Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2017 (22.05.2017)

Czy już czas na następcę Androida?

Już w zeszłym roku pojawiły się doniesienia o pracach firmy Google nad projektem o nazwie Andromeda, czyli systemem, który ma połączyć zalety znanego systemu operacyjnego Android oraz Chrome OS. Co ciekawe nowe rozwiązanie o świeżo ujawnionej nazwie Fuchsia OS nie będzie oparte na systemie operacyjnym Linux!
Logo systemu Fuchsia OS
Dzięki narzędziom, takim jak Flutter SDK, deweloperzy nie będą mieli problemu z tworzeniem nowych aplikacji i interfejsu na nowy system operacyjny. Do tej pory system nie miał żadnej graficznej nakładki, był obsługiwany z wiersza poleceń. Stworzono więc prostą nakładkę graficzną o nazwie Armadillo, która pokazuje, jak może wyglądać nowy system operacyjny.
Film przedstawiający interfejs graficzny systemu operacyjnego Fuchsia OS
Na powyższym filmie widać pierwszą prezentację wyglądu nakładki Armadillo. Nie wszystko jest jeszcze dopracowane lub świadomie Google nie chce zdradzać szczegółów. Na razie interfejs jest bardzo ubogi i nie ma w nim nawet podstawowych przycisków nawigacyjnych. Nakładka nie posiada jeszcze trybu poziomego oraz nie prezentuje żadnych informacji, tylko przykładowe teksty. Możliwe, iż maj będzie przełomowy i dowiemy się czegoś więcej odnoście systemu operacyjnego Fuchsia OS.

Optyczno-miedziana instalacja RTV/SAT.

Jedną z głównych zalet okablowania światłowodowego w instalacjach telewizyjnych jest stuprocentowa odporność na przepięcia. Fakt ten, często pomijany w wielu prezentacjach, może okazać się najważniejszym kryterium wyboru. Instalacje RTV/SAT mające swój początek na dachach budynków są szczególnie narażone na przepięcia powstałe z wyładowań atmosferycznych. Pomimo prawidłowego uziemienia wszystkich elementów instalacji, część urządzeń ulega nieodwracalnym uszkodzeniom. Co warte podkreślenia, na przepięcia narażone są nie tylko urządzenia wchodzące w skład samej instalacji, ale również w skrajnych przypadkach urządzenia konsumenckie, tj. odbiorniki satelitarne, czy telewizory. Kabel światłowodowy stanowi doskonałą izolację od przepięć. Oznacza to, że wszelkie wyindukowane w okolicy anten przepięcia zatrzymają się na zainstalowanym zaraz za nimi nadajniku optycznym - wszystkie pozostałe elementy instalacji są w 100% chronione.
Powyższe zdjęcia przedstawiają fragment instalacji światłowodowej RTV/SAT wykonanej w podkrakowskim hotelu Hilton Balice przez firmę Dipvision. Na dachu budynku zamontowano zestaw antenowy, w skład którego weszły: Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF A2670 oraz dwie czasze satelitarne 120 cm Laminas OFC-1200P A9670, z których każda została wyposażone w konwerter optyczny LNB TOL32 A9885. Czasze zamontowane są na uchwytach bezinwazyjnych obciążonych płytkami chodnikowymi. Następnie sygnał jest przesłany przy użyciu światłowodu jednomodowego w II oknie transmisyjnym (1310 nm) do konwertera TVQ 05 QUATRO A9882, na którym następuje podział sygnału satelitarnego na cztery pary polaryzacja/pasmo (VL–HL–VH–HH) i sygnał DVB-T, DAB, FM. Dalej miedzianymi przewodami koncentrycznymi sygnał przesłany jest do multiswitcha MR-924L TERRA klasa A z aktywną naziemną R70824.

Jaka antena do LTE-Advanced?

LTE Advanced to nazwa standardu bezprzewodowej transmisji stanowiącego rozwinięcie techniki LTE. Operatorzy uruchomili już pierwsze nadajniki, które obsługują LTE-A. W teorii, posiadacze kompatybilnych urządzeń (ich wykazy można znaleźć na stronach operatorów komórkowych) mogą osiągnąć transfery nawet do 300 Mb/s dzięki agregacji kilku pasm częstotliwości. Zwiększenie prędkości pobierania (max. do 300 Mb/s) oraz wysyłania (max. do 50 Mb/s) jest możliwe dzięki połączeniu pasm, np. 1800 MHz i 2600 MHz. Sieć LTE-Advanced będzie wykorzystywać po 20 MHz szerokości pasma w standardzie LTE FDD (Frequency Division Duplex) - kanał transmisyjny dzielony jest na dwa zakresy częstotliwości - jeden z nich używany jest do transmisji w kierunku stacji bazowej, a drugi od stacji bazowej do terminali.
W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego, występują problemy z odpowiednim poziomem sygnału. Aby temu zaradzić należy podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową, a modemem. Warto pamiętać, iż antena LTE powinna być szerokopasmowa - wiąże się to z wprowadzaniem nowych pasm LTE oraz ich agregacji.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 800-3000 MHz A7054_5

Diabeł tkwi w szczegółach - czyszczenie czoła złącza światłowodowego.

Zjawisko tłumienia sygnału jest podstawowym problemem przesyłu informacji na duże odległości. W przypadku światłowodów na tłumienie wpływać mogą różne czynniki, takie jak np.: precyzja wykonania spawu, czy przekroczenie minimalnego promienia gięcia włókna. Często zdarza się jednak, że pomimo poprawnego wykonania połączeń oraz prowadzenia okablowania, tłumienie toru optycznego jest wciąż zbyt wysokie.
Czoło ferruli przed i po czyszczeniu narzędziem NC-001 L5916.
Niewłaściwe czyszczenie złącza może spowodować powstanie trwałych zarysowań.
Często zapomnianym i zaniedbanym czynnikiem tłumiącym jest zabrudzenie czoła ferruli złącza światłowodu. Zdarza się, że jest to główny i jedyny powód kłopotu z przesyłem sygnału.
Narzędzie do czyszczenia czoła ferrul – NC-001
Narzędzie do czyszczenia czoła ferrul – NC-001 L5916
Dobrym i tanim rozwiązaniem tego problemu jest czyszczenie wszystkich zakończeń w trakcie wykonywania instalacji. Do tego celu wykorzystać można narzędzie do czyszczenia czoła ferrul NC-001 L5916. Dzięki specjalnej strukturze paska czyszczącego dokładnie zbierane są zanieczyszczenia powłok, jednocześnie nie pozwalając na porysowanie ceramicznych zakończeń złączy. Solidne opakowanie zapewnia dobry chwyt narzędzia podczas pracy. Wymienne paski czyszczące L5917 gwarantują długie użytkowanie urządzenia. Obudowa zabezpiecza powierzchnię czyszczącą przed zanieczyszczeniami podczas transportu.

Nagrywanie nadmiarowe na rejestratorach Hikvision.

Archiwizując obraz z kamer na dysku twardym rejestratora należy liczyć się z możliwością ich utraty z powodu uszkodzenia dysku. Awaryjność HDD jest niska i mocno zależy od warunków pracy, marki i modelu. Szacuje się, że przy obciążeniu 24/24h w pierwszych dwóch latach użytkowania w serwerowni (stabilna temperatura, wilgotność, zapylenie), awaryjność dysków nie przekracza 5% (dane z testów firmy Backblaze). Jednak im dysk starszy, tym awaryjność znacznie wzrasta.
Aby zabezpieczyć się przed problemami z dyskiem twardym, można włączyć nagrywanie nadmiarowe. Zapewnia ono jednoczesne nagrywanie obrazu na dwóch dyskach twardych. Jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu, nagrania odczytywane są z drugiego. Dysk nadmiarowy nie musi mieć takiej pojemności jak główny. Można zastosować dysk o mniejszej pojemności i nagrywać obraz z wybranych, kluczowych kamer.
Sposób konfiguracji dysku rejestratora przy nagrywaniu nadmiarowym:
dla każdej kamery należy wybrać tryb "grupa dysków" i nagrywanie nadmiarowe
oraz tryb zapisu nagrywania nadmiarowego

Nowa seria kamer IP Signal z kompresją H.265.

Do oferty firmy DIPOL zostały wprowadzone 4 nowe modele kamer IP marki Signal wspierające kompresję H.265: HDV-200 K1816, HDV-210 K1828, HDC-240P K1876, HDC-250P K1886. Wszystkie kamery wyposażone są w obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8-12 mm oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu od 30 do 60 m w zależności od modelu. Kompresja H.265 umożliwia dwukrotnie większe skompresowanie obrazu w porównaniu z H.264 przy równoczesnym zachowaniu takiej samej jakości obrazu. Dzięki temu strumień danych generuje mniejszy ruch sieciowy, co wiąże się z dwukrotnie mniejszym zapotrzebowaniem na pojemność dyskową. Kamery współpracują z rejestratorami Hikvision, wspierającymi kompresję H.264 (seria E) lub H.265/H.264 (seria I). Jeżeli do budowy systemu monitoringu CCTV IP zostanie wykorzystany rejestrator Hikvision z serii E, np.: DS-7604NI-E1/A K22043, w kamerze należy zmienić metodę kompresji dla strumienia głównego i podstrumienia na H.264. W przypadku korzystania z rejestratora z serii I, np.: DS-7608NI-I2 K22083, można w pełni wykorzystać potencjał kamery korzystając z kompresji H.264 lub H.265.
Kamery IP marki Signal z kompresją H.265
Kamera IP kopułowa Signal HDV-200 (2 Mpix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 30m, H.265/H.264)
Kamera IP kopułowa Signal HDV-210 (3 Mpix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 30m, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-240P (2Mpix, 2.8 -12 mm, 0.01 lx, IR do 60m, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-250P (3Mpix, 2.8 -12 mm, 0.01 lx, IR do 40m, H.265/H.264)
2 Mpix kamera IP
kopułowa
Signal HDV-200 K1816
3 Mpix kamera IP
kopułowa
Signal HDV-210 K1828
2 Mpix kamera IP
kompaktowa
Signal HDC-240P K1876
3 Mpix kamera IP
kompaktowa
Signal HDC-250P K1886

Nowości produktowe:

Spawarka światłowodowa INNO View 6S + obcinarka V7, zapasowa para elektrod, holdery SOC, akcesoria
Spawarka światłowodowa INNO View 6S L5850 posiada opcję centrowania do rdzenia, przeznaczona dla firm instalatorskich na co dzień zajmujących się spawaniem światłowodów. Pozwala ona na bezproblemową, ciągłą pracę w różnych warunkach środowiskowych. Cechą wyróżniającą ten model jest jeden z najbardziej zaawansowanych układów optycznych, pozwalający na 520-krotne powiększenie obrazu. Umożliwia to dokładne pozycjonowanie włókien światłowodowych oraz przeprowadzenie wizualnej analizy wykonanego przez instalatora spawu.
Transformator AWT830 AC 230V/16.5V
Transformator AWT830 AC 230V/16.5V G6750 służy do obniżania napięcia sieciowego AC 230 V do napięcia AC 16,5 V. Jego moc znamionowa to 30 VA. Jest zalecany do zasilania modułu powiadamiania BasicGSM-PS 2 G7043. Transformator pasuje do obudowy O-R3D G7071.

Antena satelitarna TRX-EL 110 FAMAVAL [ciemna]
Antena satelitarna TRX-EL 110 FAMAVAL A9659 o wymiarach 119 cm x 110 cm charakteryzuje się doskonałymi parametrami odbioru. Wykonana jest z blachy stalowej w zaawansowanej technologii, co sprawia, że ma najwyższą odporność na warunki atmosferyczne. Zysk 41,2 dB.


Warto przeczytać:

Transmisja obrazu z rejestratora (HDMI) na duże odległości. W instalacjach monitoringu często zdarza się, że wyposażony w wyjście wideo rejestrator odpowiedzialny za archiwizację nagrań zainstalowany jest w znacznej odległości od punktu prowadzenia podglądu na żywo przez osoby do tego uprawnione. Oznacza to konieczność przesłania sygnału wideo (najcześciej HDMI) z rejestratora na odległość kilkunastu, kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset metrów...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Wykorzystanie konwertera Signal H3608 - transmisja sygnału HDMI światłowodem
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Rejestratory mobilne PROTECT