Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2016 (14.11.2016)

Punkt zwrotny w historii Internetu?

Według najnowszego raportu StatCounter czas, jaki spędzamy online za pośrednictwem urządzeń mobilnych z każdym rokiem rośnie. W zeszłym miesiącu, po raz pierwszy w historii, ogólna liczba wejść na strony www za pomocą urządzeń mobilnych przekroczyła tę generowaną przez urządzenia stacjonarne, takie jak komputery PC, czy notebooki. Według danych opublikowanych przez StatCounter aż 51,3% wszystkich wizyt internetowych ostatniego miesiąca pochodzi z urządzeń mobilnych w porównaniu do 48,7% wizyt z wykorzystaniem tradycyjnych urządzeń. Co ciekawe, jeśli założymy, że tablety będą stanowiły osobną kategorię, dane zmieniają się bardzo nieznacznie (tylko 4,73% wizyt dla użytkowników korzystających z tabletów).
Październik 2016 - po raz pierwszy w historii ilość wizyt na stronach www za pomocą urządzeń mobilnych przekroczyła ilość wizyt z komputerów stacjonarnych i laptopów
(źródło: gs.statcounter.com)
Polska nieco wyprzedza ogólnoświatowy trend - liczba wizyt na stronach www za pomocą urządzeń mobilnych, przekroczyła tę generowaną przez komputery PC już w marcu 2016, a w październiku osiągnęła poziom 60% wszystkich wizyt. Widać ogromne tempo, w jakim wzrasta ruch generowany przez urządzenia mobilne. Pomyśleć o tym powinni zwłaszcza wszyscy właściciele stron internetowych, którzy do dnia dzisiejszego nie dostosowali swoich witryn i serwisów do wersji mobilnych.
Polscy użytkownicy Internetu bardzo chętnie korzystają z urządzeń mobilnych przy wyświetlaniu stron www
(źródło: gs.statcounter.com)

Wzmacniacz budynkowy w instalacji kablowej.

Upowszechnienie dostępu do Internetu poprzez telewizję kablową stało się możliwe dzięki wzmacniaczom z aktywnym kanałem zwrotnym. Do tej pory głównym czynnikiem opóźniającym rozwój tego sposobu dystrybucji były wysokie ceny takiego sprzętu. Wzmacniacz budynkowy HA-205R65 R82307 jest bardzo konkurencyjną ofertą: najwyższa jakość przy umiarkowanej cenie. Posiada aktywny tor sygnału zarówno dosyłowego, jak i zwrotnego. Dodatkowo daje możliwość korekcji charakterystyki kabla w obydwu kierunkach. Kształtowanie charakterystyki jest konieczne z uwagi na różnorodność kabli stosowanych w instalacjach telewizyjnych. Kolejną cechą wyróżniającą wzmacniacz HA-205R65 jest przedostatni stopień wzmocnienia, gdzie zastosowano układ scalony krzemowo - germanowy (SiGe). Takie rozwiązanie pozwala znacznie zredukować zniekształcenia nieliniowe.
Wzmacniacz budynkowy HA-123 Terra
Wzmacniacz budynkowy HA-205R65 R82307 TERRA z aktywnym kanałem zwrotnym
Cechy wyróżniające:
  • kanał dosyłowy (47-862 MHz): maksymalny poziom wyjściowy - 109 dBμV, wzmocnienie: 27/36 dB,
  • kanał zwrotny (5-65 MHz): maksymalny poziom wyjściowy -115 dBμV, wzmocnienie: 27/-4 dB,
  • korektor charakterystyki na wejściu kanału dosyłowego oraz zwrotnego,
  • idealny do instalacji kablowych z kanałem zwrotnym.

Internet mobilny - jakie złącze?

Zakup anteny do bezprzewodowych urządzeń sieciowych, takich jak: punkty dostępowe, karty sieciowe, czy modemy wiąże się z koniecznością znajomości zastosowanych w tych urządzeniach złączy. Mnogość rozwiązań oraz niewielkie różnice w wyglądzie zewnętrznym powodują, że mniej doświadczeni użytkownicy mogą mieć duże problemy z wyborem zakończonych odpowiednim wtykiem lub gniazdem anten.
W zależności od producenta urządzenia, bądź wykorzystanej częstotliwości, w technice transmisji danych spotkać można wiele różnych rodzajów złączy. Duży problem stanowią przede wszystkich złącza wykorzystywane w modemach dedykowanych do szerokopasmowej transmisji danych w sieciach telefonii komórkowej.
W większości modemów, producenci wykorzystują złącza antenowe o małym rozmiarze. Choć ma to niewątpliwe zalety, w praktyce wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowego konektora łączącego kabel anteny z gniazdem złącza w urządzeniu. Przewód łączący antenę z modemem jest z reguły zbyt gruby, aby możliwe było bezpośrednie zakończenie go złączem odpowiadającym temu zastosowanemu w modemie. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór konektora zakończonego po jednej stronie dedykowanym do modemu złączem, natomiast z drugiej - wtykiem FME. Większość anten wyposażonych jest w przewody zakończone gniazdem FME. Natomiast routery z wbudowanym modemem posiadają najczęściej gniazda SMA.
Konektor wtyk FME na CRC9 (SMB), TS5
Gniazdo FME
Gniazdo SMA
Konektor wtyk FME na CRC9 (Huawei) E83200

Kable i skrętki żelowe - poradnik instalatora.

Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.
Skrętka żelowana NETSET BOX U/UTP kategorii 5e E1410_305, to najwyższej jakości skrętka komputerowa, przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji zewnętrznych i w warunkach dużego zawilgocenia. Posiada oponę zewnętrzną wykonaną z polietylenu (PE) odpornego na działanie promieniowania słonecznego UV i wilgoci. Ośrodek kabla wypełniony jest żelem uniemożliwiającym, w przypadku mechanicznego uszkodzenia płaszcza, penetrację wzdłużnę wody w kablu. Przewód przeznaczony jest do wykonywania instalacji prowadzonych w ziemi, w kanałach kablowych.
Przewód NETSET BOX U/UTP 5e żelowany, czarny skrętka zewnętrzna [305m]
Skrętka NETSET BOX U/UTP kategorii 5e E1410_305 posiada 15-letnią gwarancję na niezmienność zadeklarowanych parametrów. Warunkiem utrzymania gwarancji jest przestrzeganie zasad pakowania, przechowywania i transportu opisanych w normie PN-70 E-79100 oraz zasad eksploatacji opisanych w normie PN-EN 50174-1. Skrętka E1410_305 przeznaczona jest do pracy w temperaturze od -40 do +60°C. Przewód należy układać przy temperaturze przewodu i otoczenia powyżej -30°C. W procesie przygotowania do zaciśnięcia złącza RJ-45 kabel należy oczyścić z żelu benzyną, a potem alkoholem.

Turbo HD 3.0 - kompatybilność wsteczna.

W najnowszej generacji kamer Turbo HD 3.0 dostępne są kamery o rozdzielczości 3 Mpix. Do podłączenia takich kamer wymagany jest rejestrator Turbo HD 3.0. Obsługują je zarówno rejestratory o maksymalnej rozdzielczości 3 Mpix, jak i 2 Mpix (jednak w tym przypadku rejestrator automatycznie dostosuje i zmniejszy rozdzielczość kamery - wymagany firmware wersji co najmniej v3.4.75).
Podczas doboru sprzętu CCTV należy upewnić się co do kompatybilności poszczególnych elementów, zwłaszcza w sytuacji stosowania rozwiązań z różnych generacji sprzętowych.
Kamera 3 MPix podłączona do rejestratora starszej generacji nie będzie przez niego obsługiwana.
Kamera 2 Mpix w wersji TurboHD 3.0 jest obsługiwana poprawnie przez rejestratory poprzedniej generacji.
Rejestrator TurboHD 3.0 obsługuje wszystkie serie i poprzednie generacje kamer.

Rozbudowa centrali alarmowej o dodatkowe wejścia.

Jednym z podstawowych parametrów, na które zwraca się uwagę podczas doboru centrali alarmowej, jest liczba wejść i wyjść. Często zdarza się, że w sensie funkcjonalnym centrala w zupełności spełnia nasze oczekiwania, jednak dysponuje zbyt małą liczbą we/wy na płycie głównej. Może również zaistnieć sytuacja, w której za pomocą jednej centrali chcemy zabezpieczyć dom i garaż, który oddalony jest od domu o kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów. W takim przypadku najwygodniej jest zamontować moduł rozszerzający G2232 bezpośrednio w garażu. Ułatwi to znacząco wykonanie połączeń.
OPU-4 P Obudowa uniwersalna SATELINT-KLCD-GR Manipulator LCD systemu alarmowego INTEGRA SATELINTEGRA 32 Płyta główna centrali 8...32 wejść SATELTR-60 VA Transformator 230V/18V AC SATELAkumulator MWS 18-12 (12V, 18 Ah)K-1 Czujka magnetyczna SATELK-1 Czujka magnetyczna SATELK-1 Czujka magnetyczna SATELINT-SF-SSW Klawiatura strefowa systemu alarmowego INTEGRA SATELK-1 Czujka magnetyczna SATELK-1 Czujka magnetyczna SATELINT-E Ekspander 8 wejść VERSA, INTEGRA SATELK-1 Czujka magnetyczna SATELGREY Cyfrowa czujka dualna SATEL
Przykładowy schemat instalacji alarmowej z wykorzystaniem ekspandera wejść INT-E firmy SATEL
W przypadku siedmiu czujników i klawiatury zainstalowanych w garażu, zamiast ośmiu par przewodów prowadzonych do budynku mieszkalnego wystarczy jedna magistrala komunikacyjna łącząca ekspander z centralą alarmową. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie ilości przewodów w instalacji alarmowej i lepsze wykorzystanie możliwości systemu. Informacje o stanie czujek podłączonych do ekspandera przekazywane są magistralą komunikacyjną do centrali alarmowej.

Aktualności

31 października 2016 - Zakończenie jesiennej sesji szkoleniowej. W 7 szkoleniach wzięło udział 130 instalatorów. Zainteresowanych kolejnymi szkoleniami zapraszamy do udziału w sesji wiosennej 2017. Harmonogram zajęć ukaże się na początku lutego.

Nowości produktowe

Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-XS do kamer kopułowych i kompaktowych Hikvision
Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-XS M57192 przeznaczona jest do kamer kompaktowych oraz kopułowych HIKVISION. Wykonana z metalu, pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transfomatorów wideo itp. Przepust kablowy z tyłu i na dole. Masa 0,3 kg, maksymalna nośność 4,5 kg. Możliwość montażu na zewnątrz.


Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 6TB SATA III 6Gb/s 64MB WD60PURX
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 6TB M89320 został zaprojektowany do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w trybie 24x7. Oferuje dostosowaną wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napęd jest przystosowany do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej opartych na platformie PC.

Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T (pasmo VHF) z AGC at422 TERRA
Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T R82509 to najwyższej klasy urządzenie zaprojektowane z myślą o filtrowaniu, wzmacnianiu i wyrównywaniu poziomów sygnałów w paśmie VHF. Obróbce poddawany może być sygnał DVB-T. Poddane tym procesom sygnały mogą być następnie dystrybuowane w dużych, zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej - w budynkach wielorodzinnych, hotelach, obiektach użyteczności publicznej itd. Wysoki współczynnik błędu modulacji MER, wynoszący min. 36 dB, pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

Warto przeczytać:

Transmisja sygnału HDMI w kablu koncentrycznym. Konwerter HDMI na RF umożliwia przesłanie sygnału HDMI na duże odległości przy wykorzystaniu kabla koncentrycznego 75 Ω. Dodatkowo, sygnał wychodzący z nadajnika HDMI może być podzielony na rozgałęźniku TV na większą ilość odbiorników. Do poprawnego zdekodowania sygnału konieczny jest dedykowany odbiornik. Ze względu na dużą moc wyjściową nadajnika należy obliczyć tłumienie toru transmisyjnego i w przypadku, gdy tłumienie to okaże się zbyt małe (zbyt duży poziom sygnału na wejściu odbiornika, przesterowanie), należy dodatkowo stłumić sygnał...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat zastosowania konwertera HDMI na RF
Nowe multiswitche TERRA. Teraz 4 lata gwarancji.