Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2017 (30.10.2017)

Już jest pierwszy modem 5G!

Podczas gdy Chiny od ponad roku w blisko 100 miastach testują technologię 5G, firma Qualcomm zaprezentowała właśnie pierwszy, kompatybilny z nią modem, który już niebawem trafi do producentów telefonów komórkowych.
Piąta generacja sieci komórkowych jeszcze nie istnieje, ale obiecuje szybszą transmisję danych i większą przepustowość, aby przenosić większy ruch sieciowy. Qualcomm z powodzeniem przetestował pierwszy modem 5G o nazwie Snapdragon X50, obsługujący pasmo 28 GHz, uzyskując prędkość na poziomie 1 Gb/s. Jest to krok milowy w tej dziedzinie. Taka szybkość pozwala na pobranie jednogodzinnego programu telewizyjnego w rozdzielczości HD w czasie krótszym niż minuta.
Pierwszy modem 5G wyprodukowany przez Qualcomm
Sceptycznie do tego testu podchodzi prof. William Webb, niezależny konsultant i autor książki "The 5G Myth: When vision decoupled from reality". Twierdzi on, iż standard 5G nie jest jeszcze jasno zdefiniowany, a uzyskanie prędkości większej niż 1 Gb/s udało się już w sieci 4G. Na przykład chipset Kirin 970 firmy Huawei oferował mobilne prędkości do 1,2 Gb/s, jeśli był używany z kompatybilnymi urządzeniami sieciowymi.
"Ta demonstracja była tylko pierwszą transmisją danych w trybie 5G" - powiedział rzecznik firmy Qualcomm. Po zakończeniu prac, gdy układ będzie już w pełni gotowy do wysłania do producentów smartfonów, osiągnie prędkości na poziomie 5 Gb/s, czego nie jest w stanie obsłużyć żaden chip 4G LTE.

Dystrybucja w hotelu sygnału SMATV w sieci IP miedzianej i światłowodowej.

Instalacje telewizyjne odpowiedzialne za dosyłanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz telewizji satelitarnej stanowią doskonałe uzupełnienie, jak również alternatywę dla instalacji sieci kablowych w obiektach hotelowych. Wykorzystanie w nich światłowodów może wiązać się z wieloma zaletami - zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. Dzięki technice dystrybucji telewizji bazującej na skrętce lub światłowodzie, budynek, w którym dostępny ma być sygnał można wyposażyć jedynie w skrętkę komputerową (jedną - dla danych oraz telewizji lub dwie - osobno dla danych oraz dla telewizji) lub światłowód. Prócz niższego kosztu okablowania zyskujemy dodatkowo szereg funkcji interaktywnych, a oferta kanałowa może zostać dostosowana do specyficznych wymogów klienta. Poniżej prezentujemy instalację opartą o urządzenia marki TERRA, wykonaną przez firmę Inet Centrum.
Z dachu budynku doprowadzony został sygnał telewizji satelitarnej DVB-S/S2 z konwertera typu quatro, sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (pasmo VHF, pasmo UHF) oraz sygnał radiowy FM. Instalacja hotelowa została podzielona na dwie części, z których w jednej sygnał został rozprowadzony za pomocą skrętki (sieć IP) oraz w drugiej przy pomocy światłowodu (bezpośrednia konwersja sygnału TV/Radio na światłowód). W szafie rack zamontowano: odgałęźnik SD-515 Terra R70517, do którego podłączono 4-kablową magistralę sygnału IF z konwertera typu quatro oraz sygnał FM/DVB-T po przejściu przez urządzenia dedykowane do odbioru i obróbki sygnałów radiowo-telewizyjnych (wzmacniacze kanałowe i szerokopasmowe: at422 R82509, at440 R82511, ma400 R82520). Wydzielony sygnał na odgałęźniku SD-515 wprowadzono do nadajnika optycznego OT501W A9872, który umożliwił przesyłanie sygnałów RTV przy pomocy światłowodu jednomodowego na znaczne odległości. Sygnał z przelotu odgałęźnika wprowadzono na streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 R81606, który konwertuje sygnał z czterech multipleksów (kanały niekodowane) do strumienia IP o łącznej efektywnej przepływności wynoszącej 200 Mbps. W sieci miedzianej IP zastosowano gigabitowe switche ethernetowe, wspierające funkcję IGMP Snooping, zapewniając maksymalną przepustowość sieci. Całość została zasilona z zasilacza UP413 12V/4.5A R82533.
Odbiornik optyczny OR501W QUATRO A9877 umożliwia zamianę sygnału optycznego pochodzącego z nadajnika OT501W A9872 na sygnał elektryczny. Sygnał odbierany jest z nadajnika OT501W A9872 poprzez pasywną sieć optyczną i konwertowany z powrotem na sygnał IF. Urządzenie posiada 5 wyjść, dokonując podziału całego pasma na cztery pary polaryzacja/pasmo (VL-HL-VH-HH) oraz sygnał DVB-T, DAB, FM - tak, jak dla konwertera quatro.

Transmisja obrazu HDMI z wykorzystaniem sieci LAN.

Konwerter HDMI na IP H3606 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Tym samym przewodem transmitowany jest także sygnał pilota, np. w celu sterowania odtwarzaczem DVD. Urządzenie H3606 sprzedawane jest w komplecie: nadajnik + odbiornik. W przypadku konieczności odbierania sygnału na większej liczbie telewizorów konieczne jest dokupienie odpowiedniej ilości odbiorników H3607. Przepływność sygnału na wyjściu nadajnika wynosi około 30 Mbit/s.
Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilotaSwitch TP-LINK TL-SF1005D 5x10/100 Mb/sKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilotaKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornikKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornik
Schemat zastosowania konwertera HDMI - połączenie punkt-wielopunkt.
Przesyłanie sygnału HDMI w sieci LAN z wykorzystaniem konwertera H3606.

Dlaczego kalibracja spawarki światłowodowej jest istotna?

Kalibracja spawarki światłowodowej polega na dostosowaniu mocy oraz temperatury generowanego łuku elektrycznego do aktualnie panujących warunków środowiskowych. Dobrze dobrany łuk pozwala na wykonywanie prawidłowych spawów - zarówno w punktu widzenia tłumienia, jak i wytrzymałości. Kalibracja powinna być wobec tego wykonywana zawsze przed właściwym spawaniem - na początku pracy lub przy drastycznie zmieniających się warunkach (np. nagły spadek temperatury wynikający z zakończenia spawania wewnątrz budynku oraz dalszych prac na zewnątrz).
Najdroższe modele spawarek wyposażone są w czujnik ciśnienia oraz temperatury pozwalające na wykonywanie automatycznej kalibracji w czasie rzeczywistym. Większość popularnych urządzeń wymaga jednak ręcznej kalibracji zajmującej kilka minut. Niewykonanie kalibracji nie zawsze oznaczać będzie złe spawy. Istnieje jednak ryzyko, że wykonane spawy będą poprawne z punktu widzenia tłumienia, jednak ze względu na zbyt niską temperaturę zgrzewania, pękną po jakimś czasie - znane są przypadki spawów pękających już po godzinie.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-7 L5880 bazuje na popularnej metodzie kalibracji - umieszczone w komorze spawania włókna poddawane są działaniu kolejnych łuków elektrycznych. Włókna ulegają stopieniu, a oprogramowanie spawarki dokonuje pomiaru i analizy odległości na jaką cofają się czoła włókien. Na podstawie pomiaru ustalane są odpowiednie parametry łuku elektrycznego.
Proces kalibracji Signal Fire dokonuje się poprzez wybranie w aplikacji zarządzającej opcji "Arc Calibration". Po włożeniu włókien do komory spawania i zamknięciu pokrywy proces kalibracji rozpoczyna się automatycznie. Po jego zakończeniu spawarka przełącza się w tryb pracy normalnej (Normal mode), tj. spawania włókien.
W zbliżającym się okresie zimowym instalatorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie sprzętu przed rozpoczęciem pracy. Spawarka, która spędziła noc w samochodzie zaparkowanym na zewnątrz, po wniesieniu do pomieszczenia z temperaturą pokojową nie nadaje się do natychmiastowej pracy: zaparowane obiektywy kamer mogą wpłynąć na błędną weryfikację położenia włókien i problemy z autofokusem. Aby uniknąć tego problemu, nie należy dopuszczać do wychłodzenia spawarki.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-7 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka Signal Fire AI-7 L5880

Wysyłanie wiadomości e-mail w systemie monitoringu Hikvision.

Rejestratory oraz kamery IP Hikvision mogą zostać skonfigurowane tak, aby wysyłać powiadomienia w momencie wykrycia zdarzenia. Jednym ze sposób komunikacji może być wysyłanie wiadomości e-mail.
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 16-kanałowy Hikvision DS-7216HQHI-F2/N/A (1080p, 12 kl./s, H.264, HDMI, VGA) TURBO HD 3.0Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-ITM (1080p, 2.8 mm, 0.005 lx, IR do 20m) TURBO HD 3.0
Wykrycie zdarzeń takich jak:
  • detekcja ruchu,
  • sabotaż obrazu,
  • utrata obrazu,
  • zdarzenia VCA,
może inicjować proces wysyłania wiadomości z załączonym obrazem ze zdarzenia. Proces wysyłania jest niezależnie konfigurowany dla każdego z wymienionych zdarzeń i każdego kanału. Do poprawnego wysłania wiadomości niezbędne jest połączenie z siecią oferującą dostęp do serwera poczty SMTP. Sieć musi być połączona z Internetem, należy również pamiętać o ustawieniu serwera DNS.

Nowy sposób podłączenia okablowania w kamerach Hikvision.

W kamerach IP ze zmienną ogniskową, należących do serii EasyIP 3.0, np. DS-2CD2725FWD-IZS K17371, czy DS-2CD2685FWD-IZS K17727 wprowadzony został nowy sposób mocowania przewodów. Wewnątrz zintegrowanej z kamerą puszki znajdują się gniazda do podłączenia interfejsu sieciowego (PoE), we/wy audio - cinch 3,5 mm, listwa zaciskowa we/wy alarmowe (audio i we/wy alarmowe dostępne w kamerach z oznaczeniem S) oraz listwa zaciskowa dla zasilania DC 12 V. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zlikwidować pęk kabli wystających z kamery, który ciężko było ukryć w zewnętrznej puszce, zwłaszcza w przypadku kamer z bardziej rozbudowanym interfejsem. Teraz, pomimo dostępności większej ilości złączy, można korzystać tylko z tych, które są niezbędne do danego typu instalacji, a pozostałe nie zajmują dodatkowego miejsca. Kamery tego typu charakteryzują się bardzo solidną konstrukcją o stopniu ochrony przed wandalizmem IK10 oraz stopniu ochrony obudowy IP67, co gwarantuje doskonałe zabezpieczenie przed wpływami warunków atmosferycznych.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2620F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 30m)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2720F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IK10, IR do 30m)
Widok kamery DS-2CD2685FWD-IZS
K17727 wraz ze złączami
Widok złączy w kamerze
DS-2CD2725FWD-IZS K17371

Nowości produktowe:

Kamera HD-TVI kompaktowa DS-2CE16D8T-IT3 (1080p, 3.6 mm, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 3.0
Kamera HD-TVI kompaktowa DS-2CE16D8T-IT3 M75665 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 40 m wykonany w technice Exir zapewnia równomierne oświetlenie terenu.
Patchcord  S/FTP  5m kat.6A niebieski
Patchcord S/FTP 5 m kat. 6A niebieski J21251 z wtykiem RJ-45 znajduje zastosowanie do podłączania komputerów i innych urządzeń do sieci LAN.


Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-Link CAP300-outdoor
Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-Link CAP300-outdoor N2559 to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na maszcie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu, znajdującemu się w kontrolerze AC50 N2551. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, CAP300 jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura.

Warto przeczytać:

Pojemność akumulatora. Podstawowym parametrem charakteryzującym akumulator jest jego pojemność. Z uwagi na to, że zależy ona od warunków rozładowywania, przyjęto podawanie dziesięciogodzinnej wartości pojemności. Jeśli przykładowo akumulator ma pojemność 20 Ah, to przez 10 godzin można rozładowywać go prądem 2 A. Aby stwierdzić przez jaki czas akumulator będzie działał w danej instalacji, należy posłużyć się napięciowymi charakterystykami rozładowania. Pokazują one przez jaki czas, w zależności od obciążenia, dany akumulator może być używany...>>>więcej
Charakterystyka prądu rozładowania dla akumulatora Securbat CB 7-12 SB M1883