Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 39/2016 (28.11.2016)

Poprawa jakości zdjęć dzięki sztucznej inteligencji.

Firma Google zaprezentowała nową technikę zwiększającą szczegółowość zdjęć. RAISR (ang. Rapid and Accurate Image Super-Resolution) wykorzystuje maszynowe uczenie się do poprawy jakości i szczegółowości zdjęć. Cały proces jest 100 razy szybszy od obecnie stosowanych technik i może być wykonywany na smartfonie w czasie rzeczywistym. Poprawie ulega nie tylko szczegółowość zdjęcia, eliminowane są również różne niepożądane zjawiska, jak artefakty czy aliasing.
Porównanie działania algorytmu liniowego (środkowe zdjęcie) i RAISR (po prawej)
(źródło: research.googleblog.com)
Obecnie, najczęściej stosowane liniowe systemy zwiększenia szczegółowości obrazu wstawiają dodatkowe piksele, a ich barwa dobierana jest przez analizę otoczenia. Taki algorytm, przynosi dosyć marne skutki - zdjęcia stają się rozmazane. Google korzysta z samouczącego się algorytmu. Proces nauki polega na porównywaniu par tych samych obrazów o niskiej i wysokiej jakości. Algorytm uczy się tworzenia specjalnych filtrów dla każdego piksela. W procesie ich budowy wyszukiwane są małe obszary obrazu o szczególnych właściwościach - zmianie jasności, koloru czy tekstury określanych przez pewną kierunkowość (kierunek krawędzi), ostrość i koherencję. Analiza 10000 par zdjęć trwa godzinę. Po stworzeniu odpowiedniej bazy danych, algorytm może przerobić dowolne zdjęcie, podwyższając jego rozdzielczość. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym.

Poprawa szczegółów zdjęcia po zastosowaniu RAISR.
Aby zobaczyć różnicę należy powiększyć obraz.
Poprawa artefaktów wynikających z próbkowania
(źródło: research.googleblog.com)
Google opracowało technikę obróbki zdjęć, która może znaleźć bardzo szerokie zastosowanie. Na świecie istnieje wiele zdjęć, które wymagają poprawy. Dzięki działaniu w czasie rzeczywistym, może być stosowana np. w smartfonach. Przesyłane obrazy o mniejszej "wadze" są ściągane szybciej i przetwarzane "w locie". Firma planuje udoskonalić algorytm tak, aby powiększenie danego fragmentu zdjęcia skutkowało natychmiastowym ulepszeniem wybranego fragmentu obrazu. Takie właściwości oznaczają otwartą drogę do wielu zastosowań.
Takie działanie może też się okazać ślepą uliczką. Obraz powiększa się po to aby poznać cechy szczególne np. czyjejś twarzy. Może się okazać, że pokazana na przykładowym zdjęciu osoba uzyska cechy innych ludzi ze zdjęć, na podstawie których program się uczył. W efekcie czego np. mimika twarzy może zostać silnie zniekształcona. Jak będzie działać RAISR? Zobaczymy.

Anteny kierunkowe DVB-T typu combo ze zmienną polaryzacją.

Antena Yagi-Uda, zwana również anteną Yagi jest jednym z najpopularniejszych typów anten. Cechuje ją stosunkowo prosta konstrukcja oraz wysoki zysk. Anteny takie stosuje się w systemach pracujących w zakresach częstotliwości od HF do UHF, tj. od ok. 3 MHz do ok. 3 GHz. W zakresie DVB-T pojedyncza antena może obsłużyć stosunkowo niewielkie pasmo. Parametry są tak dobierane, aby zachować kompromis pomiędzy ilością odbieranych kanałów a zyskiem w przenoszonym paśmie. Kolejny temat to polaryzacja, w której nadawany jest sygnał. Elementy anteny (direktory, dipol, reflektor) muszą być ustawione zgodnie z polaryzacją. Jeżeli antena nie jest odpowiednio obrócona, odbiera jak kawałek drutu (bez zysku). Na to zagadnienie należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku odbioru multipleksu MUX-8 w paśmie VHF. Większość nadajników w Polsce nadaje z polaryzacją pionową, ale jest także liczna grupa nadająca w polaryzacji poziomej. Wykorzystywanie do odbioru sygnału w polaryzacji np. V anteny ustawionej na odbiór w polaryzacji H jest podstawowym błędem.
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
DIPOL jako pierwsza firma wyprodukowała Profesjonalny zestaw antenowy, w którym niezależnie, zarówno część przeznaczoną do odbioru VHF, jak i tą do odbioru UHF, można ustawić w wybranej polaryzacji. W ofercie znalazły się dwie nowe anteny specjalne zaprojektowane dla pasma VHF+UHF: zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T A2810 oraz zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-177 A2850. Antena wyposażona jest w zwrotnicę antenową, na której sumowane są sygnały z obu części anteny.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-177
Profesjonalny zestaw antenowy do odbioru DVB-T.
Antena zmontowana do odbioru pasma VHF w polaryzacji poziomej.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-177
Profesjonalny zestaw antenowy do odbioru DVB-T.
Antena zmontowana do odbioru pasma VHF w polaryzacji pionowej.
Cybant mocujący maszt musi być założony na końcu nośnika anten.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T A2810 oraz A2850 jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H zarówno dla pasma VHF, jak i UHF. Dzięki temu możliwy jest odbiór sygnałów telewizyjnych bez konieczności instalowania oddzielnej anteny dla każdego pasma w przypadku, gdy oba zakresy będą w tej samej, bądź różnej polaryzacji.

Jak wzmocnić siłę sygnału telefonii komórkowej?

Często zdarza się, że w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione lub wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna oraz stropy. Najczęściej problemy takie występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, czy hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne).
Repeater A6765 służy do wzmocnienia sygnału GSM oraz rozprowadzenia go wewnątrz pomieszczeń. Do wzmacniacza należy podłączyć antenę zewnętrzną (np. A741030), ukierunkowaną w stronę stacji bazowej operatora oraz antenę wewnętrzną (np. A741001), która będzie rozprowadzała wzmocniony przez wzmacniacz sygnał.
W rozmieszczeniu anten wewnętrznych należy zwrócić uwagę na ilość pomieszczeń, które mają być pokryte wzmocnionym sygnałem oraz ich powierzchnię. Podczas instalacji należy pamiętać o dużej separacji między anteną zewnętrzną a wewnętrzną. Instalacje anten (w przypadku zainstalowania anteny na dachu) należy rozpocząć od najniższego poziomu, ponieważ możliwe jest pokrycie jedną anteną dwóch kondygnacji. Firma DIPOL posiada trzy anteny wewnętrzne dedykowane do wzmacniaczy sygnału. Są to anteny marki TRANS-DATA A741001 (mocowanie do podwieszanego sufitu lub płyt gipsowo-kartonowych), A741002 (mocowanie do sufitu przy pomocy kołka rozporowego) oraz A741020 (mocowanie do ściany).
Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-BRozgałęźnik GSM  TRANS-DATA trójdrożnyWzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5

Światłowodowe złącza mechaniczne Ultimode.

Przewód płaski Ultimode L7102 jest jednym z najbardziej popularnych kabli FTTH na rynku. Jest on wykorzystywany w instalacjach budynkowych ze względu na niską cenę, dużą odporność mechaniczną oraz włókna jednomodowe w standardzie G.657A1 o zmniejszonym promieniu gięcia.
Szybkozłącze ULTIMODE FAST-02SC
Szybkozłącze ULTIMODE L5711 na kablu Ultimode L7102
Kabel zakańczać można standardowo za pomocą pigtaili spawanych mechanicznie (np. ULTIMODE L5550) lub termicznie (spawarka EasySplicer L5810), albo za pomocą złączy mechanicznych ULTIMODE L5711 oraz L5712. Stosowanie tych ostatnich możliwe jest dzięki niewielkim wymiarom kabla, idealnie pasującym do wymiarów złączy. Połączenie tego typu jest tanie i sprawdzi się znakomicie w instalacjach LAN oraz CCTV bazujących na światłowodach. Może być również rozwiązaniem doraźnym w instalacjach FTTH - do momentu wykonania profesjonalnego spawania za pomocą spawarki łukowej.

Kamery czterosystemowe - obsługa wszystkich systemów monitoringu.

Kamery n-cam oraz v-cam to uniwersalne kamery do monitoringu. Mogą współpracować z rejestratorami różnego typu. Rodzaj sygnału wyjściowego można wybrać przez włączenie odpowiedniego trybu na manipulatorze umieszczonym na przewodzie kamery. Sygnał wyjściowy wybiera się poprzez wychylenie dźwigni manipulatora i przytrzymanie jej przez 5 sekund. Przesunięcie w prawo przełącza sygnał na HD-TVI, lewo - CVBS, w górę - AHD, w dół - HD-CVI.
Widok manipulatora umieszczonego na kablu,
służącego do przełączania typu sygnału w kamerach n-cam oraz v-cam

Tryb korytarzowy w kamerach Hikvision.

Kamery marki Hikvision posiadają funkcję trybu korytarzowego, która jest szczególnie przydatna do obserwacji scen charakteryzujących się dużą dysproporcją w wymiarach pomiędzy wysokością i szerokością. Dzięki niemu istnieje możliwość obserwacji przez jedną kamerę zamontowaną w niewielkiej odległości od interesującego obszaru scen wysokich. Przykładowo, jeżeli obraz z kamery wyświetlany jest w formacie 16:9, po włączeniu trybu korytarzowego wyświetlany będzie w formacie 9:16. W przypadku korzystania z tej funkcjonalności, podczas montażu kamery należy obrócić ją o 90° w stosunku do normalnego położenia.
Obraz z kamery Hikvision przed włączeniem trybu korytarzowego
Obraz z kamery Hikvision po włączeniu trybu korytarzowego

Nowości produktowe

Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T/T2 oraz kablowej DVB-C Digiair PRO
Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T/T2 oraz kablowej DVB-C Digiair PRO R10511 jest urządzeniem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez inżynierów szwedzkiej firmy Emitor. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń pomiarowych do telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Przeznaczeniem urządzenia jest pomoc w dokładnym ustawieniu anteny telewizyjnej przy pomiarach sygnałów analogowych i cyfrowych DVB-T/T2/C oraz diagnostyka instalacji. Największą zaletą miernika jest możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER) oraz współczynnika błędu modulacji (MER). Parametry te są kluczowymi przy pomiarach sygnałów modulowanych cyfrowo. Miernik R10511 umożliwia zdefiniowanie i zapisanie w jego pamięci pięciu list po 6 kanałów lub multipleksów.

Monitor serwisowy 4.3' MS-43TVI do HD-TVI
Monitor serwisowy 4.3' MS-43TVI M3107 w znacznym stopniu ułatwia konfigurację systemów CCTV z kamerami HD-TVI. Urządzenie pozwala na szybkie ustawienie obiektywu oraz dokonanie konfiguracji parametrów kamery. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilenia z monitora urządzeń pracujących pod napięciem DC 12V i przy max. obciążeniu 800 mA.

Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2 (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2 K22083 jest nowoczesnym 8-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4k) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery.

Warto przeczytać:

Sprawdzenie ciągłości kabla światłowodowego za pomocą reflektometru. Układanie okablowania jest zawsze jednym z najbardziej czasochłonnych, a więc również kosztownych etapów realizacji każdej instalacji. W przypadku kabli światłowodowych, dla których nieprawidłowy transport, czy magazynowanie spowodować może ich uszkodzenie (mikrozgięcia), szczególnie istotne wydaje się ich sprawdzenie przed ułożeniem w korytach kablowych, studzienkach, ścianach itp...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Weryfikacja kabla światłowodowego na bębnie przy pomocy reflektometru Grandway FHO3000-D26 L5828
Nowe multiswitche TERRA. Teraz 4 lata gwarancji.