Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 7/2017 (13.02.2017)

Święty Graal fizyki!

 Naukowcom z Uniwersytetu Harvarda udało się uzyskać próbkę metalicznego wodoru. O tym, że jest to wydarzenie ponadprzeciętne świadczyć może fakt, że poszukiwania wodoru w tym stanie skupienia trwały od przeszło 80 lat! Wodór w warunkach normalnych nie jest metalem w stanie ciekłym lub stałym, lecz gazem - w przeciwieństwie do innych pierwiastków pierwszej grupy.
Naukowcom z Uniwersytetu Harvarda udało się stworzyć doskonale przewodzący wodór, poddając pierwiastek działaniu bardzo wysokiego ciśnienia w bardzo niskiej temperaturze (próbka została poddana ciśnieniu 495 GPa) pomiędzy dwoma specjalnie oszlifowanymi diamentami. Metaliczny wodór w stanie stałym prawdopodobnie jest superprzewodnikiem, czyli ośrodkiem, w którym prąd przepływa bez żadnego oporu. Co ważne, stworzony tak wodór może być metastabilnym, co oznacza, że po uformowaniu go w wysokim ciśnieniu i powrocie do normalnego środowiska zachowałby swój stan, a także właściwości superprzewodzące.
Metaliczny wodór
Zastosowanie "nowego" stanu pierwiastka ma sprawić, iż będzie możliwe wyprodukowanie superszybkich komputerów, a także wyjątkowe paliwo rakietowe, które przyspieszy realizację planów podboju kosmosu. Paliwo takie byłoby prawdopodobnie czterokrotnie bardziej wydajne, niż dostępne obecnie paliwa. Wodór w tej postaci znajdzie również zastosowanie w codziennym życiu każdego człowieka.

Zbiorcza instalacja multiswitchowa w Krakowie.

Na jednym z krakowskich osiedli firma CEL wykonała instalację multiswitchową dla 75 abonentów. Zgodnie z projektem dystrybuowane są w niej sygnały: satelitarny z dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird 13.0E i Astra 19.2E), naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radiowego FM oraz DAB. Cały system oparto na rozwiązaniach marki TERRA.
W skład systemu wchodzi m.in. wzmacniacz magistrali Terra SA-91L R70901, który oprócz wzmocnienia sygnału pełni rolę zasilacza dla wszystkich aktywnych elementów w instalacji. Do wyodbrębnienia sygnału na poszczególne klatki posłużyły rozgałęźniki oraz odgałęźniki serii SD-9xx, za którymi zamontowane zostały multiswitche serii MV-9xx o odpowiedniej liczbie wyjść abonenckich. Sygnały telewizji naziemnej oraz radiowe: FM i DAB są wzmacniane, a ich poziomy wyrównywane przy pomocy wzmacniacza WWK-951 R89861 Telmor, po czym są wprowadzane do magistrali multiswitchowej. Szczególnie cenna okazała się tutaj możliwość zdalnego zasilania multiswitchy ze wzmacniacza magistrali. Wyeliminowało to konieczność umieszczania dodatkowych listew zasilających w każdym punkcie montażu przełączników.
W całej instalacji wykorzystano przewody z rodziny Triset-113. Do zastosowań zewnętrznych wykorzystano przewód E1017 w czarnym płaszczu polietylenowym, odpornym na promieniowanie UV. Wewnątrz budynku zastosowano przewód biały E1015 w płaszczu PVC. Profesjonalizmu całej instalacji dodaje zastosowanie kompresyjnych złączy marki MASTER E80342.

Rodzaje konwerterów HDMI - cz.1.

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3606 umożliwia podłączenie poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6 (max. 100 m) źródła sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI. Urządzenie także daje możliwość sterowania pilotem (np. odtwarzaczem DVD) z oddalonej lokalizacji, w której znajduje się telewizor. Nadajnik i odbiornik są sprzedawane w komplecie.
Cechy wyróżniające:
  • Transmisja przy pomocy jednego przewodu kat. 5e/6,
  • Transmisja UDP/IP (multicast),
  • Możliwość tworzenia połączeń punkt wielopunkt,
  • Tryb obrazu 1080p,
  • Przedłużacz pilota,
  • Maksymalna długość przewodu 100 m.
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-punkt)
Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników. Przepustowość sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 30 Mbit/s. W poniższym przykładzie, oprócz kompletu H3606 należy zakupić dwie sztuki odbiorników H3607.
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-wielopunkt)

Diagnostyka połączenia światłowodowego.

Początkujący w dziedzinie techniki światłowodowej instalatorzy często zwlekają z zakupem urządzeń pozwalających na pełny i profesjonalny pomiar realizowanych połączeń. Tymczasem stabilne źródło światła oraz miernik mocy optycznej to zestaw, który w większości sytuacji pomoże udzielić odpowiedzi na pytanie "dlaczego nie działa?".
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
Miernik mocy optycznej
GRANDWAY FHP1B02
L5821
Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02
Źródło światła 1310nm/1550nm
GRANDWAY FHS1D02
L5825
Urządzenia te podłączane są po dwóch stronach toru optycznego. Znając moc sygnału na wyjściu źródła światła oraz mierząc jego poziom po stronie miernika instalator jest w stanie określić tłumienność całego toru transmisyjnego. Sprawdzić w ten sposób można cały link oraz w razie wątpliwości jego poszczególne składowe, tj. przewód oraz znajdujące się po obu stronach patchcordy (o ile występują).
Przeprowadzenie pomiarów sieci jest szczególnie istotne w sytuacji, w której wykonywane przez instalatora okablowanie ma być wykorzystane na przykład przez usługodawcę w przyszłości. W zależności od rodzaju oraz techniki wykorzystanej do realizacji danej usługi, wartość tłumienia toru optycznego może okazać się krytyczna - na przykład w sytuacji wykorzystania tzw. pasywnej sieci optycznej PON dla dostarczenia usług internetu oraz telewizji.

Dostęp do urządzeń monitoringu przy zmiennym adresie IP.

Hikvision wprowadził nową platformę o nazwie Hik-connect. Jest ona oparta na przetwarzaniu danych w chmurze i wspiera usługę DDNS. Skrót DDNS oznacza przypisywanie stałej nazwy domenowej do dynamicznie zmieniających się adresów IP (ang. Dynamic DNS). Funkcja ta jest przydatna w sytuacji, gdy dostawca Internetu nie zapewnia użytkownikom stałego adresu IP. Warunkiem skorzystania z DDNS jest posiadanie publicznego adresu IP oraz zapewnienie dostępu z sieci zewnętrznej do odpowiednich portów rejestratora (serwera i http, domyślnie 8000 i 80). Kolejnym krokiem jest powiązanie urządzenia z kontem na Hik-connect. Aby to zrobić wymagane jest podanie numeru seryjnego urządzenia oraz kodu weryfikującego.
Zasada działania DDNS na platformie www.hik-connect.com
Urządzenie jest na stałe powiązane z kontem w Hik-connect. Można uzyskać do niego dostęp przez przeglądarkę internetową, iVMS-4200 oraz iVMS-4500. Dostęp przez przeglądarkę wymaga zalogowania się na konto - również w przypadku dostępu przez adres domenowy.

Sterownik radiowy ROPAM - zastosowanie.

Sterownik radiowy RF-4-2K G7060 jest autonomicznym urządzeniem, które może zostać wykorzystane do sterowania systemem alarmowym, automatyką do bram, szlabanami itp. za pomocą pilotów. Sterownik posiada w swej konstrukcji dwa wyjścia przekaźnikowe i dwa typu OC. Zakładając wykorzystanie go do sterowania jedną lub dwoma bramami wjazdowymi, do dyspozycji pozostają jeszcze 2 wyjścia typu OC, których można użyć do innych celów. Dzięki zastosowaniu modułu przekaźnikowego RM85-12V-1P G7055, za pomocą pilota możemy załączać zdalnie dowolne urządzenie elektryczne zasilane napięciem 230 V, którego obciążalność styków nie przekracza 12 A. Może to być np. oświetlenie zewnętrzne budynku. Przykładowy schemat sterowania dwoma niezależnymi lampami z wykorzystaniem modułu przekaźnikowego sterowanego z wyjść typu OC przedstawia poniższy rysunek.
Zasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerRF-4-2K Zestaw nadajnik odbiornik radiowy ROPAM.TR-4 Pilot radiowy 4-kanałowy ROPAMModuł przekaźnikowy RM85-12V-1P ROPAMModuł przekaźnikowy RM85-12V-1P ROPAM
Przykład wykorzystania sterownika radiowego i modułu przekaźnikowego
do zdalnego sterowania oświetleniem

Nowości produktowe

Kamera sufitowa turret IP Sunell SN-IPR54/04VD/M(II) (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.05 lx, IR do 35 m)
Kamera sufitowa IP Sunell SN-IPR/04VD/M(II) K1633 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik Aptina 1/2.7" CMOS generujący obraz w rozdzielczości 1920x1080 (Full HD) oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 35 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm, umożliwiający regulację kąta widzenia. Kamera przeznaczona jest do pracy na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń.
Półka DVD/Tuner Signal DVD-293 (3 poziomy)
Półka DVD/Tuner Signal DVD-293 E93603 została zaprojektowana dla urządzeń typu DVD, tuner satelitarny. Maksymalna nośność każdej półki to 8 kg. Szklane półki wykonane są z hartowanego szkła o grubości 5 mm. Całość konstrukcji nośnej wykonana jest z aluminium, dzięki czemu cała konstrukcja półki jest lekka, ale zarazem bardzo stabilna. Półka posiada system ukrywania kabli, co poprawia estetykę wykonanej instalacji.


Uchwyt ścienny-balkonowy gięty USBC-38/400-Z
Uchwyt ścienny-balkonowy gięty USBC-38/400-Z E8874 wykonany jest ze stali, łatwy w montażu, przeznaczony dla anten satelitarnych i naziemnych montowanych na ścianach i balustradach. W przypadku montażu na balustradzie należy dodatkowo zakupić cybanty E9292. Uchwyt posiada przetłoczenia pozwalające na poprowadzenie przewodu pod podstawą uchwytu i wprowadzenie go do jego wnętrza.

Warto przeczytać:

Instalacja RTV/SAT w domu jednorodzinnym. Uniwersalna instalacja przewiduje doprowadzenie niezależnych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych DVB-T oraz radiowych FM do 4 gniazd końcowych. W proponowanej instalacji zastosowano profesjonalny zestaw antenowy do odbioru DVB-T w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H zarówno dla pasma VHF, jak i UHF. Taką konfigurację wykorzystają wszyscy ci, którzy zmuszeni są odbierać sygnał z jednego nadajnika w paśmie VHF oraz UHF w tej samej, bądź różnej polaryzacji (na przykład: VHF-polaryzacja pionowa, UHF-polaryzacja pozioma)...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Instalacja RTV/SAT wykorzystująca multiswitch MP-0504L R6944504
i umożliwiająca niezależną dystrybucję sygnałów do 4 gniazd końcowych
Nowe multiswitche TERRA. Teraz 4 lata gwarancji.