Nr 36/2016 (7.11.2016)
Koniec korków - jak to widzi Audi?
Systemy M2M (Machine to Machine) bardzo dobrze nadają się do instalacji w pojazdach i urządzeniach infrastruktury drogowej (np. sygnalizacji świetlnej). Ich zadaniem jest zbieranie, przetwarzanie i wymiana informacji - bez pośrednictwa człowieka. Dane są przekazywane pomiędzy urządzeniami lokalnymi drogą radiową, a następnie przesyłane do Internetu (np. przez sieć komórkową). Dzięki odpowiedniej ilości danych możliwe będzie zoptymalizowanie przejazdu oraz zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróży.System proponowany przez Audi oparty jest o tzw. „swarm intelligence” - zakłada pozyskanie danych z milionów urządzeń będących na drogach. Duża ilość danych pozwoli na dokładniejszą analizę sytuacji oraz sterowanie trasami przejazdu w optymalny sposób - zmniejszając możliwość tworzenia się zatorów drogowych. W systemie będą działać pojazdy różnych producentów, bo dopiero odpowiednia ilość urządzeń zapewnia prawidłowe dane. Ważną zaletą jest poprawa bezpieczeństwa. Kierowca znacznie wcześniej będzie informowany o zagrożeniach. Będzie powiadamiany m.in. o tym, że np. jezdnia na określonym fragmencie jest śliska, na wybranej drodze występują utrudnienia, gdzie w pobliżu są wolne miejsca parkingowe itp. Zakłada się również, że w przyszłości samochody będą w pełni autonomiczne i będą poruszać się zgodnie z zaleceniami systemu: same dowiozą na miejsce, zaparkują, czy skontaktują się z serwisem po wykryciu usterki.
Wzmacniacze kanałowe TERRA w instalacjach zbiorczych.
Wzmacniacze kanałowe stanowią najlepszą metodę wzmacniania sygnałów DVB-T na wejściu instalacji zbiorczej. Do cech wyróżniających wzmacniaczy kanałowych TERRA zaliczyć można przede wszystkim bardzo wysoką selektywność oraz funkcję AGC (Autmatic Gain Control), odpowiadającą za automatyczną regulację wzmocnienia, mającą na celu utrzymanie zadanego poziomu sygnału wyjściowego. Dzięki temu raz ustawiony poziom przez instalatora jest utrzymywany.
Wzmacniacze kanałowe TERRA, wykorzystujące powierzchniowe filtry SAW,
pod względem selektywności znacznie przewyższają konkurencyjne rozwiązania
pod względem selektywności znacznie przewyższają konkurencyjne rozwiązania
Do przestrojenia wzmacniacza nie jest potrzebny programator, ani komputer. Numer wzmacnianego kanału (multipleksu) wybierany jest programowo za pomocą przycisków zlokalizowanych na panelu przednim urządzenia. Dodatkowo, wzmacniacz at420 R82510 oraz at440 R82511 wyposażony jest w programowane cyfrowo tłumiki sygnału pracujące w zakresie 0...10 dB, pozwalające na wyrównanie poziomów. Urządzenia mogą być montowane bezpośrednio na ścianie, w tradycyjnej szafce RTV lub na uniwersalnej szynie DIN (również szafie RACK).
System urządzeń TERRA znajduje zastosowanie również w instalacjach SMATV. Wzmacniacze at420 R82510 oraz at440 R82511 ze względu na swój stabilny poziom wyjściowy, wynoszący powyżej 80 dBµV, nadają się znakomicie jako stopień wzmacniający i wyrównujący sygnały telewizyjne przed wprowadzeniem ich do zbiorczej instalacji multiswitchowej.
Montaż urządzeń RACK w instalacjach zewnętrznych.
Zastosowanie obudowy o odpowiedniej klasie szczelności jest warunkiem koniecznym przy instalowaniu urządzeń na zewnątrz. Przykładem może być zewnętrzna instalacja monitoringu IP, w której wszystkie połączenia są zlokalizowane na słupach, a przewody schodzą się w jedno miejsce.Do oferty firmy DIPOL wprowadzona została hermetyczna skrzynka RACK R90632 umożliwiająca montaż urządzeń na zewnątrz budynków. Szafka w całości wykonana jest z aluminium. Dzięki odporności na korozję i niewielkiej masie (ok. 10 kg) jest lepszą alternatywą od szaf stalowych. Idealna do montażu na masztach (za pomocą uchwytu R90639A) i w innych wymagających lokalizacjach. Drzwi, zabezpieczone gumową uszczelką, zamykane są na zamek hermetyczny z podwójnym ryglem prawo - lewo.
Szafka posiada 12 otworów montażowych, zaślepionych gumowymi uszczelkami. W dolnej części szafy znajduje się 6 otworów o średnicy 23 mm. Cztery otwory zostały zaślepione, a do pozostałych dwóch dołączone są dławiki. Wewnątrz szafy znajdują się szyny RACK na prowadnicach, co ułatwia montaż urządzeń. Odległość od szyny RACK do dolnej części obudowy wynosi 54 cm. Wysokość powyżej szyn RACK wynosi 20 cm, co pozwala na swobodny dostęp do urządzeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa przy montażu elementów narażonych na zniszczenie, np. patchcordów światłowodowych.
Szafa hermetyczna 5U RACK 19" SH-750/600/300 R90632
EasySplicer - pozycjonowanie włókien w osi pionowej, OFFSET.
Mikroskopijne zabrudzenia v-rowków, w których układane są włókna światłowodowe w procesie spawania, powoduje pionowe przesunięcie włókien. Jeżeli wartość przesunięcia przekroczy 20 µm (co zostanie stwierdzone przez wewnętrzne oprogramowanie spawarki na podstawie obrazu z kamery) spawarka nie wykona spawu. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy profilaktycznie czyścić v-rowki w następujący sposób:- 1. Ułożyć docięte i wyczyszczone, jak do spawania, włókna. Opuścić uchwyt dociskający.
- 2. Przesuwać ręcznie uchwyty do tyłu oraz do przodu tak, aby włókno nie wysunęło się całkowicie z v-rowka spawarki. W sytuacji, gdy w v-rowkach zalegał luźny brud, powinien on osadzić się na końcu włókna i być widoczny na ekranie. Czynność można powtórzyć dla kolejnych, nowo dociętych włókien.
- 3. W sytuacji, gdy po czyszczeniu za pomocą włókien OFFSET nadal jest zbyt duży, oznaczać to może, że brud mocno przylega do v-rowka. Należy wówczas wyczyścić v-rowki za pomocą żyletki (lub noża tapicerskiego) zmoczonej alkoholem izopropylowym. Żyletkę (ostrze noża) należy docisnąć do v-rowka i przesuwać w lewo i prawo. Czynność tę należy wykonać pod kilkoma kątami tak, aby mieć pewność, że v-rowek zostanie wyczyszczony. Nie należy obawiać się uszkodzenia v-rowków. Po czyszczeniu zalecane jest ponowne przesunięcie włókien celem zebrania resztek pozostałego brudu.
Zdjęcie lewe - problem z przesunięciem włókien w osi pionowej wynikający z zabrudzenia v-rowków, tzw. OFFSET.
Zdjęcie prawe - efekt czyszczenia v-rowków; widoczne ogromne zabrudzenie na prawym czole włókna.
Takie zabrudzenie może, ale nie musi, zostać wypalone małym łukiem elektrycznym poprzedzającym właściwe spawanie. Zalecane jest docięcie włókien na nowo i wykonanie spawu już bez wzajemnego przesunięcia lub w jego akceptowalnych granicach.
Zdjęcie prawe - efekt czyszczenia v-rowków; widoczne ogromne zabrudzenie na prawym czole włókna.
Takie zabrudzenie może, ale nie musi, zostać wypalone małym łukiem elektrycznym poprzedzającym właściwe spawanie. Zalecane jest docięcie włókien na nowo i wykonanie spawu już bez wzajemnego przesunięcia lub w jego akceptowalnych granicach.
Montaż kamery przeznaczonej do identyfikacji tablic rejestracyjnych.
Aby uzyskać maksymalną skuteczność rozpoznawania tablic rejestracyjnych, kamera obsługująca tę funkcjonalność, np: DS-2CD4A25FWD-IZS (2.8 - 12 mm) K17891 lub DS-2CD4A25FWD-IZS (8 - 32mm) K17892 powinna zostać zainstalowana w taki sposób, aby obraz tablicy rejestracyjnej jadącego samochodu został odpowiednio uchwycony. W zależności od producenta, nazwy określające funkcjonalność identyfikacji tablic mogą się nieznacznie różnić, np: LPR (Licence Plate Recognition), ALPR (Automatic License Plate Recognition), ANPR (Automatic Number Plate Recognition), podobnie jak wymagania odnośnie montażu i i odpowiedniej liczby pikseli.Przed wyborem miejsca montażu należy wziąć pod uwagę wytyczne, jakie muszą być spełnione, np.: odpowiedni kąt widzenia przodu pojazdu, wielkość tablicy rejestracyjnej na ekranie oraz odległość w jakiej powinna być zamontowana kamera w stosunku do miejsca detekcji. Poniżej przedstawione zostały podstawowe wymagania instalacyjne, jakie należy spełnić podczas montażu kamery Hikvision przeznaczonej do identyfikacji tablic:
- szerokość tablicy rejestracyjnej powinna na obrazie zajmować 130...300 px (optymalnie 150...250 px),
- pochylenie tablicy na obrazie nie powinno przekraczać +/-5°,
- pochylenie kamery w pionie nie powinno przekraczać 30°,
- odchylenie poziome kamery od kierunku poruszania się pojazdu nie powinno przekraczać 30°.

Rysunek ilustrujący sposób montażu w płaszczyźnie pionowej, gdzie: X- wysokość montażu kamery, Y - odległość od miejsca montażu do miejsca detekcji licząc po ziemi, Z - rzeczywista odległość pomiędzy kamerą i miejscem detekcji.
Jaki UPS wybrać?
Przy wyborze zasilacza awaryjnego ważnym parametrem jest kształt przebiegu napięcia wyjściowego. Może to być kształt prostokątny, symulowana (aproksymowana) sinusoida oraz czysta sinusoida. Kształt przebiegu napięcia wyjściowego ma znaczenie dla odbiorników, które podłączamy do zasilacza awaryjnego.
Przebieg napięcia przemiennego generowanego przez zasilacze awaryjne:
czerwony - czysta sinusoida, niebieski - sinusoida symulowana, fioletowy - przebieg prostokątny
czerwony - czysta sinusoida, niebieski - sinusoida symulowana, fioletowy - przebieg prostokątny
Dla większości urządzeń wystarczająco dobry jest przebieg sinusoidy symulowanej, generowany na przykład przez zasilacz CyberPower DL850ELCD N9720. Niektóre urządzenia (szczególnie większej mocy) wyposażone są w aktywny układ PFC, który ma za zadanie poprawę współczynnika mocy. Takie urządzenia wymagają stosowania UPS-ów z czystym przebiegiem sinusoidalnym, oferowanym m.in. przez zasilacz CyberPower CP900EPFCLCD N9724.
Ważnym dla układów UPS jest funkcja AVR (Automatic Voltage Regulation). Jej praca polega na obniżaniu (trim) lub podwyższaniu (boost) napięcia sieciowego. Czyli przykładowo, jeśli napięcie w sieci jest za niskie, to UPS nie przełącza się na baterię, tylko je podwyższa tak, aby na jego wyjściu generowane było 230 V.
Pigtail jednomodowy PG-54S L3554 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 1 metra zakończony z jednej strony złączem FC. | ||
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D0T-IT3 M7522 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 40 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu. | ||
Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-M M57191 przeznaczona jest do kompaktowych kamer kopułowych marki HIKVISION. Wykonana z metalu, pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transfomatorów wideo itp. Przepust kablowy z tyłu i na dole. | ||
Aktualności
25 października 2016 - Inauguracja nowego tematu szkolenia dla instalatorów CCTV. W dniu dzisiejszym odbyło się w Krakowie pilotażowe szkolenie pt. „Transmisja w systemach CCTV: wybór medium transmisyjnego, topologie sieci, dobór urządzeń”. W szkoleniu, podczas którego skupiono się głównie na praktycznych aspektach transmisji sygnałów w sieciach CCTV, uczestniczyły 23 osoby. Punktem wyjścia do licznych dyskusji były problemy najczęściej występujące w tego typu instalacjach. Wysokie zaangażowanie uczestników utwierdziło nas w przekonaniu, że zajęcia na taki temat są potrzebne. Kurs będzie kontynuowany w kolejnych sesjach szkoleniowych.
Warto przeczytać:
Okna transmisji w instalacjach światłowodowych. Transmisja danych w światłowodzie odbywa się w oknie (oknach) transmisyjnym, wybranym z trzech (a w systemach zaawansowanych czterech lub pięciu) pasm. Zostały one wyznaczone w sposób nieprzypadkowy. Przy ich wyborze uwzględniono charakterystykę tłumienia sygnału w tym medium transmisyjnym...>>>więcej
O rozłożeniu okien w transmisji światłowodowej zadecydowało tłumienie
wynikające ze strat falowodowych, absorpcji i rozproszenia Raileygha
wynikające ze strat falowodowych, absorpcji i rozproszenia Raileygha