Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2016 (12.09.2016)

Project Alloy - Intel wkracza w wirtualną rzeczywistość.

Na konferencji IDF 2016 (Intel Developer Forum), odbywającej się w San Francisco, Intel zaprezentował swoją wizję wirtualnej rzeczywistości, łączącą świat wirtualny ze światem rzeczywistym. Project Alloy, bo taką nazwę nosi zaprezentowane przez giganta urządzenie, to nic innego jak gogle, za pomocą których możemy przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.
Podobnych pomysłów było już wiele, jednak Intel poszedł o krok dalej. Dotychczas prezentowane gogle VR pozwalały wkroczyć do świata wirtualnego, w którym mogliśmy zobaczyć obraz z gry, czy programu. Gogle Intela zawdzięczają swoją wyjątkowość między innymi technologii RealSense, czyli kamer, dzięki którym użytkownik widzi nie tylko obraz generowany przez gogle, ale również może wprowadzać do świata wirtualnego elementy ze świata rzeczywistego, np. przenieść własne ręce, za pomocą których może aktywować przyciski lub wykonywać inne czynności. Dodatkowo, jeśli użytkownik zbliży się do przeszkody w świecie rzeczywistym, otrzyma w świecie wirtualnym informację o zagrożeniu, co ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika.
Project Alloy - wizja wirtualnej rzeczywistości
Kolejną rzeczą jaka odróżnia Projekt Alloy od innych rozwiązań oferowanych na rynku jest to, że do jego działania nie jest potrzebne dodatkowe urządzenie - smartfon, komputer. Nie ma w związku z tym żadnych kabli. Urządzenie jest bowiem autonomiczne i posiada wbudowany akumulator. Swoboda poruszania się i manipulacji jest więc nieograniczona.

DIPOL na targach ENERGETAB.

W dniach 13-15 września w Bielsku-Białej odbędą się 29. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2016. Zapraszamy do odwiedzania naszego stoiska, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie instalacji teletechnicznych, takimi jak analogowy monitoring HD, specjalistyczny monitoring IP, konwertery sygnału wideo, profesjonalne anteny telekomunikacyjne i wiele innych nowości. Więcej informacji na temat targów w bibliotece.

Aktualizacja oprogramowania w kamerach Signal.

Dla kamer IP marki Signal w zakładce "pliki do pobrania" udostępnione zostały nowe wersje firmware, które zmieniają całkowicie wygląd menu i usprawniają sposób komunikacji z rejestratorami Hikvision. Po jego wgraniu nie ma możliwości powrotu do poprzedniej wersji. Aby połączyć się z kamerą po aktualizacji firmware, należy odinstalować starą nakładkę OCX i zainstalować nową, która zostanie pobrana przy pierwszej próbie połączenia z kamerą. Aktualizacji należy dokonać za pomocą oprogramowania IPCSearcher dostępnego w zakładce "pliki do pobrania" w karcie katalogowej każdej kamery. Proces aktualizacji przebiega dwustopniowo. W pierwszej kolejności należy wgrać plik z rozszerzeniem *.bridge, a następnie po udanej aktualizacji plik z rozszerzeniem *.fls. W zależności od modelu kamery nazwy plików mogą się różnić.
Przebieg procesu aktualizacji w kamerach Signal

Jaką serię kamer HD-TVI wybrać?

O oznaczeniach modeli kamer HD-TVI pisaliśmy już tutaj. Oferta kamer HD-TVI ciągle się powiększa - pojawiły się nie tylko nowe modele, ale całe nowe serie. Charakteryzują się większym zasięgiem transmisji, wyższą rozdzielczością, czy większą odpornością na zakłócenia. Poniżej znajduje się porównanie najbardziej popularnych serii.
Seria D1T D7T D9T F1T F7T
HD-TVI 3.0 Nie Tak Nie Tak Tak
Rozdzielczość 1080p 1080p 1080p 3 Mpix lub 1080p 3 Mpix lub 1080p
Rodzaj sygnału dostępnego na wyjściu wideo HD-TVI HD-TVI HD-TVI
CVBS
HD-TVI HD-TVI
Ilość wyjść wideo 1 1 2 1 1
Sterowanie menu OSD kamery z poziomu rejestratora Tak Tak Tak Tak Tak
Zasięg dla RG-59 [m] 400 800 400 800 800
Czułość [lx] 0,01 0,01 0,01 0,01 0,01
Oświetlacz EXIR ozn. (-IT)  Tak ozn. (-IT) Tak Tak
Obiektyw motozoom opcja standard opcja standard standard
Włączanie/wyłączanie oświetlacza IR z menu kamery Tak Tak Tak Tak Tak
Redukcja szumów 2D/3D 2D 2D 3D 2D 2D
WDR D-WDR
Cyfrowy
WDR WDR D-WDR
Cyfrowy
WDR
Typ serii eko standard pro standard pro

Optyczno-miedziana instalacja RTV/SAT.

Atutem instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na zdecydowanie większe odległości, niż w przypadku kabli koncentrycznych. Inną zaletą jest prostota topologii i łatwość wykonania instalacji. W miejsce typowej 5-kablowej magistrali multiswitchowej położony zostaje jeden kabel światłowodowy. Oznacza to, że instalacje tego typu łatwiej zaadaptować w istniejących już obiektach wyposażonych w wąskie szachty kablowe lub pozbawione szachtów.
Antena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto BLACK Ultra 0.2dBNadajnik optyczny OT501W 1x6 dBm SAT/DVB-T TERRAAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitPuszka abonencka ULTIMODE TB-02H (wewnętrzna, 2 adaptery typu SC simplex, uchwyt na osłonę kabla)Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)Puszka abonencka ULTIMODE TB-02H (wewnętrzna, 2 adaptery typu SC simplex, uchwyt na osłonę kabla)Patchcord jednomodowy PC-522S2 SC/APC-SC/APC, simplex G.657.A2 1,5mSplitter optyczny ULTIMODE SO-4-7A 1:4, G.657A, SC/APCPuszka abonencka ULTIMODE TB-08B (IP65, max 12 spawów, 8 adapterów typu SC simplex, uszczelnienie, 3 dławiki, tacka z miejscem nOdbiornik optyczny OR501W QUATRO z DVB-T TERRAMultiswitch MV-532 Terra klasa A, 5-wejściowy 32-wyjścia z regulacją wzmocnienia IFRozgałęźnik TV/SAT SD-504 Terra klasa AMultiswitch MV-524 Terra klasa A, 5-wejściowy 24-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MV-516 Terra klasa A, 5-wejściowy 16-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFPatchcord jednomodowy ULTIMODE PC-523 SC/APC-FC/APC, simplex G.652D 1m
Przykład zbiorczej instalacji multiswitchowej zaprojektowanej
w oparciu o urządzenia optyczne marki TERRA
Powyższy schemat pokazuje przykładową, zbiorczą, optyczno-miedzianą instalację multiswitchową. Sygnały telewizji satelitarnej oraz naziemnej doprowadzone zostały przewodami koncentrycznymi do nadajnika optycznego OT501W A9872 o mocy wyjściowej 6 dBm. Następnie przy pomocy światłowodu jednomodowego sygnał transmitowany jest do pomieszczenia teletechnicznego na poziomie garażu podziemnego. W pomieszczeniu tym przewidziano montaż puszki światłowodowej wyposażonej w splitter optyczny, odpowiedzialny za podział toru optycznego na 3 klatki.
Z pomieszczenia teletechnicznego do skrzynek RTV w poszczególnych klatkach położono 2-włóknowy kabel światłowodowy Ultimode L7102. Wszystkie zakończenia zostały wykonane w puszkach abonenckich zabezpieczających spawy i złącza. Odbiorniki optyczne OR501W QUATRO z DVB-T TERRA A9877 podłączono do adaptera w puszcze, a nie bezpośrednio do kabla sygnałowego. Takie rozwiązanie gwarantuje zmniejszenie ryzyka uszkodzenia kabla w trakcie eksploatacji sieci. Zastosowanie splittera eliminuje konieczność stosowania tłumików optycznych przy odbiornikach.
Za odbiornikami optycznymi zamontowano zestaw multiswitchy o odpowiedniej dla danej klatki liczbie wyjść. Dla klatek numer 1 i 2 wybrano multiswitche MV-524 R70724 i MV-532 R70732, natomiast w klatce 3 będzie to jeden multiswitch MV-516 R70716. Dodatkowo dla klatek 1 i 2 należy zainstalować rozgałęźniki SD-504 R70515. Od multiswitchy do gniazd końcowych poprowadzono przewód koncentryczny klasy A, np. TRISET-113 E1015.

Gdy liczy się estetyka - kable HDMI w wesji "Slim".

Firma DIPOL wprowadziła do oferty kable HDMI Slim posiadające małą średnicę (4 mm) oraz niewielkie gabaryty samego złącza (szerokość 18 mm). Cechy te wraz z niewielkim promieniem gięcia powodują, że przewody te znajdą zastosowanie w miejscach, w których ułożenie standardowych kabli jest niemożliwe lub ryzykowne (np. duże prawdopodobieństwo uszkodzenia wtyku) oraz tam, gdzie ważna jest estetyka instalacji.
  • Długość:
  • Średnica przewodu 4 mm
  • W najszerszym miejscu rozmiar wtyczki wynosi 18 mm
  • Standard HDMI v1.4
  • Transmisja obrazu w rozdzielczości maksymalnej 4096x2160
  • Transmisja obrazu w rozdzielczości FullHD
  • Żywe i naturalne kolory dzięki zastosowaniu funkcji Deep Color - przesył obrazu 48 bit
  • Transmisja obrazu 3D
  • Zwrotny kanał audio
  • Kanał Ethernet
Przewód HDMI 0,5 m Slim High Speed Cable with Ethernet
Przewód HDMI 1 m Slim High Speed Cable with Ethernet
Przewód HDMI
Slim High Speed Cable with Ethernet
0,5 m H1003
Przewód HDMI
Slim High Speed Cable with Ethernet
1 m H1013
Przewód HDMI 2 m Slim High Speed Cable with Ethernet
Przewód HDMI 3m Slim High Speed Cable with Ethernet
Przewód HDMI
Slim High Speed Cable with Ethernet
2 m H1023
Przewód HDMI
Slim High Speed Cable with Ethernet
3 m H1033

Urządzenia jednomodowe w instalacji wielomodowej.

Instalatorzy stosunkowo często stają przed problemem montażu urządzeń jednomodowych w instalacji zbudowanej w oparciu o kable wielomodowe lub na odwrót. Wynika to z faktu, iż instalacje takie realizowane są etapami, często przez różne firmy wykonawcze.
Podłączenie niekompatybilnych z kablem urządzeń zaowocuje najprawdopodobniej brakiem jakiegokolwiek sygnału po drugiej stronie toru optycznego. Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście wymiana urządzeń lub wymiana kabla, przy czym najczęściej nie jest to możliwe. W przypadku, gdy urządzenia aktywne wyposażone są w sloty na moduły SFP należy wymienić same moduły na wersje kompatybilną z kablem. Co jednak w przypadku, gdy urządzenie posiada stały interfejs optyczny i nie występuje w innej wersji? Wówczas skorzystać można z konwertera medium Ultimode MT-202G L1573 realizującego dwukierunkową konwersję światłowodu jednomodowego na wielomodowy. Oczywiście z reguły konieczne będzie zastosowanie dwóch konwerterów, tak jak pokazano na rysunku poniżej.
Media konwerter ULTIMODE MT-202G 1310 (SM - MM)Media konwerter ULTIMODE MT-202G 1310 (SM - MM)
Urządzenie jednomodowe podłączone jest do konwertera L1573 za pomocą patchcordu jednomodowego.
Po konwersji sygnał wprowadzany jest do kabla wielomodowego.
Po drugiej stronie następuje odwrotne przekształcenie.

Nowości produktowe

Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D7T-IT3Z (1080p, 2.8 -12 mm motozoom, 0.01 lx, IR do 40m) TURBO HD 3.0
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D7T-IT3Z M7517 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 40 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.

Zwrotnica antenowa ZA-206BMs FM/21-60/75 złącza F
Zwrotnica antenowa ZA-206BMs C0384 stosowana jest jako element sumujący sygnały z dwóch anten: FM (87-110 MHz) oraz UHF (471-790 MHz), montowana na maszcie antenowym, w pobliżu zestawu antenowego. Zwrotnica ZA-206BMs C0384 przeznaczona jest do pracy w otwartej przestrzeni. Konstrukcja obudowy zapobiega przedostawaniu się deszczu do wnętrza zwrotnicy. Prosty montaż na maszcie możliwy jest dzięki plastikowej opasce.
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7204HQHI-F1/N/A (1080p, 12kl./s, H.264, HDMI, VGA) TURBO HD 3.0
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7204HQHI-F1/N/A M75205 to 4-kanałowy rejestrator przeznaczony do systemów monitoringu. Jest to rejestrator pozwalający na zapis obrazu w systemie HD-TVI, AHD, CVBS oraz IP. Maksymalna rozdzielczość rejestracji to 1080p przy prędkości 12 kl./s. Inne obsługiwane rozdzielczości - 960x1080 / 720P / VGA / WD1 / 4CIF / CIF - mogą być nagrywane z prędkością 25 kl./s.

Warto przeczytać:

Sterowanie szlabanem za pomocą kamery Lightfighter DS-2CD4A25FWD-IZS. Kamera Lightfighter DS-2CD4A25FWD-IZS K17891 może zostać wykorzystana do identyfikacji tablic rejestracyjnych i sterowania poprzez wyjście alarmowe szlabanem, bramą wjazdową lub innym urządzeniem. Lista dostępnych, automatycznych funkcji wydłuża się w przypadku połączenia kamery z rejestratorem...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Ciekawie o antenach - XV konkurs wakacyjny DIPOLa 2016
XV Wakacyjny Konkurs Fotograficzny DIPOLa już na finiszu