Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2017 (02.01.2017)

Galileo już działa!

 15 grudnia 2016 r. został udostępniony europejski globalny system nawigacji satelitarnej Galileo (GNSS), będący alternatywą dla amerykańskiego systemu GPS (Global Positioning System), rosyjskiego GLONASS oraz chińskiego Beidou. To, co różni go od konkurentów, to znacznie większa dokładność geolokalizacyjna: 1 metr na częstotliwości otwartej, powszechnie dostępnej oraz 1 cm na częstotliwości płatnej, komercyjnej. Ponadto system ma oferować znacznie mocniejszy sygnał niż GPS, co przełoży się na stabilność w miejscach o trudnych warunkach odbioru, takich jak: tunele, pasma górskie, czy wnętrza budynków.
Celem europejskiego programu Galileo jest zbudowanie własnego, niezależnego systemu nawigacji satelitarnej, obejmującego segment kosmiczny i infrastrukturę naziemną. Część naziemna zawiera sekcję kontroli satelitów GCS (ang. Ground Control System), mającą kontrolować stan techniczny satelitów i uzupełniać braki w ich konfiguracji, jak i naziemny system kontroli funkcjonowania całego systemu GMS (ang. Galileo Mission System).
Pełną operacyjność system osiągnie w 2020 r. Do tego czasu zbudowana zostanie pełna infrastruktura satelitarna i naziemna. Docelowo system kosmiczny składać ma się z 30 satelitów: 24 operacyjnych oraz 6 rezerwowych, które mają zapobiegać ewentualnym przerwom w dostarczaniu usług. Satelity będą rozmieszczone na trzech orbitach nachylonych pod kątem 56° względem płaszczyzny równika i okrążać Ziemię na wysokości 23 222 km. Aktualnie na orbicie znajduje się 18 satelitów Galileo.
17 listopada o godzinie 14:06 CET z Gujany Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5-ES, która wyniosła na orbitę okołoziemską kolejne cztery satelity europejskiej konstelacji nawigacyjnej Galileo.
Ich nazwy to: Antonianna, Lisa, Kimberley i Tijmen.
Pierwsze uruchomione usługi pozwolą wykorzystywać sygnał Galileo do ustalania lokalizacji, nawigacji i czasu w dostosowanych urządzeniach, takich jak smartfony oraz samochodowe urządzenia nawigacyjne. Urządzenia nawigacyjne dla samochodów, współpracujące z Galileo mają pojawić się w 2017 r., a od kwietnia 2018 r. wszystkie nowe homologowane pojazdy sprzedawane w Europie mają zostać przystosowane do korzystania z Galileo. Aktualnie dostosowane do systemu chipsety i smartfony znaleźć można na stronie www.usegalileo.eu. Powszechne usługi Galileo są i mają pozostać bezpłatne, mogą też współpracować z GPS, aby jeszcze dokładniej określać pozycję. Będzie to bardzo pomocne przy nawigowaniu na terenach, gdzie sygnały satelitarne są obecnie słabe, np. w miastach, gdzie sygnał jest blokowany przez wysokie budynki. Ważną usługą Galileo będzie usługa poszukiwawczo-ratownicza, która zwiększy dokładność lokalizowania nadajników alarmowych oraz zmniejszy znacząco czas lokalizacji i dojazdu służb ratowniczych do osób poszkodowanych w wypadkach lub zagubionych w górach lub na morzu.
System Galileo wniesie wiele korzyści, zwłaszcza teraz, w dobie rozwoju nowych technik bazujących na dokładnym pozycjonowaniu i nawigowaniu, jak np. samochody bez kierowcy lub inteligentne usługi miejskie. Zwiększy się też stabilność, dokładność przesyłu i synchronizacji danych w wielu sektorach przemysłu, np. w bankowości, telekomunikacji, czy dystrybucji energii.

Cyfrowe modulatory HDMI - COFDM (DVB-T) - wsparcie dla HDCP.

Protokół HDCP High-bandwidth Digital Content Protection (ochrona cyfrowych treści), zainicjowany przez firmę Intel, ma za zadanie chronić prawa autorskie plików multimedialnych zapewniając kodowanie przesyłanego sygnału high-definition, np. HD-DVD, Blu-Ray, a tym samym zabezpieczać treści przed kopiowaniem na każdym etapie transmisji. Producenci biorący udział w programie wnoszą stałą opłatę roczną oraz opłatę zmienną, zależną od ilości wyprodukowanych urządzeń.
Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)
Enkoder Signal-433 HDMI-IP
Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)
R86700
Enkoder Signal-433 HDMI-IP
R86433
Modulator WS-7992 HDMI - COFDM (DVB-T) - dwukanałowy
Modulator WS-7990 HDMI - COFDM (DVB-T) - czterokanałowy
Dwukanałowy modulator
WS-7992 HDMI - COFDM (DVB-T)
R86702
Czterokanałowy modulator
WS-7990 HDMI - COFDM (DVB-T)
R86704
Modulatory cyfrowe to urządzenia, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI modulują w standardzie DVB-T COFDM lub enkodują do strumienia IP. Źródłem sygnału mogą być między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC, czy dekodery STB. Urządzenia z oferty firmy DIPOL zapewniają pełne wsparcie dla protokołu HDCP, oznacza to więc, że możliwe jest wprowadzenie do instalacji TV sygnału pochodzącego z dowolnego źródła sygnału HDMI.
W modulatorach bez tej technologi pomimo zgodności złącz może zostać całkowicie zablokowana możliwość przesyłania materiału źródłowego lub możliwa będzie tylko transmisja w niższej rozdzielczości i gorszej jakości.

Prosta domowa sieć bezprzewodowa.

Obecnie popularnym standardem bezprzewodowym jest 802.11n, który pozwala teoretycznie na transfer z prędkością do 600 Mbit/s i znakomicie nadaje się do przesyłania dźwięku, obrazu i innych multimediów. Przesyłanie muzyki bądź filmu do laptopa połączonego bezprzewodowo może trwać znacznie krócej, niż przesłanie tego samego pliku przy pomocy połączenia kablowego "Fast Ethernet" (100 Mb/s). Urządzenia 802.11n są zgodne ze starszymi standardami. Można więc w sieci obsługiwanej przez router w standardzie 802.11n używać urządzeń posiadających karty bezprzewodowe 802.11b oraz 802.11g.
Domowa sieć WLAN zbudowana na bazie urządzeń TP-LINK pracujących w standardzie 802.11n
Spis urządzeń wykorzystywanych w multimedialnym domu jednorodzinnym:
  • 3 - Punkt dostępowy N3253 TP-LINKTL-WR1043ND 802.11n 300 Mb/s z wbudowanym routerem - urządzenie umożliwia podłączenie klientów za pomocą modułów radiowych. W przypadku dostępu do sieci Internet za pomocą techniki ADSL, należy użyć TP-LINK TD-W8968 N2909
  • 1,2 - Karta bezprzewodowa N2922 TP-LINK USB TL-WN722N 802.11n 150 Mbit/s - urządzenie umożliwia podłączenie komputerów wyposażonych w złącze USB do sieci bezprzewodowej
  • 4,5 - Adapter Sieciowy N3363 TP-LINK TL-PA2010Kit - urządzenie umożliwiające transmisję sygnału Ethernet poprzez sieć elektryczną

LAN między budynkami - odległość 200 m.

Najlepszym sposobem na połączenie sieci lokalnych w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 200 m jest zastosowanie kabla światłowodowego. Wykorzystanie skrętki komputerowej na tym dystansie jest niezgodne z obowiązującymi standardami oraz może zaowocować znaczącym obniżeniem przepustowości tak zbudowanego łącza.
W sytuacji, gdy w budynkach zainstalowane są już switche i nie są one wyposażone w gniazda SFP, najlepszym i uniwersalnym rozwiązaniem pozostanie wykorzystanie media konwerterów światłowodowych, które za pomocą patchcordu UTP podłączyć należy do jednego z portów switcha (po jednym po każdej ze stron połączenia). Media konwerter dokonuje zmiany sygnały elektrycznego na optyczny oraz odwrotnie. Podczas doboru media konwertera wziąć pod uwagę należy następujące parametry:
  • prędkość połączenia - dostępne są modele 100 Mbit/s oraz 1000 Mbit/s,
  • modowość - dostępne są modele pracujące z włóknami jednomodowymi oraz wielomodowymi,
  • dystans transmisji - dostępne są modele umożliwiające przesył danych na 550 m, 2000 m, 15 km oraz 20 km,
  • technikę transmisji - dostępne są modele wykorzystujące przy transmisji dwa włókna oraz jedno włókno (WDM).
Switch Gigabit TP-LINK TL-SG1016D 10/100/1000 Mb/sSwitch Gigabit TP-LINK TL-SG1016D 10/100/1000 Mb/s Patchcord UTP 1m kat.5e niebieski Patchcord UTP 1m kat.5e niebieskiMedia konwerter TP-LINK MC200CM - 1000 Mb/s, wielomodowy, SC, do 550 mMedia konwerter TP-LINK MC200CM - 1000 Mb/s, wielomodowy, SC, do 550 mPuszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Puszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-019S, SC-SC, simplex, OM2 1,5mPatchcord wielomodowy ULTIMODE PC-019S, SC-SC, simplex, OM2 1,5mPigtail wielomodowy ULTIMODE PG-21S, 1xSC, OM2 1mAdapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplexKabel światłowodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-8MM-A (8 włókien OM2)Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-21S, 1xSC, OM2 1mAdapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplex
Przykładowy dobór elementów do realizacji połączenia światłowodowego na odcinku 200 m
Oferta media konwerterów

W jaki sposób korzystać z wielostrumieniowości przy podglądzie obrazu przez przeglądarkę?

Rejestratory i kamery IP firmy Hikvision generują kilka strumieni danych różniących się wybranymi parametrami. Ich regulacja pozwala na dostosowanie strumienia sieciowego do możliwości przepustowych łącza, z jakiego korzysta system oraz do możliwości rejestratora. Urządzenia zwykle generują dwa podstawowe strumienie: jeden o wyższej (główny) oraz drugi o niższej jakości (pomocniczy). Strumień pomocniczy zwykle używany jest do podglądu w trybie układu siatki na rejestratorze oraz przy połączeniu przez urządzenia mobilne. Często, ze względu na ograniczenie dostępnej przepustowości sieci, wymagane jest, aby podgląd obrazu poprzez przeglądarkę był realizowany poprzez strumień pomocniczy.
Lista kamer wyświetlających obraz z różnych strumieni (widoki z przeglądarki).
Obraz z kamer 1...4 jest wyświetlany ze strumienia głównego, pozostałe z pomocniczego.
Aby przełączać pojedynczą kamerę na inny strumień, należy odnaleźć ją na liście kamer. Po najechaniu na jej nazwę pojawi się możliwość wyboru typu strumienia (główny lub pomocniczy). Przełączenie wszystkich kamer odbywa się po kliknięciu na ikonkę "typ strumienia" pod siatką obrazu.
Ustawienia te nie zostaną zapisane na stałe. Aby na stałe ustawić wyświetlanie obrazu z kamer w wymaganym strumieniu, należy ustawić rodzaj strumienia w menu konfiguracja / ustawienia lokalne.

Tryby pracy w kamerach IP firmy Sunell.

Kamery IP marki Sunell posiadają możliwość pełnej konfiguracji trybu pracy, pozwalając na dostosowanie ich do warunków oświetleniowych. W kamerze są do wyboru cztery tryby pracy: Automatyczny, Day Mode, Night Mode, Timing. W trybie automatycznym oprogramowanie kamery steruje czasem przejścia w tryb kolorowy i czarno-biały oraz załączeniem oświetlacza podczerwieni na podstawie sygnałów z czujnika zmierzchowego. Istnieje również możliwość ustawienia progów przełączania i czasu zwłoki pomiędzy przełączeniami. Poprawne skonfigurowanie progów przełączania pozwala uniknąć sytuacji, gdy np. kamera pozostaje zbyt długo w trybie kolorowym. Gdy ilość światła spada lub wzrasta, kamera może przełączyć się w tryb kolorowy lub czarno-biały (cyklicznie w zależności od warunków). Odpowiednie ustawienie progów przełączania zapobiega temu. Przy niskim poziomie oświetlenia kamera w trybie kolorowym generuje dużo niepotrzebnych informacji (szumów), znacznie zwiększając bitrate. Przełączenie D/N można regulować w zakresie 0-100. Im niższa wartość, tym szybciej kamera przełączy się przy niskim poziomie oświetlenia w tryb czarno-biały. Tryby Day Mode i Night Mode umożliwia ustawienie kamery w trybie pracy kolorowym lub czarno-białym, bez względu na sygnały płynące z czujnika zmierzchowego. W trybie Timing użytkownik może określić dokładnie w jakich godzinach kamera powinna przełączyć się z trybu kolorowego na czarno-biały i odwrotnie.
Widok okna konfiguracji trybu przełączania dzień/noc w kamerze Sunell K1676

Nowości produktowe:

Kamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04ZMDN/M(II) (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.05 lx, IR do 35 m)
Kamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04ZMDN/M(II) K1676 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik Aptina 1/2.7" CMOS generujący obraz w rozdzielczości 1920x1080 (Full HD) oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 35 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia.


Puszka montażowo-łączeniowa SN-BK319 Sunell
Puszka montażowo-łączeniowa SN-BK319 Sunell M5727 przeznaczona do kamer marki Sunell. Wykonana ze stopu aluminium, pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transformatorów wideo itp. Element chroni przed dostępem wody do umieszczonych wewnątrz niej połączeń, urządzeń. Pasuje do kamery K1676.

Obudowa metalowa OMP-4 (400x400x140) podtynkowa
Obudowa metalowa OMP-4 (400x400x140) R90586 przeznaczona jest do zabudowy podtynkowej dla małych i średnich instalacji antenowych, celem zabezpieczenia rozgałęźników, odgałęźników, wzmacniaczy, zasilaczy, multiswitchy itp.


Aktualności:

16 grudnia 2016 - Nagrody w konkursie "Wygrywaj z Hikvision" rozdane. Dziękujemy wszystkim firmom uczestniczącym w promocji. Połowa firm, które zgłosiły się do promocji zdołała przekroczyć minimalny poziom zakupów produktów Hikvision i dostała nagrody. Największym wzięciem cieszyły się szlifierki ręczne i myjki ciśnieniowe. Nierzadko firmy, które miały prawo do nagród z wyższego pułapu wybierały większą ilość nagród z niższego pułapu. Przedstawiciele 45 firm o największym obrocie wyjadą na początku 2017 roku na prestiżowe szkolenie techniczne na Teneryfę. Gratulujemy.

Warto przeczytać:

System alarmowy - montaż pasywnych czujek PIR. W instalacjach alarmowych jedną z najważniejszych rzeczy jest prawidłowe zamontowanie czujek ruchu. Zależy od tego skuteczność działania systemu alarmowego oraz jego wrażliwość na fałszywe alarmy. W systemach alarmowych najczęściej stosowane są dwa rodzaje czujek ruchu: pasywne czujki podczerwieni (PIR) oraz dualne czujniki podczerwieni (PIR+MW)...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Charakterystyka obszaru detekcji oraz wysokości montażu
czujki G3240 ISC-BDL2-WP12G
Nowy rok, nowe wyzwania, nowe możliwości