Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2017 (11.12.2017)

Grafen zwiększa pojemność i przyśpiesza ładowanie baterii.

Zespół naukowców z Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) wyprodukował w reakcji syntezy kulkę grafenową (ang. „graphene ball”), dzięki której proces ładowania baterii ma ulec znacznemu przyśpieszeniu. Jest to rewolucyjna informacja dla użytkowników smartfonów. Nowe odkrycie spowoduje 45% wzrost pojemności i pięciokrotnie szybsze ładowanie niż w powszechnie stosowanych dziś akumulatorach litowo-jonowych.
Dwuwymiarowy model struktury grafenu
Akumulatory litowo-jonowe zostały po raz pierwszy wprowadzone na rynek w 1991 roku i są szeroko stosowane na rynkach urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych. Standardowe baterie litowo-jonowe do pełnego naładowania wymagają jednej godziny, nawet przy zastosowaniu technologii szybkiego ładowania. Z racji tego, iż uważano, że osiągnęły granicę w zakresie zwiększania pojemności, rozpoczęły się liczne próby wykorzystania nowych innowacyjnych materiałów. Wśród nich znalazł się grafen. Teoretycznie do pełnego naładowania akumulatora litowo-jonowego, zbudowanego w oparciu o warstwę grafenową, potrzebny jest czas zaledwie 12 minut. Dodatkowo producent zapewnia, iż akumulatory, które wykorzystuje, pracują stabilnie w temperaturze do 60°C, co może być szczególnie ważne w przypadku zastosowania ich w samochodach elektrycznych.
Technologia, nad którą pracuje Samsung, jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie testów. Na wdrożenie jej do codziennego użytku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Zamiana sygnałów DVB-T oraz SAT na sygnał IP.

IPTV to najczęściej stosowana nazwa systemu dystrybucji sygnałów TV i wideo korzystającego z sieci IP. Telewizja IP powstała na bazie tego, co nazywamy streamingiem wideo. IPTV to metoda dostarczania treści telewizyjnych, która zamiast tradycyjnych sposobów, bazujących na kablu koncentrycznym, wykorzystuje technologie stosowane w sieciach komputerowych.
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie streamery IP, które umożliwiają dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji naziemnej, kablowej oraz satelitarnej DVB poprzez sieć Ethernet (LAN), bazującą na skrętce komputerowej.
  sti-410C  sti-440   sdi-410c sdi-480  mix-440
   R81617  R81618 R81619  R81638  R81611
Kod  R81604  R81606 R81608  R81610 R81611
Standard wej. DVB-T/T2/C DVB-T/T2/C DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
IP
Liczba MPTS 1 4 1 8  4
Standard wyj.   IP IP IP IP 4xDVB-T
SPTS/MPTS tak tak tak tak tak
Max. bitrate [Mb/s]  100 200 100 400 200
Gniazdo CI 1x brak 1x brak brak
Strumienie IP mogą być oglądane z wykorzystaniem cyfrowego odbiornika IF-442HD IPTV R81612 lub przy pomocy darmowego oprogramowania do odtwarzania plików wideo i audio, np. VLC.
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Odbiornik cyfrowy IF-442HD IPTV R81612 umożliwiający odbiór sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych na protokole IP
(SDP/SAP, IP, IGMP, RTSP, ICMP, UDP, TCP, DHCP, TFTP, DNS, HTTP)

Wzmocnienie siły sygnału telefonii komórkowej.

Często zdarza się, że w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione lub wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna oraz stropy. Najczęściej problemy takie występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, czy hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne).
Repeater A6775 służy do wzmocnienia sygnału GSM oraz rozprowadzenia go wewnątrz pomieszczeń. Do wzmacniacza należy podłączyć antenę zewnętrzną (np. A741030), ukierunkowaną w stronę stacji bazowej operatora oraz antenę wewnętrzną (np. A741001), która będzie rozprowadzała wzmocniony przez wzmacniacz sygnał.
TRANS-DATA to osprzęt i profesjonalne anteny do telefonii komórkowej GSM/DCS/UMTS/LTE.
Służą do wzmocnienia sygnału prowadzonych rozmów i przesyłanych danych.
W rozmieszczeniu anten wewnętrznych należy zwrócić uwagę na ilość pomieszczeń, które mają być pokryte wzmocnionym sygnałem oraz ich powierzchnię. Podczas instalacji należy pamiętać o dużej separacji między anteną zewnętrzną a wewnętrzną. Instalacje anten (w przypadku zainstalowania anteny na dachu) należy rozpocząć od najniższego poziomu, ponieważ możliwe jest pokrycie jedną anteną dwóch kondygnacji. Firma DIPOL posiada trzy anteny wewnętrzne dedykowane do wzmacniaczy sygnału. Są to anteny marki TRANS-DATA A741001 (mocowanie do podwieszanego sufitu lub płyt gipsowo-kartonowych), A741002 (mocowanie do sufitu przy pomocy kołka rozporowego) oraz A741020 (mocowanie do ściany).
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505Rozgałęźnik GSM  TRANS-DATA dwudrożnyZasilacz 9V 3A 2,1/5,5 mmAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-A
Przykładowy schemat instalacji wzmacniającej sygnał GSM

Dlaczego światłowodowe złącza FC bywają problematyczne?

Technika światłowodowa przewiduje zastosowanie różnych rodzajów złączy. Do najpopularniejszych zaliczyć można: SC, LC, FC, E2000 oraz ST wykorzystywane najczęściej w różnego rodzaju aparaturze i sprzęcie przemysłowym. Obiegowa opinia dotycząca złączy typu FC mówi, że dzięki gwintowaniu jest ono najpewniejszym rodzajem połączenia. Tymczasem początkującym instalatorom może ono przysporzyć sporo problemów.
Złącze typu FC/PC.
Na powiększeniu widać prowadnicę, która wsuwa się w wycięcie gniazda.
Podczas montażu konieczne jest prawidłowe pozycjonowanie wtyku względem gniazda. Jest tylko jedno ułożenie gniazda i wtyku, przy którym prowadnica na złączu wchodzi we wcięcie w gnieździe. Przy każdej innej relacji gniazdo i wtyk nie łączą się właściwie, pomimo nakręcenia nakrętki złącza na gniazdo. Przy błędnym montażu, między wtykiem a gniazdem pozostaje szczelina, która uniemożliwia transmisję sygnału.
Prawidłowy montaż wtyku FC/PC na gnieździe.
Prowadnica złącza wchodzi we wcięcie w gnieździe.
Warto również podkreślić, że złącza FC jako jedyne pozostawiają instalatorowi możliwość regulowania odległości między wtykiem a gniazdem (gwint). Okazuje się, że w specyficznych sytuacjach, przy wybranych urządzeniach aktywnych ich naturalny, jak by się wydawało, montaż skutkuje brakiem sygnału w instalacji - należy wówczas minimalnie odkręcić wtyk zmniejszając nacisk ferruli na stronę odbiorczą. Takie przypadki rejestrowane były kilkukrotnie w światłowodowych instalacjach TV/SAT, w których urządzenia wyposażone są najczęściej w tego typu interfejsy.

Łatwy dostęp do urządzeń Hikvision dzięki usłudze Hik-connect.

Hik-connect to usługa sieciowa przeznaczona dla urządzeń Hikvison. Jest ona oparta na przetwarzaniu danych w chmurze i integruje następujące funkcjonalności:
  • usługa serwera DDNS
  • Skrót DDNS oznacza przypisywanie stałej nazwy domenowej do dynamicznie zmieniających się adresów IP (ang. Dynamic DNS). Funkcja ta jest przydatna w sytuacji, gdy dostawca Internetu nie zapewnia użytkownikom stałego adresu IP. Warunkiem skorzystania z DDNS jest posiadanie publicznego adresu IP oraz zapewnienie dostępu z sieci zewnętrznej do odpowiednich portów rejestratora (serwera i http, domyślnie 8000 i 80). Możliwe jest uzyskanie połączenia za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji klienta na PC oraz smarfony.
  • usługa zdalnego dostępu przez chmurę
  • Umożliwia dostęp do urządzenia w sytuacji, gdy nie posiadamy zewnętrznego adresu IP oraz, gdy ważna jest prostota - wymagana jest tylko podstawowa konfiguracji sieci. Do urządzenia łączymy się poprzez sieć P2P za pośrednictwem chmury przez aplikację klienta na PC i smarfony.
W kolejnym numerze przedstawimy artykuł na temat konfiguracji chmury oraz aplikacji klienckich.

Oświetlacze typu EXIR 2.0 w kamerach marki Hikvision.

Kamery marki Hikvision, w zależności od modelu, mogą być wyposażone w różnego rodzaju oświetlacze podczerwieni. W kamerach z tradycyjnym oświetlaczem montowane są diody DIP, rozmieszczone wokół obiektywu w jednym lub kilku rzędach, generując okrągły strumień świetlny. Powoduje to powstanie jasnego, kolistego obszaru pośrodku obrazu, a rogi kadru pozostają niedoświetlone. Kamery nowej generacji wyposażone są w oświetlacze podczerwieni zbudowane z diod EXIR 1.0 lub EXIR 2.0, które zapewniają równomierne doświetlenie sceny eliminując ten problem. Format świecenia diod dopasowany jest do formatu wyświetlanego obrazu. Żywotność diod EXIR 2.0, w porównaniu z diodami DIP, została dwukrotnie zwiększona. W stosunku do poprzedniej generacji EXIR 2.0 posiada również lepsze rozproszenie ciepła i zwiększoną żywotność. Diody EXIR 2.0 dostępne są w serii kamer EasyIP 3.0 (oprócz DS-2CD23xx - EXIR 1.0), w niektórych modelach EasyIP Lite oraz HD-TVI 4.0 i w części modeli HD-TVI 3.0.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2322WD-I (2 MPix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 30m)
Diody nowej generacji EXIR stosowane są w modelach, gdzie widoczna jest charakterystyczna czarna szybka
Porównanie najważniejszych parametrów diod EXIR oraz tradycyjnych DIP
Parametry EXIR 2.0 EXIR 1.0 DIP IR
Żywotność 30 tys. - 40 tys. godz. 20 tys. - 30 tys. godz. < 20 tys. godz.
Efektywność świecenia 40...45% 35...40% 30...35%
Emitowanie Powierzchniowe Powierzchniowe Całym elementem
Jednolitość Dobra Dobra Przeciętna
Rezystancja termiczna 3...5 °C/W 8...12 °C/W 140 °C/W

Nowości produktowe:

Kabel światłowodowy wewnętrzny, bezbarwny FTTH, E-FTTF-01J-B3 (1 włókno G.657B3)
Kabel światłowodowy wewnętrzny, bezbarwny FTTH, E-FTTF-01J-B3 L7010 to mikro-kabel (średnica zewnętrzna to tylko 0,9 mm!) dedykowany do instalacji wewnątrz budynków. Kabel posiada jedno włókno w standardzie G.657B3. Minimalny promień gięcia tego typu włókna to zaledwie 2,5 mm. Dzięki temu możliwe jest stosowanie kabla na przykład w mieszkaniach i bezproblemowa instalacja w narożnikach ścian, czy przy listwach podłogowych. Kabel jest przeźroczysty, co czyni go praktycznie niewidocznym na większości jasnych powierzchni.
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-PA4020P
Adapter sieciowy TP-LINK TL-PA4020P N3365 służy do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Urządzenia są idealnym rozwiązaniem w sytuacji braku możliwości ułożenia skrętki komputerowej oraz gdy niemożliwe lub nieoptymalne jest wykonanie sieci bezprzewodowej.
Uchwyt ścienny DS-1272ZJ-110 TRS do kamer Hikvision
Uchwyt ścienny DS-1272ZJ-110 TRS M5134 przeznaczony jest do kamer HIKVISION. Wykonany ze stopu aluminium, pozwala na montaż kamery kopułowej na ścianie i ukrycie połączeń kablowych.


Warto przeczytać:

Podgląd obrazu z kamer przy wykorzystaniu E-map. W przypadku rozległych systemów monitoringu bardzo przydatny jest schemat rozmieszczenia urządzeń. Pozwala to szybko uruchomić kamerę monitującą określone miejsce. Oprogramowanie klienckie dołączone do rejestratorów Hikvision (iVMS-4200) umożliwia zaimportowanie planów budynków oraz map terenu w postaci plików jpeg lub bmp. Na ich tle pokazywane są symbole kamer zgodnie z faktycznym usytuowaniem...>>>więcej
Okno podglądu E-mapy dla systemu monitoringu bazującego na rejestratorach Hikvision
Rejestratory mobilne PROTECT stworzone do pracy w ruchu