Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2017 (13.11.2017)

Amazon Key - kolejna rewolucja od giganta internetowego.

Nie ma Cię w domu, a chcesz odebrać przesyłkę? Nic prostszego - już wkrótce będzie to możliwe, pod warunkiem, że zakupów dokonasz w największym na świecie sklepie internetowym Amazon. Usługa Amazon Key sprawi, że klienci zapomną o czekaniu na kuriera. Ma ona polegać na dostarczaniu przesyłek podczas nieobecności klienta w domu. Aby było to możliwe, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (oferowany rzecz jasna przez Amazon), czyli kamerkę internetową i podłączony do WiFi zamek do drzwi. Jest to zestaw, który zapewni nam prawidłowy i bezpieczny przebieg całej transakcji. Za tę wygodę przyjdzie zapłacić co najmniej 300 USD.
Amazon Key - nowa usługa wprowadzana przez giganta internetowego
Zasada działania całego systemu jest prosta. Kurier po przybyciu na miejsce w tradycyjny sposób sprawdza, czy któryś z domowników przebywa w domu, dzwoniąc do drzwi lub pukając. Jeżeli nie zastanie lokatora, zeskanuje paczkę, a na podstawie tego Amazon zweryfikuje, czy dotarła on pod właściwy adres i jeśli tak jest, zdalnie otworzy drzwi. Kamera zainstalowana wewnątrz budynku nagra cały proces dostawy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, iż nic poza dostarczeniem przesyłki nie miało miejsca. Amazon zapowiada, że usługę będzie można wykorzystać również do innych celów, jak np. wpuszczenie firmy sprzątającej, czy gości podczas naszej nieobecności. Datę uruchomienia wyznaczono na 8 listopada. W pierwszej kolejności zostanie wdrożona w USA i będzie dostępna w 37 amerykańskich miastach. Czy jest to bezpieczne? Amazon zapewnia, iż będzie starannie weryfikował dostawców i obejmie gwarancją całą usługę.

Nowa generacja systemu HD-TVI - Turbo HD 4.0.

System HD-TVI pozwala na zapis i przesłanie obrazu analogowego wysokiej rozdzielczości przez kabel koncentryczny lub skrętkę (po zastosowaniu specjalnych transformatorów wideo). Nowością są kamery i rejestratory Turbo HD 4.0. Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej, trzeciej generacji to:
 • zwiększenie maksymalnej rozdzielczości - dodano kamery i rejestratory 5 Mpix i 8 Mpix,
 • bardziej wydajna kompresja - H.265 i H.265+,
 • lepsze przetworniki zapewniające czułość 0,005 lx,
 • system POC - przesłanie wideo i zasilania przez pojedynczy przewód,
 • możliwość zdalnej aktualizacji kamer analogowych.
Cechy wspólne dla 3 i 4 generacji:
 • wysoka kompatybilność z innymi systemami: AHD, HD-CVI oraz IP,
 • duży zasięg transmisji obrazu (800 m dla sygnału 1080p, przy zastosowaniu przewodu RG-59, 400 m dla UTP),
 • duża odporność na zakłócenia,
 • brak opóźnień,
 • wierny obraz w podglądzie na żywo dzięki braku kompresji.

Modulator DVB-T w instalacjach RTV.

Coraz częściej urządzenia do instalacji RTV wykonywane są z myślą o systemie RACK, tak aby ich montaż był estetyczny oraz aby urządzenia były zabezpieczone przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży nowy model jednokanałowego modulatora HDMI→DVB-T - WS-8901U R86201. Posiada wejścia: HDMI oraz CVBS. Wysoką jakość obrazu zapewnia kompresja kodekiem H.264 oraz maksymalny bitrate 20 Mbit/s. Opcje konfiguracyjne pozwalają na dołożenie strumienia wyjściowego do istniejącej już instalacji DVB-T w sposób wybrany przez administratora lub inwestora.
Cyfrowy modulator WS-8901U HDMI - COFDM (DVB-T)
Cyfrowy jednokanałowy modulator HDMI→DVB-T COFDM R86201 przeznaczony
do montażu w szafie RACK 19"
Źródłem sygnału mogą być między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC, czy dekodery STB. Modulator WS-8901U R86201 zapewnia pełne wsparcie dla protokołu HDCP, oznacza to więc, że możliwe jest wprowadzenie do instalacji TV sygnału pochodzącego z dowolnego źródła typu HDMI.
W modulatorach bez tej technologii, pomimo zgodności złączy, może zostać całkowicie zablokowana możliwość przesyłania materiału źródłowego lub możliwa będzie tylko transmisja w niższej rozdzielczości i gorszej jakości.
Wysoki poziom wyjściowy RF o wartości 100 dBμV oraz współczynnik błędu modulacji MER równy 35 dB umożliwiają stosowanie modulatora w dużych zbiorczych instalacjach RTV bez konieczności montowania dodatkowego wzmacniacza.

Prosta instalacja wzmacniająca sygnał GSM.

Repeater służy do wzmocnienia sygnału GSM i wprowadzenia go do wnętrza pomieszczeń. Urządzenie doskonale nadaje się do miejsc, gdzie sygnał GSM jest na tyle słaby, że prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy jest niemożliwe. Przykładem może być miejsce położone daleko od nadajnika lub budynek z grubymi murami, piwnicami użytkowymi (kawiarnie) lub nowoczesnymi oknami, których szyby kryte są związkami metalicznymi.
Etapy instalacji wzmacniacza GSM:
 • wybrać miejsce na zewnątrz budynku, gdzie odbieramy sygnał GSM (pasmo 900 MHz),
 • zewnętrzną antenę A741030 ustawić w kierunku nadajnika GSM,
 • wybrać takie miejsce instalacji wzmacniacza wewnątrz budynku, aby antena wewnętrzna została zainstalowana centralnie w obszarze, który ma pokryć zasięgiem,
 • sprawdzić, czy odległość od miejsca instalacji anteny zewnętrznej do miejsca instalacji anteny wewnętrznej jest większa niż 10 m,
 • zamontować repeater GSM-305 z dala od źródeł ciepła, zapewniając odpowiednie chłodzenie urządzenia,
 • sprawdzić poprawność połączeń przewodu z anteną i wzmacniaczem (gniazda anteny zewnętrznej i wewnętrznej są odpowiednio oznaczone),
 • zasilić wzmacniacz za pomocą zasilacza N93319 podłączonego do gniazda AC 230 V.
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-305Zasilacz 9V 3A 2,1/5,5 mmAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-A
Przykład instalacji wzmacniacza Signal GSM-305 A6765

Instalacja światłowodowa - realizacja przełącznicy.

Poniżej zaprezentowano przykład realizacji przełącznicy światłowodowej bazującej na szufladzie RACK L5124 Ultimode wyposażonej w płytę czołową L5541. Wykonanie przełącznicy obejmuje:
 • instalację szuflady w szafie,
 • montaż kasety z uchwytami na spawy,
 • montaż uchwytów na zapas włókien,
 • instalację adapterów,
 • ułożenie włókien z okablowania części liniowej,
 • ułożenie pigtaili,
 • wykonanie spawów metodą spawania termicznego,
 • zabezpieczenie i ułożenie spawów w uchwytach.
W płycie czołowej zamontowano 8 adapterów LC typu duplex L4155. Wolne porty mogą zostać wykorzystane w przyszłości. W tej sytuacji konieczny będzie kaskadowy montaż kolejnej kasety na spawy. Przełącznica L5124 zajmująca w szafie RACK wysokość 1U może pomieścić 2 takie kasety.

Funkcja "intercom" w rejestratorach Hikvision.

Hikvision DS-7604NI-K1 K22044 jest rejestratorem IP umożliwiającym podgląd, zapis oraz odtwarzanie obrazu z 4 kamer IP z prędkością do 25 kl./s dla każdej kamery. Rejestrator posiada wejście i wyjście audio pozwalające na dwukierunkową wymianę komunikatów audio pomiędzy stanowiskami dozoru lub pomiędzy stanowiskami dozoru a kamerami posiadającymi wbudowany lub zewnętrzny mikrofon (podłączony poprzez wejście audio w kamerze).
Transmisja dźwięku oraz obrazu wideo z kamer odbywa się w postaci strumienia danych, może być zatem transmitowana np. między sąsiednimi budynkami w sieci LAN lub na większe odległości przez Internet. Stworzony w ten sposób intercom pozwala na współpracę operatorów, szybką wymianę informacji między stanowiskami dozoru oraz natychmiastową reakcję w momencie nieprzewidzianego zajścia. Aby umożliwić prawidłową komunikację, do wyjścia rejestratora (AUDIO OUT) należy podpiąć zewnętrzne głośniki z wbudowanym wzmacniaczem, a do wejścia (AUDIO IN) zewnętrzny mikrofon. Jeżeli monitor posiada wbudowane głośniki, można zrezygnować z zewnętrznych głośników łącząc rejestrator z monitorem za pomocą przewodu HDMI lub AUDIO OUT rejestratora z AUDIO IN monitora. Drugie stanowisko dozoru również musi być wyposażone w mikrofon oraz zestaw głośnikowy. Przykładowy schemat obrazujący komunikację pomiędzy dwoma stanowiskami przedstawiony został poniżej.
Monitor 24Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7604NI-K1 (4 kanały, 40 Mb/s, 1xSATA, VGA, HDMI, H.265/H.264)Switch PoE ULTIPOWER 0098af 802.3af 9xFE (8xPoE)Moduł audio z wyjściem różnicowym MP-6/DKamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2142FWD-IS (4 MPix, 2.8mm, 0.01 lx, IK10, IR do 30 m, We/Wy Audio, We/Wy alarmowe)
Schemat działania intercomu w rejestratorze NVR i stacji klienckiej

Praca w firmie DIPOL.

W związku z rosnącymi obrotami firma DIPOL zatrudni pracownika magazynu do pracy w młodym, dynamicznym zespole w siedzibie firmy w Krakowie. Poszukiwane są osoby systematyczne, uporządkowane, interesujące się instalacjami teletechnicznymi. Zgłoszenia prosimy kierować na adres kadry@dipol.com.pl.

Nowości produktowe:

Miernik sygnału DVB-T/C oraz DVB-S/S2 HD TAB 4 Easy ROVER
Miernik sygnału DVB-T/C oraz DVB-S/S2 HD TAB 4 Easy ROVER R10840 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T (HD) oraz kablowej DVB-C. Poszczególne funkcje miernika HD TAB 4 Easy są przejrzyście prezentowane na kolorowym wyświetlaczu o przekątnej LCD 4,3”. Duże przyciski oraz funkcjonalne pokrętło do nawigacji umożliwiają szybkie przełączanie funkcji. Idealny do uruchamiania każdej instalacji TV/SAT. Pozwala na ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2625FWD-IZS (2 MPix, 2.8-12 mm Motozoom, 0.0068 lx, IR do 50m, WDR, IK10, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2625FWD-IZS K17721 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,8" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2.8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 105 - 35°.

Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D0T-IRMM (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 20m) TURBO HD 3.0
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D0T-IRMM M75284 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.

Warto przeczytać:

LAN między budynkami - odległość 200 m. Najlepszym sposobem na połączenie sieci lokalnych w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 200 m jest zastosowanie kabla światłowodowego. Wykorzystanie skrętki komputerowej na tym dystansie jest niezgodne z obowiązującymi standardami oraz może zaowocować znaczącym obniżeniem przepustowości tak zbudowanego łącza...>>>więcej
Przykładowy dobór elementów do realizacji połączenia światłowodowego na odcinku 200 m
Promocja kamer HD-TVI Hikvision serii D0T 2.11 - 31.12.2017 <br />
Promocja na kamery serii D0T