Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2017 (4.12.2017)

Inteligentna garderoba bez obwodów elektronicznych.

Badacze z University of Washington opracowali nowy system zapisu danych w ubraniach. Pozwala zapisać niewielkie ilości danych poprzez namagnesowanie odpowiednich "bitów" specjalnie przygotowanego materiału. Dane te mogą być następnie odczytane przez magnetometry (np. w telefonie). Do przechowywania danych nie są wymagane urządzenia elektroniczne, ani zasilanie, bo zapis polega na jednorazowej polaryzacji bitów z materiałów przewodzących.
Namagnesowanie paska materiału jest proste.
Dane mogą zostać odczytane na prostym magnetometrze wbudowanym w smartfon.
Urządzenie może być wykorzystane do przechowywania np. danych dostępowych, używanych jako karta wejścia do określonej strefy lub zawierać informacje o właścicielu. Naukowcy pokazali też możliwość sterowania smartfonami za pomocą gestów robionych rękawicą z wbudowanymi namagnesowanymi skrawkami materiału.
Dane zapisane w ten sposób nie można traktować jako stałe, bo ich namagnesowanie maleje z upływem czasu. Z testów wynika, że odczyt danych jest możliwy przez parę tygodni. Okres ten zależy od doboru odpowiednio czułych urządzeń, bo słabe pole magnetyczne jest obecne jeszcze przez kilka miesięcy. Brak baterii umożliwia pranie, suszenie i prasownie ubrań.
Inteligentna garderoba może służyć jako karta dostępowa
Opracowano już prototypowe dodatki do ubrań - pasek, obrączkę i naszyjnk. Sam proces produkcji jest prosty i tani. Konkurencyjna technika - RFID - wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych i zasilania specjalnych etykiet. Jest jednak droższa w zastosowaniu, na co ma wpływ wysoka cena urządzeń odbiorczych (etykiety są w porównywalnych cenach).
Elektronika noszona to ciekawa gałąź produktowa, która ma szansę na upowszechnienie. Zapis danych osobowych i kodów dostępowych musi być przeprowadzony z odpowiednimi regulacjami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa danych, a techniki zabezpieczenia tego typu urządzeń muszą zostać odpowiednio dopracowane.

Sygnał satelitarny DVB-S/S2 w instalacji hotelowej.

Standardem w hotelach i pensjonatach jest oferowanie klientom kanałów telewizji naziemnej DVB-T i wybranych kanałów (transponderów) telewizji satelitarnej w zwykłym odbiorniku telewizyjnym. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Aby to było możliwe, należy dokonać konwersji sygnału satelitarnego DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) do standardu DVB-T (COFDM). Podstawowym urządzeniem w takiej instalacji jest transmodulator kanałów niekodowanych TDX-480 R81621. Jeden panel odbiera cały pakiet sygnałów z ośmiu transponderów satelitarnych oraz tworzy dwie niezależne grupy 4 sąsiednich multipleksów DVB-T o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 31,66 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z ośmiu multipleksów DVB-T.
Antena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBMultiswitch przelotowy SRM-521 Terra klasa A z pasywnym torem TV system Digital SCRTransmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 8xDVB-T (COFDM) TDX-480 FTA TERRAZasilacz UP413 12V/4.5A do urządzeń modułowych TerraZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCROdgałęźnik TV 4-krotny FAC-4-18 dB (5-1000MHz)Odgałęźnik TV 4-krotny FAC-4-18 dB (5-1000MHz)Odgałęźnik TV 4-krotny FAC-4-18 dB (5-1000MHz)Odgałęźnik TV 4-krotny FAC-4-18 dB (5-1000MHz)
Przykładowa instalacja hotelowa (sygnał satelitarny DVB-S/S2) z telewizorami DVB-T (bez tunerów satelitarnych). Każdy telewizor odbiera 20 niekodowanych programów satelitarnych w jakości HD.
W dalszej części instalacji odbywa się podział sygnału na wymaganą liczbę telewizorów z tunerem DVB-T przy pomocy tradycyjnych odgałęźników pracujących w paśmie 5-1000 MHz. Zastosowanie multiswitcha SRM-521 R80521 pracującego w technologii Unicable umożliwia odbiór programów satelitarnych z jednej pozycji satelitarnej oraz doprowadzenie tylko jednego przewodu do transmodulatora. Do multiswitcha SRM-521 R80521 zostały doprowadzone cztery przewody koncentryczne sygnału SAT IF (pasmo: 950...2150 MHz) z konwertera typu quatro.

Certyfikowane szafy RACK.

Jeszcze do niedawna szafy RACK wykorzystywane były tylko w profesjonalnych systemach telekomunikacyjnych oraz serwerowniach. Dziś mniejsze szafy stosowane są niemal w każdej instalacji budynkowej, a nawet domowej. Szafy typu RACK są idealnym rozwiązaniem do instalacji stacji czołowych, switchy, komputerów, urządzeń optycznych. Można w nich umieścić na półkach i w szufladach także urządzenia niepasujące do standardu 19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory.
Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (wentylatory). W e-Sklepie firmy DIPOL dostępny jest prosty mechanizm, umożliwiający dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Można z niego skorzystać wybierając kartę katalogową szafy RACK, np. R912020, a następnie kliknąć po prawej stronie w przycisk "Dodaj akcesoria".
W małych instalacjach najczęściej wykorzystywane są wiszące szafy RACK.
Dokument potwierdzający zgodność z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w II Rozdziale
Dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. poprzez spełnienie wytycznych
normy PN-EN 60950-1:2007, wystawiony przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG.

Jeszcze szybsze spawanie światłowodów! - Signal Fire AI-8.

W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy model spawarki Signal Fire. AI-8 L5870 umożliwia szybsze spawanie oraz zgrzewanie osłon spawów w stosunku do modelu AI-7.
Minimalny czas spawania to zaledwie 6 sekund,
a czas zgrzewania osłon to 15 sekund.

Firma DIPOL jest w Polsce oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem spawarek Signal Fire dlatego udziela 3-letniej gwarancji.

Firma Signal Fire jest dynamicznie rozwijającą się firmą, specjalizującą się w produkcji spawarek światłowodowych. Z siedzibą w Chengdu zatrudnia blisko 200 pracowników. Oferowane przez nich urządzenia budowane są na podzespołach renomowanych producentów (również europejskich), a rozwiązania technologiczne chronione są licznymi patentami. Cechą charakterystyczną spawarek od tego producenta jest wykorzystanie smartfonów do ich konfiguracji, archiwizacji danych o wykonanych spawach oraz wszelkiej diagnostyki.

W ramach upowszechniania wiedzy z zakresu spawania światłowodów, propagowania dobrych praktyk w budowie i wykonawstwie sieci światłowodowych firma DIPOL rozpoczyna 12 grudnia br. cykl bezpłatnych kursów dla instalatorów. Uczestnicy mają prawo do zakupu podczas jego trwania spawarki Signal Fire AI-8 lub AI-7 z dodatkowym 2% rabatem. Zgłoszenia przyjmowane są w panelu rejestracyjnym. Przed zgłoszeniem proszę zapoznać się z Regulaminem.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 L5870
Cechy wspólne spawarek światłowodowych Signal Fire AI-8 i AI-7:
 • włókna ustawiane są przez 6 wysokiej klasy silniki Siemensa,
 • pełna automatyka pozycjonowania włókien do rdzenia - raz wsadzone włókna są spawane, bardzo rzadko trzeba coś poprawić,
 • zoom x300 dla każdej z osi pozwala na wizualną ocenę spawu przez instalatora,
 • historia spawów zapisywana na smartfonie - możliwość eksportu do pliku .xls,
 • wysoka trwałość elektrod - 3000 spawów, zapasowe elektrody w komplecie,
 • pojemna bateria (7800 mAh - nawet 200 spawów) - możliwość szybkiej wymiany,
 • możliwość zapisywania obrazu dla źle wykonanych spawów - przydatne przy diagnostyce problemów,
 • bogaty zestaw akcesoriów (do spawania dokupić należy jedynie chusteczki nasączone alkoholem),
 • wysokiej jakości skrzynka transportowa mogąca pełnić funkcję platformy roboczej.

Zapis nagrań z określonym przydziałem danych.

W rejestratorach Hikvision możliwe jest uaktywnienie trybu zapisu z limitem przydziału danych. Dla każdego kanału można niezależnie ustalić wielkość przestrzeni dyskowej. Po jej wyczerpaniu nagrania będą nadpisywane. Takie sparametryzowanie jest przydatne w sytuacji gdy np. mamy kilka kamer, które są kluczowe w systemie i zależy nam na przechowywaniu nagrań dłużej niż z innych kamer.
Ustawienia trybu zapisu z przydziałem danych
Konfiguracja limitu przechowywania nagrań:
 • w Menu rejestratora kliknąć prawym przyciskiem myszki na ekranie (pojawi się rozwijane Menu),
 • przejść do ustawień Menu Główne > Dyski > Zaawansowane,
 • w zakładce Kamera wybrać kamerę, dla której limit dyskowy ma być określony,
 • w zakładce Maksymalna pojemność nagrywania należy wpisać limit dyskowy w GB dla określonej kamery,
 • zaakceptować wszystkie ustawienia.
Aby zmiany zaczęły obowiązywać, należy ponownie uruchomić rejestrator.

Hikvision - funkcja detekcji twarzy w kamerach po aktualizacji firmware.

Firma Hikvision wraz z aktualizacją firmware do wersji 5.5.0 wprowadziła nową funkcjonalność w postaci detekcji twarzy. Nowy firmware jest przeznaczony dla kamer IP należących do platformy sprzętowej R6 o oznaczeniach DS-2CD2XX2(F)WD i DS-2CD2X52(F), np. DS-2CD2142FWD-I K17363, DS-2CD2022WD-I K17638. Funkcja detekcji twarzy wspierana jest również przez kamery należące do serii EasyIP 3.0 oraz kamery z linii projektowej. Jej wykorzystanie pozwala na jeszcze szybsze filtrowanie interesujących nagrań, wyszukiwanie fragmentów, w których występują osoby. Najnowszy firmware można pobrać z kart katalogowych poszczególnych kamer.
Widok okna konfiguracji detekcji twarzy w kamerze DS-2CD2142FWD-I K17363

Nowości produktowe:

 Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 11/5-12 DVB-T DAB
Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 11/5-12 DVB-T DAB A1116 jest profesjonalną, jedenastoelementową anteną, przeznaczoną do odbioru cyfrowych sygnałów telewizyjnych DVB-T oraz radiowych DAB nadawanych w kanałach 5-12 (pasmo 174-230 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H.
Antena TRANS-DATA LTE KPZ 8/8
Antena TRANS-DATA LTE KPZ 8/8A741023jest panelową anteną kierunkową MIMO do montażu na zewnątrz pomieszczeń, przeznaczoną do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/GSM/3G oraz wzmacniaczy GSM, np. A6765, A6775, A6785 i 3G, np. A67105. Antena posiada zysk o wartości od 6 do 8 dBi (w zależności od pasma).


Uchwyt ścienny DS-1272ZJ-110 TRS do kamer Hikvision
Uchwyt ścienny DS-1272ZJ-110 TRS do kamer Hikvision M5134 przeznaczony jest do kamer HIKVISION. Wykonany ze stopu aluminium, pozwala na montaż kamery kopułowej na ścianie i ukrycie połączeń kablowych.


Warto przeczytać:

Jaka kolejność żył w przewodzie ethernetowym? Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w telefonii analogowej oraz w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami...>>>więcej
Przewód zielony - standard T568A
Przewód niebieski - standard T568B
Przewód czerwony - krosowany T568B/A
Czy zewnętrza antena zwiększa prędkość LTE?
Z anteną możesz szybciej!