Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2018 (15.01.2018)

Rewolucja w dziedzinie optyki - nowe soczewki, nowe obiektywy.

Już wkrótce w dziedzinie optyki mogą nastąpić rewolucyjne zmiany dzięki tzw. "metasoczewkom" (z ang. Metalens) opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Harwarda. Stworzyli oni pierwszą pojedynczą soczewkę, która może skupić całe spektrum światła widzialnego. W konwencjonalnej optyce możliwe jest to tylko dzięki odpowiedniemu ułożeniu wielu soczewek. Metasoczewka to konstrukcja wykorzystująca nanotechnologię i metamateriały. Składa się z warstwy kwarcu, na której umieszczona jest kolejna warstwa złożona z milionów mikroskopijnych słupków wykonanych z dwutlenku tytanu, których długość wynosi zaledwie 600 nm. Słupki te ułożone są w odpowiednie wzory z których każdy załamuje inną długość światła. Odtworzenie działania standardowej soczewki polega więc na stworzeniu odpowiednich wzorów, określeniu odpowiedniej orientacji i odległości między nimi. Dzięki zastosowaniu par nanostruktur odpowiadających za kontrolę fal o określonej długości, naukowcy są w stanie regulować całe spektrum światła widzialnego jednocześnie. Połączone w pary struktury umożliwiają manipulowanie prędkościami fal o różnych długościach, które naturalnie propagują w tym samym ośrodku z różną prędkością (aberracja chromatyczna) i tym samym skupienie ich wszystkich w jednym miejscu.
Metalens - nowy rodzaj soczewki o małych rozmiarach
Według naukowców wykonane w ten sposób soczewki mogą być cieńsze od ludzkiego włosa i pozwalać na nawet 170-krotne powiększenie obrazu. Pozbawione są przy tym wad optycznych, takich jak dystorsja, mogą być wytwarzane niemal w dowolnych rozmiarach przy niskich kosztach produkcji. Technologia ta może znaleźć zastosowanie w mikroskopach, soczewkach kontaktowych, kamerach, aparatach fotograficznych i wielu innych...

Jaki jest maksymalny zasięg transmisji PoC?

PoC, czyli Power over Coaxial, to system przesyłu pozwalający na transfer sygnału wideo HD-TVI i zasilania przez wspólny przewód. Do transmisji mogą zostać wykorzystane kable koncentryczne lub skrętka kategorii minimum 5e. Aby uzyskać odpowiedni zasięg transmisji wymagane są przewody wysokiej jakości, jak Triset czy Netset. Wykres poniżej przedstawia maksymalny dystans transmisji:
Maksymalny zasięg transmisji w systemie PoC
  wewnętrzny zewnętrzny PoC.af PoC.at
RG-6 E1015 E1017
200 m 100 m
RG-59 E1041
  200 m 100 m
UTP kat. 5e E1408 E1410 100 m 50 m

Konwersja sygnału DVB-S/S2 do standardu DVB-T w instalacji hotelowej.

Standardem w hotelach i pensjonatach jest oferowanie dostępu do telewizji satelitarnej DVB-S/S2 na wszystkich telewizorach, bez montażu dodatkowych tunerów satelitarnych przy każdym odbiorniku. Kanały satelitarne są uzupełnieniem oferty telewizji naziemnej DVB-T lub podstawowym źródłem oferty programowej w instalacji. Najtańszym rozwiązaniem dostępu do kanałów satelitarnych w instalacji hotelowej jest konwersja sygnału DVB-S/S2 (8PSK,QPSK) do jednolitego standardu DVB-T (COFDM). Rozwiązanie takie, wraz z instalacją telewizji naziemnej, umożliwia stworzenie bogatej oferty programowej. Firma DIPOL posiada w swojej ofercie transmodulatory sygnału DVB-S/S2 marki TERRA, umożliwiające zamianę sygnału satelitarnego do standardu DVB-T, a następnie jego dystrybucję w jednym standardzie poprzez sieć kabli koncentrycznych do gniazd końcowych.
Transmodulator 8xDVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 4xDVB-T (COFDM) TDX-440 TERRA FTA
Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 8xDVB-T (COFDM) TDX-480 FTA TERRA
TDX-440 FTA R81614
TDX-480 FTA R81621
Moduły: TDX-440 R81614 oraz TDX-480 R81621 służą do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenia umożliwiają odbiór kanałów niekodowanych. Jeden panel TDX odbiera cały pakiet sygnałów z ośmiu transponderów satelitarnych oraz tworzy 4 sąsiednie paczki DVB-T (model TDX-440 R81614) lub dwie niezależne grupy 4 sąsiednich multipleksów DVB-T (model TDX-480 R81621) o dowolnej zawartości programowej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego konfigurację transmodulatora TERRA tdx-480 R81621 DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM).

Specyfikacja oprogramowania iVMS-4200 - Hikvision.

iVMS-4200 to wszechstronne oprogramowanie dedykowane do sterowania i zarządzania obrazem rejestratorów cyfrowych (DVR), rejestratorów sieciowych (NVR), kamer sieciowych (IP), enkoderów, dekoderów i innych urządzeń marki Hikvision. Zapewnia m.in: podgląd bieżący, nagrywanie obrazu w czasie rzeczywistym, zdalne wyszukiwanie i odtwarzanie nagrań, tworzenie kopii rezerwowych plików wideo, odbieranie sygnałów alarmowych. Nowoczesny intuicyjny interfejs pozwala w prosty sposób zarządzać rozproszonym systemem małej i średniej skali. Poniżej przedstawiona została specyfikacja oprogramowania iVMS-4200 (v2.7.0.6) w zakresie obsługi systemów CCTV/CCTV IP.
Oprogramowanie iVMS-4200 Maks. ilość/parametry
Rejestratory 256
Grupy 256
Kamery 1024
Liczba kamer w grupie 256
Serwery pamięci masowej 16
Serwery multimediów 16
Dekodery 64
Liczba kamer na jednym ekranie 64
Liczba monitorów 4
Konta użytkowników 50
Odtwarzane kanały 16
Jednoczesne zadania pobierania 16
E-mapy 256
Serwer pamięci masowej Prędkość zapisu - 64 x 2Mb/s
Prędkość odtwarzania - 64 x 2Mb/s
Użytkownicy - 32
Liczba podłączonych klientów
iVMS-4200 - 128
Serwer mediów strumieniowych Połączenia przychodzące - 64 x 2Mb/s
Połączenia wychodzące - 200 x 2Mb/s

Światłowód w CCTV - jednomodowy czy wielomodowy?

W przypadku, gdy okablowanie oraz sprzęt do transmisji dobierane są równolegle, należy zadbać o wzajemną kompatybilność tych elementów (tzn. okablowanie jednomodowe dla urządzeń jednomodowych i analogicznie dla wielomodowych). W przypadku, gdy połączenie na linii kamera - switch przekracza 2 km, konieczne jest zastosowanie okablowania jednomodowego. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku, gdy w rozległym systemie monitoringu będzie przesyłany magistralą sygnał z kilkudziesięciu, czy kilkuset kamer IP. Przy tak szerokim paśmie, zastosowanie włókien jednomodowych będzie korzystniejszym rozwiązaniem ze względu na większy asortyment kabli jednomodowych (możliwość lepszego dopasowania kabla do instalacji i warunków środowiskowych), a także na większy zasięg.
Kable uniwersalne z włóknami jednomodowymi są najpopularniejszym typem światłowodów
stosowanych w instalacjach CCTV. Na zdjęciu Ultimode UNI-4SM-A L76004
Zalety kabli z włóknami jednomodowymi:
  • szersza oferta,
  • możliwość przesłania sygnału na odległość kilkudziesięciu kilometrów za pomocą ogólnodostępnych urządzeń,
  • niższa cena kabli, wynikająca z mniej skomplikowanego procesu produkcji rdzenia włókna,
  • większe możliwości przepustowe w stosunku do włókien wielomodowych,
  • dostępność włókien o zmniejszonym promieniu gięcia - nawet 7,5 mm.
Przy wykonywaniu instalacji jednomodowych należy zwrócić uwagę na:
  • mnogość standardów włókien - mogą wystąpić problemy przy spawaniu różnych włókien, należy zadbać o możliwie jednolity standard,
  • przesterowanie sygnału - przy mniejszych dystansach (w zależności od zakresu tolerancji poziomu sygnału odbiornika), może wystąpić konieczność zastosowania tłumików światłowodowych.

Oznaczenie skrętki komputerowej.

Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z 4 par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych zwanych przesłuchami.
Przewód F/UTP 5e zewnętrzny PE , ekran z linką nośną ALANTEC
Przewód F/UTP 5e zewnętrzny PE, ekran z linką nośną ALANTEC E1519.
Nowość w ofercie firmy DIPOL.
Oznaczenie skrętki komputerowej określone zostało w normie ISO/IEC 11801:2002. Zgodnie z zawartymi w niej informacjami opis kabla powinien przyjmować składnię xx/yyTP, gdzie yy opisuje pojedynczą parę żył w kablu, natomiast oznaczenie xx odnosi się do całości kabla.
Przyjmowane przez xx i yy oznaczenia to:
  • U - nieekranowane (ang. unshielded)
  • F - ekranowane folią (ang. foiled)
  • S - ekranowane siatką (ang. shielded)
  • SF - ekranowane folią i siatką
Spotykane skrętki komputerowe:
  • U/UTP - skrętka nieekranowana: E1408, E1410, E1412, E1608
  • F/UTP - skrętka foliowana: E1515, E1517, E1519
  • U/FTP - skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii: E1616
  • F/FTP - skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii, dodatkowo w ekranie z folii
  • SF/UTP - skrętka ekranowana folią i siatką
  • S/FTP - skrętka z każdą parą foliowaną, dodatkowo w ekranie z siatki
  • SF/FTP - skrętka z każdą parą foliowaną, dodatkowo w ekranie z folii i siatki

Nowości produktowe:

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1141-I (4 Mpix, 2.8mm, 0.01 lx, IK10, IR do 30m) EasyIP Lite
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1141-I K17284 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 105°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3ZE (1080p, 2.8 -12mm motozoom, PoC, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3ZE M75183 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 40 m wykonany w technice Exir zapewnia równomierne oświetlenie terenu.

Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D8T-IT3E (1080p, 2.8 mm, PoC, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D8T-IT3E M75666 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 40 m wykonany w technice Exir zapewnia równomierne oświetlenie terenu.

Warto przeczytać:

Kodowanie H.265 w systemie monitoringu analogowego. Sposób kompresji danych ma bezpośrednie przełożenie na ilość danych generowanych przez system monitoringu. Im lepsza kompresja, tym wymagania co do ilości i pojemności dysków twardych są mniejsze. Stosując kamery wysokich rozdzielczości (powyżej 2 Mpix) użycie jak najlepszego kodeka staje się obligatoryjne. System Turbo HD 4.0 obsługuje nowoczesne kodowanie H.265 oraz H.265+...>>>więcej
Porównanie efektywności kompresji H.264, H.265 i H.265+
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8