Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2017 (20.11.2017)

Monitoring serca na odległość - system SiDLY.

Polska firma SiDLY opracowała nowatorski system zdalnej opieki, umożliwiający monitorowanie stanu zdrowia pacjentów na odległość. System składa się z trzech elementów: opaski na rękę, aplikacji mobilnej oraz platformy internetowej. Opaska telemedyczna umożliwia monitorowanie stanu osoby starszej lub wymagającej opieki. Opaska monitorująca dostarcza następujących informacji: rytm serca, temperatura ciała, ruch, upadek, lokalizacja GPS. Użytkownik ma też do dyspozycji przycisk SOS. SiDLY Care łączy prostotę i wygodę. Dyskretny i łatwy w użyciu system nie absorbuje niepotrzebnie uwagi użytkowników. Opiekun może wykonywać codzienne obowiązki będąc na bieżąco informowany o najważniejszych parametrach podopiecznego.
Jedną z ważniejszych funkcji systemu SiDLY Care jest HeartSecure, która nadzoruje rytm pracy serca. HeartSecure umożliwia zdefiniowanie prawidłowych zakresów tętna i otrzymywanie natychmiastowych powiadomień o ich przekroczeniu. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie i wczesne wykrywanie większości schorzeń tego narządu. Wyniki są widoczne w aplikacji mobilnej i platformie internetowej opiekuna przez 24 godziny na dobę. SiDLY Care posiada też inne funkcje: SkinWatcher (badanie temperatury skóry), SmartDetector (alarmowanie o upadku i następującym po nim bezruchu), CareButton (informacja o złym samopoczuciu, przycisk SOS umożliwia szybkie wezwanie pomocy poprzez wysłanie przez opaskę alertu), LocationTracker (określenie przybliżonego obszaru, w którym znajduje się osoba monitorowana), PillManage (służy do przypominania pacjentowi o porach stosowania lekarstw), StepChecker (analizuje fizyczną aktywność), AirMonitor (mierzy parametry medyczne pacjenta oraz ocenia warunki otoczenia).

Zbiorcza instalacja SMATV firmy TERRA.

Na jednym z krakowskich osiedli firma ARNDEX z Myślenic wykonała instalację multiswitchową dla około 140 abonentów przy pomocy jednego zestawu antenowego w budynku wielorodzinnym (3 klatki, 6 kondygnacji). Zgodnie z projektem dystrybuowane są w niej sygnały: satelitarny z dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird 13.0E i Astra 19.2E), naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (pasmo VHF+UHF) oraz radiowy FM. Cały system oparto na rozwiązaniach marki TERRA.
W skład zestawu antenowego weszły: antena satelitarna o średnicy 120 cm IDLB-STCF INVERTO A9649 z układem dwóch konwerterów typu quatro Inverto BLACK Ultra A98266, antena telewizyjna DIPOL 19/21-60 DVB-T UHF A1911, antena telewizyjna DIPOL 7/5-12 A0710 oraz antena radiowa A0210. Cały system do dystrybucji sygnałów oparto na multiswitchach serii MV-9xxL marki TERRA.
W skład systemu wszedł m.in. wzmacniacz magistrali TERRA SA-91L R70901, który oprócz wzmocnienia sygnału pełni rolę zasilacza dla wszystkich aktywnych elementów w instalacji. Do wyodrębnienia sygnału na poszczególne klatki posłużyły rozgałęźniki oraz odgałęźniki serii SD-9xx, za którymi zamontowane zostały multiswitche serii MV-9xx o odpowiedniej liczbie wyjść abonenckich. Szczególnie cenna okazała się tutaj możliwość zdalnego zasilania multiswitchy ze wzmacniacza magistrali. Wyeliminowało to konieczność umieszczania dodatkowych listew zasilających w każdym punkcie montażu przełączników.
W całej instalacji wykorzystano przewody z rodziny TRISET-113. Do zastosowań zewnętrznych wykorzystano przewód E1017 w czarnym płaszczu polietylenowym, odpornym na promieniowanie UV. Wewnątrz budynku zastosowano przewód biały E1015 w płaszczu PVC. Przewody marki TRISET są zgodne z dyrektywą CPR oraz spełniają europejską normę EN 50575, która określa wymagania dotyczące właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli jako materiałów budowlanych. Profesjonalizmu całej instalacji dodaje zastosowanie kompresyjnych złączy marki MASTER E80342.

Profesjonalna sieć WiFi w budynku - TP-Link serii EAP.

Jest to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie do realizacji sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Automatyczne zarządzanie pasmem radiowym oraz uwierzytelnienie przy pomocy strony powitalnej sprawiają, że urządzenia serii EAP są idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura.
Oprogramowanie EAP Controller Software pozwala na jednoczesną konfigurację sieci i zarządzanie wieloma urządzeniami EAP. Umożliwia ono monitoring sieci w czasie rzeczywistym, graficzną analizę ruchu w sieci oraz jednoczesną aktualizację oprogramowania na wielu urządzeniach.
Uwierzytelnianie klientów sieci bezprzewodowej poprzez stronę powitalną jest niezwykle wygodne. Metoda ta wymaga od użytkownika wykonania odpowiednich działań (takich jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowanie się do systemu) w celu uzyskania dostępu do sieci. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.
W skład serii EAP wchodzą:
  • N2562 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP110, standard N 300Mb/s, pasywne PoE 2,4 GHz
  • N2566 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP220, standard N 600Mb/s, PoE 802.3.af 2,4 oraz 5 GHz
  • N2567 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225, 802.11ac 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af
  • N2570 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP320, 802.11ac 2,4GHz 5GHz, PoE 802.3at
  • N2568 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP115-Wall TP-Link 802.11n/300Mb/s PoE naścienny
  • N2569 Zewnętrzny bezprzewodowy punkt dostępowy EAP110-Outdoor TP-Link 802.11n/300Mb/s PoE
Przykładowy schemat oparty o urządzenia EAP

Signal Fire AI-7 - spawanie przełącznic w budynku wielorodzinnym.

Spawarka Signal Fire AI-7 L5880 wyposażona jest w 6 silników pozwalających na szybkie i precyzyjne pozycjonowanie włókien przed spawaniem. Sam proces spawania trwa zaledwie kilka sekund, a zgrzewanie typowych osłon spawów 15-20 sekund. Dzięki temu spawarka ta sprawdza się znakomicie również w instalacjach, w których wykonać należy większą liczbę spawów.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z jednej z nowopowstałych inwestycji mieszkaniowych. Do każdego z 77 mieszkań w budynku doprowadzono płaski, dwuwłóknowy światłowód L7102. W pomieszczeniu teletechnicznym kable zakończone zostały w panelach RACK. Do wykonania 144 spawów posłużyła spawarka Signal Fire AI-7 L5880.
Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, tłumienie toru optycznego w tego typu instalacjach nie powinno przekraczać wartości 1,2 dB. Pomiary można wykonać za pomocą zestawu składającego się ze źródła światła L5825 i miernika mocy L5821.

Kodowanie H.265 w systemie monitoringu analogowego.

Sposób kompresji danych ma bezpośrednie przełożenie na ilość danych generowanych przez system monitoringu. Im lepsza kompresja, tym wymagania co do ilości i pojemności dysków twardych są mniejsze. Stosując kamery wysokich rozdzielczości (powyżej 2 Mpix) użycie jak najlepszego kodeka staje się obligatoryjne. System Turbo HD 4.0 obsługuje nowoczesne kodowanie H.265 oraz H.265+.
H.265 (HEVC - High Efficiency Video Coding) to aktualnie najbardziej wydajny sposób kompresji. W stosunku do swojego poprzednika (H.264) pozwala ograniczyć średnio o połowę strumień danych i zapotrzebowanie na pojemność dyskową. Dzięki temu można zastosować dyski twarde o pojemności mniejszej o połowę lub przechowywać nagrania przez czas dwa razy dłuższy. Jego udoskonalona wersja H.265+ została zoptymalizowana pod kątem pracy w systemach monitoringu CCTV. Ich zastosowanie pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć strumień danych. Poniżej porównanie wielkości strumienia przy różnych scenach dla kompresji H.264, H.265, H.265+ (dane dostarczone przez Hikvision):
Porównanie efektywności kompresji H.264, H.265 i H.265+
Jedną z najbardziej widocznych zmian jest zastąpienie makrobloków (16 x 16 px) złożoną konstrukcją CTU (Coding Tree Unit) o maksymalnych rozmiarach 64 x 64 px. Algorytm kodowania obrazu jest znacznie bardziej zaawansowany i decyduje o wielkości bloku kodowania. Już sam zwiększony rozmiar przyczynia się do poprawy efektywności kodowania. Dalszy progres zapewniają inne funkcje, takie jak:
  • przetwarzanie równoległe wielu części obrazu,
  • lepsze algorytmy przewidywania ruchu,
  • większa precyzja w zapisie wektorów ruchu, zwiększenie ilości kierunków ruchu z 9 do 35,
  • algorytm adaptacyjnego przewidywania ruchu,
  • ulepszone filtry obrazu.
Jednym z ulepszeń, które wprowadza H.265 jest obsługa nowych bloków kodowania CTU.
Ich rozmiary mogą być większe, co sprzyja lepszej kompresji.

Kontrola dostępu z wykorzystaniem czytnika PK-01 SATEL.

PK-01 G6405 jest autonomicznym modułem kontroli przejścia, który może być instalowany wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany montaż rozległego systemu. Umożliwia nadzorowanie pojedynczego przejścia poprzez elektryczne sterowanie jego stanem oraz funkcję identyfikacji użytkowników. Programowanie modułu i zarządzanie kartami oraz kodami odbywa się przy pomocy kodu administratora. Moduł wyposażony jest w wyjście przekaźnikowe o obciążalności 2 A, do którego przez zasilacz DC 12 V, np. M1825, może zostać podłączony elektrozaczep, 2 wyjścia typu OC oraz 2 wejścia dedykowane do podłączenia czujnika otwarcia drzwi lub lokalnego przycisku otwarcia. Sterowanie możliwe jest za pomocą kodu użytkownika lub transpondera pasywnego 125 kHz, np. breloka RFID G6805. W pamięci urządzenia może zostać zapisanych do 50 transponderów i 50 kodów użytkowników.
Poniżej zaprezentowano przykład realizacji kontroli dostępu za pomocą czytnika PK-01. Czytnik zamontowany został przy furtce wejściowej i zasilony DC 12 V. Po wpisaniu kodu dostępu lub autoryzacji za pomocą transpondera pasywnego, elektrozaczep zostaje zasilony poprzez wyjście przekaźnikowe w czytniku. Czas otwarcia elektrozaczepu może być regulowany od 1 do 255 s. Z drugiej strony furtki zamontowany został przycisk lokalnego otwierania w takiej odległości, aby nie można go było dosięgnąć od strony ulicy. Czas otwarcia elektrozaczepu należy tak ustawić, aby po naciśnięciu przycisku spokojnie można było dojść do furtki i ją otworzyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby montowania dwóch czytników z każdej strony furtki. Aby rozwiązanie miało sens, z furtki należy usunąć klamki, a w przypadku braku prądu należy ją otwierać za pomocą klucza.
PK-01 Autonomiczny moduł kontroli przejścia SATELZasilacz impulsowy 12V/5A/5.5 DC (+) do kamer
Realizacja kontroli dostępu z wykorzystaniem autonomicznego czytnika PK-01 SATEL G6405

Nowości produktowe:

Cyfrowy modulator WS-8901U HDMI - COFDM (DVB-T)
Cyfrowy modulator WS-8901U HDMI - COFDM (DVB-T) R86201 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał audio/video podany na złącze HDMI/CVBS moduluje w standardzie DVB-T COFDM. Urządzenie jest modulatorem jednokanałowym. Oznacza to możliwość podłączenia do niego jednego źródła sygnału. Posiada wejścia: HDMI oraz CVBS. Wysoką jakość obrazu zapewnia kompresja kodekiem H.264 oraz maksymalny bitrate 20 Mbit/s. Opcje konfiguracyjne pozwalają na dołożenie strumienia wyjściowego do istniejącej już instalacji DVB-T w sposób wybrany przez administratora lub inwestora.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe HDMI
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe HDMI H2020 zapewnia pełną ochronę przeciwprzepięciową podłączonych do niego urządzeń HDMI. Dzięki temu urządzenia HDMI są zabezpieczone przed przypadkowymi wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD) oraz przepięciami elektroenergetycznymi.

Przejście kątowe gniazdo F - gniazdo antenowe
Przejście kątowe gniazdo F - gniazdo antenowe E8250 znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie kabel nie może wychodzić prostopadle z urządzenia (ściana, widoczne kable zza urządzenia).


Warto przeczytać:

Sterowanie rolet za pomocą systemu EXTA FREE. System EXTA FREE umożliwia bezprzewodowe sterowanie urządzeniami elektrycznymi za pomocą nadajników: ściennych klawiszowych, modułowych, dopuszkowych lub pilotów i odbiorników w wersji dopuszkowej lub modułowej. Możliwe jest zaprogramowanie innego nadajnika lub odbiornika systemu EXTA FREE, niewystępującego w zestawie. Funkcjonalność ta rozszerza możliwości zastosowania zestawów, realizację dodatkowych aplikacji itp...>>>więcej
Radiowy nadajnik klawiszowy RNK-02 F5101 sterujący pracą sterownika rolet SRP-02 F5432 (podnoszenie/opuszczanie rolet). Nadajnik można wpisać do dowolnej ilości odbiorników.
Dyrektywa CPR - nowy porządek kablowy
Nowe wymagania dla kabli w budownictwie