Nr 31/2017 (2.10.2017)
Drony będą transportować krew.
Projekt Airvein ma być rewolucją w służbie zdrowia. Jest to pilotażowe przedsięwzięcie, którego celem jest szybszy transport krwi - również na duże odległości. Wykorzystane do tego celu będą specjalne drony. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce ma podpisać umowę na realizację projektu w 24 miesiące (mowa o kwocie około 7 mln złotych) z firmą Pentacomp - Systemy Informatyczne oraz Novelty RPAS, czyli polskim producentem systemów bezzałogowych.Dron wykorzystywany do tego typu zadań będzie posiadał wysoki standard bezpieczeństwa i zwiększoną funkcjonalność. Duży nacisk został położony na wysoki standard urządzeń mechanicznych i elektronicznych, np. podwojenie systemów sterowania, zastosowanie spadochronów ratunkowych. Zwrócono szczególną uwagę na wytłumienie drgań z uwagi na zwiększone zagrożenie zmianami chemicznymi w transportowanej krwi.
Kluczowym jest zapewnienie odpowiedniego źródła energii. Rozważany jest napęd elektryczny z wykorzystaniem nie tylko akumulatorów, ale także ogniw paliwowych. Drony są tylko jednym z elementów tworzonego systemu. Na cały projekt składa się infrastruktura naziemna, serwisowa, nawigacyjna, lądowiska, platformy załadowcze, postojowe, hangary.
System Airvein staje się rzeczywistością. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe lata przyniosą rewolucję w tej gałęzi ratownictwa medycznego.
Zapisy na kursy DIPOLa dla instalatorów wystartowały.
25 września ruszyły zapisy na kursy organizowane przez firmę DIPOL. Zaplanowano 10 szkoleń z pięciu tematów. W Krakowie, Rzeszowie i Częstochowie inżynierowie Działu Technicznego będą pokazywać możliwości i uczyć konfiguracji switchy zarządzalnych TP-Link. W Sandomierzu, Warszawie i Krakowie będzie można zdobyć certyfikację z instalacji sprzętu Hikvision. W Krakowie zostaną zaprezentowane jeszcze trzy ciekawe tematy: Multiswitche jednokablowe TERRA dSCR - technika Unicable, Podstawy techniki światłowodowej i Praktyczne aspekty wzmacniania sygnału GSM w budynkach. Prócz tego nowością jest RoadShow prowadzony przez specjalistów z Hikvision Polska. Zostaną na nim zaprezentowane najnowsze trendy techniczne w CCTV oraz produkty, które pojawią się w przyszłym roku, w tym rozwiązania obejmujące sztuczną inteligencję. Zapisy przyjmowane są na specjalnie do tego celu uruchomionej witrynie www.kursy.dipol.com.pl. Liczba miejsc jest limitowana. Ponieważ zmian jest więcej, prosimy o zapoznanie się z nowym Regulaminem szkoleń.Instalacja dystrybuująca sygnał satelitarny i Radio/DVB-T z wykorzystaniem technologii Unicable.
Nowa seria multiswitchy dSCR firmy TERRA to urządzenia wykorzystujące technologię jednokablową (Unicable), które umożliwiają dystrybucję sygnału DVB-S/S2, telewizji naziemnej DVB-T oraz radia analogowego/DAB przy pomocy jednego kabla koncentrycznego w oparciu o technikę cyfrowego układania kanałów przy zastosowaniu przetworników analogowo-cyfrowych. Do komunikacji pomiędzy multiswitchem a podłączonymi odbiornikami satelitarnymi wykorzystywany jest specjalny protokół, zdefiniowany w normie EN50494 (Unicable I) i/lub EN50607 (Unicable II), który używa poleceń DiSEqC, aby umożliwić niezależny podział sygnału przy pomocy jednego kabla.Poniżej przedstawiono schemat jednokablowej instalacji multiswitchowej. Dzięki zastosowaniu multiswitcha SRM-521 TERRA R80521 możliwe jest doprowadzenie zsumowanego sygnału SAT oraz FM/DVB-T do każdego z 32 gniazd końcowych RTV/SAT Signal R694100 przy pomocy jednego kabla koncentrycznego. Warunkiem koniecznym jest zapewnienie pełnego wsparcia przez odbiornik satelitarny dla protokołu zdefiniowanego w normie EN50607 (lub EN50494 - maksymalnie 8 tunerów).
Schemat jednokablowej instalacji multiswitchowej TERRA UNICABLE
Producenci tunerów satelitarnych wprowadzają do sprzedaży urządzenia wspierające standard Unicable. Również udostępniane aktualizacje oprogramowania umożliwiają podłączenie starszych modeli do nowoczesnych sieci Unicable. Poniżej znajduje się lista odbiorników satelitarnych obsługujących multiswitche jednokablowe:
Odbiorniki Ferguson:
Odbiorniki Cyfrowego Polsatu:
Odbiorniki nc+:
- Ferguson Ariva 53
- Ferguson Ariva 103
- Ferguson Ariva 203
- Ferguson Ariva 153 Combo
- Ferguson Ariva 253 Combo
- Ferguson Ariva 4K Black
- Ferguson Ariva 4K Combo Black
Odbiorniki Cyfrowego Polsatu:
- Dekoder HD 5000
- Dekoder HD 5500s
- EVOBOX PVR
Odbiorniki nc+:
- BOX+
- mediaBOX+
- turboBOX+
Nowość na rynku spawarek światłowodowych - Signal Fire AI-7.
Instalatorzy zainteresowani kupnem spawarki światłowodowej powinni rozważyć zakup atrakcyjnej cenowo spawarki Signal Fire AI-7 L5880. Posiada ona wszystkie cechy topowych produktów japońskich, czy koreańskich. Ze względu na szybkość i czas pracy na baterii, urządzenie to przeznaczone jest do wszelkiego rodzaju instalacji - również tych, w których liczba koniecznych do wykonania spawów sięga kilkuset.Spawarka Signal Fire AI-7 L5880
Parametry spawarki istotne dla instalatora:
- włókna ustawiane są przez 6 wysokiej klasy silniki Siemensa,
- spawanie w 8 sekund,
- zgrzewanie osłon spawów w 15 sekund,
- pełna automatyka pozycjonowania włókien do rdzenia - raz wsadzone włókna są spawane, bardzo rzadko trzeba coś poprawić,
- zoom x300 dla każdej z osi pozwala na wizualną ocenę spawu przez instalatora,
- historia spawów zapisywana na smartfonie - możliwość eksportu do pliku .xls,
- wysoka trwałość elektrod - 3000 spawów, zapasowe elektrody w komplecie,
- pojemna bateria (7800 mAh - nawet 200 spawów) - możliwość szybkiej wymiany,
- możliwość zapisywania obrazu dla źle wykonanych spawów - przydatne przy diagnostyce problemów,
- bogaty zestaw akcesoriów (do spawania dokupić należy jedynie chusteczki nasączone alkoholem),
- wysokiej jakości skrzynka transportowa mogąca pełnić funkcję platformy roboczej.
Dysk do rejestratora?
Dyski twarde Western Digital serii PURPLE zostały zaprojektowane do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w trybie 24/7. Posiadają odpowiednią wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napęd mechaniczny przystosowany jest do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR/NVR, czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej oparte na platformie PC.Dyski serii PURPLE bazują na serii RED. Została ona gruntownie zmodernizowana pod kątem pracy w systemach monitoringu. Wprowadzono zmiany mające na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa utraty klatek obrazu spowodowanej błędami lub dużym obciążeniem (AllFrame). Dyski wyposażono w talerze o prędkości obrotowej zarządzanej przez technologię IntelliPower i 64 MB pamięci podręcznej. Z komputerem komunikują się poprzez interfejs SATA 6 Gb/s. Dyski PURPLE posiadają znacznie lepsze parametry pracy od ich odpowiedników dedykowanych do stanowisk komputerowych PC. Wśród cech mających kluczowe znaczenie należy wymienić:
- magazyn danych klasy surveillance ograniczający zjawisko utraty klatek wideo,
- specjalnie zaprojektowaną dla systemów monitoringu wizyjnego konstrukcję mechaniczną,
- algorytmy buforowania dostosowane do wymagań środowisk monitoringu, charakteryzujących się dużą intensywnością operacji zapisu, wysoką szybkością transmisji danych (bitrate) i dużą liczbą jednoczesnych strumieni,
- zmianę priorytetu alokacji zapisu i zapobiegawcze algorytmy buforowania,
- obsługę transmisji strumieniowej TLER i ATA.
Ekonomiczny monitoring z wykorzystaniem kamer IP Hikvision z serii EasyIP Lite.
Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator marki Hikvision. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery należące do serii EasyIP Lite. Seria ta charakteryzuje się dobrą jakością obrazu i niską ceną. Dostępne są w niej podstawowe zdarzenia alarmowe, takie jak detekcja ruchu, czy sabotaż obrazu. Kamery z tej serii posiadają również możliwość ustawienia trybu korytarzowego i określenie jednego obszaru zainteresowań ROI. W obiekcie wykorzystano kamery 2 Mpix z ogniskową 2,8 mm (kąt widzenia 105°) i oświetlaczem IR do 30 m. Na zewnątrz są to kamery kompaktowe DS-2CD1021-I K17812, a wewnątrz sufitowe DS-2CD1121-I K17282. Zastosowany w rejestratorze dysk twardy Seagate o pojemności 2 TB M89271 zapewnia przechowywanie nagrań przy nagrywaniu ciągłym ze wszystkich kamer przez 5 dni (2 Mpix, 25 kl./s, 4 Mb/s) przy zastosowaniu kompresji H.264 oraz przez 11 dni w przypadku użycia kompresji H.264+ (2 Mpix, 25 kl./s, 2 Mb/s). Całość instalacji zasilona została ze switcha PoE N29982 . Do zapisu obrazu wykorzystany został 8-kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-7608NI-E2/A K22081. W celu uzyskania dostępu do rejestratora poprzez sieć internetową lub Wi-Fi można podłączyć do systemu router, np.: TL-WR1043ND N3253.Monitoring IP w oparciu o kamery z serii EasyIP Lite
Jak szybko skonfigurować wiele urządzeń w systemie CCTV IP?
Często w jednej lokalizacji instalowanych jest kilka kamer IP lub rejestratorów. Większość ich ustawień jest zbliżona lub identyczna. Aby szybko i sprawnie dokonać konfiguracji rejestratorów marki Hikvision, możliwe jest wyeksportowanie pliku z ustawieniami konfiguracyjnymi z jednego z urządzeń i zaimportowanie go do pozostałych rejestratorów.Import i eksport ustawień może zostać wykonany:
- lokalnie: dysk podłączany do złącza USB rejestratora,
- przez sieć:
- przy użyciu oprogramowania iVMS-4200 lub przeglądarki internetowej;
przydatne, gdy rejestratory znajdują się w odległych lokalizacjach, - przy użyciu oprogramowania Batch Configuration (będącego częścią Hikvision Tools)
Kabel światłowodowy uniwersalny, samonośny ULTIMODE FC.E-2SM L7202B jest kablem jednomodowym, uniwersalnym, w standardzie G.657A2 (promień gięcia 7,5 mm), w powłoce LS0H. Doskonale sprawdza się w instalacjach podwieszanych (wytrzymuje 800 N przy rozpiętości 150 m) - na przykład przy podłączaniu umieszczonych na słupach punktów dostępowych lub kamer monitoringu. | ||
Przewód NETSET U/FTP 6A E1616_500 jest wysokiej jakości przewodem przeznaczonym do wykonywania profesjonalnych instalacji w warunkach wewnętrznych. Ekran wykonany z folii aluminiowej w większym stopniu pozwala zniwelować przesłuchy i zakłócenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego. | ||
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HUHI-F2/S M75508 to 8-kanałowy rejestrator przeznaczony do systemów monitoringu. Pozwala na zapis obrazu w systemie HD-TVI, AHD, CVBS oraz IP. Maksymalna rozdzielczość rejestracji to 5 Mpix przy prędkości 10 kl./s. Inne obsługiwane rozdzielczości: 3 Mpix przy 15 kl./s oraz 1080p / 720p / VGA / WD1 / 4CIF / CIF nagrywane z prędkością 25 kl./s. | ||
Warto przeczytać:
Przykład wykorzystania funkcji przekroczenia wirtualnej linii w kamerze Fisheye. Kamera Hikvision Fisheye DS-2CD2942F-IS K1790 umożliwia obserwację dookolną: pod kątem 360° w przypadku montażu sufitowego i 180° w przypadku montażu na ścianie. Kamery tego typu zyskują coraz większą popularność ze względu na możliwość zastąpienia kilku kamer jedną, obejmującą cały wytyczony obszar...>>>więcej