Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2017 (9.01.2017)

Bramki ABC, czyli system automatycznej kontroli granicznej.

Na kilkunastu lotniskach w Europie zainstalowane zostały nowe bramki automatyczne, zwiększające przepustowość przy kontroli podróżujących. Bramki ABC wykorzystują technologię komputerowego rozpoznawania twarzy, a ich głównym zadaniem jest weryfikacja tożsamości pasażera oraz sprawdzenie, czy podróżny jest tym, do kogo należy paszport. System porównuje twarz pasażera ze zdjęciem zakodowanym w paszporcie biometrycznym. Jeżeli bramka znajdzie przynajmniej 45 podobieństw, a nazwisko pasażera nie widnieje na liście osób nieuprawnionych do odbycia lotu, drzwi zostają otwarte. System dokonuje także standardowej kontroli danych osobowych, którą dotychczas przeprowadzali strażnicy graniczni. Podczas kontroli wykonywane jest również aktualne zdjęcie podróżującego w taki sposób, aby system mógł porównać obrazy i wszystkie możliwe rejestry. Cały proces powinien trwać około 15 sekund. Typowa kontrola wykonywana przez strażnika nie jest ani tak szybka, ani precyzyjna.
Bramki ABC
(źródło: www.gatewayvipservices.com)
System ABC funkcjonuje już na kilkudziesięciu lotniskach w Europie od kilku lat. Z automatycznych bramek ABC skorzystać mogą wyłącznie obywatele UK, Unii Europejskiej lub Europejskiej Strefy Ekonomicznej, którzy posiadają paszporty biometryczne (zawierające dane biometryczne, np. odciski placów i cyfrowy wizerunek twarzy). Z przeprowadzanych badań statystycznych wynika, że podróże samolotami stają się coraz bardziej popularne. W 2011 roku odnotowano ponad 700 milionów przejść granicznych, a szacunki przewidują, że do roku 2030 będzie ich o 80% więcej.

Instalacja RTV/SAT w domu jednorodzinnym.

Uniwersalna instalacja przewiduje doprowadzenie niezależnych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych DVB-T oraz radiowych FM do 4 gniazd końcowych. W proponowanej instalacji zastosowano profesjonalny zestaw antenowy do odbioru DVB-T w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H zarówno dla pasma VHF, jak i UHF. Taką konfigurację wykorzystają wszyscy ci, którzy zmuszeni są odbierać sygnał z jednego nadajnika w paśmie VHF oraz UHF w tej samej, bądź różnej polaryzacji (na przykład: VHF-polaryzacja pionowa, UHF-polaryzacja pozioma).
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-TAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BSumator telwizyjny ST 1-69Przewód koncentryczny TRISET-113 PE żelowany klasa A 75 Om [1m]Przewód koncentryczny TRISET-113 PE żelowany klasa A 75 Om [1m]Antena satelitarna stalowa 100cm FAMAVAL 100 LHKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBMultiswitch MP-0504L Signal 5-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATOdbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 Opticum HD N5Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 Ferguson Ariva T750iTuner Ferguson Ariva 103 DVB-S/S2Tuner Ferguson Ariva 153 combo DVB-S/S2+DVB-T/T2/C
Instalacja RTV/SAT wykorzystująca multiswitch MP-0504L R6944504
i umożliwiająca niezależną dystrybucję sygnałów do 4 gniazd końcowych
Dzięki zastosowaniu konwertera typu Quatro A98257 oraz multiswitcha MP-0504L R6944504 możliwe jest doprowadzenie zsumowanego sygnału SAT, DVB-T oraz FM do każdego z czterech gniazd końcowych RTV/SAT Signal R694100. W każdym z 4 gniazd będzie dostępny dowolny odbierany program naziemny lub satelitarny.
Schemat przewiduje wykorzystanie czterech modeli odbiorników:

 

 
Nazwa Opticum HD N5 Ariva T750i Ariva 103 Ariva 153
Kod A99288  A99315  A99371  A99386
Przeznaczenie DVB-T/T2 DVB-T/T2 DVB-S/S2 DVB-T/T2/C/
DVB-S/S2

 

  • Opticum HD N5 A99288 zainstalowany w pokoju dziecięcym - tuner DVB-T/MPEG-4 schowany w szafce RTV (w instalacji wykorzystano odbiornik analogowy), z pilotem komunikuje się przez przedłużacz podczerwieni Signal IRB-620U R94130,
  • Ariva T750i A99315 - tuner DVB-T/MPEG-4 zainstalowany w sypialni (telewizor obsługuje tylko standard DVB-T/MPEG-2),
  • Ferguson Ariva 103 A99371 zainstalowany w salonie - odbiornik telewizji cyfrowej: satelitarnej DVB-S/S2 (wyposażony w gniazdo CA: Czytnik kart dla płatnych telewizji),
  • Ferguson Ariva 153 combo A99386 zainstalowany w drugim pokoju (odbiornik TV nie jest wyposażony w gniazdo CI, które umożliwia dostęp do płatnych kanałów) - odbiornik telewizji cyfrowej: satelitarnej DVB-S/S2, naziemnej DVB-T/T2 i kablowej DVB-C.

LTE - antena zewnętrzna, a poprawa prędkości Internetu.

LTE Advanced to nazwa standardu bezprzewodowej transmisji stanowiącego rozwinięcie techniki LTE. Operatorzy uruchomili już pierwsze nadajniki, które obsługują LTE-A. W teorii, posiadacze kompatybilnych urządzeń (listy kompatybilnych urządzeń można znaleźć na stronach operatorów komórkowych) mogą osiągnąć transfery nawet do 300 Mb/s dzięki agregacji kilku pasm częstotliwości.
Zdarzają się problemy z działaniem usługi LTE-A związane z odbiorem sygnału z niewłaściwego nadajnika. Problem wynika z tego, iż modem odbiera sygnał ze stacji bazowej znajdującej się bliżej modemu, lecz nie pracującej w standardzie LTE-A. Aby ten problem rozwiązać, należy dowiedzieć się (u operatora) gdzie znajduje się najbliższa stacja bazowa pracująca w technice LTE-A z agregacją częstotliwości (najlepiej ukierunkowana przeciwnie do najbliższej stacji nieobsługującej standardu LTE-A).
W przykładowej sytuacji użytkownik korzystał z modemu LTE-A, lecz uzyskiwał maksymalne prędkości na poziomie: pobieranie 10 Mb/s, wysyłanie 1 Mb/s. Wynikało to z połączenia modemu ze stacją nieobsługującą standardu LTE-A. Poniżej przedstawiono mapkę sytuacyjną.
Mapka rozmieszczenia stacji bazowych
Modem użytkownika łączył się do stacji bazowej zlokalizowanej na zachodzie, nieobsługującej standardu LTE-A, przez co prędkości nie były satysfakcjonujące. Prędkość wzrosła dopiero po zastosowaniu anteny zewnętrznej, która została ukierunkowana na stację bazową na południowy-wschód. Stacja ta pracuje na pasmach, które są agregowane przez LTE-A w sieci operatora. Po zainstalowaniu anteny uzyskiwane prędkości zwiększyły się kilkukrotnie.
Test prędkości wykonany po instalacji anteny LTE A741022
(strona: speedtest.net)

Instalacje światłowodowe - wyciąganie włókien z tuby.

Poniżej przedstawiono przykład realizacji mufy L56020, przez którą podczas pierwszego etapu instalacji przeprowadzono kabel światłowodowy L76012.
Wewnątrz kabla L76012 znajduje się wypełniona żelem tuba o średnicy 3 mm, zwierająca 12 włókien jednomodowych. Tuba wykonana jest z tworzywa sztucznego, jednak jest na tyle elastyczna, że możliwe jest jej ułożenie wewnątrz mufy L56020. W celu zdjęcia powłoki zewnętrznej kabla skorzystać można ze strippera L5922, który służyć może również do nacinania i łamania tuby.
W celu dostania się do znajdujących się wewnątrz tuby włókien, należy skorzystać z narzędzia L5925.
Dzięki niemu możliwe jest wycięcie tzw. okna w tubie.
W zależności od preferencji instalatora, możliwe są tutaj dwa podejścia. Niezależnie od wyboru należy pamiętać, aby okno wycinać na nieposkręcanej, prostej tubie. Oznacza to zwykle konieczność wyciągnięcia z mufy większej niż wymagana długości kabla, a następnie jego wycofanie.
Opcja numer 1 zakłada operowanie na stosunkowo krótkim odcinku tuby - z reguły nie więcej niż kilkadziesiąt centymetrów. Wówczas za pomocą narzędzia MSAT 5 L5925 wycina się dwa okna o długości kilku centymetrów - jedno na początku, drugie na końcu tuby. Drugie z nich służy do znalezienia interesujących nas włókien oraz ich przecięcia, natomiast pierwsze do wyjęcia ich z tuby. Otrzymujemy w ten sposób dwa włókna o długości kilkudziesięciu centymetrów. Nie jest możliwe wyjęcie włókien na dłuższym odcinku - znajdujący się w tubie żel znacznie zwiększa tarcie. W sytuacji, gdy wymagane są dłuższe odcinki włókien w celu wygodniejszego spawania, możliwe jest wycięcie większej liczby okien i stopniowe przeciąganie włókien przez tubę na krótkich odcinkach.
Opcja numer 2 zakłada usunięcie tuby na prawie całym interesującym nas odcinku, przecięcie dwóch włókien oraz zabezpieczenie pozostałych. Aby pozbyć się tuby, należy wyciąć okno na całej jej długości, a następnie uciąć pozostałość. Uzyskujemy w ten sposób dostęp do gołych włókien na dowolnym odcinku. Nie zaleca się jednak przekraczać długości 2 m - im dłuższe będzie zamierzone okno, tym trudniejsze będzie jego bezpieczne wycięcie.
Mufa L56020 - instalacja przelotowa z kablem uniwersalnym 12J, spawanie 2 włókien

Inteligentne wyszukiwanie i odtwarzanie nagrań w rejestratorach HD-TVI.

Rejestratory Hikvision umożliwiają wyszukiwanie nagrań na wiele sposobów. Oprócz standardowego, ciągłego odtwarzania, możliwe jest odtwarzanie według: zdarzeń (detekcja ruchu, aktywacja wejścia alarmowego, VCA), znacznika oraz logów rejestratora. Najbardziej zaawansowaną opcją jest inteligentne przeszukiwanie nagrań (oznaczone jako smart). Umożliwia ona łatwe pomijanie mniej istotnych informacji. W przypadku korzystania z trybu inteligentnego odtwarzania, system wykona analizę wideo w poszukiwaniu miejsc, które zawierają informację o ruchu lub zdarzeniach VCA, a następnie oznaczy je zielonym kolorem na pasku postępu odtwarzania.
Ekran odtwarzania (menu DVR) - efekty działania funkcji smart search z filtrowaniem ruchu na określonej przestrzeni zaznaczone na zielono
Nagrania mogą być dodatkowo analizowane i filtrowane poprzez wykrycie:
  • przekroczenia linii,
  • wtargnięcia do zaznaczonego obszaru,
  • ruchu.
Funkcje te nie muszą być aktywne w momencie nagrywania materiału. Wystarczy je włączyć przed odtwarzaniem archiwalnych nagrań w celu ułatwienia i przyspieszenia ich analizy. Dodatkowo, istnieje możliwość regulacji szybkości odtwarzania wideo - innego dla nagrań oznaczonych przez analizę oraz zwykłych.

Hikvision Disk Calculator - obliczanie czasu przechowywania nagrań na dysku twardym rejestratora.

Za pomocą programu Disk Calculator v.3.0.0.2 firmy Hikvision można określić jak długo przechowywane będą nagrania z kamer na dysku twardym rejestratora w zależności od dobranej pojemności. Można również określić pojemność dysku twardego w zależności od wymaganego czasu przechowywania nagrań.
Obsługa programu jest bardzo prosta i intuicyjna. W polu "Channel Number" należy wpisać liczbę kamer podłączanych do rejestratora. Jako typ urządzenia (Device Type) należy wybrać kamerę (IPC). W polu "Resolution" należy wybrać rozdzielczość kamer. Do wyboru mamy rozdzielczości od 2 do 12 MPix. W polu "Frame Rate" należy określić ilość klatek na sekundę (1/16 - 50). W polu "Encoding" należy wybrać wykorzystywaną metodę kompresji (rejestrator i kamera muszą wspierać wybraną metodę). Kalkulator umożliwia przeliczenie pojemności dyskowej z wykorzystaniem trzech metod kompresji: H.264, H.264+ oraz H.265.
W zależności od wybranych parametrów program sam zaproponuje rekomendowany bitrate. Jeśli kamery będą pracowały z różnymi ustawieniami kodowania, należy dodawać je pojedynczo i dla każdej określić indywidualne parametry. Po dodaniu kamer należy wpisać pojemność dyskową, jaka będzie wykorzystywana w rejestratorze oraz określić czas w ciągu doby, przez jaki rejestrator będzie nagrywał w sposób ciągły. Kalkulator przeliczy, jak długo będą przechowywane nagrania. Poniżej znajduje się symulacja czasu przechowywania nagrań, przy tej samej liczbie kamer, ale różnych metodach kompresji.
Kalkulacja przy nagrywaniu 24/24
i kompresji H.264
Kalkulacja przy nagrywaniu 24/24
i kompresji H.264+
H.264+ umożliwia znacznie większe skompresowanie obrazu przy zachowaniu takiej samej jakości. Ze względu na lepszą metodę kompresji rekomendowany bitrate będzie znacznie mniejszy i nagrania na rejestratorze przy tej samej pojemności dyskowej będą przechowywane dwa razy dłużej. Dla 8 kamer, przy nagrywaniu 24/24, dla kompresji H.264 dysk 4 TB wystarcza na 11 dni, przy opracowanej przez Hikvision kompresji H.264+, na 22 dni.

Nowości produktowe

Zwrotnica antenowa ZA-112Ms FM+VHFIII/UHF/UHF/75
Zwrotnica antenowa ZA-112Ms C0372 stosowana jest jako element sumujący sygnały z trzech anten, montowana jest na maszcie antenowym, w pobliżu zestawu antenowego. Zwrotnica przeznaczona jest do pracy w otwartej przestrzeni. Montaż na maszcie jest czynnością prostą dzięki plastikowej opasce. Możliwe jest przesyłanie zasilania do przedwzmacniacza antenowego przez wejście UHF1.

Rozgałęźnik sygnału R14R DVB-T ze wzmacniaczem
Rozgałęźnik sygnału R14R DVB-T ze wzmacniaczem B1225 służy do dystrybucji sygnału tv naziemnej DVB-T i sygnału radiowego w paśmie 47-860 MHz. Umożliwia podział sygnału na 4 separowane od siebie tory. Do wejścia rozgałęźnika należy doprowadzić sygnał z anteny RTV o poziomie nie wyższym niż 95 dBμV (typowy poziom sygnału z anteny bez wzmacniacza to 60 - 75 dBμV).

UPS CyberPower UT850E-FR
UPS CyberPower UT850E-FR N9723 służy do zapewnienia ciągłego zasilania urządzeń elektrycznych. Zbudowany jest w architekturze line-interactive z symulowaną falą sinusoidalną na wyjściu. UPS wyposażony jest w dwa filtrowane i podtrzymywane bateryjnie gniazda. Wbudowany akumulator pozwala na pracę podłączonych urządzeń w przypadku awarii sieci zasilającej. Średni czas podtrzymania dla obciążenia 90 W to 20 minut, a dla 60 W to 30 minut. Dodatkowo, UPS ma możliwość współpracy z generatorem prądu.

Warto przeczytać:

Urządzenia jednomodowe w instalacji wielomodowej. Instalatorzy stosunkowo często stają przed problemem montażu urządzeń jednomodowych w instalacji zbudowanej w oparciu o kable wielomodowe lub na odwrót. Wynika to z faktu, iż instalacje takie realizowane są etapami, często przez różne firmy wykonawcze...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Urządzenie jednomodowe podłączone jest do konwertera L1573 za pomocą patchcordu jednomodowego.
Po konwersji sygnał wprowadzany jest do kabla wielomodowego.
Po drugiej stronie następuje odwrotne przekształcenie.
Nowe multiswitche TERRA. Teraz 4 lata gwarancji.