Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2016 (5.12.2016)

Pierwsza na świecie superszybka kolejka między Dubajem a Abu Dhabi.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstanie kolejka towarowo - pasażerska rozwijająca prędkość osiąganą dotychczas tylko przez samolot. Spółka Hyperloop One podpisała umowę na budowę naziemnej kolejki łączącej stolicę Emiratów, Dubaj z miastem Abu Dhabi. Projekt ten jest realizacją wizji transportu przyszłości stworzonej przez Elona Muska, założyciela firm Tesla, SpaceX i Paypal. Zakłada on budowę superszybkiego pociągu osiągającego prędkość nawet 1200 km/h. W takich warunkach podróż między Los Angeles i San Francisco, oddalonymi od siebie o 500 km, trwałaby około 30 minut.
Hyperloop - nowoczesny, błyskawiczny środek transportu.
Film pokazujący zasady działania systemu.
System transportu Hyperloop wykorzystuje niskie ciśnienie w specjalnie stworzonym tunelu, dzięki czemu wagony-kapsuły poruszające się na magnetycznej poduszce mogą osiągać prędkość samolotu. Według analityka Jima McGregor z Tirias Research, pierwsza superszybka kolej będzie realizowana na Bliskim Wschodzie, ponieważ to bogactwo Emiratów Arabskich pozwala zainwestować ogromne kwoty w tego typu projekt. Dubaj znajduje się wśród 20 najbezpieczniejszych miast na świecie, rocznie przyciąga niemal 15 mln turystów, którzy zostawiają 12 mld dol.
Wnętrze wagonu podróżnego.
Projekt przewiduje trzy aranżacje: biznesową,
do podróży grupowej, do przejazdów okazjonalnych.
(źródło: www.dailymail.co.uk)
Gdy Musk swotrzył koncepcję Hyperloop w 2013 roku szacował, że trasa między Los Angeles i San Francisco Bay Area będzie kosztowała około 6 miliardów dolarów. Krytycy sądzą jednak, że jest to optymistyczna i nierealna wersja. Przedsięwzięcie w Dubaju będzie warte spore "miliardy dolarów", ale jeśli dojdzie do skutku, czas potrzebny na pokonanie drogi z Dubaju do Abu Dhabi (150 km) wyniesie tylko 12 minut. W ubiegłym miesiącu Dubaj ogłosił już konkurs, zapraszając chętnych uczestników do zaprezentowania planów projektowych dla tunelu Hyperloop między różnymi lotniskami. Wizja ultraszybkiego transportu może się więc niedługo ziścić, będąc silnym magnesem dla turystów i biznesmenów.
Superszybki japoński pociąg magnetyczny Maglev ustanowił w 2015 światowy rekord prędkości. Na torze testowym osiągnął prędkość 603 km/h. Klasyczny kołowy francuski TGV w 2007 roku pojechał z prędkością 574,8 km. Kolejnym superszybkim magnetycznym pociągiem jest Transrapid Szanghaj, który podczas prób przy uruchamianiu osiągnął 501 km/h. Ze względów ekonomicznych pociąg porusza się z prędkością 300 km/h. Budowa 30,5 km linii kolejowej pochłonęła 10 mld yuanów (2 mld €) i zajęła 2,5 roku. Planowana rozbudowa w kierunku Hangzhou została wstrzymana w 2007 roku w związku z protestami mieszkańców, którzy obawiali się promieniowania.

Antena pokojowa DVB-T.

Nie ma uniwersalnej recepty na wybór idealnej anteny. Zastosowanie anten pokojowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T jest ograniczone do miejsc o dużym natężeniu sygnału, w niewielkiej odległości od obiektu nadawczego. W odbiorze sygnału cyfrowego DVB-T odbicia sygnału nie pogarszają odbioru (tak, jak to było w telewizji analogowej). Z drugiej strony należy pamiętać, że sygnał DVB-T może docierać do anteny z różnych nadajników z różną mocą, dlatego często zdarza się, że jedne programy odbierane są bardzo dobrze, a innych odbiór jest niemożliwy.
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie antenę DVB-T wewnętrzną ze wzmacniaczem niskoszumowym Signal A6030. Antena ta posiada bardzo dobre parametry, dzięki zastosowaniu wysokiej klasy wzmacniacza niskoszumowego, który umożliwia odbiór stosunkowo słabych sygnałów.
Antena DVB-T wewnętrzna ze wzmacniaczem Signal
Antena DVB-T wewnętrzna ze wzmacniaczem niskoszumowym A6030 Signal
Antena Signal A6030 przeznaczona jest do pracy w paśmie 47-230 MHz oraz 470-790 MHz. Antena może odbierać sygnały w polaryzacji pionowej i poziomej, i posiada zintegrowany filtr sygnału LTE. W Polsce odbiera kanały wszystkich multiplexów: MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4, MUX-8 w obu polaryzacjach. Małe gabaryty i estetyczny wygląd mają pozytywny wpływ na każde wnętrze.

Jaki dysk do rejestratora?

Dyski twarde Western Digital serii PURPLE zostały zaprojektowane do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w trybie 24x7. Posiadają odpowiednią wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napęd mechaniczny przystosowany jest do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR/NVR, czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej oparte na platformie PC.
Dyski serii PURPLE bazują na serii RED. Modyfikacji pod kątem pracy w systemach monitoringu uległy niektóre funkcje firmware'u. Mają one na celu zmniejszenie możliwości utraty klatek obrazu spowodowanej błędami lub dużym obciążeniem (AllFrame) itp. Dyski zostały wyposażone w talerze o prędkości obrotowej zarządzanej przez technologię IntelliPower i 64 MB pamięci podręcznej, natomiast do komunikacji z komputerem wykorzystują interfejs SATA 6 Gb/s. Dyski PURPLE posiadają znacznie lepsze parametry pracy od ich odpowiedników dedykowanych do stanowisk komputerowych PC. Wśród cech mających kluczowe znaczenie należy wymienić:
  • magazyn danych klasy surveillance ograniczający zjawisko utraty klatek wideo,
  • specjalnie zaprojektowaną konstrukcję mechaniczną, dostosowaną do systemów monitoringu wizyjnego,
  • algorytmy buforowania dostosowane do wymagań środowisk monitoringu, charakteryzujących się dużą intensywnością operacji zapisu, wysoką szybkością transmisji danych (bit rate) i dużą liczbą jednoczesnych strumieni,
  • zmianę priorytetu alokacji zapisu i zapobiegawcze algorytmy buforowania,
  • obsługę transmisji strumieniowej TLER i ATA.
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 1TB SATA III 6Gb/s 64MB WD10PURX
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 2TB SATA III 6Gb/s 64MB WD20PURX
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 3TB SATA III 6Gb/s 64MB WD30PURX
WD PURPLE 1 TB
WD10PURX M89267

WD PURPLE 2 TB
WD20PURX M89270
WD PURPLE 3 TB
WD30PURX M89285
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 4TB SATA III 6Gb/s 64MB WD40PURX
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 6TB SATA III 6Gb/s 64MB WD60PURX
WD PURPLE 4 TB
WD40PURX M89305
WD PURPLE 6 TB
WD60PURX M89320

Światłowodowa instalacja CCTV - topologia radialna.

Doprowadzenie osobnego kabla do każdego słupa, na którym zainstalowane mają być kamery, jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym i najmniej pracochłonnym, jeśli brać pod uwagę spawanie i zabezpieczanie włókien światłowodowych. Wiąże się jednak z większym nakładem pracy przy układaniu przewodów oraz koniecznością zapewnienia większej ilości miejsca na trasie kablowej.
Światłowodowa instalacja CCTV - topologia radialna
W tej topologii bez większego znaczenia pozostaje konstrukcja samego kabla, tj. sposób zabezpieczenia w nim włókien. Ma on oczywiście spełniać wszystkie parametry niezbędne do prawidłowego działania w danych warunkach środowiskowych oraz być odpowiednio odporny na zerwanie w przypadku zaciągania kabla do kanalizacji. Wśród najbardziej popularnych rodzajów kabli wykorzystywanych w tego typu instalacjach wymienić można:
     
L7104 L76004 L79508
ULTIMODE ILB-4-SM-A ULTIMODE UNI-4-SM-A DRAKA A-DQ(ZN)B2Y SM
Niezależnie od liczby występujących w danym punkcie (na danym słupie) kamer, transmisja odbywać się będzie za pomocą maksymalnie dwóch włókien światłowodowych. Warto zadbać jednak o pewną nadmiarowość i zapas włókien w kablu, i układać kable co najmniej 4-włóknowe.

Monitor serwisowy do systemów HD-TVI.

Proces instalacji kamery wymaga regulacji kierunku, kąta patrzenia oraz ostrości obrazu. Te czynności mogą wykonać dwie osoby kontaktujące się przez telefon lub można to wykonać samodzielnie, oglądając obraz na monitorze serwisowym MS-43TV M3107 przypiętym na przedramieniu lub powieszonym na wsporniku kamery. Dzięki niewielkim gabarytom (przekątna wyświetlacza 3,5”) i małej wadze ustawienie kamery jest procesem prostym, nawet w niewygodnej pozycji, np. na wysokiej drabinie.
Monitor jest zasilany z wbudowanego akumulatora lub z zasilacza. Istotne jest też to, że sam może zasilać urządzenia pracujące pod napięciem DC 12 V i pobierające prąd do 0,8 A. Funkcję tę wykorzystać można w sytuacji, gdy do punktu kamerowego nie jest jeszcze doprowadzone zasilanie, a konieczne jest wstępne ustawienie kamery.
Monitor serwisowy 4.3' MS-43TVI do HD-TVI
Monitor serwisowy MS-43TVI do systemów HD-TVI M3107

Sterowanie i zasilanie odległego urządzenia elektrycznego na jednej parze przewodów.

Często istnieje potrzeba sterowania urządzeniem elektrycznym z dużej odległości, np: szlabanem, bramą wjazdową, oświetleniem itp., do którego doprowadzona jest niewystarczająca lub w ogóle nie jest doprowadzona żadna magistrala sterownicza. Ze względów ekonomicznych i czasowych doprowadzanie w późniejszym czasie takiej linii może być nieopłacalne, choćby ze względu na trudności i koszty związane z wkopywaniem przewodów, demontażem kostki brukowej, płytek chodnikowych itp. Systemy bezprzewodowe są wrażliwe na każdą kolejną ścianę lub strop, dlatego ich zasięg działania jest znacznie ograniczony.
W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie pary autonomicznych sterowanych łączników OneLinkPLC G7184, które umożliwiają sterowanie urządzeniami elektrycznymi wykorzystując sieć elektryczną, jako magistralę komunikacyjną. Łączniki posiadają wyjście przekaźnikowe o obciążalności 10A/250V i wejście potencjałowe do obsługi przycisku jednobiegunowego. Jeden z łączników OneLinkPLC należy zamontować przy automacie, podłączając go do magistrali komunikacyjnej (AC 230 V), a wyjście przekaźnikowe do wejścia sterującego otwieraniem bramy. Drugi łącznik OneLinkPLC może być zamontowany np. w domu, w dowolnym miejscu, gdzie zamontowany jest łącznik jednobiegunowy i jest napięcie 230 V. Ze względu na małe wymiary łącznika OneLinkPLC można zamontować go bezpośrednio pod łącznikiem jednobiegunowym w puszce elektrycznej. Aby komunikacja pomiędzy urządzeniami była prawidłowa, należy podłączyć je do tej samej fazy lub zastosować sprzęgacz faz PLC Coupler D2M G7174. Zasięg komunikacji łączników OneLinkPLC wynosi 1 km.
OneLinkPLC Sterowane łączniki systemu OneLinkPLC, para dwóch łączników, sterowane punkt do punktu ROPAM.OneLinkPLC Sterowane łączniki systemu OneLinkPLC, para dwóch łączników, sterowane punkt do punktu ROPAM.
Przykład sterowania bramą wjazdową za pomocą pary łączników OneLinkPLC z wykorzystaniem sieci elektrycznej NN AC 230 V jako magistrali komunikacyjnej

Nowości produktowe

Uchwyt do montażu szafek hermetycznych na maszcie
Uchwyt do montażu szafek hermetycznych na maszcie R90610D umożliwia montaż na masztach o średnicy od 40 do 60 mm. Montaż do szafki za pomocą śrub montażowych M5, montaż do masztu za pomocą cybantów. W skład kompletu wchodzą 2 elementy mocujące, 2 cybanty oraz śruby z nakrętkami, podkładkami i uszczelkami. Uchwyt wykonany jest z aluminium i jest odporny na korozję.

Obudowa metalowa OMP-4 (400x400x140) podtynkowa
Obudowa metalowa OMP-4 (400x400x140) podtynkowa R90586 przeznaczona jest do zabudowy podtynkowej dla małych i średnich instalacji antenowych celem zabezpieczenia rozgałęźników, odgałęźników, wzmacniaczy, zasilaczy, multiswitchy itp.


Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2/8P (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, 8xPoE, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2/8P K22086 jest nowoczesnym 8-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Rejestrator posiada wbudowany 8-portowy switch PoE umożliwiający bezpośrednie podłączenie i zasilenie kamer IP. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4K) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery.

Aktualności

23 listopada 2016 - Jesienny szczyt sezonu. Jesienny szczyt sezonu pokrył się w tym roku z ładną i ciepłą pogodą, która skłoniła wiele osób do ostatniej w tym roku modernizacji instalacji. Wiele nowych budynków jest też obecnie wyposażanych w instalacje teletechniczne. Za tydzień kończy się promocja "Wygrywaj z Hikvision". Wszystkie te czynniki wpłynęły na znaczący wzrost sprzedaży. Wczoraj magazyn w Krakowie opuściła rekordowa ilość wysyłek.
Należy zwrócić uwagę na silne zróżnicowanie pakowanych produktów: są małe złącza F, szpule kabla koncentrycznego, pudła skrętek, ciężkie uchwyty masztów i anten, elektronika typu rejestrator czy kamera, są też kanciaste anteny TV, płaskie i duże anteny SAT, a nawet maszty o długości 2,5 m.

Warto przeczytać:

Pomiary torów optycznych metodą transmisyjną. Pomiar tłumienia toru optycznego metodą transmisyjną jest podstawową metodą weryfikacji poprawności jego wykonania. Wykorzystując miernik oraz źródło światła o stałej mocy, instalator jest w stanie określić całkowite tłumienie przewodu oraz złączy. W przypadku tłumienia wyższego niż oczekiwane, nie będzie niestety możliwe określenie dokładnej przyczyny takiego stanu rzeczy (zły spaw, zagięcie przewodu, wada fabryczna przewodu, złe złącza itp). Do tak dokładnej analizy toru optycznego stosuje się reflektometr...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Kalibracja układu pomiarowego dla metody transmisyjnej
Net9 - nowa seria multiswitchy TERRA