Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 20/2017 (15.05.2017)

Czy roboty zostaną doręczycielami?

Należąca do Google, firma Boston Dynamics zaproponowała wykorzystanie robotów do dostarczania przesyłek. Dyrektor firmy, Marc Raibert zademonstrował pierwszego robota mogącego służyć temu celowi. Robot noszący imię Spot Mini z wyglądu przypomina dużego psa, a sposobem poruszania - konia. Potrafi dotrzeć pod wskazany adres pokonując przy tym różne przeszkody – nierówności terenu, schody, niskie przesmyki. Ruchome ramię z chwytakiem pozwala przenosić różne, nawet kruche przedmioty. Największe wrażenie robi sposób poruszania się na czterech kończynach. Robot utrzymuje równowagę, podobnie jak człowiek. Popchnięty, broni się przed przewróceniem, a gdy już do niego dojdzie, potrafi samodzielnie wstać. Aktualnie prowadzone są testy terenowe.
Spot Mini - robot mogący znaleźć zastosowanie w logistyce.
Wyróżnia go sposób poruszania się - jest to robot kroczący.
Rynek logistyczny może zostać wkrótce zrewolucjonizowany. Amazon pracuje nad możliwością używania dronów. Transport powietrzny może okazać się lepszym z uwagi na dużą szybkość, ale jego wadą są duże ograniczenia wagowe. Spot może przenieść paczki o wadze kilkudziesięciu kilogramów, co jest nieosiągalne dla drona. Firma Starship Technologies pracuje nad robotami jeżdżącymi na kołach. Przemieszczanie się na kołach sprawia większe trudności, niż chód, czy lot, jednak koszt produkcji takiego robota jest znacznie niższy.
Robot transportowy Starship Technologies
do poruszania się używa napędu kołowego
Firma Boston Dynamics specjalizuje się w produkcji robotów potrafiących przemieszczać się w trudnym terenie. Roboty wyróżniają się sposobem napędu - większość rozwiązań oparta jest na systemach kroczących (biegnących) zaczerpniętych ze świata zwierząt. Produkowane roboty w przeszłości miały charakter militarny i były wykorzystywane w sytuacjach krytycznych, jak trzęsienie ziemi, do poszukiwania zaginionych w ryzykownych miejscach. Po przejęciu przez Google firma prezentuje bardziej komercyjne podejście, czego przykładem jest koncepcja wykorzystania robota (kosztującego aktualnie ok. 1 milion USD) do dostarczania przesyłek.

Przedłużacz pilota dla urządzeń RTV.

Niejednokrotnie zdarza się, że urządzenia RTV ukrywane są w nowoczesnych szafkach lub szufladach, które oprócz walorów estetycznych niosą za sobą spore problemy użytkowe - sterowanie zakamuflowanymi urządzeniami jest często kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem takiego problemu jest przedłużacz pilota Signal IRB-620U R94130.
Przedłużacz pilota z potrójnym rozgałęźnikiem Signal IRB-620U
Zasada działania przedłużacz pilota Signal IRB-620U R94130
Czujnik przedłużacza pilota Signal IRB-620U R94130 odbiera sygnał z dowolnego pilota i rozdziela go na trzy nadajniki. Każdy z nich można umieścić naprzeciw innego urządzenia, np. przyklejając do szyby/drzwiczek szafki (od strony wewnętrznej). Daje to możliwość sterowania kilkoma urządzeniami umieszczonymi w zamkniętym meblu, eliminując problemy z ich zdalną obsługą (brak reakcji na pilota lub skrócony zasięg, konieczność precyzyjnego celowania itp.). Urządzenie zasilane jest przez port USB telewizora lub odbiornika STB. Pozwala to na realizację prostego okablowania oraz redukcję gniazd zasilających przy szafkach RTV.

Szafa RACK dedykowana do patch paneli.

Obecnie standardem jest montaż urządzeń LAN, RTV, CCTV w szafach RACK. Uzyskuje się w ten sposób estetyczny wygląd i zabezpieczenie urządzeń i połączeń przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Jednak nie zawsze jest konieczność instalacji pełnowymiarowej szafy RACK. W przypadku, gdy szafa ma służyć tylko do zamocowania patch paneli w celu zakończenie połączeń kablowych, można wykorzystać szafę RACK R9120168 o zmniejszonej głębokości.
Szafa wisząca SIGNAL R9120168 posiada wysokość 6U oraz głębokość jedynie 180 mm. Połączenie niewielkich wymiarów oraz systemu montażu urządzeń i wyposażenia RACK jest efektywne oraz estetyczne.
Szafa RACK 19
Szafa RACK 19" 6U 180 mm wisząca SIGNAL R9120168

10 Gbit/s w światłowodzie wielomodowym.

Firma DIPOL wprowadziła do oferty moduły SFP+ Ultimode L1425 oraz L1428 oferujące prędkość transmisji Ethernet do 10 Gbit/s. Moduł L1425 wykorzystuje do transmisji dwa włókna wielomodowe. Należy pamiętać o tym, że maksymalny zasięg transmisji, jaki można osiągnąć na tego typu wkładkach uzależniony jest od standardu włókien wielomodowych w kablu.
Moduł SFP+ SR Ultimode 10Gbit/s wielomodowy 850nm 300m
Moduł SFP+ Ultimode L1425 - 10 Gbit/s, 300 m, włókna wielomodowe
Obecnie wyróżnić można cztery najbardziej popularne standardy dla włókien światłowodowych. Definiują one m.in. możliwości danego włókna w zakresie przepustowości oraz charakterystycznego dla niej dystansu transmisji.
Porównanie standardów włókien wielomodowych
 
Pasmo przenoszenia
850nm / 1310nm
Fast Eth Gb Eth 10 Gb 40 Gb 100 Gb
OM1 200 / 500 MHz*km 2000 m 275 m   33 m - -
OM2 500 / 500 MHz*km 550 m   82 m - -
OM3 1500 / 2000 MHz*km 300 m 330 m 100 m
OM4 3500 / 4700 MHz*km 400 m 550 m 150 m
Z powyższych danych wynika, że dla połączenia 10 Gbit/s na dystansie na przykład 200 m konieczne jest wykorzystanie toru optycznego z włóknami w standardzie OM3 lub OM4. Będzie to więc przewód L73108, pigtail L3535 oraz patchcord L3355. Elementy instalacji zawierające włókna OM3 rozpoznać można m.in. po turkusowym kolorze płaszcza zewnętrznego.

NIR - poprawa czułości kamery przy doświetleniu IR.

 Kamery HD-TVI n-cam HD i v-cam HD posiadają najnowszy przetwornik z rodziny Sony Exmor-R. Model ten został skonstruowany specjalnie na potrzeby systemów monitoringu. Szczególnie widoczna jest poprawa działania kamery dzięki użyciu technologi NIR. Ma ona zadanie poprawić czułość kamery przy oświetlaniu światłem podczerwonym. Poprawie uległa nie tylko charakterystyka czułości, ale również zmniejszyło się przenikanie sygnałów z sąsiadujących pikseli, będące przyczyną powstawania zjawiska smużenia na obrazie.
Porównanie pracy kamery wykonanej w starszej technologi Exmor (po lewej) z nowszą Exmor-NIR przy oświetleniu sceny oświetlaczem podczerwieni o długości fali 850 nm

Rozłączne wyjścia HDMI/VGA w rejestratorach serii "I".

Rejestratory marki Hikvision z serii "I", np. seria DS-76xxNI-I2 i DS-77xxNI-I4, posiadają rozłączne wyjścia HDMI/VGA, które mogą być niezależnie konfigurowane. Na każdym z wyjść można ustawiać inne widoki i do poszczególnych okien w danym widoku przypisywać dowolne kamery podłączone do rejestratora. Konfiguracja widoków i przypisywanie do nich wybranych kamer dostępna jest tylko lokalnie w zakładce "Menu->Ustawienia->Podgląd na żywo." W celu przełączenia się pomiędzy poszczególnymi monitorami należy w trybie lokalnym z rozwijanego menu wybrać opcję "Monitor pomocniczy". Na wyjściu HDMI można ustawić max. rozdzielczość 4K (3840x2160 px), natomiast na wyjściu VGA 1920x1080 px.
Konfiguracja rozdzielczości dla wyjść HDMI/VGA w rejestratorze DS-7608NI-I2 K22083

Nowości produktowe:

Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 15/5-12/21-60 DVB-T
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 15/5-12/21-60 DVB-T A1515 jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H zarówno dla pasma VHF i UHF.

Kabel światłowodowy uniwersalny, samonośny ULTIMODE FC.E-12SM (12 włókien G.657A2)
Kabel światłowodowy uniwersalny, samonośny ULTIMODE FC.E-12SM L72012 jest kablem uniwersalnym w powłoce LS0H. Może więc być stosowany na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. Dzięki wzmocnieniu z włókien aramidowych kabel ten wytrzymuje nacisk 800 N przy rozpiętości 150 m. Doskonale sprawdza się więc w przypadku instalacji podwieszanych - na przykład przy podłączaniu umieszczonych na słupach punktów dostępowych lub kamer monitoringu. Kabel zawiera włókna jednomodowe w standardzie G.657A2 (promień gięcia 7,5 mm) o średnicy 250 μm.
Zasilacz buforowy do 16 kamer i rejestratora z miejscem na rejestrator PSUPS20A12CR (13,8V/12V/20A/2x17Ah)
Zasilacz buforowy do 16 kamer i rejestratora z miejscem na rejestrator PSUPS20A12CR M18691 przeznaczony jest do nieprzerwanego zasilania urządzeń telewizji przemysłowej CCTV wymagających stabilizowanego napięcia DC 12 V (+/-15%). Zasilacz posiada dwa obwody: 1x5 A / DC 12 V do zasilania rejestratora, gdzie napięcie utrzymywane jest niezależnie od stanu naładowania akumulatora (przetwornica podwyższająco-obniżająca napięcie) i 16 x 0,8 A / DC 13,8 V do zasilania kamer.

Warto przeczytać:

Bezprzewodowe połączenie typu punkt-punkt (bridge). Bezprzewodowy most (ang. bridge) to tryb pracy urządzenia pozwalający zbudować połączenie bezpośrednie między dwoma oddalonymi od siebie nawet o kilkaset metrów urządzeniami bezprzewodowymi (wybrane modele umożliwiają zestawienie połączeń na dystansie kilku kilometrów). Działanie sieci odbywa się w oparciu o routing statyczny, bazujący na adresach MAC łączących się ze sobą punktów dostępowych. Dzięki temu trybowi możemy połączyć odległe segmenty sieci przewodowych. W celu zapewnienia w tym trybie odpowiedniej wydajności, zaleca się używanie urządzeń tego samego producenta...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Połączenie punkt-punkt w oparciu o N24115
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Rejestratory mobilne PROTECT