Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2016 (26.09.2016)

CommScope tworzy historię - pierwsze szerokopasmowe światłowody.

Golden 1 Center, przyszła siedziba Sacramento Kings, amerykańskiego klubu koszykarskiego z Kalifornii będzie jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie aren na świecie. CommScope, Inc., światowy lider branży rozwiązań infrastrukturalnych dla sieci komunikacyjnych okabluje obiekt przy pomocy włókien wielomodowych najnowszego typu. Sieć szkieletowa i poszczególne grupy robocze dla transmisji przewodowej i bezprzewodowej zbudowane zostaną w oparciu o włókna WBMMF (ang. Wideband Multimode Fiber).
Golden 1 Center w Sacramento - jedna z najbardziej zaawansowanych
technologicznie aren sportowych na świecie
(źródło: businesswire.com)
WBMMF to nowy rodzaj włókien wielomodowych rozszerzający możliwości konwencjonalnych włókien w standardzie OM4 dla włókien wielomodowych, wspierający transmisję na wielu długościach fal. W odróżnieniu od tradycyjnych włókien wielomodowych, które obsługują transmisję na pojedynczej długości fali 850 nm lub 1300 nm, WBMMF obsługuje ruch w pewnym zakresie długości fal od 850 do 950 nm z teoretyczną, możliwą do osiągnięcia przepustowością na poziomie 200 Gb/s. Zastosowanie specjalnej techniki transmisji pozwala na czterokrotną redukcję liczby włókien przy zachowaniu zadanej przepustowości w porównaniu do metod bazujących na popularnych obecnie włóknach.

Konfiguracja nagrywania w oprogramowaniu klienckim iVMS-4200.

iVMS 4200 jest oprogramowaniem klienckim przeznaczonym do sterowania i zarządzania obrazem z rejestratorów cyfrowych (DVR), rejestratorów sieciowych (NVR), kamer sieciowych IP, enkoderów, dekoderów, analizatorów VCA itp. marki Hikvision. Oprogramowanie zapewnia urządzeniom szeroki zakres funkcji, w tym m.in.: podgląd i nagrywanie obrazu w czasie rzeczywistym, zdalne wyszukiwanie wśród dostępnych nagrań wideo, odtwarzanie nagrań wideo, tworzenie kopii rezerwowych plików wideo, odbieranie sygnałów alarmowych. Procedura konfiguracji nagrywania w oprogramowaniu klienckim wygląda następująco:
  • zainstalować i uruchomić iVMS-4200 oraz iVMS-4200 Storage Server,
  • w oprogramowaniu iVMS-4200 przejść do zakładki Panel sterowania -> Zarządzenie Urządzeniem -> Serwer -> Dodaj Nowy Typ Urządzeni i z dostępnej listy wybrać Serwer Pamięci Masowej,
  • przejść do zakładki Serwer Pamięci Masowej i wybrać opcję Dodaj klienta (wybieramy typ: IP/Domena, wpisujemy nazwę serwera, nazwę użytkownika: admin, hasło: 12345),
  • zaznaczyć dodany serwer i wybrać zakładkę Zdalna konfiguracja -> Pamięć masowa -> Ogólne,
  • w zakładce Ogólne należy zaznaczyć partycję, na której mają być przechowywane nagrania i ją sformatować (dane dostępne na wybranej partycji nie zostaną usunięte, podczas formatowania program alokuje sobie niezbędną ilość potrzebnego miejsca),
  • powrócić do okna głównego i przejść do zakładki Panel sterowania -> Harmonogram Pamięci Masowej, zaznaczyć kamerę, z której obraz ma być nagrywany i skonfigurować harmonogram nagrywania według potrzeb.
Widok okna konfiguracji harmonogramu pamięci masowej w oprogramowaniu klienckim iVMS-4200
W przypadku nagrywania z detekcji ruchu lub inteligentnego zdarzenia, opcje te muszą być włączone w kamerze. Należy również pamiętać o zaznaczeniu w kamerze, przy konfigurowanym zdarzeniu, opcji Powiadom iVMS-4200. W przeciwnym wypadku informacje te nie będą przekazywane do oprogramowania klienckiego.

System HD-TVI - maksymalny zasięg transmisji.

Najnowsza generacja TurboHD 3.0 znacznie zwiększyła możliwości systemu pod względem zasięgu transmisji. Można powiedzieć, że średnio uległ on dwukrotnemu zwiększeniu. Przykładowo, dla najbardziej popularnej konfiguracji, czyli przewodu typu RG-59 E1041 i rozdzielczości 1080p zasięg wzrósł z 500 m do 800 m. Podsumowanie zmian przedstawiono na poniższym wykresie.
Porównanie zasięgu transmisji dla systemów TurboHD 1.0 oraz 3.0 dla różnych
typów przewodów oraz rozdzielczości
Jak widać, transmisja sygnału 720p w przypadku wykorzystania przewodu RG-6 klasy A możliwa jest nawet na dystansie 1200 m. Jest to blisko 2,5-krotnie więcej w odniesieniu do standardu w wersji 1.0.

Seria multiswitchy MRS z pasywnym torem telewizji DVB-T.

Przełączniki wielozakresowe DVB-S/S2 serii MRS firmy TERRA dedykowane są do instalacji bazujących na topologii gwiazdy. W tego typu systemach przewody z gniazd końcowych zbiegają się w miejscu montażu multiswitcha lub grupy multiswitchy. Urządzenia te są więc idealne do zastosowań w domach jedno- oraz wielorodzinnych.
   R70304  R70308  R70408  R70412
Model MRS-504 MRS-508 MRS-908 MRS-912
Kod R70304 R70308 R70408 R70412
Wej/Wyj  5/4  5/8 9/8  9/12
Przełącznik On/Off DC 12 V Tak  Tak  Tak  Tak
Seria multiswitchy MRS TERRA
Rodzina MRS wyposażona jest w bierny tor telewizji naziemnej. Multiswitche powinny więc być instalowane w lokalizacjach z dostępem do względnie dobrego sygnału TV (wysoki poziom sygnału, dobra jakość). W przypadku słabszych sygnałów zalecane jest zastosowanie przedwzmacniacza antenowego lub wzmacniacza masztowego, który dodatkowo wzmocni sygnał w torze telewizji naziemnej. Przykładowo może to być wzmacniacz masztowy MA080L R82022.
Wzmacniacz masztowy DVB-T MA080L  FM-VHFIII-UHF Terra
Wzmacniacz masztowy DVB-T MA080L R82022 FM-VHFIII-UHF TERRA
Wzmacniacz masztowy MA080L R82022 posiada trzy wejścia: sygnału radiowego FM (88-108 MHz), pasma VHF (174-230 MHz) oraz pasma UHF (470-790 MHz), a każdy z torów ma możliwość oddzielnej regulacji wzmocnienia. W torze UHF znajduje się filtr pasma LTE 800.

Antena - Ty mówisz jaka ma być, my ją zrobimy dla Ciebie.

Antena Yagi-Uda, zwana również anteną Yagi, jest jednym z najpopularniejszych typów anten. Cechuje się ona stosunkowo prostą konstrukcją oraz wysokim zyskiem, który zazwyczaj przekracza 10 dBi. Anteny takie stosuje się w systemach pracujących w zakresach częstotliwości od HF do UHF, tj. od ok. 3 MHz do ok. 3 GHz, chociaż pasmo pracy anteny Yagi jest zazwyczaj niewielkie.
Firma DIPOL projektuje i wykonuje anteny Yagi-Uda 1,7 do 3 GHz z zadanym zyskiem.
Antena ATK-16/2,4GHz 14,5 dB + 5 m przewodu + wtyk SMA R/P
Antena ATK-16/2,4GHz 14,5 dBi A712425

Przykładowa antena Yagi została zaprojektowana z użyciem specjalistycznego oprogramowania służącego do modelowania i optymalizacji anten. Celem projektu było opracowanie anteny Yagi-Uda, złożonej z elementu czynnego stanowiącego dipol pętlowy wykonany jako obwód drukowany, trzynastu direktorów oraz pojedynczego reflektora, której pasmo pracy wynosi 2 GHz. Zysk energetyczny anteny w funkcji częstotliwości przedstawiono rysunku poniżej. Zauważyć można, iż na środkowej częstotliwości pracy f0 = 2 GHz opracowana antena posiada zysk wynoszący ok. 17 dBi.
Zysk energetyczny zaprojektowanej anteny Yagi-Uda.
Wynik symulacji elektromagnetycznej dla częstotliwości od 1800 do 2200 MHz.

EasySplicer - kalibracja pozycji włókien.

W zestawie ze spawarką EasySplicer L5810 znajduje się nóż do cięcia włókien światłowodowych. Posiada on konstrukcję dostosowaną do uchwytów będących na wyposażeniu spawarki.
Spawarka światłowodowa EasySplicer + zestaw narzędzi
Nóż do cięcia włókien oraz stripper do włókien 250 μm
wchodzą w skład kompletu spawarki światłowodowej EasySplicer L5810
Zdarzyć się jednak może, że instalator będzie chciał lub musiał skorzystać z innego noża - na przykład ze względu na zintegrowany z nim pojemnik na ścinki włókien.
Pierwszą kwestią jest zweryfikowanie długości włókna po docięciu. Każdy model spawarki różni się nieco pod tym względem i należy sprawdzić to samodzielnie, dobierając długość tak, aby czoła włókien widoczne były na ekranie (niekoniecznie po równo z obu stron). Następnie w Menu ustawień wybrać należy opcję "Kalibracja pozycji włókien". Spowoduje to precyzyjne ustawienie włókien w pozycji do spawania. Pozycję tę zapisać można w pamięci spawarki. Od tej pory wszystkie docięte na ustaloną wcześniej długość włókna będą idealnie pozycjonowane przed spawaniem.
Widok włókien w kamerze spawarki po zastosowaniu innego noża do cięcia włókien (strona lewa) oraz widok tych samych włókien po skorzystaniu z funkcji kalibracji pozycji włókna (strona prawa)
Z opisywanej funkcji skorzystać można również w sytuacji, w której używany nóż (również ten z zestawu) zaczyna docinać włókna na inną niż fabrycznie ustawioną długość. Może być to skutek wymiany ostrza lub rozregulowania noża po długim użytkowaniu.

Aktualności

15 września 2016 - Jesienna sesja edukacyjna. Już 11 października odbędzie się pierwsze szkolenie z podstaw techniki światłowodowej i spawania światłowodów. Dwa dni później kolejne z Systemów monitoringu HD-TVI oraz IP Hikvision. Zajęcia kończymy 27 października w Warszawie. W sumie zaplanowano 7 kursów z 5 tematów w 3 miastach. Zapraszamy. Szczegóły i formularz zapisów dostępne są tutaj.
Pełna sesja szkoleniowa odbędzie się na wiosnę przyszłego roku.

Nowości produktowe

Kamera HD-TVI kompaktowa N-CAM 450 (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 25m) CVBS, AHD, HD-CVI
Kamera HD-TVI kompaktowa N-CAM 450 M7454 jest przeznaczona do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 25 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu.

Modulator WS-7992 HDMI - COFDM (DVB-T) - dwukanałowy
Modulator WS-7992 HDMI - COFDM (DVB-T) R86702 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI moduluje w standardzie DVB-T. Można na niego podać sygnał zarówno SD, jak i w rozdzielczości Full HD. Posiada wejścia: 2xHDMI, 2xA/V (RCA) oraz RF, które służyć może do sumowania sygnału wyjściowego z innym sygnałem telewizyjnym.
Przewód HDMI 3m Slim High Speed Cable with Ethernet
Przewód HDMI 3m Slim High Speed Cable with Ethernet H1033 posiada małe gabaryty oraz mały promień gięcia. Przewód znajduje zastosowanie w sytuacji, gdzie nie ma miejsca na ułożenie standardowych kabli oraz tam, gdzie szczególnie istotna jest estetyka instalacji. Kabel transmituje obraz i dźwięk.


Warto przeczytać:

Sterowanie urządzeniami elektrycznymi - OneLinkPLC. G7184 to para autonomicznych, sterowanych łączników, które umożliwiają sterowanie urządzeniami elektrycznymi (np. gniazdem, oświetleniem itp.) wykorzystując sieć elektryczną, jako magistralę komunikacyjną. Łączniki posiadają po 5 przewodów służących do podłączenia i sterowania...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykład sterowania gniazdem elektrycznym i lampą za pomocą pary autonomicznych łączników OneLinkPLC
Ciekawie o antenach - XV konkurs wakacyjny DIPOLa 2016
XV Wakacyjny Konkurs Fotograficzny DIPOLa już na finiszu