Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 8/2018 (19.02.2018)

Airbus wykonał pierwszy lot autonomiczną taksówką.

Kiedy w 2016 roku koncern lotniczy Airbus z siedzibą w Tuluzie ogłosił, że ma zamiar opracować powietrzną taksówkę, brzmiało to jak marzenie z filmu fantasty. Europejski producent samolotów pokazał, że nie żartuje. Ekipa Airbusa z powodzeniem przeprowadziła udane loty autonomicznej taksówki powietrznej o nazwie "Alpha One". Odbyły się one w nowym centrum testowym w Pendleton w stanie Oregon. "Alpha One" ma 6,2 m szerokości, 5,7 m długości, 2,8 m wysokości, waży 744 kg i zabiera na pokład jednego pasażera. Powietrzny prototyp taksówki wzniósł się na wysokość pięciu metrów i pozostał w powietrzu przez 53 sekundy.
Alpha One - czy w przyszłości tak będą wyglądać taksówki?
W przyszłości drony mają ułatwić szybkie i sprawne przemieszczanie się po zakorkowanych miastach. Dzięki nim będzie można zaoszczędzić czas i uniknąć ulicznych korków. Szacuje się, że ostateczna wersja drona "Alpha One" trafi do masowej sprzedaży najpóźniej w 2020 roku. Firma lotnicza pracuje nad w pełni autonomicznym autopilotem, który zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas przelotu pasażerów. Oprogramowanie i czujniki tworzone są z myślą iż w niedługim czasie pojawi się wiele podobnych powietrznych taksówek i w powietrzu mogą tworzyć się korki.

Dostęp do urządzeń monitoringu Hikvision za pośrednictwem Hik-Connect.

Hik-Connect to usługa sieciowa przeznaczona dla urządzeń Hikvison. Integruje w sobie chmurę P2P do zdalnego podglądu za pośrednictwem smartfonów i tabletów. Zapewnia szerokie możliwości nadzoru i podstawowej konfiguracji: podgląd na żywo (także równocześnie wielu kanałów), sterowanie PTZ, zoom cyfrowy, podsłuch, odtwarzanie nagrań z archiwum i obsługę powiadomień alarmowych (naruszenie strefy, przekroczenie linii itp.).
Najważniejsze cechy usługi Hik-Connect:
  • wymagana jest tylko podstawowa konfiguracja sieci,
  • nie wymaga zewnętrznego adresu IP, przekierowania portów,
  • łączność poprzez sieć p2p za pośrednictwem chmury przez aplikację klienta na smartfony Android, iOS,
  • szyfrowanie obrazu.
Schemat pokazujący zdalny dostęp do urządzeń monitoringu przy wykorzystaniu
połączenia za pośrednictwem chmury Hik-Connect

Wyświetlanie obrazu na monitorach w autobusie.

W wielu autobusach komunikacji miejskiej można oglądać reklamy, prezentacje na zainstalowanych monitorach. Aby rozdzielić sygnał z odtwarzacza multimedialnego najlepiej wykorzystać konwertery sygnału HDMI na IP.
Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3614 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do monitora wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Sygnał IP wychodzący z nadajnika jest podawany na switch ethernetowy N29942, a następnie przekazywany do wielu odbiorników IP H3615 i podłączonych do nich przewodami HDMI monitorów.
Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) - Odbiornik v3.0Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) - Odbiornik v3.0Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) - Odbiornik v3.0Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) v3.0Switch Gigabit TP-LINK TL-SG105 5x10/100/1000 Mb/s
Schemat multimedialnej instalacji w autobusie

Spawarka Signal Fire AI-8 - szybka aktualizacja oprogramowania.

Przed przystąpieniem do pracy ze spawarką Signal Fire AI-8 L5870 konieczne jest ściągnięcie na smartfona (lub inne urządzenie z systemem Android lub iOS) dedykowanej aplikacji dostępnej w sklepie Google Play oraz AppStore
Po uruchomieniu aplikacji należy włączyć spawarkę, a następnie wybrać opcję "Połącz urządzenie". Do komunikacji wykorzystywane jest połączenie Bluetooth. Po wybraniu spawarki z listy widocznych przez telefon urządzeń, nastąpi nawiązanie połączenia zakończone odpowiednim komunikatem oraz informacją w głównym oknie aplikacji.
Jedną z zalet rozwiązania polegającego na konfiguracji spawarki za pomocą urządzenia mobilnego jest możliwość szybkiej i łatwej weryfikacji dostępności nowszych wersji oprogramowania dla urządzenia. Użytkownik nie musi pamiętać o tym, by weryfikować dostępność nowego softu na stronie producenta, czy dystrybutora. W tym przypadku wystarczy wybrać opcję "Aktualizacja oprogramowania" w głównym oknie aplikacji.
W przypadku pojawienia się aktualizacji firmware, zostanie on automatycznie pobrany oraz wgrany do spawarki. Proces ten zająć może kilka minut. Zaleca się okresowe sprawdzenie dostępności nowego softu.

Dynamiczna analiza ruchu w kamerach IP marki Hikvision.

Kamery IP marki Hikvision posiadają opcję dynamicznej analizy ruchu, która umożliwia:
  • lepsze ustawienie parametrów detekcji dzięki wyświetleniu odpowiednich informacji w czasie rzeczywistym,
  • wyświetlenie dodatkowego paska z detekcją ruchu, obok paska odtwarzania z nagrywania ciągłego,
  • skorzystanie z funkcji smart w rejestratorze, pozwalającej na szybkie znalezienie interesujących fragmentów.
W zależności od tego które opcje zostały uaktywnione w kamerze, można uzyskać różną funkcjonalność:
  • Włączenie reguł: Konfiguracja -> Lokalnie -> Reguły,
  • Włączenie Dual-VCA: Konfiguracja -> Wideo i audio -> Informacje o wyświetlaniu Dodawanie informacji do strumienia -> Włącz Dual-VCA,
  • Włączenie dynamicznej analizy ruchu: Konfiguracja -> Zdarzenie -> Zdarzenia -> Detekcja ruchu -> Uaktywnij dynamiczną analizę ruchu (w tej lokalizacji należy również włączyć wykrywanie ruchu i określić obszar detekcji).
Jeżeli aktywne są wszystkie z wyżej wymienionych opcji, po zalogowaniu się do kamery przez przeglądarkę internetową lub z poziomu rejestratora w miejscu konfigurowania detekcji ruchu wyświetlane będą w czasie rzeczywistym kwadraty symbolizujące wykrycie ruchu w ustalonej wcześniej strefie detekcji. Dzięki niej można zobaczyć w jaki sposób wykrywany jest ruch w określonej odległości od kamery i odpowiednio ustawić czułość detekcji. Poniżej znajduje się przykład jak wykrywany jest ruch dłoni w tej samej odległości od kamery, ale przy poziomach detekcji 20 i 80%.
Zielonymi kwadratami zaznaczane są miejsca wykrywania ruchu
w wybranym obszarze przy różnych poziomach detekcji.
Dodatkowo, jeżeli na rejestratorze zostało ustawione nagrywanie ciągłe, pod paskiem postępu pojawi się dodatkowy pasek, na którym widoczne będą miejsca detekcji. Nagrywanie ciągłe gwarancje rejestrację wszystkich zdarzeń, a dzięki zaznaczonym miejscom detekcji można szybko odfiltrować okresy, gdzie występował ruch. Możliwe jest również skorzystanie z wyszukiwania smart, np. zaznaczając strefę detekcji, w której chcemy wykryć ruch. Po jej określeniu na pasku detekcji pozostaną tylko te nagrania, które spełniają kryteria.
Wyłączenie reguł spowoduje, że nie będą wyświetlane w podglądzie na żywo kwadraty symbolizujące detekcję ruchu przy połączeniu przez przeglądarkę internetową. Po wyłączeniu Dual-VCA, do strumienia wideo nie będą dodawane dodatkowe informacje, a wyszukiwanie smart na rejestratorze nie będzie możliwe. Jeżeli będzie jednak aktywna opcja dynamicznej analizy ruchu, poniżej paska postępu odtwarzania ciągłego będą pokazywane oznaczenia wykrytego ruchu.

Wzmacniacze szerokopasmowe w instalacjach telewizyjnych.

Wzmacniacze budynkowe w sieciach kablowych wzmacniają sygnał podnosząc go do takiej wartości, aby skompensować straty na elementach pasywnych sieci (okablowaniu, rozgałęźnikach, gniazdach). Posiadają jedno wejście szerokopasmowe, jedno wyjście główne i często wyjście pomiarowe (o poziomie obniżonym o 20 do 30 dB). Są wyposażone we własny zasilacz, posiadają korekcję charakterystyki tłumienia kabla. Charakteryzują się wysokim maksymalnym poziomem wyjściowym, wynoszącym powyżej 100 dBμV.
Wzmacniacz budynkowy HA-131L Terra
Wysokiej mocy wzmacniacz budynkowy HA-131L R82304 charakteryzuje się:
wysokim poziomem sygnału wyjściowego 106 dBμV, dużym wzmocnieniem 36 dB, filtrem LTE
W zależności od potrzeb wybierać można między modelami różniącymi się maksymalnym wzmocnieniem, poziomem wyjściowym, czy obsługiwanym pasmem (w tym pracującymi również w paśmie kanału zwrotnego).
Nazwa HA-129R65 HA-210 HA-131L HA-205R65
       
Kod R82316 R82305 R82304 R82307
Pasmo [MHz] 5-65
87-862
47-862 88-790 5-65
87-862
Max. poziom wyjściowy [dBμV] 100 107 106 105
Wzmocnienie k. dos. [dB] 24-27/32-36 36 36 37
Kanał zwrotny  TAK NIE NIE TAK
Wzmocnienie k. zwr. [dB] 18-21 - - 27/-4
Filtr LTE NIE NIE TAK NIE

Nowości produktowe:

Router TOTOLINK N100RE-V3 WiFi 150Mb/s WAN 100Mb/s 2x LAN 10/100 Mb/s
Router TOTOLINK N100RE N3453 to router bezprzewodowy zgodny ze standardem 802.11n. N100RE zawiera w sobie punkt dostępowy, wbudowany router szerokopasmowy (do usługi xDSL lub modemu kablowego) oraz 2-portowy przełącznik FastEthernet. Pozwala on na przesył danych bezprzewodowo z prędkością do 150 Mb/s. Antena zapewniają stabilny sygnał WiFi oraz szeroki zasięg, dzięki czemu wiele urządzeń może współdzielić jedno połączenie internetowe. Obsługuje szyfrowanie WPA / WPA2.

Monitor LED 32
Monitor LED 32" HIKVISION DS-D5032FC M2932 jest przystosowany do pracy ciągłej w systemach monitoringu CCTV. Ekran o rozdzielczości 1920x1080 z podświetleniem LED poprawnie odzwierciedla kolory i ma niski czas reakcji wynoszący 6 ms. Posiada dwa wejścia wideo: VGA i HDMI. Monitor jest przystosowany do montażu na uchwycie VESA (200 mm x 100 mm).

Patchcord jednomodowy PC-515D 2xSC-2xSC, duplex G.657A2 3m
Patchcord jednomodowy PC-515D 2xSC-2xSC L32115 to dwa jednomodowe kable światłowodowe o długości 3 metrów. Kabel zakończony jest z obydwu stron dwoma złączami SC. Złącza SC są obecnie najbardziej popularnymi złączami ze względu na proste połączenie zatrzaskowe. Prostokątny przekrój poprzeczny umożliwia gęste upakowanie złączy na panelu.

Warto przeczytać:

Jaki jest maksymalny zasięg transmisji PoC PoC, czyli Power over Coaxial, to system przesyłu pozwalający na transfer sygnału wideo HD-TVI i zasilania przez wspólny przewód. Do transmisji mogą zostać wykorzystane kable koncentryczne lub skrętka kategorii minimum 5e. Aby uzyskać odpowiedni zasięg transmisji wymagane są przewody wysokiej jakości, jak...>>>więcej
Maksymalny zasięg transmisji w systemie PoC
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB
Zdalne sterowanie i oglądanie