Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2016 (12.12.2016)

Grafen zastąpi LED?

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft odkryli nowy sposób wyświetlania kolorowego obrazu. Bazuje on na "pęcherzykach" grafenu zmieniających kolor podczas procesu rozszerzania i kurczenia. W swojej pierwotnej formie grafen jest przezroczysty. Zastosowanie podwójnej warstwy grafenu w postaci dwóch arkuszy, może wywołać zjawisko zmiany koloru. Warstwa grafenu rozciąga się pod wpływem nacisku jak skóra na bębnie, zmieniając przy tym kolor. Według badaczy "piksele mechaniczne" mogą pewnego dnia zastąpić konwencjonalną technologię ekranów LED-owych. Nowa technologia mogłaby w przyszłości doprowadzić do produkcji ekranów bardziej wytrzymałych, elastycznych, a przede wszystkim energooszczędnych i zwijanych niczym kartka papieru. Prace nad nową technologią są w fazie wstępnej i dopiero dalsze badania pozwolą określić, czy i jak szybko trafi ona do produkcji masowej.
Wizja działania "grafenowego piksela"
Grafen stał się przedmiotem intensywnych badań naukowych od czasu pierwszych przełomowych eksperymentów, które miały miejsce piętnaście lat temu. Na chwilę obecną wydaje się, że materiał ten stanie się równie ważny dla naszego społeczeństwa, jak stal i plastik. Oczekuje się, że grafen pozwoli zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu, w tym w elektronikę i biomedycynę, oraz przyniesie ogromne korzyści ekonomiczne. Grafen jest niezwykle wytrzymały, a przy tym bardzo elastyczny. Przewodzi prąd i ciepło równie dobrze, jeśli nie lepiej, niż metale i jest przy tym przezroczysty jak szkło. Grafen to ultra-cienka warstwa węgla o grubości zaledwie jednego atomu. Materiał jest 200 razy mocniejszy niż stal, a cienka blacha o grubości folii spożywczej może utrzymać ciężar kilku ton.

Pomiary cyfrowych sygnałów telewizyjnych - BER.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku mierników telewizji cyfrowej umożliwia tylko pomiar poziomu sygnału wyrażanego w dBμV oraz jego jakości (z reguły w procentach). W zdecydowanej większości przypadków nie pozwala to na precyzyjne ustawienie anteny telewizji naziemnej. Istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania pomiarów sygnału naziemnej telewizji cyfrowej jest BER. Parametr ten znany doskonale wszystkim instalatorom anten satelitarnych ilustruje jakość odbieranego sygnału. Mówi o tym jaka cześć bitów, które docierają do odbiornika, została przekłamana na skutek występujących w kanale transmisyjnym zakłóceń i interferencji. Zdefiniować możemy dwa typu parametru BER: Pre BER (bitowa stopa błędów, której pomiar dokonywany jest po zdekodowaniu, a przed korekcją Viterbiego - z punktu widzenia instalatora pomiar tego parametru jest najbardziej istotny) oraz Post BER (bitowa stopa błędów, której pomiar dokonywany jest po korekcji Viterbiego). Należy być świadomym, który parametr mierzymy. Zakłada się, że sygnał cyfrowy o Pre BER równym 1E-4 (1 bit na 10000 jest przekłamany) jest dobry jakościowo. Możemy mówić tutaj o pojęciu QEF (Quasi Error Free), czyli "zasadniczo bez błędów". Narzędziem do pomiaru wszystkich niezbędnych parametrów sygnałów cyfrowych DVB-T/T2 oraz DVB-C jest miernik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 oraz kablowej DVB-C Digiair PRO R10511.
Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T/T2 oraz kablowej DVB-C Digiair PRO
Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T/T2 oraz kablowej DVB-C Digiair PRO R10511
Pomiar poziomu sygnału dla 6 kanałów
Pre-BER, Post-BER, SNR
Digiair PRO jest nieodzownym narzędziem przy dokładnym ustawianiu anteny telewizyjnej, przy pomiarach sygnałów analogowych i cyfrowych DVB-T/T2/C oraz diagnostyce instalacji. Największą zaletą miernika jest możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER) oraz współczynnika błędu modulacji (MER). Parametry te są kluczowymi przy pomiarach sygnałów modulowanych cyfrowo. Miernik R10511 umożliwia zdefiniowanie i zapisanie w jego pamięci pięciu list po 6 kanałów lub multipleksów.

Zapis obrazu z kamer IP przy awarii sieci.

Obraz z kamery IP przesyłany jest do rejestratora jako strumień danych. W przypadku awarii sieci komputerowej (lub zmniejszenia jej przepustowości) dane mogą zostać bezpowrotnie utracone. Dlatego stosuje się systemy umożliwiające lokalny, redundantny zapis obrazu. Standardowy zapis obrazu na dysku w rejestratorze uzupełniony jest zapisem na karcie SD w kamerze.
Zdublowanie urządzeń służących do zapisu pozwala na znaczne zwiększenie pewności zapisu. Kamery z niższej półki zapisują obraz non-stop (co znacznie obniża żywotność karty SD), a w przypadku awarii zwykle nie następuje automatyczna synchronizacja danych. 
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE7184-AE (2 MPix, 4.7-94.0 mm, Zoom optyczny: x20, IR do 100m, PoE+)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2642FWD-I (4 MPix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 30m, WDR)Karta microSDXC 64 GB UHS-I class 10 + adapter SDKarta microSDXC 64 GB UHS-I class 10 + adapter SDKarta microSDXC 64 GB UHS-I class 10 + adapter SDSwitch PoE ULTIPOWER 0288af 802.3af 8x RJ45 (8xPoE) 2x SFP (1000Mb/s) 1xRJ45 1000Mb/sRejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7732NI-I4 (32 kanały, 256 Mb/s, 4xSATA, VGA, HDMI)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 6TB SATA III 6Gb/s 64MB WD60PURXKamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2742FWD-I (4 MPix, 2.8-12 mm, 0.01 lx, IR do 30m, WDR)
Schemat budowy systemu monitoringu zabezpieczonego przed awarią przesyłania danych
W systemie opracowanym i wdrożonym przez Hikvision pod nazwą ANR (ang. Automatic Network Replenishment) kamera zapisuje nagrania na karcie tylko w przypadku problemów z łącznością z rejestratorem. Po ustaniu awarii nagrania są automatycznie przekazywane do rejestratora. W przypadku przerw w transmisji operator nie musi podejmować żadnych działań, aby na rejestratorze znalazło się kompletne nagranie.

Kategorie skrętek komputerowych.

Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w telefonii analogowej oraz w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.
Przewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]
Przewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna E1408_1
Wraz ze wzrostem przepustowości cyfrowych sieci komputerowych pojawiała się potrzeba, aby skrętka przenosiła coraz wyższe częstotliwości sygnałów. Określano więc kolejne normy definiujące kategorie skrętek. Skrętki poszczególnych kategorii różnią się między sobą głównie precyzją wykonania przewodów, grubością poszczególnych żył oraz i ich ekranowaniem.
Standard TIA/EIA 568A ISO 11801  EN50173 Rodzaj złącza Zastosowanie Pasmo
kat. 1 Klasa A    Realizacja usług telefonicznych do 100 kHz
kat. 2 Klasa B   Okablowanie dla aplikacji głosowych i usług terminalowych do 1 MHz
kat. 3 Klasa C RJ11
RJ12
RJ45
Protokoły ze średnią
szybkością bitową, Ethernet 10Base-T
do 16 MHz
kat. 4 brak RJ45 Protokoły ze średnią szybkością bitową, Ethernet do 16 Mbit/s do 20 MHz
kat. 5/5e Klasa D RJ45 Protokoły z dużą szybkością bitową, np. FastEthernet 100Base-TX, GigabitEthernet 1000Base-T do 100 MHz
kat.6 Klasa E RJ45 Protokoły z bardzo dużą szybkością bitową, 
np. ATM622, GigabitEthernet 1000Base-T
do 250 MHz
kat. 6A Klasa EA RJ45 Protokoły z bardzo dużą szybkością bitową, GigabitEthernet, 10-GigabitEthernet 10GBase-T do 500 MHz
kat. 7 F GG45,
TERA
Protokoły przyszłościowe, 10GBase-T, transmisja wideo wysokiej jakości, współdzielenie aplikacyjne kabla (3-play) do 600 MHz
kat. 7A FA GG45,
TERA
Protokoły przyszłościowe, 10GBase-T, pełne pasmo CATV (862 MHz), współdzielenie aplikacyjne kabla (3-play), ready for 40G, ready for 100G do 1GHz

Przyłącze światłowodowe do kamer na słupie.

Znajdujące się na słupie kamery IP można podłączyć do switcha przemysłowego za pomocą zewnętrznej skrętki komputerowej NETSET E1412. Switch Ultipower 124P N29973 pełni również rolę media konwertera światłowodowego oraz zasilacza PoE dla kamer. Sam przełącznik zasilany jest przy pomocy zasilacza impulsowego N93326, do którego doprowadzony został przewód zasilania AC 230 V. Switch podłączany jest do toru światłowodowego za pomocą dwóch patchcordów SC-LC L3215.
Przykład realizacji skrzynki hermetycznej instalowanej na słupie, mogący stanowić gotowe rozwiązanie w wielu instalacjach, przedstawiono poniżej:
  • R90603 Szafka hermetyczna 250/310/145 mm
  • R90610D Uchwyt do montażu szafki na słupie
  • N29973 Switch przemysłowy PoE ULTIPOWER 124P
  • N93326 Zasilacz impulsowy MDR-60-48
  • L5402 Puszka abonencka ULTIMODE TB-02B
  • L3555 Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-55S, 1xLC - 2 sztuki
  • L4355 Adapter jednomodowy ULTIMODE A-555D 2xLC-2xLC
  • L3215 Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-515S SC-LC - 2 sztuki
  • E1412_1 Przewód NETSET U/UTP PE 5e czarny, skrętka zewnętrzna
  • L76004 Kabel światłowodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-4SM-A
Do skrzynki R90603 doprowadzono 4-włóknowy kabel jednomodowy L76004 i wprowadzono go do puszki światłowodowej L5402 wykonując uprzednio niewielki zapas wewnątrz skrzynki na wypadek konieczności wyjęcia puszki na zewnątrz. 2 włókna kabla zespawano z pigtailami LC L3555 za pomocą spawarki światłowodowej L5810 i zabezpieczono osłonami L5554. Złącza pigtaili wpięte zostały do adaptera LC duplex L4355. Puszka światłowodowa stanowi zabezpieczenie połączeń światłowodowych oraz miejsce zapasu włókien kabla.

Rozłączne wyjścia HDMI/VGA w rejestratorach serii "I"

. Rejestratory marki Hikvision z serii DS-7600NI-I2 i DS-7700NI-I4 posiadają rozłączne wyjścia HDMI/VGA, które mogą być niezależnie konfigurowane. Na każdym z wyjść można ustawiać inne widoki i do poszczególnych okien w danym widoku przypisywać dowolne kamery podłączone do rejestratora. W celu przełączenia się pomiędzy poszczególnymi monitorami, należy w trybie lokalnym z rozwijanego menu wybrać opcję "Monitor pomocniczy". Na wyjściu HDMI można ustawić max. rozdzielczość 4K (3840x2160 px), natomiast na wyjściu VGA 1920x1080 px.
Konfiguracja rozdzielczości dla wyjść HDMI/VGA w rejestratorze DS-7608NI-I2 K22083

Nowości produktowe:

Zwrotnica antenowa ZWR-210DC FM-VHF/UHF Telmor
Zwrotnica antenowa ZWR-210DC Telmor C0325 stosowana jest jako element sumujący sygnały z anten: FM/VHF (5-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Przeznaczona jest do pracy w otwartej przestrzeni. Powinna być montowana na maszcie antenowym, w pobliżu zestawu antenowego. Konstrukcja obudowy zapobiega przedostawaniu się deszczu do wnętrza zwrotnicy.

Obudowa TPR-23p+w 600x400x200 z wentylatorem
Obudowa TPR-23p+w 600x400x200 z wentylatorem R90567 ma zastosowanie w zabudowie natynkowej, przy instalacjach teletechnicznych (antenowych, alarmowych, ethernetowych itp.), celem zabezpieczenia różnych urządzeń montowanych w tego typu instalacjach.

Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2/8P (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, 8xPoE, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2/8P K22086 jest nowoczesnym 8-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Rejestrator posiada wbudowany 8-portowy switch PoE umożliwiający bezpośrednie podłączenie i zasilenie kamer IP. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4k) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery.

Warto przeczytać:

Transmisja obrazu z rejestratora (HDMI) na duże odległości. W instalacjach monitoringu często zdarza się, że wyposażony w wyjście wideo rejestrator odpowiedzialny za archiwizację nagrań zainstalowany jest w znacznej odległości od punktu prowadzenia podglądu na żywo przez osoby do tego uprawnione. Oznacza to konieczność przesłania sygnału wideo (najcześciej HDMI) z rejestratora na odległość kilkunastu, kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset metrów...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Wykorzystanie konwertera Signal H3608 - transmisja sygnału HDMI światłowodem
Nowe multiswitche TERRA. Teraz 4 lata gwarancji.