Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 15/2017 (10.04.2017)

Energia słoneczna na wielką skalę!

Amerykański koncern Tesla angażuje się w projekty związane z produkcją energii elektrycznej z energii słonecznej. Firma zdecydowała się na wybudowanie nowej elektrowni na Hawajach, na wyspie Kauai. Projekt zakłada, iż energia zgromadzona przed zachodem słońca, zasili wyspę po zmroku.
Farma paneli słonecznych
Największą trudnością jest magazynowanie energii elektrycznej na wielką skalę. Jest ono skomplikowane i kosztowne. W ramach eksperymentu o nazwie Kapaia, Tesla połączy farmę słoneczną SolarCity o mocy 13 MW z zestawem baterii PowerPack o pojemności 53 MWh.
Tesla podpisała dwudziestoczteroletnią umowę z Kauai Island Utility Cooperative na sprzedaż energii elektrycznej w cenie 13,9 centa za kWh, czyli o około 10% mniej niż Kauai płaci za energię wyprodukowaną za pomocą generatorów opartych o wysokoprężne silniki zasilane olejem napędowym.
Władze wyspy Kauai stawiają sobie za cel, aby do 2030 roku 70%, a w roku 2045 100% energii elektrycznej wykorzystywanej na wyspie było generowane ze źródeł odnawialnych.

Wiosenna sesja szkoleniowa w firmie DIPOL.

Tegoroczna wiosenna sesja szkoleniowa wystartowała 2 lutego w Sandomierzu kursem „Wykonanie okablowania, dobór urządzeń niskoprądowych i uruchomienie instalacji w budynku zbiorowego zamieszkania zgodnie z rozporządzeniem MTBiGM”, a zakończyła się 6 kwietnia we Wrocławiu kursem „Systemy monitoringu HD-TVI oraz IP Hikvision”. W 23 kursach uczestniczyło prawie 620 instalatorów. Największą frekwencją cieszyły się spotkania nt. monitoringu CCTV. Kurs z urządzeń Hikvision, ze względu na część praktyczną, miał limitowaną ilość miejsc - 20. Największą ilość uczestników - 38 - zgromadził kurs w Katowicach prezentujący różne sposoby transmisji sygnału w instalacjach CCTV.
Przed nami jeszcze siedem zajęć na debiutującym w tym roku kursie „Switche zarządzalne TP-Link - możliwości i konfiguracja. Wprowadzenie do biznesowych rozwiązań bezprzewodowych”. Zgłosiło się ponad 200 chętnych. Zakwalifikowani instalatorzy otrzymali od nas potwierdzenia wpisania na listę uczestników. Utworzona też została lista rezerwowa. Ze względu na duże zainteresowanie zorganizowano drugi kurs w Krakowie. Czy są jeszcze wolne miejsca można sprawdzić na stronie kursów.
Zapisy na sesję jesienną ruszają w połowie września 2017.
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Wykonanie okablowania, dobór urządzeń niskoprądowych i uruchomienie instalacji w budynku zbiorowego zamieszkania, zgodnie z rozporządzeniem MTBiGM
Kraków 2017

Nowoczesna stacja czołowa TERRA w jednym z krakowskich hoteli.

W nowo wybudowanym budynku hotelowym Golden Tulip, znajdującym się przy ul. Krakowskiej, zaprojektowano montaż 140 gniazd telewizyjnych z dostępem do wszystkich kanałów naziemnej telewizji DVB-T oraz wybranych kanałów satelitarnych. W tym celu zainstalowano na dachu budynku czaszę satelitarną 115 cm TRIAX 115 TD A9646 wraz z układem dwóch konwerterów satelitarnych QUATRO Inverto BLACK Ultra A98266. Do odbioru sygnału DVB-T posłużyła antena UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T A2670. Sygnał z zespołu anten przesyłany jest do serwerowni, w której umieszczono zestaw transmodulatorów TTX-410C R81615 oraz TDX-410C R81617.
Do 23 programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T dołączonych zostało 12 programów telewizji satelitarnej umieszczonych w kilku multipleksach DVB-T. W sumie całość oferty objęła 35 programów. Do zamiany sygnałów posłużyły moduły TDX-410C R81617 zamieniające sygnał satelitarny DVB-S/S2 (QPSK/8PSK) na cyfrowy strumień DVB-T COFDM. Strumień ten zsumowany został następnie z sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T przy pomocy modułów TTX-410C R81615. Transmodulator TTX-410C pełni funkcję regeneratora sygnału DVB-T/T2/C, poprawiając jego jakość. Proces ten polega na odebraniu sygnału DVB, demodulacji do strumienia transportowego, a następnie ponownej modulacji COFDM na wybranym multipleksie (funkcja przemiennika). Współczynnik błędu modulacji MER na wyjściu urządzenia przekracza 35 dB i umożliwia dystrybucję sygnałów cyfrowych w najbardziej rozległych instalacjach. Montaż instalacji i konfigurację sprzętu wykonała firma Dipvision.

Bezprzewodowe połączenie typu punkt-punkt (bridge).

Bezprzewodowy most (ang. bridge) to tryb pracy urządzenia pozwalający zbudować połączenie bezpośrednie między dwoma oddalonymi od siebie nawet o kilkaset metrów urządzeniami bezprzewodowymi (wybrane modele umożliwiają zestawienie połączeń na dystansie kilku kilometrów). Działanie sieci odbywa się w oparciu o routing statyczny, bazujący na adresach MAC łączących się ze sobą punktów dostępowych. Dzięki temu trybowi możemy połączyć odległe segmenty sieci przewodowych. W celu zapewnienia w tym trybie odpowiedniej wydajności, zaleca się używanie urządzeń tego samego producenta.
Połączenie typu punkt-punkt wykonać można na przykład na urządzeniu N24115. RouterBoard SXT-5HPnD jest kompletnym urządzeniem typu CPE (ang. Customer Premises Equipment) MIMO 2x2, zgodnym ze standardem 802.11n. Przeznaczone jest na pasmo 5 GHz i wyposażone w dwupolaryzacyjną antenę o zysku 16 dBi oraz separacji między polaryzacjami wynoszącej 35 dB.
Punkt dostępowy RouterBoard SXT-5HPnD 802.11n 5GHz 16dBi 2x2 MIMO level 3Punkt dostępowy RouterBoard SXT-5HPnD 802.11n 5GHz 16dBi 2x2 MIMO level 3
Połączenie punkt-punkt w oparciu o N24115

Budowa włókna światłowodowego - problemy ze spawaniem.

Znajomość budowy włókien światłowodowych jest bezwzględnie konieczna, aby możliwe było wykonanie jakichkolwiek czynności związanych z ich łączeniem. Początkujący instalatorzy, którzy nie odbyli choćby podstawowego szkolenia z zakresu techniki światłowodowej, miewają problemy ze spawaniem włókien wynikające m.in. z braku znajomości ich budowy. Problemy związane z układaniem włókna w uchwytach spawarek lub zbyt dużym / małym luzem w uchwytach spawów mechanicznych i w konsekwencji brak możliwości spawania to niestety codzienność.
Budowa włókna światłowodowego
Na powyższym rysunku przedstawiono zestandaryzowaną budowę włókna światłowodowego. W samym środku znajduje się rdzeń włókna wykonany z domieszkowanego szkła. To w nim transmitowany jest sygnał świetlny (mod); jego średnica wynosi najczęściej 9 μm dla włókien jednomodowych oraz 50 μm dla włókien wielomodowych. Kolejne warstwy są już niezmienne: płaszcz (bufor) wykonany z czystego szkła o średnicy 125 μm oraz akrylowa powłoka ochronna o średnicy 250 μm. Część włókien, np. wszystkie włókna pigtali oraz włókna wybranych kabli (np. kabel łatwego dostępu L7812), może posiadać jeszcze jedną, dodatkową powłokę ochroną o średnicy 900 μm.
Niezależnie od metody spawania, przed połączeniem włókien zawsze należy je odpowiednio przygotować poprzez ściągnięcie wszystkich warstw powyżej płaszcza (bufora) 125 μm. W przypadku większości włókien światłowodowych będzie to jeden etap - zdjęcie akrylu o średnicy 250 μm, natomiast w przypadku pigtaili będą to 2 kroki - ściągniecie powłoki 900 μm oraz 250 μm. Następnie włókno jest czyszczone i docinane.
Porównanie 2 pigtaili o identycznej budowie i różnej kolorystyce (żółta, bezbarwna) powłoki 250 μm.
Nieusunięcie bezbarwnej powłoki akrylowej 250 μm uniemożliwia wykonanie prawidłowego połączenia.
Na powyższym zdjęciu zaprezentowano przyczynę najczęstszych problemów związanych ze spawaniem włókien pigtaili. Wszystkie pigtaile posiadają powłokę 900 μm, która może być żółta (pigtail jednomodowy) lub pomarańczowa (pigtail wielomodowy). Pod nią znajduje się powłoka akrylowa o średnicy 250 μm, która może być kolorowa lub bezbarwna. Wielu instalatorów widząc bezbarwną warstwę włókna (dolne włókno na zdjęciu) mylnie uznaje ją za bufor o średnicy 125 μm i nie usuwa go z włókna w procesie przygotowania do spawania. Takie zaniedbanie jest powodem wielu problemów przy spawaniu i uniemożliwia wykonanie poprawnego połączenia.

Jak wyświetlić podgląd z kamery monitoringu na ekranie domofonu (monitora)?

Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, sterowania zbliżeniem i często może być zasłaniana przez dzwoniącego. Do podglądu obrazu bez ww. problemów oraz ze znacznie lepszą jakością obrazu można wykorzystać kamerę z systemu monitoringu. Przykładowy schemat instalacji znajduje się poniżej.
Kamera HD-TVI kompaktowa N-CAM 760 (1080p, 2.8-12 mm, 0.01 lx, IR do 40m) CVBS, AHD, HD-CVIKamera HD-TVI sufitowa V-CAM 360  (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 20m) CVBS, AHD, HD-CVICyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HQHI-F2/N/A (1080p,12kl./s, H.264, HDMI, VGA) TURBO HD 3.0Aktywny rozgałęźnik sygnału video  RV-1/2PAntena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFModulator MT-41 TERRA kanały 21-69
Schemat instalacji z podglądem obrazu z jednej kamery na domofonie i na wybranym kanale w telewizorze
Sygnał z wyjścia wideo out rejestratora (CVBS) dzielony jest na dwa niezależne tory wideo przy użyciu rozgałęźnika M1707. Jeden z nich jest wykorzystywany przez domofon, a drugi jest modulowany za pomocą modulatora R871741 i wyświetlany na ekranie telewizora jako kolejny program. Takie rozwiązanie pozwala na podgląd obrazu z kamery na domofonie oraz na ekranie telewizora.

Kontrola dostępu z wykorzystaniem czytnika PK-01 SATEL.

PK-01 G6405 jest autonomicznym modułem kontroli przejścia, który może być instalowany wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany montaż rozległego systemu. Umożliwia nadzorowanie pojedynczego przejścia poprzez elektryczne sterowanie jego stanem oraz funkcję identyfikacji użytkowników. Programowanie modułu i zarządzanie kartami oraz kodami odbywa się przy pomocy kodu administratora. Moduł wyposażony jest w wyjście przekaźnikowe o obciążalności 2 A, do którego przez zasilacz DC 12 V, np. M1825, może zostać podłączony elektrozaczep, 2 wyjścia typu OC oraz 2 wejścia dedykowane do podłączenia czujnika otwarcia drzwi lub lokalnego przycisku otwarcia. Sterowanie możliwe jest za pomocą kodu użytkownika lub transpondera pasywnego 125 kHz, np. breloka RFID G6805. W pamięci urządzenia może zostać zapisanych do 50 transponderów i 50 kodów użytkowników.
Poniżej zaprezentowano przykład realizacji kontroli dostępu za pomocą czytnika PK-01. Czytnik zamontowany został przy furtce wejściowej i zasilony DC 12 V. Po wpisaniu kodu dostępu lub autoryzacji za pomocą transpondera pasywnego, elektrozaczep zostaje zasilony poprzez wyjście przekaźnikowe w czytniku. Czas otwarcia elektrozaczepu może być regulowany od 1 do 255 s. Z drugiej strony furtki zamontowany został przycisk lokalnego otwierania w takiej odległości, aby nie można go było dosięgnąć od strony ulicy. Czas otwarcia elektrozaczepu należy tak ustawić, aby po naciśnięciu przycisku spokojnie można było dojść do furtki i ją otworzyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby montowania dwóch czytników z każdej strony furtki. Aby rozwiązanie miało sens, z furtki należy usunąć klamki, a w przypadku braku prądu należy ją otworzyć za pomocą klucza.
PK-01 Autonomiczny moduł kontroli przejścia SATELZasilacz impulsowy 12V/5A/5.5 DC (+) do kamer
Realizacja kontroli dostępu z wykorzystaniem autonomicznego czytnika PK-01 SATEL G6405

Nowości produktowe:

Dysk HDD 3.5” Seagate SkyHawk  ST1000VX005 1TB SATA III
Dysk HDD 3.5” Seagate ST1000VX005 1TB SATA III M89268 Dyski SkyHawk™ przeznaczone są do systemów monitoringu. Są zoptymalizowane pod kątem rejestratorów sieciowych, przystosowane do pracy w trybie całodobowym, oferują pojemność nawet do 10 TB. Dyski SkyHawk wyposażone są w ulepszone oprogramowanie ImagePerfect™, pomagające minimalizować ilość utraconych klatek przy obciążeniu 3 razy wyższym niż w dyskach do komputerów stacjonarnych.
TPR-4B Manipulator z ekranem dotykowym ROPAM
TPR-4B Manipulator z ekranem dotykowym ROPAM G7022 to nowoczesna klawiatura natynkowa, wyposażona w kolorowy 4,3" wyświetlacz LCD, przeznaczona do systemu OptimaGSM. Nowoczesna stylistyka wraz z efektywnym kolorowym wyświetlaczem powoduje, że doskonale nadaje się do aranżacji większości wnętrz i pomieszczeń. Dzięki interaktywnemu interfejsowi wykorzystującemu piktogramy i podpowiedzi tekstowe, nawigowanie i używanie funkcji jest proste i nie wymaga od użytkownika pamiętania kodów funkcji.
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-PA4010P
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-PA4010P N3364 służy do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji braku możliwości ułożenia skrętki komputerowej oraz, gdy niemożliwe lub nieoptymalne jest wykonanie sieci bezprzewodowej.

Warto przeczytać:

Integracja inteligentnych funkcji kamer IP z kamerą obrotową. W kamerach IP marki Hikvision z linii ekonomicznej dostępna jest inteligentna analiza w postaci linii wirtualnej i obszaru wtargnięcia. Funkcje te można włączyć i skonfigurować po zalogowaniu się do kamery za pomocą oprogramowania klienckiego iVMS-4200 lub z poziomu rejestratora Hikvision. Linię wirtualną i obszar wtargnięcia można wykorzystać do wykrywania osób, pojazdów i innych obiektów. Po przekroczeniu linii w zdefiniowanym kierunku lub po wtargnięciu do zdefiniowanego obszaru można otrzymać informację o zdarzeniu, wyzwolić nagrywanie, wyjście alarmowe, wysłać e-mail itp. Zdarzenia te można również powiązać z kamerą obrotową PTZ i wyzwolić preset, patrol lub trasę...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat monitoringu IP z wykorzystaniem kamery obrotowej i inteligentnych funkcji w kamerach kompaktowych
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Rejestratory mobilne PROTECT