Nr 38/2016 (21.11.2016)
Teleskop z polskimi kamerami zadba o bezpieczeństwo Ziemi.
Europejska Agencja Kosmiczna planuje budowę systemu naziemnych teleskopów, odpowiedzialnych za obserwację kosmosu w poszukiwaniu obiektów mogących zagrozić naszej planecie. Taki system wczesnego ostrzegania ma wykryć ciała, których trajektoria jest na kursie kolizyjnym z Ziemią. Ma to zapobiec powtórce katastrofy sprzed 66 mln lat, kiedy masywna planetoida uderzyła w naszą planetę tworząc 180-kilometrowy krater na obszarze dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej. Skutkiem katastrofy było wymarcie ponad 75 proc. wszystkich gatunków roślin i zwierząt. 108 lat temu spadający nad Syberią meteoryt powalił drzewa w promieniu 40 km. To zdarzenie znane jest jako Katastrofa tunguska. 15 lutego 2013 roku meteoryt o średnicy około 17 metrów i masie wynoszącej do 10 tysięcy ton wszedł w atmosferę ziemską nad południowym Uralem. Zanim uderzył w ziemię, spłonął prawie całkowicie. Wygenerowana fala uderzeniowa uszkodziła 7,5 tys. budynków i spowodowała obrażenia u 1200 osób."Sytuacja, która miała miejsce w Czelabińsku, może się powtarzać średnio co 10-20 lat, a co gorsza obiekty mogą być znacznie większe. Już obiekt o średnicy zaledwie 140 metrów może spowodować wybuch o sile 150 milionów ton TNT, czyli ponad 300 razy silniejszy niż w przypadku meteorytu czelabińskiego." - wyjaśnia dr Edward Lu, astronom z NASA.
Aby móc zareagować z wyprzedzeniem, naukowcy pracują nad systemami, które mają uchronić planetę przed zagrożeniami pochodzącymi z kosmosu. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) uruchomiła program Space Situational Awareness (SSA). Polega on na nadzorowaniu przestrzeni kosmicznej i śledzeniu obiektów kosmicznych. W realizacji tego zadania ma pomóc naziemny teleskop NEOSTEL, który pozwoli wykrywać najróżniejsze, zagrażające Ziemi obiekty.
Teleskopy obserwujące przestrzeń kosmiczną
Sercem mającego powstać teleskopu będą superczułe kamery CCD wykorzystywane do obserwacji i analizy obrazu. Za ich opracowanie oraz wyprodukowanie odpowiada polska firma Creotech Instruments S.A. W październiku tego roku została uruchomiona pierwsza z kamer, na razie w laboratorium, bez specjalnego systemu soczewek. Jednak już w 2017 roku zostanie oddany do eksploatacji pierwszy teleskop.
Teleskop będzie wyposażony w kilka kamer, by rejestrować jak najszerszy obraz. Zgodnie z założeniami ESA, w 2018 roku powstanie kolejnych 20 kamer. Prawdopodobnie w 2019 r. ruszy kolejny projekt, w ramach którego zostanie zbudowanych około 30 teleskopów tego typu, wyposażonych w ponad 200 polskich kamer. Kamery chłodzone są do -50°C oraz utrzymywane w warunkach bliskich próżni, wówczas są w stanie zaobserwować obiekt wielkości piłeczki tenisowej z odległości 1 tys. km. "Taki system wykryje zawczasu obiekty w kosmosie, które mogłyby zagrozić Ziemi i sztucznym satelitom" - obiecuje prezes Creotech Instruments S.A. dr Grzegorz Brona.
Cyfrowy zasięg DVB-T - aplikacja EmiMaps.
EmiMaps, to nowe narzędzie stworzone przez Emitel - operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Przeznaczone jest dla osób instalujących i modernizujących instalacje antenowe DVB-T. Aplikacja EmiMaps pokazuje szacunkowe zasięgi emisji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T realizowanej przez EmiTel. Jest to pomoc w określaniu możliwości odbioru sygnałów cyfrowych multipleksów: MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8 w wybranym miejscu na terenie kraju, a także doboru anteny odbiorczej oraz kierunku jej ustawienia. Aplikacja składa się z czterech zakładek: Wyszukiwanie, Mapa, Ustawienie anteny oraz Lista nadajników. Do poprawnego działania aplikacji wymagany jest dostęp do sieci Internet oraz zalecane jest udostępnienie systemowych funkcji wykrywania lokalizacji i kompasu elektronicznego.EmiMaps - kolejne etapy lokalizacji nadajnika i wytyczania kierunku odbioru
- wybierz multiplex i ustal swoją lokalizację - wybierz nadajnik - antena na ekranie ułożonego poziomo smartfona wskaże kierunek w którym znajduje się nadajnik, poniżej dostępne są dane obiektu nadawczego, sugerowana antena, przekrój terenu od nadajnika do odbiornika | |
W celu oceny możliwości uzyskania poprawnego odbioru sygnału należy wybrać multipleks oraz wprowadzić adres punktu odbioru sygnału. Można też wykorzystać funkcję automatycznego ustalania położenia (Lokalizacja GPS) lub przesunąć ikonę domku na mapie we właściwe miejsce. Po wybraniu lokalizacji zostanie przedstawiony przewidywany zasięg wybranego multipleksu we wskazanym punkcie odbioru. Aplikacja umożliwia skalowanie i przesuwanie mapy. Przesunięcie punktu odbioru (ikony domku) w inne miejsce spowoduje automatycznie wyznaczenie zasięgu dla nowego miejsca. Kliknięcie na ikonę nadajnika pozwala na odczytanie szczegółowych parametrów sygnału emitowanego z tego obiektu.
Aplikację dla urządzeń z systemem Android można pobrać ze sklepu GooglePlay. EmiMaps dla urządzeń stacjonarnych dostępna jest pod adresem: EmiMaps.emitel.pl. Wersja dla iOS jest w przygotowaniu.
Jaka antena do LTE?
Obecnie standardem najszybszej transmisji danych za pomocą sieci telefonii komórkowej jest LTE (ang. Long Term Evolution). LTE to technika mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych może teoretycznie sięgać 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4). Technika LTE jest elastyczna, zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 700 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi) do 2,6 GHz (rejony wielkomiejskie). Należy wspomnieć o stosowanej w LTE technice MIMO (Multiple Input Multiple Output), która pozwala na transmisję sygnału przy pomocy wielu anten.LTE pracować może w szerokim zakresie częstotliwości - wykorzystywane są obecnie częstotliwości: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz. W ciągu najbliższych lat zajęte ma zostać również pasmo 700 MHz.
Przed zakupem anteny należy skontaktować się z operatorem w celu uzyskania informacji o najbliższych nadajnikach telefonii komórkowej - ich dokładnej lokalizacji, obsługiwanej technice transmisji danych (GPRS, 3G, LTE) oraz częstotliwości, na których pracują. Dodatkowo należy upewnić się co do rodzaju złącza zastosowanego w posiadanym modemie/ruterze.
Podczas doboru anteny zewnętrznej należy sprawdzić, czy modem obsługuje technikę MIMO (dwa złącza antenowe). Tego typu modemy wymagają zastosowania odpowiednich anten, gwarantujących zachowanie możliwie wysokiej przepustowości kanału transmisyjnego. Maksymalna odległość do nadajnika nie powinna przekraczać 6 km.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 A7054_10 pracuje w paśmie 800-3000 MHz,
sprzedawana jest z 10-metrowymi kablami z wtykiem SMA.
Antena przeznaczona jest do współpracy z modemami LTE (wyposażonymi w dwa złącza antenowe),
telefonami oraz modemami GSM, DCS i 3G.
sprzedawana jest z 10-metrowymi kablami z wtykiem SMA.
Antena przeznaczona jest do współpracy z modemami LTE (wyposażonymi w dwa złącza antenowe),
telefonami oraz modemami GSM, DCS i 3G.
Światłowód w CCTV - jednomodowy czy wielomodowy?
W przypadku, gdy okablowanie oraz sprzęt do transmisji dobierane są równolegle, należy zadbać o wzajemną kompatybilność tych elementów (tzn. okablowanie jednomodowe dla urządzeń jednomodowych i na odwrót). W przypadku, gdy połączenia na linii kamera - switch przekraczają 2 km, konieczne jest zastosowanie okablowania jednomodowego. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku, gdy w rozległym systemie monitoringu będzie przesyłany magistralą sygnał z kilkudziesięciu, czy kilkuset kamer IP. Przy tak szerokim paśmie, zastosowanie włókien jednomodowych będzie korzystniejszym rozwiązaniem ze względu na większy asortyment kabli jednomodowych (możliwość lepszego dopasowania kabla do instalacji i warunków środowiskowych), a także na większy zasięg.Różnica w cenie urządzeń wielomodowych oraz jednomodowych, podawana często jako argument przemawiający za opcją stosowania tych pierwszych, jest już dziś pomijalnie mała (dla urządzeń do transmisji LAN/CCTV). Obecnie wszystkie argumenty przemawiają za wykonywaniem instalacji jednomodowych (większa przepustowość, większy dystans, niższa cena). Wyższy koszt kabli wielomodowych wynika z bardziej skomplikowanego procesu produkcji.
Kable uniwersalne z włóknami jednomodowymi są najpopularniejszym typem światłowodów
stosowanych w instalacjach CCTV. Na zdjęciu Ultimode UNI-4SM-A L76004.
stosowanych w instalacjach CCTV. Na zdjęciu Ultimode UNI-4SM-A L76004.
Zalety wyboru kabli z włóknami jednomodowymi:
- szersza oferta różnego rodzaju kabli na rynku,
- możliwość przesłania sygnału na odległość kilkudziesięciu kilometrów za pomocą ogólnodostępnych urządzeń,
- niższa cena kabli, wynikająca z mniej skomplikowanego procesu produkcji rdzenia włókna,
- większe możliwości przepustowe w stosunku do włókien wielomodowych,
- dostępność włókien o zmniejszonym promieniu gięcia - nawet 7,5 mm.
Wady wyboru kabli z włóknami jednomodowymi:
- mnogość standardów włókien może powodować problemy przy spawaniu - należy zadbać o możliwie jednolity standard,
- w wyjątkowych przypadkach i w zależności od urządzeń transmisyjnych może wystąpić konieczność zastosowania tłumików światłowodowych przy mniejszych dystansach - nie jest to jednak argument uniwersalny - należy zapoznać się z kartą katalogową urządzeń, szczególnie jeśli chodzi o moc nadajnika oraz czułość odbiornika.
Łatwa konfiguracja wielu urządzeń w systemie CCTV IP.
Często w jednej lokalizacji instalowanych jest kilka kamer IP lub rejestratorów. Większość ich ustawień jest zbliżona lub identyczna. Aby szybko i sprawnie dokonać konfiguracji rejestratorów marki Hikvision możliwe jest wyeksportowanie pliku z ustawieniami konfiguracyjnymi z jednego z urządzeń i zaimportowanie go do pozostałych rejestratorów.Import i eksport ustawień może być zrobiony:
- lokalnie: dysk podłączany do złącza USB rejestratora,
- przez sieć:
- przy użyciu oprogramowania iVMS-4200 lub przeglądarki internetowej; przydatne, gdy rejestratory znajdują się w odległych lokalizacjach,
- przy użyciu oprogramowania Batch Configuration (będącego częścią Hikvision Tools).
Kodowanie kanału zero w rejestratorach Hikvision.
Czasami potrzebne jest uzyskanie podglądu z wielu kanałów rejestratora w czasie rzeczywistym za pomocą przeglądarki internetowej lub oprogramowania klienckiego CMS. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na przepustowość, bez pogarszania jakości rejestrowanego obrazu, czyli bez wpływu na zmianę parametrów kodowania strumienia głównego i podstrumienia, w rejestratorach marki Hikvision dostępna jest opcja kodowania kanału zero. Po jego włączeniu można za pomocą klienta zdalnego lub przeglądarki internetowej uzyskać obraz z 16 kanałów w jednym oknie. W oknie ustawień kanału zero mamy możliwość regulacji takich parametrów, jak maksymalny bitrate (do 2 Mb/s) i maksymalna liczba klatek (1/16 - 22 kl/s). Aktywacji można dokonać lokalnie lub przez przeglądarkę internetową.Aktywacja kanału zero:
- lokalnie: Menu główne -> Ustawienia -> Podgląd na żywo -> Kodowanie kanału 0,
- zdalnie: Konfiguracja -> Wideo i audio -> Kanał zero.
Wzmacniacz budynkowy HA-205R65 TERRA R82307 jest profesjonalnym urządzeniem stosowanym w instalacjach zbiorczych i kablowych z kanałem zwrotnym. Wzmacniacz posiada stopień końcowy wykonany z arsenku galu (GaAs) w układzie przeciwsobnym. Wzmacniacz posiada wbudowany tłumik, korektor charakterystyki tłumienia kabla, wyjście testowe o tłumieniu 20 dB, aktywny tor sygnału zarówno dosyłowego, jak i zwrotnego oraz złącza typu F. | ||
Szafka hermetyczna 540/310/145 mm R90607 przeznaczona jest do montażu na maszcie lub do ściany. Szafka posiada 4 otwory montażowe do ściany. Wewnątrz szafki znajduje się płyta montażowa o wymiarach 510x260, którą w łatwy sposób można zdemontować. Szafka w pełni hermetyczna, nie posiada żadnych szczelin w łączeniu ścianek, dzięki czemu nie ma możliwości dostania się wody do wnętrza szafki. | ||
Patchcord wielomodowy PC-019D 2xSC-2xSC L31130 to dwa kable światłowodowe wielomodowe o długości 3 metrów, zakończone obustronnie złączami SC. Złącza SC są obecnie najbardziej popularnymi złączami ze względu na proste połączenie zatrzaskowe, prostokątny przekrój poprzeczny umożliwiający gęste upakowanie złączy na panelu, czy plastikową konstrukcję (oczywiście poza ferrulą). | ||
Warto przeczytać:
Jak działa kamera termowizyjna? Kamery CCTV rejestrują odbite od przedmiotów promieniowanie widzialne oraz bliską podczerwień (typowo fale elektromagnetyczne długości 300-950 nm). Kamery termowizyjne rejestrują promieniowanie podczerwone generowane przez każde ciało bazując na falach o długości od kilku do kilkunastu µm, wykorzystując fakt, że każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania, które zależy od jego temperatury oraz cech powierzchni...>>>więcej