Nr 39/2017 (27.11.2017)
Już wcześniej inżynierowie wykazali w warunkach laboratoryjnych, iż pojedyncza cząstka światła może kodować wiele bitów informacji. Jednak do tej pory taki eksperyment nigdy nie został przeprowadzony w naturalnych warunkach. Dotychczas udane eksperymenty dotyczące komunikacji kwantowej uwzględniały wysyłanie tylko jednej informacji dla każdego kwantu (zera albo jedynki). Przeprowadzony w Ottawie eksperyment złamał to ograniczenie.
Problem polegał na tym, iż pojedynczą literę wysyłano w postaci ośmiu sygnałów - osiem zer lub jedynek. Osiągnięcie sukcesu było naprawdę trudne, ponieważ gubiąc jeden sygnał, litera, a nawet cała wiadomość stawała się nieczytelna. Naukowcy doszli do wniosku, że zamiast wysyłać wiele fotonów lub sygnałów elektronicznych, należy wysłać pojedynczy impuls, który zawiera całą informację.
Naukowcy na Uniwersytecie w Ottawie wysłali wiadomość między dwoma budynkami przy użyciu kryptografii kwantowej
(źródło: www.livescience.com)
(źródło: www.livescience.com)
Metoda testowana przez zespół Ebrahima Karimi'ego może zmniejszyć liczbę fotonów potrzebnych do przesłania wiadomości o 50 procent. Podczas eksperymentu z powodzeniem wysłano fotony zawierające dwa fragmenty informacji. Obiekty, pomiędzy którymi realizowano transmisję znajdowały się w odległości 300 metrów od siebie. Zastosowanie kodowania wielowymiarowego również wzmocniłoby bezpieczeństwo, czyniąc kanał kwantowo-komunikacyjny bardziej odpornym na "szumy" wywołane przez warunki atmosferyczne lub inne czynniki zewnętrzne.
Naukowcy na całym świecie koncentrują się na kryptografii kwantowej, jako sposobie zwiększania bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Wszystkie wiadomości, transakcje i wymiany danych między użytkownikami Internetu są kodowane za pomocą złożonych algorytmów matematycznych. Jednak wraz z ostatnimi osiągnięciami w dziedzinie obliczeń kwantowych, eksperci obawiają się, iż algorytmy matematyczne przestaną być bezpieczne. Komputery kwantowe, gdy staną się rzeczywistością, będą zdolne do wykonywania jednocześnie wielu obliczeń. Jak twierdzą eksperci szyfrowanie kwantowe może być odpowiedzią na obawy związane z bezpieczeństwem.
Transmisja DVB-T światłowodem.
Oferta transmodulatorów firmy TERRA została poszerzona o nowy model - mix-440 R81611. Umożliwia on konwersję do standardu DVB-T COFDM strumienia IP w technice UDP/RTP realizującego transmisję typu unicast/multicast (SPTS oraz MPTS). Panel mix-440 R81611 dla wejściowego strumienia IP posiada przepustowość do 200 Mbit/s. Na wyjściu tworzy 4 dowolne, sąsiednie multipleksy DVB-T o maksymalnej przepływności wynoszącej zgodnie ze standardem 31,66 Mbit/s każdy.Operatorzy telekomunikacyjni mogą wykonać link światłowodowy o długości nawet do 20 km wykorzystując parę urządzeń:
oraz popularne i tanie media konwertery światłowodowe, np. L11025. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z szerokiej gamy media konwerterów jednomodowych lub wielomodowych, lub switchy z modułami SFP.
Transmisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z czterech multipleksów cyfrowych
na odcinku 20 km przy użyciu światłowodu jednomodowego
na odcinku 20 km przy użyciu światłowodu jednomodowego
Jaka antena do LTE?
Obecnie najpopularniejszym standardem transmisji danych za pomocą sieci telefonii komórkowej jest LTE (ang. Long Term Evolution). Jest to technika mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych może teoretycznie sięgać 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4). Technika LTE jest elastyczna, zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 700 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi) do 2,6 GHz (rejony wielkomiejskie). Należy wspomnieć o stosowanej w LTE technice MIMO (Multiple Input Multiple Output), która pozwala na transmisję sygnału przy pomocy wielu anten.LTE może pracować w szerokim zakresie częstotliwości - wykorzystywane są obecnie częstotliwości: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz. W ciągu najbliższych lat zajęte ma zostać również pasmo 700 MHz.
Przed zakupem anteny należy skontaktować się z operatorem w celu uzyskania informacji o najbliższych nadajnikach telefonii komórkowej - ich dokładnej lokalizacji, obsługiwanej technice transmisji danych (GPRS, 3G, LTE) oraz częstotliwości, na których pracują. Dodatkowo należy upewnić się co do rodzaju złącza zastosowanego w posiadanym modemie/routerze.
Podczas doboru anteny zewnętrznej należy sprawdzić, czy modem obsługuje technikę MIMO (dwa złącza antenowe). Tego typu modemy wymagają zastosowania odpowiednich anten, gwarantujących zachowanie możliwie wysokiej przepustowości kanału transmisyjnego. Maksymalna odległość do nadajnika nie powinna przekraczać 6 km.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 A7054_10 pracuje w paśmie 800-3000 MHz, sprzedawana jest z 10-metrowymi kablami z wtykiem SMA. Antena przeznaczona jest do współpracy z modemami LTE (wyposażonymi w dwa złącza antenowe), telefonami oraz modemami GSM, DCS i 3G.
Połączenie PC - APC nie jest prawidłowe.
Pomimo tego, iż nie jest wskazane mieszanie światłowodowych złączy typu PC oraz APC (o powodach przeczytać można tutaj), wielu instalatorów operujących na urządzeniach z dużym budżetem mocy nie zwraca uwagi na poprawne dopasowanie wtyków. Może się jednak zdarzyć, że wygenerowane w ten sposób tłumienie spowoduje zanik sygnału na odbiorniku i uniemożliwi jakąkolwiek transmisję.Przeprowadzono prosty test weryfikujący przybliżoną wartość tłumienia powstałego przy zastosowaniu nieprawidłowego patchcordu. Do testu wykorzystano źródło światła Grandway L5825 oraz miernik tego samego producenta L5821. Układ pomiarowy skalibrowano za pomocą dwóch patchcordów L3213 oraz adaptera L4211. Następnie do układu dodano drugi, taki sam adapter oraz wpięto patchcord L3211 zakończony obustronnie złączami SC/PC. Całą procedurę przedstawiono na poniższych rysunkach.
Kalibracja układu pomiarowego
Pomiar tłumienia patchcordu SC typu PC/PC | Pomiar tłumienia źle dobranego patchcordu SC typu APC/PC |
Pomiar tłumienia patchcordu SC typu PC/PC
Źródło światła Grandway L5825 generuje sygnał o stałym poziomie wynoszącym -5 dBm. Pomiary wykonano dla długości fali 1310 nm. Podczas kalibracji układu na mierniku mocy otrzymano poziom sygnału -5,20 dBm. Wartość ta stanowi punkt odniesienia dla pomiaru tłumienia patchcordów. Po wpięciu w układ patchcordu SC/PC - SC/PC o długości jednego metra, na ekranie miernika otrzymano wynik -5,66 dBm. Oznacza to, iż zmierzone tłumienie patchcordu wyniosło w tym przypadku 0,46 dB.
Pomiar tłumienia źle dobranego patchcordu SC typu APC/PC
Po wpięciu w układ patchcordu SC/APC - SC/APC L3222 na ekranie miernika zaobserwowano znaczny spadek poziomu sygnału. Wynik -12,34 dBm oznacza, że tłumienie patchcordu wyniosło w tym przypadku aż 7,14 dB. Wynika to z faktu, iż w miejscu połączeń wtyków PC oraz APC powstaje szczelina powietrzna tłumiąca znacznie transmitowany sygnał. Dla pewności powtórzono pomiar dla drugiego egzemplarza patchcordu otrzymując zbliżony wynik. Przy takim połączeniu, wskutek bardzo wysokiej reflektancji znaczna część sygnału wraca do nadajnika, a tylko niewielka część zostaje przetransmitowana dalej. Istnieje również wysokie ryzyko uszkodzenia czoła ferulli w obu złączach. Warto nadmienić, iż przy tego typu pomiarach (metoda transmisyjna) sygnały odbite, powracające do źródła światła nie zakłócają jego pracy.
Pomiary wykonywane miernikiem L5821 mogą być obarczone błędem wynoszącym +/- 0,35 dB. Ze względu na tak duży w stosunku do wyniku pomiaru tłumienia prawidłowego patchcordu błąd, wartości tej nie należy traktować bardzo dokładnie. Celem testu było porównanie, jak w stosunku do patchcordu SC/PC zachowa się patchcord SC/APC o tej samej długości. Znacząca różnica widoczna jest również z uwzględnieniem wszelkich błędów, czy niedoskonałości pomiaru.
H.265+ - kodek zoptymalizowany dla potrzeb systemów monitoringu.
H.265+ jest najnowszą metodą kompresji dostępną w systemach monitoringu Hikvision. Jest ona oparta o adaptacyjne kodowanie obrazu z doskonałą wydajnością przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Ilość generowanych danych jest dwukrotnie mniejsza niż przy standardowym H.265. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych technik:- Przewidywania ruchu: dla wyodrębnionego ruchomego obiektu zastosowano inne kodowanie niż dla statycznego tła.
- Zmniejszenia szumów kodowania: wyodrębnione tło jest kodowane z innymi parametrami niż obiekty ruchome. Dzięki temu skuteczniej usuwane są szumy i zmniejszany jest bitrate.
- Długoterminowego planowania bitrate. Kodek "uczy się" monitorowanej sceny i dostosowuje chwilowe parametry kodowania do aktualnie zachodzących zmian w obrazie. Jeśli ilość zmian jest duża, chwilowy bitrate znacząco wzrasta. Dla kodeka H.265+ definiowana jest wartość średnia, a nie maksymalna, dlatego dla bardzo dynamicznych scen chwilowe wzrosty mogą być znaczne.
Kontrola bitrate w H.265+.
W odróżnieniu od zwykłego H.265, kodek nie jest ograniczany przez maksymalny bitrate, ale dąży do zachowania średniej wartości w długim okresie.
W odróżnieniu od zwykłego H.265, kodek nie jest ograniczany przez maksymalny bitrate, ale dąży do zachowania średniej wartości w długim okresie.
Funkcja ANR w systemach Hikvision.
Obraz z kamery IP przesyłany jest do rejestratora jako strumień danych. W przypadku awarii sieci komputerowej (zmniejszenia jej przepustowości) informacje są bezpowrotnie tracone, bo sieć ich nie buforuje, a kamera nie może ich powtórnie wysłać. W systemie opracowanym i wdrożonym przez Hikvision pod nazwą ANR (ang. Automatic Network Replenishment) kamera może zapisywać nagrania na karcie pamięci w przypadku problemów z łącznością z rejestratorem. Po ustaniu awarii nagrania są automatycznie przekazywane do rejestratora. W przypadku przerw w transmisji operator nie musi podejmować żadnych działań, aby na rejestratorze znalazło się kompletne nagranie. Funkcja ta dostępna jest w rejestratorach IP z serii K oraz I. Aby z niej skorzystać należy posiadać również kamerę IP Hikvision wyposażoną w slot na kartę pamięci (oznaczenie F w nazwie) oraz kartę microSD.Zasada działania funkcji ANR.
Uchwyt konwertera czaszy Triax A9896 służy do mocowania konwertera do czaszy satelitarnej marki Triax. | ||
Puszka antenowa do anten DIPOL E9315 przeznaczona do anten marki DIPOL. W puszce umieścić można symetryzator lub przedwzmacniacz antenowy. | ||
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7716NI-K4 K22167 jest nowoczesnym 16-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 8 Mpix. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4K) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. | ||
Aktualności:
Warto przeczytać:
Kamera IP w instalacji telewizyjnej. Wprowadzenie sygnału z kamer analogowych do instalacji telewizyjnej wymaga jedynie zastosowania modulatorów wysokiej częstotliwości (np. MT-32 R871734). W przypadku kamer IP nie mamy do czynienia z sygnałem, lecz ze strumieniem danych, co znacząco utrudnia wyświetlenie obrazu na wielu telewizorach jednocześnie...>>>więcej
Wprowadzanie obrazu z kamery IP do telewizyjnej instalacji DVB-T przy pomocy cyfrowego modulatora Signal-400 R86700