Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 8/2017 (20.02.2017)

Czy da się wydrukować laboratorium diagnostyczne?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali metodę przeprowadzenia taniego testu diagnostycznego. Laboratorium mieszczące się na dłoni będzie w stanie wykryć wczesne stadium raka piersi i inne śmiertelne choroby, takie jak malaria, czy gruźlica. Jest ono zbudowane z dwóch części. Pierwsza to silikonowy układ mikroprzepływowy, gdzie umieszcza się badane komórki. Drugą stanowi obwód elektroniczny, który może zostać wydrukowany za pomocą zwykłej drukarki atramentowej. Druk może zostać przeprowadzony na poliestrowej powierzchni za pomocą przewodzącego atramentu. Do zadziałania układu wymagana jest jeszcze bateria. Opracowano tani sposób sekwencjonowania komórek, pozwalający wykryć te zmienione chorobowo. Izolacja komórek zachodzi przy użyciu niejednorodnego pola elektrycznego w zjawisku dielektroforezy (DEP). Polega ono na przyciąganiu komórek przez powierzchnię o określonym ładunku elektrycznym.
Tanie laboratorium do wykrywania chorób zbudowane jest w oparciu o silikonowy układ mikroprzepływowy oraz drukowany w warunkach domowych obwód elektroniczny
Proces badania jest łatwy, nawet nieprzeszkolony personel powinien sobie poradzić z przygotowaniem urządzenia i przeprowadzeniem testu. Kolejnym etapem jest już wizyta u lekarza, który musi zidentyfikować mutację nowotworu i opracować odpowiednią terapię.
Samo badanie ma być bezinwazyjne oraz tanie - całkowity koszt to mniej niż 1 USD. Urządzenie oprócz możliwości wyizolowania komórek potrafi oddzielić te rzadkie oraz zliczyć ilość komórek w zawiesinie. Urządzenie ma duży potencjał, może zrewolucjonizować sposób w jaki przeprowadzone są badania diagnostyczne. Ma również zastosowanie w badaniach naukowych, a dzięki niskiemu kosztowi, można przeprowadzić więcej badań, co zwiększa szansę chorych na wyzdrowienie.

Rodzaje konwerterów HDMI - cz.2.

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników H3615. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 15 Mbit/s.
Cechy wyróżniające:
  • Transmisja przy pomocy jednego przewodu kat. 5e/6,
  • Transmisja UDP/IP (multicast),
  • Możliwość tworzenia połączeń punkt-wielopunkt,
  • Tryb obrazu 1080p,
  • Maksymalna długość przewodu 100 m.
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-punkt)

Streaming obrazu wysokiej jakości do urządzeń mobilnych.

W ofercie firmy DIPOL znajduje się urządzenie wielofunkcyjne Enkoder HDMI - IP Signal-433 R86433, które sygnał podany na złącze HDMI enkoduje do strumienia IP. Jest on wyposażony w wejścia: HDMI, USB oraz wyjście RJ-45. Enkoder może generować trzy niezależnie konfigurowane strumienie wideo. Transmisja odbywa się poprzez wyjście RJ-45 w technikach: UDP (unicast/multicast), RTMP oraz HLS, dostosowujących przepływność strumienia do możliwości sieci. Umożliwia więc bezprzewodową transmisję multimediów (również HD) do urządzeń mobilnych. Enkoder Signal-433 znajduje zastosowanie w sieciach bazujących na punktach dostępowych typu "SOHO" bez ryzyka przeciążenia procesora. Do oglądania strumieni IP generowanych przez enkoder posłużyć mogą komputery PC, laptopy, smartfony oraz inne urządzenia mobilne z zainstalowaną darmową aplikacją VLC rozwijaną przez VideoLAN oraz rozpowszechnianą na licencji GPL. Może być także używany jako serwer w sieciach o dużym przesyle. Odtwarzacz multimedialny obsługuje wiele rodzajów plików bez konieczności instalacji dodatkowych kodeków.
Enkoder HDMI - IP Signal-433 R86433 znajduje szerokie zastosowanie w miejscach, gdzie dla wygody osób: oczekujących (lotniska, poczekalnie w szpitalach), podróżujących (statki, pociągi, samoloty), studentów (transmisje z wykładów i operacji medycznych), kupujących (filmy reklamowe, instruktażowe), pracowników (telewizja korporacyjna) mogą być przekazywane dowolne treści na osobiste urządzenia zainteresowanych.
Enkoder SIGNAL-433 streaming multimediów do urządzeń mobilnych
Film pokazujący streaming multimediów do urządzeń mobilnych
z wykorzystaniem Enkodera SIGNAL-433 R86433

Łączenie pigtaili oraz włókien światłowodowych o różnych standardach.

Praktyka instalatorska pokazuje, że łączenie jednomodowych włókien światłowodowych o różnych standardach nie może być realizowane w sposób dowolny. Zaleca się stosowanie jednego standardu włókna (np. G.652.D, G.657.A1 itd.) w całym torze transmisyjnym. Często jednak wzywany serwisant nie wie, z jakimi kablami będzie miał do czynienia.
Możliwe jest spawanie kabli światłowodowych z włóknami w standardzie G.657.A1 z pigtailami z włóknami A2. Połączenia odwrotne (włókno w kablu A2, pigtail A1) cechują już znacznie gorsze parametry. Najpopularniejszych ciągle włókien G.652.D nie należy spawać z pigtailami G.657.A2; można to robić natomiast z włóknami typu A1.
Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)
Pigtail jednomodowy PG-52S2, 1xSC/APC, G.657.A2 1m
Najpopularniejsze w instalacjach kable FTTH ULTIMODE ILB-2SM-A L7102 wyposażone we włókna G.657.A1 oraz pigtaile ULTIMODE PG-52S2 L35522 mogą być ze sobą łączone bez żadnych przeszkód.
Warto tutaj zaznaczyć, że przedstawione informacje nie są wytycznymi żadnych norm lub standardów, a wynikają jedynie z doświadczenia instalatorów spawających światłowody. Możliwe, że wybrane modele spawarek światłowodowych lepiej poradzą sobie przy teoretycznie niedozwolonych połączeniach. Uniwersalnym i zawsze słusznym podejściem pozostanie zachowywanie jednego standardu włókien w całej instalacji.

Jak scalić bądź przyciąć nagrania z monitoringu?

Wraz z oprogramowaniem do odtwarzania nagrań VSPlayer Hikvision dostarcza program do scalania - FileMerge oraz przycinania nagrań - FileClip. Znajdują one zastosowanie w przypadku, gdy potrzebny fragment nagrania jest krótszy niż całe nagranie lub znajduje się w dwóch plikach. Programy operują na nagraniach wygenerowanych przez urządzenia Hikvision, kodowanych w H.264, posiadających rozszerzenie mp4. Operacje przeprowadzone za pomocą tych programów nie powodują usunięcia metadanych, takich jak znak wodny (należy łączyć nagrania z jednego kanału rejestratora), czy informacji o detekcji ruchu. Po scaleniu nagrania, znak wodny wyświetla niemodyfikowalną informację o faktycznym czasie nagrania.
Zrzut obrazu z programu do scalania (FileMerge) i przycinania nagrań (FileClip)

Monitoring domu jednorodzinnego z wykorzystaniem kamer IP Sunell.

Do oferty firmy DIPOL zostały wprowadzone 2 MPix kamery IP Sunell charakteryzujące się bardzo dobrą jakością obrazu i niską ceną. Kamery doskonale nadają się do budowy prostego i ekonomicznego monitoringu domu jednorodzinnego w wysokiej rozdzielczości. Zarówno kamery wewnętrzne SN-IPR/04FVD/B(II) K1633, jak i zewnętrzne SN-IPR54/04ZMDN/M(II) K1676 posiadają obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm, umożliwiający zmianę kąta widzenia. Wbudowany oświetlacz podczerwieni zapewnia prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia.
Zgodnie z poniższym schematem, kamery zostały podłączone skrętką komputerową do switcha PoE N29982 umożliwiającego zasilenie kamer i nawiązanie komunikacji z rejestratorem. Do zapisu obrazu wykorzystano 8-kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-7608NI-E2/A K22081. W celu uzyskania dostępu do rejestratora poprzez sieć internetową lub Wi-Fi można podłączyć do systemu router, np.: TL-WR1043ND N3253.
Kamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04ZMDN/M(II) (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.05 lx, IR do 35 m)Kamera sufitowa IP Sunell SN-IPR/04VD/M(II) (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.05 lx, IR do 35 m)Switch PoE ULTIPOWER 0098af 802.3af 9xFE (8xPoE)Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7608NI-E2/A (8 kanałów, 80Mb/s, 2x SATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 3TB SATA III 6Gb/s 64MB WD30PURXMonitor LCD 28Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USB
Schemat monitoringu domu rodzinnego w oparciu o kamery IP Sunell

Nowości produktowe:

Uchwyt ścienny-balkonowy gięty USBC-38/400-Z
Uchwyt ścienny-balkonowy gięty USBC-38/400-Z E8874 wykonany jest ze stali, jest łatwy w montażu, przeznaczony dla anten satelitarnych i naziemnych montowanych na ścianach i balustradach. W przypadku montażu na balustradzie należy dodatkowo zakupić cybanty E9292. Uchwyt posiada przetłoczenia pozwalające na poprowadzenie przewodu pod podstawą uchwytu i wprowadzenie go do jego wnętrza.

Uchwyt regulowany UMA-50R100 103 cm
Uchwyt regulowany UMA-50R100 103 cm E8742 przystosowany jest do montażu anten telewizyjnych oraz anten do transmisji danych. Umożliwia szybki montaż anteny do powierzchni płaskich, pochyłych lub poziomych bez mocowania bloczków betonowych do masztu.



Podstawa balastowa masztu MB-3/PLUS
Podstawa balastowa masztu MB-3/PLUS E8744 przystosowana jest do montażu anten telewizyjnych oraz anten do transmisji danych. Umożliwia montaż anteny na płaskich wytrzymałych powierzchniach w miejscach, gdzie nie ma możliwości ingerowania w poszycie dachu lub jego konstrukcję. Podstawa MB-3/PLUS E8744 jest przeznaczona również do montażu anten satelitarnych.

Warto przeczytać:

LAN między budynkami - odległość 200 m. Najlepszym sposobem na połączenie sieci lokalnych w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 200 m jest zastosowanie kabla światłowodowego. Wykorzystanie skrętki komputerowej na tym dystansie jest niezgodne z obowiązującymi standardami oraz może zaowocować znaczącym obniżeniem przepustowości tak zbudowanego łącza...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykładowy dobór elementów do realizacji połączenia światłowodowego na odcinku 200 m

Złącza Master - mistrzowski zestaw