Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 27/2016 (05.09.2016)

Autonomiczne pojazdy już w 2021 roku?

Firma Ford ogłosiła, że do 2021 wypuści na rynek samochody autonomiczne w kontrolowanych warunkach - pozbawione nawet kierownicy i pedałów. Będą to auta na poziomie 4 (wysoka automatyzacja) według standardu automatyzacji pojazdów SAE (najwyższy poziom to 5). Oznacza to, że będą zupełnie autonomiczne, ale mogą się poruszać tylko w ograniczonych trybach jazdy (np. autostrada, droga krajowa), po obszarach zmapowanych i przeanalizowanych. Początkowo Ford wprowadzi samochody kierowane do firm świadczących usługi przewozowe lub wypożyczalni. Kolejnym etapem będzie sprzedaż odbiorcom indywidualnym.
Autonomiczny samochód Forda
Ford nie jest pionierem w produkcji samosterowalnych pojazdów. Są firmy, które mają większe doświadczenie w tej dziedzinie - np. Google czy Tesla. Jednak firmy te pozostają w tyle, jeśli chodzi o poziom automatyzacji - kierowca w każdej chwili może przejąć kontrolę nad samochodem. Ford jako pierwszy zadeklarował aż tak posuniętą autonomię samochodu i wyznaczył termin masowej produkcji mocno biorąc się do pracy - w 2016 liczba jeżdżących samochodów autonomicznych ma się podwoić, a w 2017 potroić. Równie znaczącemu wzrostowi ulegnie liczba osób zaangażowanych w pracę nad rozwojem technologii. Oprócz tego podjęte zostały miliardowe inwestycje w młode firmy technologiczne. Ford zapukał do drzwi firm Velodyne (producent urządzeń do skanowania otoczenia w 3D - LiDAR), SAIPS (algorytmy przetwarzania obrazu i wideo, sztuczna inteligencja), Nirenberg Neuroscience (algorytmy nawigacji, rozpoznawania przedmiotów, ludzi) oraz Civil Maps (mapy 3D wysokiej rozdzielczości).
Velodyne LiDAR - urządzenie do skanowania otoczenia, działające jak radar.
Na podstawie zgromadzonych danych tworzona jest na bieżąco mapa otoczenia.
Dyrektor generalny firmy Ford Mark Fields porównuje powstanie w pełni autonomicznych samochodów do przełomowego wydarzenia uruchomienia pierwszej ruchomej linii montażowej. Jednocześnie firma nie zamierza produkować aut częściowo autonomicznych ze względu na możliwe niebezpieczeństwo przy korzystaniu z nich. Używając takiego systemu kierowca traci koncentrację i zajmuje się sprawami niezwiązanymi z prowadzeniem samochodu. Przez to w momencie problemów na drodze możliwe jest, że nie zareaguje ani kierowca, ani samochód. Czy jednak użytkownicy tak chętnie przekonają się do powierzenia swojego zdrowia i życia komputerowi...?

Kamera marki Signal z obiektywem typu MOTOZOOM.

Firma DIPOL wprowadziła do oferty nową kamerę IP marki Signal K1878 o rozdzielczości 2 MPix (1920x1080), wyposażoną w obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu motozoom. Kamera posiada oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 40 m i może być zasilana w sposób tradycyjny DC 12 V lub PoE.
Zastosowanie obiektywu typu motozoom pozwala w sposób zdalny zmieniać kąt widzenia kamery oraz w sposób automatyczny (Auto Focus) lub ręczny wyregulować ostrość obrazu. Regulacji można dokonać po zalogowaniu się do kamery przez przeglądarkę internetową, bezpośrednio z menu kamery lub z poziomu rejestratora. Zastosowanie kamery z takim obiektywem znacznie ułatwia proces instalacji i umożliwia w przyszłości zdalną regulację lub zmianę parametrów obrazu bez konieczności wizyty w miejscu instalacji. Również użytkownik systemu - samodzielnie, bez potrzeby wzywania instalatora - może zmieniać kąty widzenia i wyregulować ostrość obrazu w zależności od własnych wymagań.
Widok okna regulacji zoomu i ostrości obrazu w kamerze K1878

Nowa generacja urządzeń do monitoringu analogowego HD.

System HD-TVI pozwala na zapis i przesłanie obrazu analogowego wysokiej rozdzielczości przez kabel koncentryczny lub skrętkę (po zastosowaniu specjalnych transformatorów wideo). Aktualna wersja 3.0 zwiększa obsługiwaną rozdzielczość do 3 MPix (niedługo również 5 MPix). Ponadto - tak jak w każdym systemie analogowym - aż do momentu zapisu, sygnał nie jest kompresowany, dzięki czemu obraz oglądany na żywo jest wyraźniejszy w porównaniu do innych rozwiązań (np. kamer IP) i pozbawiony opóźnień.
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56F7T-IT3Z (3Mpix, 2.8-12 mm motozoom, 0.01 lx, IR do 40m) TURBO HD 3.0
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16F7T-AIT3Z (3Mpix, 2.8 -12 mm motozoom, 0.01 lx, IR do 40m) TURBO HD 3.0
Hikvision DS-2CE56F7T-IT3Z
TURBO HD 3.0 M7528
Hikvision DS-2CE16F7T-AIT3Z
TURBO HD 3.0 M7578
Najważniejsze cechy HD-TVI 3.0:
 • maksymalna obsługiwana rozdzielczość: 3,0 Mpix przy 15 kl./s
 • kompatybilność z kamerami AHD
 • większy zasięg transmisji obrazu (800 m dla sygnału 1080p, przy zastosowaniu przewodu RG-59)
 • wydajny kodek obrazu: H.264+ redukuje bitrate, co pozwala na zapis większej ilości danych na dysku
 • zwiększony bitrate zapisu pojedynczego kanału:
  • 6 Mb/s dla rejestratorów obsługujących kamery do 1080p
  • 10 Mb/s dla rejestratorów obsługujących kamery do 3 Mpix
 • rejestratory HDTVI 3.0 są wyposażone w następujące wyjścia wideo:
  • CVBS - umożliwia podłączenie urządzenia do instalacji TV
  • HDMI - obsługujące rozdzielczości do 4K*
  • VGA - obsługujące rozdzielczości do 2K*
 • wszystkie zmiennogniskowe kamery HDTVI 3.0 są wyposażone w obiektyw motozoom
*dotyczy następujących modeli rejestratorów: M75309, M75317, M75217. Maksymalna rozdzielczość wyjść wideo w pozostałych modelach: 1080p.

Projekt instalacji w SatNet - 100% pewności przy realizacji.

Topologia magistralna z wykorzystaniem multiswitchy jest najbardziej uniwersalną i elastyczną metodą dystrybucji sygnałów RTV/SAT. Oferta sprzętowa obejmuje multiswiche, wzmacniacze magistrali multiswitchowej, rozgałęźniki oraz odgałęźniki. Każde z tych urządzeń dostępne jest w kilku wariantach umożliwiając wykonanie małych, średnich i bardzo dużych instalacji. TERRA daje projektantowi/instalatorowi potężne narzędzie do projektowania instalacji multiswichowej. SatNet 3.5.3 jest zaawansowanym i jednocześnie prostym w obsłudze programem komputerowym. Już na etapie projektu można być pewnym że odbiór w każdym punkcie instalacji będzie zgodny z wymaganiami. Na schemacie poniżej zaprojektowano zbiorczą instalację multiswitchową RTV/SAT przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet 3.5.3.

Przykład instalacji z wykorzystaniem multiswitchy serii MV-9XXL. W instalacji wykorzystano topologię okablowania obejmującą 9-kablową magistralę schodzącą pionem. W obrębie każdej z klatek na każdej kondygnacji przewidziano montaż skrzynki RTV wyposażonej w multiswitch, z którego w topologii gwiazdy rozchodzić się będą kable do gniazd końcowych.
Wszystkie produkty TERRA projektowane i wytwarzane są w Europie przez doświadczonych specjalistów. Proces produkcji uwzględnia rygorystyczne podejście do kwestii kontroli wyrobów przed ich sprzedażą. Komponenty użyte do produkcji pochodzą od sprawdzonych dostawców. Dzięki temu instalacje zbudowane w oparciu o sprzęt TERRA wolne są od problemów, takich jak częste awarie zasilaczy, zaniki sygnału, czy brak wybranych programów z oferty telewizyjnej.

Automatyka domowa w przystępnej cenie.

F&Wave to łatwy w montażu i niezwykle prosty w obsłudze system bezprzewodowego sterowania urządzeniami codziennego użytku. Pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem, płynną regulację jasności oświetlenia, sterowanie roletami, żaluzjami, markizami, bramami wjazdowymi i garażowymi oraz innymi urządzeniami w domu przy wykorzystaniu pilotów, istniejących przycisków naściennych oraz nadajników pod przyciski.
Oferta ta kierowana jest do klientów, którzy chcą podnieść komfort sterowania domowymi urządzeniami i oświetleniem. Prosty montaż i konfiguracja elementów systemu sprawiają, że F&Wave wpisuje się doskonale w koncepcję „Zrób to sam”. Jest niedrogi i efektywny.

System obejmuje:
 • Pojedynczy przekaźnik bistabilny F3211, na szynę DIN F3212
 • Podwójny przekaźnik bistabilny F3221, na szynę DIN F3222
 • Sterownik rolet F3521, na szynę DIN F3522
 • Ściemniacz uniwersalny F3311, na szynę DIN F3312
 • Sterownik do LED F3421, na szynę DIN F3422
 • Pilot 10-kanałowy F3110
 • Pilot 4-kanałowy F3104
 • Nadajnik bateryjny pod przycisk F3105
 Dwukanałowy sterownik LED FW-LED2P F&WaveDwukanałowy sterownik LED FW-LED2D na szynę DIN F&WaveSterownik rolet 230V AC FW-STR1D na szynę DIN F&Wave Sterownik rolet 230V AC FW-STR1P F&WavePojedynczy przekaźnik bistabilny FW-R1D na szynę DIN F&WavePojedynczy przekaźnik bistabilny FW-R1P F&WaveRadiowy ściemniacz FW-D1D na szynę DIN F&WaveRadiowy ściemniacz FW-D1P F&WaveNadajnik FW-RC5 5-przyciskowy do puszki podtynkowej Ø60 F&WavePilot 10-przyciskowy FW-RC10 F&WavePilot 4-przyciskowy FW-RC4 F&Wave
Schemat zastosowania systemu F&Wave
Więcej o systemie można przeczytać w artykule System F&Wave, czyli prosta automatyka do domu.

Pełna informacja o instalacji - pomiary reflektometryczne.

Firma DIPOL wprowadziła do oferty reflektometr GRANDWAY FHO3000-D26 L5828. Urządzenie oferuje funkcjonalność zbliżoną do urządzeń kilkukrotnie droższych. Dynamika 26 dB pozwala na pomiar torów optycznych liczących nawet kilkadziesiąt km, ale urządzenie sprawdzi się również w instalacjach budynkowych.
Zastosowanie reflektometru przez instalatora wiąże się z szeregiem zalet i możliwości, jakie nie dają pomiary metodą transmisyjną (miernik mocy i źródło światła). Mowa tu m.in. o:
 • badaniu światłowodów na bębnach przed ich kosztowną i czasochłonną instalacją w celu weryfikacji ciągłości włókien, tłumienności, zagięć itp.,
 • dokładnej lokalizacji problemu w torze optycznym (zły spaw, zagięcie włókna, pętla, złe złącze),
 • weryfikacji jakości złączy stosowanych w instalacji (reflektancja, tłumienie),
 • pomiarze wartości tłumienia wyznaczonego odcinka (znaczniki na wykresie) wraz z precyzyjnym określeniem tłumienia i reflektancji poszczególnych zdarzeń - instalator wie, że przyczyną zbyt wysokiego tłumienia sygnału w torze jest konkretne złącze (powodem może być brud lub kiepska jakość wykonania złącza) - w przypadku pomiaru miernikiem mocy uzyskanie takich informacji nie jest możliwe,
 • lokalizacja makrozgięć włókna - instalator wie, w którym miejscu kabel światłowodowy został ułożony nieprawidłowo.
Pomiary reflektometryczne wykonywane są zazwyczaj dla długich odcinków światłowodowych. Niemniej jednak stosowane mogą być również w instalacjach budynkowych przy połączeniach liczących kilkadziesiąt i więcej metrów w celu weryfikacji, czy tłumienie całkowite takiego odcinka nie przekracza wymaganych polskimi przepisami 1,2 dB.
Przykład wizualizacji spawu w programie OTDR Viewer. Spaw znajduje się na 3015 metrze toru optycznego. Reflektometr podaje tłumienie takiego zdarzenia (w tym przypadku kiepskiej jakości spaw tłumił sygnał o 0,47 dB), jak również możliwa jest weryfikacja tłumienia wybranego odcinka z uwzględnieniem spawu, tutaj tłumienie odcinka między 2775 m, a 3285 m wynosi 0,6 dB.

Nowości produktowe

Konwerter sygnału VGA na IP Signal
Konwerter sygnału VGA na IP Signal H3618 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze VGA poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik i odbiornik wraz z zasilaczami.
Zwrotnica antenowa ZA-204Ms FM/6-12/21-60/75
Zwrotnica antenowa ZA-204Ms C0342 stosowana jest jako element sumujący sygnały z trzech anten: FM (87-110 MHz), VHF (174-230 MHz) oraz UHF (471-790 MHz), montowana na maszcie antenowym w pobliżu zestawu antenowego. Zwrotnica ZA-204Ms C0342 przeznaczona jest do pracy w otwartej przestrzeni. Konstrukcja obudowy zapobiega przedostawaniu się deszczu do wnętrza zwrotnicy. Prosty montaż na maszcie dzięki plastikowej opasce.
Wzmacniacz antenowy APL-102 25 dB ekranowany
Wzmacniacz antenowy APL-102 25 dB ekranowany B4003 przeznaczony jest do wzmacniania słabych sygnałów FM/DAB+ oraz DVB-T nadawanych w paśmie 87-230 MHz. Przystosowany do pracy na otwartej przestrzeni. Wzmacniacz B4003 posiada impedancję wejścia/wyjścia 75 Ω, dlatego w przypadku stosowania anten o impedancji 300 Ω należy stosować symetryzator, np. C0001.

Warto przeczytać:

Kiedy stosować przewód UTP do transmisji obrazu z kamer HD-TVI. Zalecanym medium do transmisji obrazu w systemie HD-TVI jest kabel koncentryczny. Wykorzystywany najczęściej w monitoringu przewód typu RG-59 zapewnia zasięg transmisji około 300 m, przy dobrze zachowanej szczegółowości obrazu. Kable o większej średnicy rdzenia zapewniają większy zasięg (np. Triset-113 E1015 - ponad 500 m). Jednak ułożenie kabli koncentrycznych wiąże się z dużym nakładem pracy. Instalacje monitoringu często budowane są w oparciu o skrętkę...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Transformator video Etrix M16654 pozwala on na przesył sygnału wizyjnego do 170 m (kamery HD-TVI, HDCVI, AHD) lub do 400 m (kamery CVBS) przy użyciu skrętki komputerowej kategorii 5
Net9 - nowa seria multiswitchy TERRA