV/SAT mające swój początek na dachach budynków są szczególnie narażone na przepięcia powstałe z wyładowań atmosferycznych. Pomimo prawidłowego uziemienia wszystkich elementów instalacji, cześć urządzeń ulega nieodwracalnym uszkodzeniom. Co warte podkreślenia, na przepięcia narażone są nie tylko urządzenia wchodzące w skład samej instalacji, ale również, w skrajnych przypadkach, urządzenia konsumenckie, tj. odbiorniki satelitarne, czy telewizory. Kabel światłowodowy stanowi doskonałą izolację od przepięć. Oznacza to, że wszelkie ładunki wyindukowane w kablu miedzianym w wyniku wyładowań atmosferycznych powstałych w okolicy anten zatrzymają się na zainstalowanym zaraz za nimi nadajniku optycznym, dlatego wszystkie kolejne elementy instalacji są w 100% chronione.
Przepięcia w instalacjach RTV/SAT mogą być bardzo kosztowne.
Zastosowanie światłowodów eliminuje ten problem.
Zastosowanie światłowodów eliminuje ten problem.
- mniej miejsca w szachtach instalacyjnych - typowa magistrala multiswitchowa liczy 9 przewodów koncentrycznych o średnicy około 7 mm każdy. Decydując się na magistralę bazującą na kablu światłowodowym uzyskujemy możliwość przesyłu pakietu sygnału w jednym kablu o średnicy nawet 2 - 3 mm.
- 100% odporności na zakłócenia elektromagnetyczne - światłowody bez obaw układać możemy razem z okablowaniem miedzianym, przeznaczonym do transmisji innych sygnałów, czy zasilania.
- niższy koszt okablowania magistralnego - w przypadku wyboru typowych kabli światłowodowych koszt wybudowania magistrali multiswitchowej może być kilka lub kilkanaście razy niższy w stosunku do magistrali miedzianej. Wynika to zarówno z faktu, iż cena jednostkowa kabla światłowodowego może być niższa, niż cena przewodu koncentrycznego dobrej klasy, jak również z faktu konieczności ułożenia mniejszej liczby kabli.

Schemat światłowodowej instalacji RTV/SAT w budynku wielorodzinnym
Multiswitch przelotowy SRM-581 Terra R80581 wyposażony został w 4 pary wyjść. Każde z wyjść pracować może jako wyjście typu dSCR Out (umożliwiające niezależny podział sygnału RTV/SAT przy pomocy jednego kabla koncentrycznego) lub Legacy Out (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach służących do podłączenia klasycznego tunera satelitarnego). | ||
Miernik sygnału DVB-T/T2/C oraz DVB-S/S2 WS-6980 R10837 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD) oraz kablowej DVB-C. Posiada kolorowy wyświetlacz LCD wykonany w technologii TFT o wielkości 7". Idealny do uruchamiania każdej instalacji TV/SAT. Pozwala na ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd wybranego kanału. | ||
Gniazdo podwójne, łącznik RJ-45 kat.6A (ekranowane) J2209 służy do łączenia przewodów zakończonych ekranowanymi wtykami RJ-45 kat. 6A. Posiada dwa gniazda 8P8C. | ||
Warto przeczytać:
PoC - odpowiednik PoE w systemach monitoringu HD-TVI. PoC - Power over Coaxial to nowy system pozwalający na transfer sygnału wideo i zasilania przez wspólny przewód. Dzięki temu wykonanie instalacji jest znacznie prostsze - wystarczy że dla każdej kamery zostanie ułożony jeden przewód koncentryczny lub para skrętki min. kategorii 5e. Połączenie przewodem koncentrycznym nie wymaga dodatkowych akcesoriów, połączenie skrętką wymaga transformatorów wideo obsługujących PoC np. DS-1H18 M16641...>>>więcej