Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2016 (02.05.2016)

Patent Samsunga na rozszerzoną rzeczywistość.

Firma Samsung pracuje nad budową nowych, inteligentnych szkieł kontaktowych. Stanowią one podstawę wizji firmy w nowej dziedzinie urządzeń przeznaczonych do systemów rozszerzonej rzeczywistości. W skomputeryzowanej soczewce kontaktowej umieszczony zostanie wyświetlacz, który będzie nakładał obraz cyfrowy na rzeczywisty. W interakcję z cyfrowym obiektem będzie można wejść za pomocą mrugnięcia bądź obrotu gałki ocznej. O tym, co zostanie wyświetlone zdecyduje smartfon. Wykona on wszelkie obliczenia będąc połączonym z urządzeniem za pomocą połączenia radiowego o niskim poborze energii. Obwody i wszelkie urządzenia wbudowane w soczewki mają być umieszczone z tyłu, tak aby nie przesłaniały widoku. Ich rozmiar ma być mikroskopijny. Przykładowo, możliwe jest zastosowanie obiektywu do kamery o grubości 14 nm, a wciąż trwają prace nad zmniejszaniem rozmiarów samej kamery oraz innych czujników.
Wizja inteligentnych soczewek Samsunga.
(źródło: www.technewstoday.com)
Rynek urządzeń do rozszerzonej rzeczywistości ma cechować się szybkim wzrostem i dużą wartością. Dlatego konkurencja w tej branży również zdaje się szybko rozwijać. Inne firmy (np. Microsoft, czy Google) pracują nad okularami. Przewagą soczewek jest wyższa jakość obrazu oraz większe kąty widzenia, szczególnie dla nakładanych obrazów cyfrowych. Natomiast największą trudność stanowi zasilanie i konieczność podłączenia do smartfona. Rozwiązaniem ma być praca nad specjalnymi, małymi ogniwami fotowoltaicznymi (zakładana średnica soczewki to 14 mm) oraz rozwój połączeń o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Poziomy kompresji przy kodowaniu H.264.

Wszystkie modele kamer IP marki Sunell posiadają możliwość generowania kilku strumieni danych, różniących się wybranymi parametrami. Ich regulacja pozwala na dostosowanie strumienia sieciowego do możliwości przepustowych łącza, z jakiego korzysta system oraz do możliwości rejestratora. Kamera generuje zwykle dwa strumienie: jeden o wyższej oraz drugi o niższej jakości.
W zależności od przeznaczenia w menu danej kamery wybrać należy odpowiedni poziom kompresji wideo:
  • Base Profile - przeznaczony głównie dla aplikacji o najniższym wykorzystaniu kodera, dedykowany jest dla urządzeń przenośnych, np. telefonów komórkowych, które nie dysponują zbyt dużą mocą obliczeniową procesora.
  • Main Profile - przeznaczony dla aplikacji o średnim wykorzystaniu kodera, np. podgląd obrazu na tablecie, czy mniej wydajnym komputerze PC.
  • High Profile - dedykowany do podglądu w sieci lokalnej oraz rejestracji obrazu w najwyższej rozdzielczości. Jest on skuteczniejszy od Main Profile, ponieważ rozmiar nagranego pliku tej samej jakości jest mniejszy o około 10%. Wymaga jednak największej mocy obliczeniowej.
Okno konfiguracji strumieni wideo w kamerach IP marki Sunell

Monitoring bloku w oparciu o kamery IP Sunell i rejestrator IP Hikvision.

Poniższy rysunek przedstawia schemat monitoringu IP bloku mieszkalnego wykonanego w oparciu o kamery Sunell i rejestrator Hikvision. Obiekt został zabezpieczony dziesięcioma kamerami IP K1678 (2 MPix, czułość 0,05 Lux@(F1,2, AGC ON), dWDR, IP66, regulowana ogniskowa 2,8-12 mm, reflektor IR do 50 m) zamontowanymi na zewnątrz budynku oraz sześcioma kamerami K1627 (2 MPix, klasa odporności mechanicznej IK08, szeroki kąt widzenia, reflektor IR o zasięgu 7 m) monitorującymi od wewnątrz wejścia do klatek. Takie rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób podejrzanych lub próbujących dokonać jakichkolwiek zniszczeń na zewnątrz obiektu (np. na elewacji budynku). Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986.
Obraz z kamer rejestrowany jest na 16-kanałowym rejestratorze K22161 wyposażonym w dwa dyski twarde M89285 - każdy o pojemności 3 TB. W skład systemu wchodzi monitor M3022 do lokalnego podglądu na żywo oraz analizy odtwarzanych nagrań. Dodatkowo, po podłączeniu rejestratora do sieci internetowej za pomocą rutera N3253, możliwy jest bezprzewodowy dostęp w obszarze zasięgu Wi-Fi lub z dowolnego miejsca poprzez sieć internetową - po odpowiednim przekierowaniu portów. Całość instalacji może zostać wykonana z wykorzystaniem skrętki komputerowej E1408.
Wandaloodporna kamera kopułowa IP Sunell SN-IPV54/04ZDR/B (2 MPix, 2.8 mm, 0.05 lx, IK08, IR do 7m)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 3TB SATA 6 Gb/s 64MB WD30PURXKamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04AYDN/M (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.05 lx, IR do 50 m)Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7616NI-E2/A (16 kanałów, 100Mb/s, 2x SATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI)Monitor LCD 22' AG Neovo SC-22Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USBSwitch zarządzalny PoE ULTIPOWER 2216af 802.3af 16xFE (16xPoE), 2xSFP (lub 2xGE)
Monitoring bloku w oparciu o kamery IP Sunell i rejestrator IP Hikvision

Wzmacnianie sygnałów DVB-T w instalacjach (S)MATV.

Podstawowym problem przy odbiorze programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T są duże różnice poziomów pomiędzy poszczególnymi multipleksami. O ile w małych instalacjach (5-20 gniazd) taka różnica, choć nie zalecana, przeważnie nie jest problemem, to w większych instalacjach, gdzie różnica poziomów na wejściu instalacji jest powiększana poprzez zmianę tłumienia kabli w funkcji częstotliwości, może spowodować zanik sygnału w części instalacji. W tym celu w większych instalacjach zalecane jest stosowanie wzmacniaczy kanałowych. Działanie wzmacniacza kanałowego polega na selektywnym wzmocnieniu jednego lub, w przypadku odbioru programów cyfrowych, kilku kanałów telewizyjnych. Oznacza to, że najbardziej wzmacniany jest kanał pożądany, a pozostałe są tłumione.
Widok wzmacniacza at440 Terra R82511.
Selektywność wzmacniaczy: 40 dB 2 MHz od granicy kanału
Cechy wyróżniające wzmacniaczy:
  • filtracja i selektywne wzmocnienie wybranych multipleksów DVB-T,
  • układ automatycznej regulacji wzmocnienia pozwala na wyrównanie sygnałów do 82 dBμV, niezależnie od ich poziomu na wejściu urządzenia (przy zachowaniu minimum wymaganego dla poprawnej jakości sygnału),
  • przygotowanie sygnału do dalszego przetwarzania w kolejnych elementach sieci,
  • reakcja na zmiany i zakłócenia propagacyjne.

Zasilanie urządzeń w sieci.

PoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Możliwe jest zasilanie urządzeń takich, jak: kamery, telefony, przełączniki, punkty dostępowe itp. W 2003 r. organizacja IEEE ustanowiła standard zasilania PoE 802.3af, który został zmodernizowany w 2009 r. do standardu 802.3at. Rozróżnia on typ pierwszy (wcześniejszy 802.3af) i typ drugi o maksymalnej przesyłanej mocy 30 W. Daje on możliwość prawie dwukrotnego zwiększenia mocy zasilanych urządzeń. Dzięki temu kamery z mocnymi oświetlaczami podczerwieni, telefony IP czy drukarki sieciowe można zasilać za pomocą skrętki.
Switch PoE ULTIPOWER 0094af N29981 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Posiada 9 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 4 z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE) 15,4 W. Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af i zaopatruje je w zasilanie.
Najpopularniejszy standard zasilania PoE 802.3af stosowany jest np. w kamerach IP. Umożliwia on zasilanie urządzeń napięciem od 44 do 57 V przy maksymalnej mocy 15,4 W. Standard 802.3at umożliwia zasilanie urządzeń o napięciu wejściowym 50 - 57 V i mocy nieprzekraczającej 25,5 W. Przykładowymi urządzeniami zasilanymi za pomocą standardu 802.3at są: drukarki, obrotowe kamery IP obrotowe oraz switche.
Przykładowy schemat zastosowania Switcha PoE ULTIPOWER 0094af 802.3af 9xFE (4xPoE) N29981

Miernik mocy optycznej - podstawowe wyposażenie instalatora.

Urządzenie pomiarowe jest jednym z podstawowych narzędzi instalatora. O ile w instalacjach niskoprądowych, bazujących na przewodach miedzianych (telewizja, monitoring), możliwe, aczkolwiek nieprofesjonalne jest sprawdzanie poprawności działania systemu na podstawie obserwacji podłączonych do niego urządzeń końcowych, o tyle w sieciach światłowodowych nie ma miejsca na takie półśrodki. Instalacje tego typu wykonywane są często na długo przed uruchomieniem danego systemu i obejmują wyłącznie wykonanie infrastruktury kablowej oraz przyłączy. Aby zweryfikować poprawność wykonania wszystkich prac konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie pomiarowe, tym bardziej, że nawet najmniejszy błąd lub najmniejsza niedokładność zaowocować może zwiększonym o kilka dB tłumieniem, które w tym przypadku prowadzić może do awarii całego systemu.
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02
Miernik mocy optycznej GRANDWAY
FHP1B02 L5821
Źródło światła GRANDWAY
FHS1D02 L5825
GRANDWAY FHP1B02 L5821 to przystępny cenowo, funkcjonalny miernik, przeznaczony do pomiaru strat mocy optycznej w torze światłowodowym wielo- i jednomodowym. Miernik skalibrowany jest do pomiaru sześciu długości fali: 850, 1300, 1310, 1490, 1550 i 1625 nm. Posiada możliwość wykonywania pomiarów w trybie referencyjnym (dB) oraz pomiarów mocy bezwzględnej (mW, dBm). Miernik wyposażony jest w końcówkę umożliwiającą pomiar mocy w torze optycznym zakończonym złączem o ferruli 2,5 mm. Pomiar wykonywany jest z dokładnością 0,35 dB. Oznacza to, że miernik z powodzeniem sprawdzi się w większości instalacji punkt - punkt, jak również w instalacjach FTTH.
W celu przeprowadzania precyzyjnego pomiaru zalecane jest stosowanie dedykowanego źródła światła, np. GRANDWAY FHS1D02 L5825. Urządzenie to emituje sygnał na jednej z dwóch długości fali (1310 nm lub 1550 nm), przy czym wahania jego mocy nie przekraczają 0,1 dB. Tak dobrany zestaw pomiarowy pozwoli na weryfikację poprawności niemal każdej instalacji światłowodowej.

Nowości produktowe

Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 R81610 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej. Jeden panel umożliwia konwersję sygnału z ośmiu transponderów satelitarnych (kanały niekodowane) do strumienia IP, umożliwiając dystrybucję 100 kanałów telewizyjnych o łącznej efektywnej przepustowości wynoszącej 400 Mbps. Dostępny na wyjściu strumień IP wprowadzany jest do sieci LAN i dostarczany do odbiorników końcowych - najczęściej z wykorzystaniem switchy. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych.
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 R81606 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji naziemnej oraz kablowej DVB poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej. Jeden panel umożliwia konwersję sygnału z czterech multipleksów (kanały niekodowane) do strumienia IP, umożliwiając dystrybucję kanałów telewizyjnych o łącznej efektywnej przepustowości wynoszącej 200 Mbps. Dostępny na wyjściu strumień IP wprowadzany jest do sieci LAN i dostarczany do odbiorników końcowych - najczęściej z wykorzystaniem switchy. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych.
Zasilacz PoE 48V ULTIPOWER 802.3af 15,4 W
Zasilacz PoE 48V ULTIPOWER 802.3af 15,4 W M1891 służy do zasilania urządzeń wykorzystujących technikę PoE. Wykorzystuje skrętkę komputerową, którą transmitowane są zarówno dane, jak i napięcie zasilające. Zgodność ze standardem IEEE802.3af pozwala na podłączenie zasilacza do każdego urządzenia spełniającego ten standard PoE.

Warto przeczytać:

Wydajne łącza bezprzewodowe. Przy tworzeniu szkieletu sieci bezprzewodowej warto na wstępie oszacować jaki będzie maksymalny transfer do poszczególnych lokalizacji. Ma to na celu odpowiedni dobór sprzętu, jak i zastosowanie odpowiedniej topologii. Przed zabraniem się do instalowania urządzeń warto wykonać projekt sieci, który powinien obejmować:...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykładowa instalacja oparta na połączeniach punkt-punkt
TRISET - Kable koncentryczne dla nowoczesnych instalacji TV