Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2018 (26.02.2018)

Okulary, które rozpoznają twarz.

Technika rozpoznawania twarzy nie jest już obecna wyłącznie w filmach science fiction - już teraz wykorzystywana jest w codziennym życiu. Obecnie twarz użytkownika może odblokować telefon, czy też posłużyć jako karta pokładowa samolotu lecącego z Bostonu na Arubę (linie Jetblue). Nowością jest wykorzystanie tej techniki przez chińskich policjantów, którzy za pomocą kamery przymocowanej do okularów są w stanie identyfikować ludzi.
Oprócz specjalnych okularów, chiński system wymaga dodatkowego urządzenia mobilnego, noszonego przez funkcjonariusza policji - zawiera ono dane twarzy offline, tak aby system działał jak najsprawniej. Oprogramowanie potrafiło tylko na jednym miejskim dworcu złapać siedem poszukiwanych osób oraz ujawnić kilku pasażerów, którzy podróżują pod fałszywą tożsamością.
Funkcjonariusz policji wykorzystujący technikę rozpoznawania twarzy
(źródło: http://si.wsj.net)
Zasada działania systemu wygląda następująco: oprogramowanie wspomagające rozpoznawanie twarzy wykorzystuje dwuetapowy proces. Pierwszy polega na zlokalizowaniu twarzy w danym "obrazie", a kolejny etap odpowiada za wyszukiwanie i dopasowanie twarzy (wykorzystując bazę danych). Ludzka twarz, dzięki specjalnym algorytmom, reprezentowana jest za pomocą danych liczbowych. W przeciągu ostatnich 10 lat techniki klasyfikacji twarzy znacznie się rozwinęły.
Oczywiście istnieje kluczowa różnica między używaniem techniki rozpoznawania twarzy w smartfonie, gdzie użytkownik pozuje do zdjęcia, a techniką rozpoznawania twarzy w tłumie przez policję. Złe rozpoznanie twarzy przez policyjny system może spowodować poważne konsekwencje dla podejrzanego. Systemy sztucznej inteligencji potrzebują ogromnej ilość danych, aby nauczyć się poprawnego wykonywania zadań oraz minimalizowania pomyłek. Wydaje się jednak, że prace nad tym zagadnieniem w kontekście bezpieczeństwa obywateli mają uzasadnienie.

Zasięg transmisji dla systemów Turbo HD 4.0.

Najnowsza generacja kamer HD-TVI Turbo HD 4.0 posiada duże możliwości co do zasięgu transmisji. Dane oraz zasilanie mogą być transmitowane z wykorzystaniem kabli koncentrycznych lub skrętki. Zasięg transmisji zależy od typu przewodu. Czwarta generacja posiada znacznie lepsze właściwości transmisyjne niż pierwsza i takie same, jak trzecia. Porównując do pierwszej generacji można przyjąć, że zasięg uległ średnio dwukrotnemu zwiększeniu. Przykładowo, dla najbardziej popularnej konfiguracji, czyli przewodu typu RG-59 E1041 i rozdzielczości 1080p, zasięg wzrósł z 500 m do 800 m. Podsumowanie zmian przedstawiono na poniższym wykresie.
Porównanie zasięgu transmisji dla systemów TurboHD 1.0 oraz 4.0 dla różnych
typów przewodów oraz rozdzielczości
Jak widać, transmisja sygnału 720p w przypadku wykorzystania przewodu RG-6 klasy A możliwa jest nawet na dystansie 1200 m. Jest to blisko 2,5-krotnie więcej w odniesieniu do standardu w wersji 1.0.

Pomiary sygnałów RTV/SAT.

Poziom sygnału to nie jedyny parametr, jaki wziąć należy pod uwagę podczas wykonywania pomiarów cyfrowej telewizji. Równie ważnymi, o ile nie ważniejszymi, są: współczynnik błędu modulacji MER (Modulation Error Ratio) oraz współczynnik bitowej stopy błędów BER (Bit Error Rate). MER traktować można nie jako miarę jakości sygnału, ale jako miarę marginesu, jaki pozostawia nam instalacja do całkowitego zaniku sygnału. Pominięcie tego parametru podczas pomiarów może zaowocować szeregiem niespodzianek, z których najpopularniejszą jest okresowy zanik sygnału cyfrowego spowodowany np. przez przejeżdżającą obok ciężarówkę lub gorszą pogodą. Zapewnienie marginesu bezpieczeństwa (odpowiednio dużego odstępu od klifu) poprzez pomiar MER pozwoli uniknąć tego typu sytuacji. Trzecim istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania pomiarów sygnału naziemnej telewizji cyfrowej jest BER. Parametr ten znany doskonale wszystkim instalatorom anten satelitarnych ilustruje jakość odbieranego sygnału. Mówi o tym jaka cześć bitów, które docierają do odbiornika została przekłamana na skutek występujących w kanale transmisyjnym zakłóceń i interferencji. Oferta firmy DIPOL została poszerzona o nowy miernik sygnału DVB-T/T2/C oraz DVB-S/S2 z wbudowanym tunerem.
Profesjonalny miernik Rover Scout ST2+
Miernik sygnału WS-6980 R10837 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD) oraz kablowej DVB-C.
Posiada kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 7''.
Cechy wyróżniające:
 • pomiar sygnałów DVB-T/T2/C oraz DVB-S/S2
 • podgląd odbieranego kanału na wyświetlaczu LCD wielkości 7"
 • wbudowany dekoder wideo: MPEG-2/H.264
 • wskazanie siły i jakości sygnału
 • procentowe wskazanie jakości sygnału
 • pomiar wszelkich niezbędnych parametrów sygnału, takich jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV, C/N, BER, MER
 • analizator widma sygnału
 • wykres konstelacji
 • sygnał dźwiękowy znalezienia satelity (możliwość wyłączenia)
 • ładowarka samochodowa w komplecie
 • akumulator Li-On 7.4 V/3000 mAh
 • możliwość edycji satelity, transpondera, częstotliwości
 • obsługa DiSEqC: 1.0, 1.1,1.2, 0/22 kHz, Unicable (dSCR)
 • złącze USB (obsługiwany format pliku: wma, mp3, mp4, avi, jpg, jpeg, bmp, img)

Nowe kamery IP marki Signal z kompresją H.265+/H.265.

Do oferty firmy DIPOL zostały wprowadzone dwa nowe modele kamer IP Signal o rozdzielczości 2 Mpix, HDV-200P K1817 w obudowie kopułowej i HDC-260P K1877 w obudowie kompaktowej. Wyposażone są w obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8-12 mm pozwalający na zmianę kąta widzenia w zakresie 90° - 26° i oświetlacz podczerwieni pozwalający na prawidłową pracę w nocny. Kamery obsługują nowe metody kompresji H.265+/H.265 oraz starsze H.264+/H.264. Dzięki zaimplementowaniu kilku metod kompresji, kamera może zostać wykorzystana do budowy monitoringu w oparciu o nowoczesne rejestratory Hikvision z kompresją H.265 (serie DS-76/77NI-I, DS-76/77NI-K wspierają kompresję H.265+, H.265, H.264+, H.264), jak i starsze modele wspierające H.264 (seria DS-76/77NI-E wspiera kompresję H.264+, H.264). Obydwie kamery posiadają obudowy wysokiej klasy szczelności IP66, pozwalające na pracę w warunkach zewnętrznych. Mogą być zasilane w tradycyjny sposób DC 12V lub za pomocą PoE (802.3af).
Kamera IP kopułowa Signal HDV-200P (2 Mpix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 30m, H.265/H.264, PoE)
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-260P (2 Mpix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 40m, H.265/H.264, PoE)
Widok kamery HDV-200P K1817
w obudowie kopułowej
Widok kamery HDC-260P K1877
w obudowie kompaktowej

Bezprzewodowy Internet w szkole.

Szkolna sieć bezprzewodowa umożliwiać powinna dostęp do sieci Internet w całym budynku szkoły i oferować taką przepustowość, aby wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji mieli swobodny dostęp do usług świadczonych za pomocą sieci. Kluczowym zagadnieniem przy wyborze urządzeń jest więc ich przepustowość i maksymalna ilość obsługiwanych użytkowników. Internet oferuje równie łatwy i szybki dostęp do użytecznej wiedzy, jak i do treści odwracających uwagę ucznia, dlatego szkolna sieć powinna podlegać pewnym ograniczeniom, np. czasowym, oferowanej przepustowości łącza, dostępnych treści itp.
Najlepszą praktyką przy budowie tego typu sieci bezprzewodowych jest stworzenie kilku, całkowicie niezależnych SSID (ang. Service Set Identifier - identyfikator sieci), tak, aby poszczególne grupy użytkowników łączyły się z konkretną siecią WiFi. Sieci takie należy stworzyć dla:
 • uczniów,
 • nauczycieli,
 • administracji,
 • gości przychodzących po lekcjach.
Najistotniejszą rzeczą jest, aby sieci bezprzewodowe były od siebie odizolowane - urządzenia podłączone do jednej sieci nie są widoczne dla urządzeń znajdujących się w drugiej.
Punkty dostępowe TP-Link EAP są polecane do tworzenia wydajnej i niezawodnej sieci Wi-Fi w tak wymagającym środowisku, jakim jest szkoła. Urządzenia posiadają nowoczesny wygląd oraz cechuje je łatwość montażu na ścianie lub suficie. Aplikacja sterująca pozwala na monitoring w czasie rzeczywistym, graficzną analizę ruchu w sieci oraz jednoczesną aktualizację oprogramowania na wielu urządzeniach.
Przykładowe rozmieszczenie urządzeń TP-Link EAP EAP225 N2567

Kalibracja spawarki Signal Fire AI-8.

Kalibracja spawarki światłowodowej polega na dostosowaniu mocy oraz temperatury generowanego łuku elektrycznego do aktualnie panujących warunków środowiskowych. Dobrze dobrany łuk pozwala na wykonywanie prawidłowych spawów, zarówno z punktu widzenia tłumienia, jak i wytrzymałości. Kalibracja powinna być wobec tego wykonywana zawsze przed właściwym spawaniem - na początku pracy lub przy drastycznie zmieniających się warunkach (np. nagły spadek temperatury wynikający z zakończenia spawania wewnątrz budynku oraz dalszych prac na zewnątrz).
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 L5870 bazuje na popularnej metodzie kalibracji - umieszczone w komorze spawania włókna poddawane są działaniu kolejnych łuków elektrycznych. Włókna ulegają stopieniu, a oprogramowanie spawarki dokonuje pomiaru i analizy odległości na jaką cofają się czoła włókien. Na podstawie pomiaru ustalane są odpowiednie parametry łuku elektrycznego.
Przygotowanie włókien jest takie samo, jak w przypadku spawania. Zdarza się, że czynność tę należy powtórzyć. Cała procedura nie powinna zająć jednak więcej niż kilka minut. Po poprawnie wykonanej kalibracji, spawarka automatycznie przejdzie w "normalny" tryb pracy, tzn. tryb spawania włókien. Informuje o tym zmiana odpowiedniej ikony na wyświetlaczu.

Film prezentujący proces kalibracji spawarki Signal Fire AI-8 L5870.

Nowości produktowe:

Wzmacniacz AS-039L Terra
Wzmacniacz AS-039L TERRA R82031 stosowany jest jako wzmacniacz abonencki w celu rozprowadzenia sygnału z pasma FM/VHF/UHF (47-790 MHz) do kilku lub kilkunastu odbiorników. Posiada on dwa wyjścia RF oraz potencjometr służący do regulacji wzmocnienia w przedziale 0...12 dB. Wbudowana prekorekcja charakterystyki kabla kompensuje różnicę w tłumieniu wyższych częstotliwości przez przewód.
Antena telewizyjna 5-12/21-60 DVB-T aktywna
Antena telewizyjna 5-12/21-60 DVB-T aktywna A6045 przeznaczona jest do pracy wewnątrz oraz na zewnątrz budynków, do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T zarówno w paśmie VHF (174-230 MHz), jak UHF (470-790 MHz). Urządzenie posiada bardzo dobre parametry szumowe dzięki zastosowaniu wysokiej klasy wzmacniacza niskoszumowego. Antena może odbierać sygnały z polaryzacji pionowej i poziomej. Antena posiada zintegrowany filtr LTE.
Router Gigabitowy TOTOLINK A3002RU AC1200 WAN 1x10/100/1000 Mb/s LAN 4x 10/100/1000 Mb/s
Router Gigabitowy TOTOLINKA3002RU N3462 to router bezprzewodowy dual band (2,4 i 5 GHz) zgodny ze standardem 802.11ac.A3002RU zawiera w sobie punkt dostępowy, wbudowany router szerokopasmowy (do usługi xDSL lub modemu kablowego) oraz 4-portowy przełącznik Gigabit Ethernet. Pozwala on na przesył danych bezprzewodowo z prędkością do 1167 Mb/s. Cztery anteny zapewniają stabilny sygnał oraz szeroki zasięg WiFi, dzięki czemu wiele urządzeń może współdzielić jedno połączenie internetowe. Ponadto obsługuje metodę szyfrowania WPA / WPA2, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do sieci WiFi.

Warto przeczytać:

Jakie są wymagania dla komputerów używanych w systemach monitoringu Hikvision? Rozbudowany system monitoringu, oprócz standardowo wykorzystywanych kamer i rejestratorów, może wymagać dodatkowych urządzeń, takich jak dekodery ścian wizyjnych (np. DS-6404HDI-T K2304), wydzielone stacje robocze z aplikacją kliencką (iVMS-4200), czy serwery: Serwer Strumieni - Stream Media Server oraz Serwer Zapisu - Storage Server. Poniżej przedstawiono schemat takiego sytemu...>>>więcej
TRISET - Kable koncentryczne dla nowoczesnych instalacji TV