Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2016 (03.10.2016)

Komputery coraz lepiej rozumieją słowa.

Microsoft poinformował o ustanowieniu nowego rekordu w systemach rozpoznawania mowy. Podczas standardowego testu tego typu systemów udało się osiągnąć stopę błędów wynoszącą 6,3%, czyli najniższą w historii. Tym samym pokonano zespół IBM, który w ostatnim czasie chwalił się wynikiem 6,6%. Wyniki te są imponujące, szczególnie, że człowiek błędnie rozpoznaje 4% słów.
Rozwój systemów rozpoznawania mowy na przestrzeni lat
Szybki rozwój systemów rozpoznawania mowy nastąpił dopiero w ostatnich latach. W 1995 rekordowy odsetek błędów to 43%, w 2014 - 15,2%. Zejście ze stopą błędów poniżej 10% okazało się możliwe po wykorzystaniu sieci neuronowych. Microsftowi udało się stworzyć szybsze algorytmy rozpoznawania mowy w oparciu o otwartoźródłowy framework Computational Network Toolkit (CNTK) Microsoft. Zoptymalizowane algorytmy, wraz z techniką przetwarzania równoległego z wykorzystaniem jednostek GPU, złożyły się na osiągnięcie rekordowego wyniku. Naukowcy twierdzą, że wkrótce systemy zostaną jeszcze bardziej udoskonalone i zbliżą się do wyników ludzi. Poprawa jakości rozpoznawania mowy służy głównie podniesieniu komfortu przy korzystaniu z personalnego asystenta - Cortany oraz tłumaczeń języków w czasie rzeczywistym w Skype.
Konkurencyjny do Microsoftu IBM Watson w systemie rozpoznawania mowy osiąga stopę błędów 6,6%
Microsoft oraz inne konkurencyjne firmy (Google, Apple, czy Amazon) tworzą coraz lepsze systemy umożliwiające interakcje z ludźmi. Implementacja takich systemów w urządzeniach to aktualny trend. Znajduje on zastosowanie w nowoczesnych technologiach, takich jak: elektronika noszona, inteligentne domy, środki transportu i inne urządzenia. Dewizą przyświecającą twórcom jest budowa urządzeń, które potrafią przewidzieć i zaspokoić oczekiwania użytkownika dzięki zrozumieniu wypowiedzi, a nie poprzez odbiór zdefiniowanych wcześniej komend. Zaawansowane rozpoznawanie mowy, to jedna z kluczowych kwestii w wizji Microsoftu polegającej na budowie urządzeń, które “widzą, słyszą, mówią i rozumieją.”

Efekt 0 dB w sieciach jednoczęstotliwościowych (SFN).

W wielu miejscach, w których sygnał z głównych nadajników DVB-T jest niewystarczający i nie gwarantuje satysfakcjonującej jakości odbioru, konieczne jest wykorzystanie tzw. nadajników doświetlających, emitujących wszystkie lub wybrane multipleksy cyfrowe. Konsekwencją pojawienia się dodatkowych źródeł sygnału może być znaczna różnica poziomu odbieranego sygnału pomiędzy kolejnymi multipleksami. W przypadku wykorzystania po stronie odbiorczej anten o zbyt dużym zysku lub wyposażeniu je we wzmacniacze o dużym wzmocnieniu, pojawić się mogą problemy z odbiorem związane z przesterowaniem sygnału na wzmacniaczu lub odbiorniku.
Kolejny istotny problem występuje w sytuacjach, kiedy sygnały z sąsiednich nadajników transmitowane są na tym samym kanale - sieci SFN (ang. Single Frequency Network). Jest to tzw. "efekt 0 dB". Zjawisko zauważalne jest szczególnie w przypadku odbiorników wykorzystujących mniej zaawansowane układy odbioru sygnału i ma miejsce przy odbiorze kilku sygnałów z porównywalnym (bardzo dobrym) poziomem mocy oraz niewielkim (praktycznie żadnym) wzajemnym opóźnieniem czasowym. Problem z odbiorem wynikać może tutaj z braku technicznych możliwości zsynchronizowania się odbiornika z tak dosyłanymi sygnałami, a w konsekwencji dawać zakłócenia obrazu lub całkowity brak odbioru oraz bardzo często wahania wskazań jakości sygnału pokazywane przez odbiornik. "Efekt 0 dB" najmocniej odczuwalny jest w przypadkach, gdy:
  • antena odbiorcza naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T jest w jednej linii z obiektem doświetlającym i obiektem nadawczym dużej mocy
  • antena odbiorcza naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T ma charakterystykę o szerokiej poziomej wiązce odbioru i oba obiekty nadawcze mieszczą się w kącie odbioru anteny

Transmisja sygnału HDMI w kablu koncentrycznym.

Konwerter HDMI na RF umożliwia przesłanie sygnału HDMI na duże odległości przy wykorzystaniu kabla koncentrycznego 75 Ω. Dodatkowo, sygnał wychodzący z nadajnika HDMI może być podzielony na rozgałęźniku TV na większą ilość odbiorników. Do poprawnego zdekodowania sygnału konieczny jest dedykowany odbiornik. Ze względu na dużą moc wyjściową nadajnika należy obliczyć tłumienie toru transmisyjnego i w przypadku, gdy tłumienie to okaże się zbyt małe (zbyt duży poziom sygnału na wejściu odbiornika, przesterowanie), należy dodatkowo stłumić sygnał.
Aby nawiązać połączanie pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, należy wybrać ten sam kanał (do dyspozycji jest ich 100). Szerokość kanału wynosi 7-8 MHz (w zależności od kanału). Dzięki możliwości wyboru kanału, konwerter można zastosować w istniejącej instalacji telewizyjnej. Sygnał z instalacji TV należy wówczas zsumować z sygnałem z konwertera, a na sumatorze (rozgałęźniku) i na konwerterze wybrać taki kanał, na którym antena TV nie odbiera żadnego sygnału.
Konwerter sygnału HDMI na koncentryk (RF)Konwerter sygnału HDMI na koncentryk (RF)Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 Signal
Schemat zastosowania konwertera HDMI na RF

H264+ w rejestratorach analogowych.

Rejestratory Turbo HD 3.0 pozwalają zapisywać obraz w udoskonalonej, wydajnej kompresji H.264+. Charakteryzuje się ona zachowaniem obrazu w jakości takiej, jak przy użyciu standardowego kodeka H.264, przy znacznie mniejszym rozmiarze danych (szacunkowo o ok. 50%).
Przeciętne zapotrzebowanie na bitrate (Mb/s) w zależności od rozdzielczości oraz kodowania
H.264+ to metoda kodowania dostosowana do systemów monitoringu. Charakteryzuje się wysokim poziomem kompresji, szczególnie przy często spotykanych scenach, gdzie jest mało ruchu (wówczas bitrate jest bliski 0). Dzięki zmniejszonej ilości danych zapisywanych na dysku twardym, zmniejszone jest zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową. Korzystanie z tej kompresji daje realne oszczędności: można kupić i zainstalować mniej dysków, wybrać model rejestratora obsługujący 2 dyski twarde, a nie droższy model 4 dyskowy.

Sprawdzenie ciągłości kabla światłowodowego za pomocą reflektometru.

Układanie okablowania jest zawsze jednym z najbardziej czasochłonnych, a więc również kosztownych etapów realizacji każdej instalacji. W przypadku kabli światłowodowych, dla których nieprawidłowy transport, czy magazynowanie spowodować może ich uszkodzenie (mikrozgięcia), szczególnie istotne wydaje się ich sprawdzenie przed ułożeniem w korytach kablowych, studzienkach, ścianach itp.
Do sprawdzenia okablowania teoretycznie wykorzystać można źródło światła oraz miernik mocy, przy czym zwykle jest to znacznie utrudnione ze względu na brak dostępu do drugiego końca przewodu, gdy jest on nawinięty na bębnie. W sytuacji takiej skorzystać należy z reflektometru. Cały proces sprowadza się do zakończenia dostępnego końca pigtailem (spawanie), a następnie podłączenia do niego reflektometru. Oczywiście przy tak wykonanym pomiarze zdarzeniowa strefa martwa reflektometru uniemożliwi nam weryfikację pierwszych kilku-kilkunastu metrów kabla. Aby zweryfikować cały odcinek układanego kabla, skorzystać należy z dodatkowej rozbiegówki.
Cały proces sprawdzenia kabla na bębnie trwa zaledwie kilka minut, a pozwala na uniknięcie fatalnego w skutkach ułożenia uszkodzonego kabla. Na poniższym rysunku przedstawiono przykład pomiaru reflektometrycznego 500-metrowego odcinka światłowodu nawiniętego na bębnie. Kabel ten uległ uszkodzeniu najprawdopodobniej jeszcze na etapie produkcji.
Weryfikacja kabla światłowodowego na bębnie przy pomocy reflektometru Grandway FHO3000-D26 L5828. Widoczne duże uszkodzenie w okolicy 348 metra. Ułożenie tego kabla w instalacji zakończyłoby się najprawdopodobniej koniecznością jego wymiany.

Integracja monitoringu IP z systemem alarmowym.

System monitoringu CCTV lub CCTV IP można zintegrować z systemem alarmowym poprzez wejścia/wyjścia alarmowe. Kamery marki Hikvision z linii 2 (linia ekonomiczna, oznaczenie DS-2CD2XXXX-X) mogą wyzwalać nagrywanie na rejestratorze w przypadku wykrycia zdarzenia w postaci detekcji ruchu, przekroczenia linii wirtualnej bądź naruszenia obszaru wtargnięcia. Każde zdarzenie alarmowe można powiązać z wyjściem alarmowym i za jego pomocą przekazywać informacje do centrali alarmowej. Jeżeli system alarmowy wyposażony jest w moduł powiadamiania, możliwe jest np. wysyłanie powiadomień o wystąpieniu zdarzenia w postaci SMS-a. Integracja może polegać również na podłączeniu i odpowiednim skonfigurowaniu wyjścia centrali alarmowej do wejścia alarmowego w rejestratorze. Nagrywanie aktywowane jest z detekcji ruchu, naruszenia wirtualnej linii, czy obszaru wtargnięcia. W przypadku zadziałania alarmu wyzwalane jest nagrywanie ciągłe ze wszystkich kamer. Przy takiej konfiguracji, zachowując właściwość oszczędzania miejsca na dysku twardym, mamy pewność, że w przypadku wzbudzenia alarmu obraz z całego terenu zostanie zarejestrowany.
RM85-12V-1P Moduł przekaźnikowy ROPAMSILVER Cyfrowa czujka dualna SATELGRAPHITE Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni SATELK-1 Czujka magnetyczna SATELTPR-2W Manipulator z ekranem dotykowym ROPAMSPL-2010 R Zewnętrzny sygnalizator optyczno-akustyczny SATELObudowa natynkowa AWO205 17/TRP40/SATELKamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2022WD-I (2 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30 m)Switch PoE ULTIPOWER 0288af 802.3af 8x RJ45 (8xPoE) 2x SFP (1000Mb/s) 1xRJ45 1000Mb/sRejestrator IP NVR Hikvision DS-7608NI-E2/A (8 kanałów, 50Mb/s, 2x SATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI)EXP-I8 Ekspander wejść ROPAM.Akumulator MWS 7,2-12 (12V, 7.2 Ah)NeoGSM-PS Centrala alarmowa z komunikacją GSM ROPAMAT-GSM-MINI Antena GSM ROPAM
Schemat integracji monitoringu IP i systemu alarmowego na przykładzie domu jednorodzinnego

Nowości produktowe

Puszka montażowo-łączeniowa PFA134 do kamer kompaktowych
Puszka montażowo-łączeniowa PFA134 M5714 przeznaczona jest do kamer kompaktowych. Pasuje do kamer HIKVISION M7551, M7552, M7553, M7556, M7562, M7563, M7566, M7567, M7569, K17638, K1777. Duża ilość miejsca w środku uchwytu pozwala na swobodne ukrycie połączeń kablowych. Wykonana z aluminium.

Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-523 SC/APC-FC/APC, simplex G.652D 1m
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-523 L3223 to odcinek kabla światłowodowego jednomodowego o długości 1 metra zakończony złączami SC/APC oraz FC/APC.


Uchwyt odciągowy TELENCO DROP 3 - 6 mm
Uchwyt odciągowy TELENCO DROP 3 - 6 mm E8575 umożliwia powieszenie kabla oraz nawinięcie krótkiego odcinka zapasu kabla. Całość uchwytu pokryta warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV. Przeznaczony dla kabli o średnicy 3 - 6 mm.


Aktualności

30 września 2016 - Zaproszenie na SAT KRAK 2016. W dniach 6-7 października, w przestrzeni wystawowej hotelu Galaxy w Krakowie odbędzie się 12. edycja Wystawy Sat Krak - największego tego typu wydarzenia, skupiającego liderów branży RTV/SAT w Polsce. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się z nowościami produktowymi przygotowanymi przez wystawców na ten sezon, jak również zasięgnąć języka wśród specjalistów zorientowanych w najnowszych trendach branży instalacji telewizyjnych. Podczas drugiego dnia targów, o godzinie 10.30 jeden z naszych inżynierów zaprezentuje możliwości światłowodowego systemu dystrybucji sygnałów RTV/SAT podczas prezentacji: "Światłowodowa instalacja multiswitchowa RTV/SAT TERRA"...więcej
DIPOL na targach SAT KRAK 6-7.10.2016
26 września 2016 - 10 tysięcy prenumeratorów Informatora Promocji Cenowych. Nakład ostatniego, wydawanego przez firmę DIPOL Informatora Promocji Cenowych przekroczył w Polsce 10 tysięcy subskrybentów (inne wersje językowe to kolejne dwa tysiące). Każdy z zainteresowanych otrzymuje na swoją skrzynkę mailową, co dwa tygodnie, informacje o aktualnej promocji z dedykowanymi, indywidualnymi cenami. Dzięki temu jest na bieżąco z ofertą w najlepszych cenach. Aby być objętym programem promocji cenowych wystarczy zarejestrować się w e-sklepie DIPOL i wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych informatorów. Zapraszamy.
Informator Promocji Cenowych wydawany jest od 22 listopada 2013 roku.
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty

Warto przeczytać:

Monitoring bloku w oparciu o kamery i rejestrator IP Hikvision. Na poniższym rysunku przedstawiono schemat monitoringu IP bloku mieszkalnego, wykonanego z użyciem kamer i rejestratora marki Hikvision. Obiekt z zewnątrz zabezpieczony został 18 kamerami IP K1787 o rozdzielczości 4 Mpix każda. Kamery wyposażone są w obiektyw o stałej ogniskowej 4 mm oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, wykonany w technologii EXIR. Takie rozmieszczenie kamer o wysokiej rozdzielczości pozwala chronić elewację budynku przed atakami wandalizmu, monitorować parking oraz poprawnie identyfikować osoby będące w okolicy budynku...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykładowy schemat monitoringu bloku za pomocą kamer i rejestratora IP Hikvision
wraz z kontrolą wjazdu za pomocą kamer K17891 z funkcją LPR
Net9 - nowa seria multiswitchy TERRA