Nr 3/2017 (16.01.2017)
W Norwegii kończą z radiem FM.
11 stycznia 2017 r. Norwegia rozpoczęła proces wyłączania nadajników sygnału FM jednoznacznie opowiadając się za cyfrową wersją tej usługi w przyszłości. Pierwszym regionem, gdzie wyłączono sygnał jest północny okręg Nordland. Niektóre rozgłośnie o zasięgu lokalnym otrzymały zgodę na kontynuowanie emisji sygnału FM do 2022 roku.Procesowi wyłączania, jak i uruchamiania cyfrowego radia w Norwegii przyglądają się inne europejskie państwa, jak np. Polska, gdzie rozwój cyfrowego radia stanął w miejscu. Co ciekawe, większość Norwegów nie jest zadowolona z decyzji rządu - dwie trzecie badanych (badanie przeprowadzone przez instytutu Ipsos) opowiedziało się przeciwko przejściu radiofonii na system cyfrowy. Zmiana sygnału na cyfrowy, podobnie jak w przypadku telewizji DVB-T, wiąże się z koniecznością wymiany starych odbiorników radiowych na nowe, znacznie droższe wersje cyfrowe.
Norwegia nie jest pionierem we wdrażaniu radia cyfrowego - należy wspomnieć choćby o Wielkiej Brytanii, gdzie proces ten trwa już od ponad 20 lat! Przejście na wyłączną emisję cyfrową rozważają takie kraje jak: Dania, Szwecja, Szwajcaria i Korea Południowa.
Więcej na temat radia cyfrowego można przeczytać w artykule Wdrażanie DAB+ w Polsce.
Przemiennik częstotliwości w instalacji DVB-T.
Stare, kilkunastoletnie przewody słabej jakości z biegiem czasu tracą swoje początkowe parametry: wzrasta tłumienie, maleje dopasowanie. Ma to szczególne znaczenie na wyższych częstotliwościach, gdzie tłumienie kabli koncentrycznych jest większe. Może to skutecznie utrudnić odbiór sygnału cyfrowego.Zastosowanie tzw. przemienników kanałowych pozwala na przesunięcie multipleksu DVB-T na inny, niż pierwotnie nadawany kanał. Można wybrać kanał na niższej częstotliwości eliminując problemy związane ze zbyt dużą tłumiennością kabla na wyższych częstotliwościach. Przemienniki wyposażone są również w funkcję stabilizowania poziomu sygnału wyjściowego niezależnie od tego, z jaką mocą dostarczany jest on do przemiennika. Moduł TTX-410C R81615 służy do zmiany częstotliwości sygnałów naziemnej telewizji DVB-T w zakresie 47 - 862 MHz. Urządzenie TTX-410C R81615 cechuje: wysoka selektywność dzięki zastosowaniu wysokiej jakości filtrów SAW, MER ≥ 35 dB, maksymalny poziom wyjściowy 90 dBμV, układ automatycznej regulacji AGC. TTX-410C R81615 pracuje również jako transmodulator sygnału DVB-T/T2/C do standardu DVB-T COFDM. Urządzenie pracować może w dwóch trybach:
| |
Konfigurator szaf RACK.
Na stronie www.dipol.com.pl dostępny jest prosty mechanizm, który umożliwia dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (wentylatory).Aby uruchomić konfigurator, należy wejść na kartę katalogową wybranej szafy RACK, np. R912018, a następnie kliknąć po prawej stronie w przycisk "Dodaj akcesoria".
W nowo otwartym oknie pokazują się elementy pasujące do wybranej szafy:
Dwie kamery IP na słupie - przesył sygnału światłowodem.
Rozległe systemy monitoringu, w których kamery umieszczane są na słupach, wymagają dokładnego zaplanowania doboru urządzeń niezbędnych do przesyłu sygnału światłowodem oraz elementów odpowiadających za ich zasilanie. Ograniczona ilość miejsca powoduje, że wykonawca instalacji za wszelką cenę chce uniknąć montażu dużych, hermetycznych skrzynek, i jak najbardziej ograniczyć ilość urządzeń.W tego typu przypadkach zalecane jest wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym 2-portowym switchem. Dzięki temu unika się montażu przełącznika oraz dedykowanego dla niego zasilacza. Mniej jest również kabli łączących urządzenia. Ideowe wykorzystanie media konwertera pokazano na poniższym schemacie.
Wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym przełącznikiem do przesyłu sygnału z dwóch kamer IP światłowodem uniwersalnym, jednomodowym. Taki przewód może być poprowadzony wewnątrz budynku na odcinku nie dłuższym niż 15 m.
Konwersja nagrań z urządzeń Hikvision.
Rejestratory i kamery IP Hikvision generują nagrania w wewnętrznym formacie. Jego zaletą jest możliwość zintegrowania znaku wodnego oraz innych danych w jednym pliku. Jeśli istnieje potrzeba, producent dostarcza narzędzie do konwersji do standardowych formatów (H.264 lub MPEG4). Jest ono dostępne, jako cześć programu do odtwarzania VSPlayer. Pozwala również na zmianę rozdzielczości, bitrate, ilości kl./s oraz kodeku audio nagrania.Wykorzystanie kamery z audio w pracowni RTG.
Często istnieje potrzeba monitorowania pomieszczenia lub uzyskania podglądu oraz przekazywania komunikatów głosowych pomiędzy dwoma lokalizacjami w obu kierunkach. Przykładem może być tutaj pracownia RTG, w której lekarz podczas wykonywania zdjęcia nie powinien przebywać. Do realizacji takiego projektu można wykorzystać kamerę Hikvision DS-2CD2142FWD-IS K17362 wyposażoną w we/wy audio wraz z dedykowanym darmowym oprogramowaniem iVMS-4200. W pracowni RTG należy zainstalować kamerę i podłączyć do niej mikrofon, np. M1916. Do wyjścia audio w kamerze należy podłączyć głośnik poprzez wzmacniacz audio (można wykorzystać tutaj głośniki komputerowe z wbudowanym wzmacniaczem). W drugim pomieszczeniu należy na komputerze zainstalować oprogramowanie iVMS-4200 i dodać do niego kamerę. Komputer również powinien być wyposażony w głośnik i mikrofon. Takie rozwiązanie pozwala lekarzowi uzyskać podgląd na pracownię oraz komunikować się z pacjentem. Dzięki zastosowaniu audio w kamerze pacjent również może komunikować się z lekarzem.
Przykład wykorzystania kamery IP K17362 wyposażonej w we/wy audio
Przemiennik częstotliwości IF/IF satelitarny cs432 TERRA R81432 zmienia częstotliwości poszczególnych transponderów satelitarnych i wyrównuje ich poziomy. Zmiana częstotliwości odbywa się w obrębie pasma pierwszej pośredniej częstotliwości IF (to ta częstotliwość, która jest obecna na wyjściu z konwertera). Przemienniki IF/IF umożliwiają wybór transpondera (paczki programów), który chcemy rozprowadzić w instalacji, a następnie zmiksować go z innymi transponderami w obrębie pasma IF. | ||
Mufa światłowodowa Tracom FTTX ODU 3IN-12S L56020 jest mufo-przełącznicą wyposażoną w 3 porty wlotu/wylotu. Mufo-przełącznica tego typu jest stosowana do ochrony splotów kabli światłowodu i aplikacji rozgałęziających. Jest przeznaczona do montażu naściennego w instalacjach wewnętrznych oraz zewnętrznych, i jest wykorzystywana głównie w projektach FTTH i FTTB. | ||
Antena DVB-T TELMOR Digit Activa (biała) A6080 przystosowana jest do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Zastosowany w antenie A6080 wzmacniacz działa tylko na paśmie UHF. Antena jest dedykowana dla obszarów o stosunkowo dobrych oraz średnich warunkach odbioru sygnału telewizji naziemnej. | ||
Warto przeczytać:
Rozbudowa centrali alarmowej o dodatkowe wejścia. Jednym z podstawowych parametrów, na które zwraca się uwagę podczas doboru centrali alarmowej, jest liczba wejść i wyjść. Często zdarza się, że w sensie funkcjonalnym centrala w zupełności spełnia nasze oczekiwania, jednak dysponuje zbyt małą liczbą we/wy na płycie głównej. Może również zaistnieć sytuacja, w której za pomocą jednej centrali chcemy zabezpieczyć dom i garaż, który oddalony jest od domu o kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów. W takim przypadku najwygodniej jest zamontować moduł rozszerzający G2232 bezpośrednio w garażu. Ułatwi to znacząco wykonanie połączeń...>>>więcej