Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2016 (25.04.2016)

System ewidencji pojazdów ISKIP.

W Instytucie Badawczym Dróg i Mostów IBDiM w Polsce powstał Inteligentny System Kompleksowej Identyfikacji Pojazdów. Ten innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju system stanowi w skali europejskiej i światowej unikatowe rozwiązanie dla Inspekcji Transportu Drogowego w walce z piratami drogowymi. Składa się on z dwóch, w pełni kompatybilnych ze sobą części: sieci Autonomicznych Punktów Pomiarowych, instalowanych głównie na drogach tranzytowych oraz Centralnego Systemu Statystycznego. ISKIP jest zdolny do śledzenia ruchu pojazdów i kierowców wraz z rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych, marki modelu i typu pojazdu, co w szczególności pozwoli identyfikować samochody o podmienionych tablicach rejestracyjnych, rejestrować przejazdy samochodów poszukiwanych przez policję, czy mierzyć średnią prędkość samochodów na dłuższym odcinku drogi. ISKIP działa w czasie rzeczywistym. Można więc zarządzić poszukiwania samochodów określonej marki i modelu znając np. tylko jeden znak z numeru rejestracyjnego. Osiągnięto to wprowadzając do pamięci komputera przeszło pół miliona zdjęć z dokładnym opisem marki i modelu samochodu. System po wykonaniu zdjęcia szuka w swoich zasobach fotografii najbardziej odpowiadającej bryle i cechom szczególnym sfotografowanego samochodu. Na tej podstawie odgaduje jakie auto przejechało przed kamerą. Prawdopodobieństwo prawidłowej identyfikacji wynosi 95%. Jednocześnie z wykonaniem fotografii pojazdy są ważone i kontrolowany jest nacisk na oś. Dzięki temu wyłapywane są przeładowane ciężarówki.
(źródło: www.ibdim.edu.pl)
Opracowany przez inżynierów z IBDiM system idealnie współpracuje z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Umożliwia to szybkie i bezproblemowe ustalenie informacji na temat właściciela pojazdu i ewentualne dostarczenie mu mandatu. Testy prowadzone są obecnie w kilku miejscach w Polsce, w tym w Warszawie. Może być integrowany z innymi elementami Inteligentnych Systemów Transportu - systemami ważenia dynamicznego (Weight In Motion), systemami pomiaru prędkości przejazdowej, systemami wykrywania przejazdu na czerwonym świetle itp.

Dzisiaj wystartowały targi Securex 2016.

Największe i najbardziej prestiżowe targi branży zabezpieczeń w Polsce i w Europie Środkowej. Podczas poznańskich spotkań prezentowana jest kompleksowa oferta czołowych dostawców produktów i usług z zakresu ochrony mienia, informacji, systemów alarmowych, monitoringu wizyjnego oraz zabezpieczeń.
DIPOL zaprasza na swoje stoisko instalatorów, integratorów, inwestorów, użytkowników sprzętu CCTV, a także uczniów szkół technicznych. Zobaczą Państwo działający zestaw 12 Mpix kamery fisheye i kamery szybkoobrotowej, który zdobył Złoty Medal tegorocznej edycji targów Securex. Zaprezentowane zostaną także najnowsze kamery CCTV marki Hikvision, dedykowane do pracy w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, urządzenia do systemów monitoringu pracujące w oparciu o analogowy standard FullHD, jak również sprzęt sieciowy, dedykowany do zastosowań przemysłowych (switche PoE, media konwertery). Można będzie zobaczyć w działaniu zaawansowaną technologicznie kamerę termowizyjną Sunell wraz ze scenariuszami jej zastosowania. Instalatorów, którzy coraz częściej mają do czynienia z okablowaniem światłowodowym zainteresują na pewno unikatowe w skali krajowej światłowodowe wideo konwertery przeznaczone do transmisji z kamer HD-TVI/CVI. Uzupełnieniem prezentowanej oferty będzie drukarka 3D zbudowana w oparciu o szafę RACK SIGNAL.

Zabezpieczenie nagrań przed skasowaniem w rejestratorach Hikvision.

W przypadku, gdy skończy się miejsce na dyskach twardych rejestratora, może on pracować w trybie nadpisywania danych lub nie zapisywać obrazu w ogóle. Zwykle rejestrator ustawiony jest w tryb nadpisywania - kiedy miejsce na dysku się kończy, najstarsze nagrania są kasowane, aby zrobić miejsce dla nowych nagrań.
Jeśli konkretne nagranie jest ważne (np. wystąpiło jakieś zdarzenie), to należy je zablokować przed możliwością nadpisania. Aby to zrobić, należy zalogować się lokalnie do rejestratora i w menu archiwizacji wyszukać interesujące nagrania. Przy każdym nagraniu znajduje się symbol kłódki. Kliknięcie na kłódkę powoduje zmianę atrybutów wybranego pliku na "tylko do odczytu". Tak zabezpieczone nagranie nie zostanie skasowane poprzez nadpisanie. Istnieje też możliwość przestawienia atrybutu całego dysku twardego na "tylko do odczytu", jednak spowoduje to całkowite wyłączenie możliwości nagrywania na tym twardym dysku.
Ustawienie blokady przed skasowaniem nagrania w rejestratorach Hikvision

Zastosowanie kamery obrotowej PTZ w monitoringu.

Doskonałym uzupełnieniem monitoringu składającego się z kamer stacjonarnych są kamery obrotowe PTZ. Urządzenia tego typu posiadają zoom optyczny (np. x20, x36). Dostępne są kamery z oświetlaczami podczerwieni lub bez. Modele bez oświetlacza, np. K1666, zazwyczaj zabudowane są kloszem, modele z oświetlaczem podczerwieni, np. K1798, posiadają konstrukcję, w której obiektyw wraz z oświetlaczem podczerwieni zamocowany jest na ruchomej głowicy. Obydwie kamery przeznaczone są do pracy na zewnątrz i posiadają obudowy o stopniu ochrony IP66, zabezpieczające elektronikę i mechanizm roboczy przed dostępem wody. Konserwacja obu typu kamer jest podobna i ogranicza się do zapewnienia czystości obszarów widzenia obiektywu.
W przypadku integracji w jednym systemie kamer obrotowych i stacjonarnych, zapewniony jest podgląd na cały obiekt za pomocą kamer stacjonarnych, natomiast kamera PTZ umożliwia wyciągnięcie szczegółów z interesujących nas obszarów z odpowiednim zbliżeniem. Możliwe jest więc precyzyjne odczytanie tablicy rejestracyjnej, czy identyfikacja twarzy. Obsługa takiej kamery przez ochronę odbywa się zdalnie za pomocą rejestratora, pulpitu sterowniczego, dedykowanego oprogramowania lub poprzez sieć komputerową.
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE5220I-AE (2 MPix, 4.7-94.0 mm, zoom optyczny: x20, IR do 150m, PoE+)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE7184-AE (2 MPix, 4.7-94.0 mm, Zoom optyczny: x20, IR do 100m, PoE+)
Kamera szybkoobrotowa 2Mpix CMOS Sunell SN-IPS54/80DN/Z22 ONVIF
Kamera IP obrotowa Hikvision
DS-2DE5220I-AE K1798
IR do 150m
Kamera IP obrotowa Hikvision
DS-2DE7184-AE K1796
IR do 100m
Kamera IP obrotowa Sunell
SN-IPS54/80DN/Z22 K1666
brak reflektora IR
2 MPix kamera DS-2DE5220I-AE K1796 posiada obudowę o stopniu ochrony IP66 i przeznaczona jest do pracy na zewnątrz. Zastosowanie szkła antyrefleksyjnego o dużej przepuszczalności promieniowania podczerwieni pozwoliło uzyskać zasięg IR do 150 m. Wraz ze zmianą zoomu optycznego wiązka podczerwieni jest odpowiednio ogniskowana, dzięki czemu oświetlenie nocą jest jeszcze bardziej precyzyjne. Mechanizm kamery pozwala na obrót w poziomie z prędkością od 0,1 do 400°/s oraz w pionie z prędkością od 0,1 do 200°/s. Dzięki zaawansowanym funkcjom korekcji obrazu, takim jak: 3D-DNR, D-WDR, Defog, HLC/BLC, kamera doskonale radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. W połączeniu z 20-krotnym zoomem optycznym oraz 16-krotnym powiększeniem cyfrowym kamera umożliwia monitoring rozległych obszarów z łącznym 320-krotnym powiększeniem.

Cyfrowy modulator Signal-400 - pełne wsparcie dla HDCP.

HDCP to skrót od określenia High-bandwidth Digital Content Protection (ochrona cyfrowych treści) i jest programem zainicjowanym przez firmę Intel. Protokół ten ma za zadanie chronić prawa autorskie dla plików multimedialnych zapewniając kodowanie zawartości high-definition, np. HD-DVD, Blu-Ray, oraz zabezpieczyć treść przed kopiowaniem na każdym etapie transmisji. Producenci biorący udział w programie wnoszą opłatę roczną i zmienną, zależną od ilości wyprodukowanych urządzeń.
Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)
Cyfrowy modulator Signal-400 R86700 umożliwia wprowadzenie do instalacji TV
sygnału z dowolnego źródło HDMI
Modulator Signal-400 R86700 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI moduluje w standardzie DVB-T. Źródło sygnału stanowić mogą między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC, czy dekodery STB. Urządzenie zapewnia pełne wsparcie dla protokołu HDCP, oznacza to więc, że możliwe jest wprowadzenie do instalacji TV sygnału pochodzącego z dowolnego źródła sygnału HDMI.

Jak przesłać sygnał z tunera na wiele odbiorników?

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3606 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6 wykorzystując transmisję multicastową. Urządzenie również umożliwia transmisję sygnału pilota, np. w celu sterowania tunerm. Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy, np. N29915, celem podziału na większą liczbę odbiorników. Maksymalna ilość odbiorników wynosi 253. W jednej sieci nie może znajdować się więcej niż jeden nadajnik. W celu podłączenia większej ilości nadajników należy zastosować VLAN (ang. Virtual Local Area Network) - sieć komputerową, wydzielona logicznie w ramach innej, większej sieci fizycznej). Wszystkie odbiorniki będą wówczas obsługiwały funkcję przedłużacza pilota.
Transmisja przy wykorzystaniu skrętki komputerowej i techniki IP z funkcją przedłużacza pilota

Dodatkowy odbiornik zastosowany do współpracy z nadajnikiem H3606 można znaleźć pod kodem H3607 lub H3605 (w przypadku H3605 nie będzie działała funkcja przedłużacza pilota) .

Link światłowodowy na media konwerterach - dlaczego nie działa?

Konwertery "miedź - światłowód" są bardzo popularnym sposobem realizacji połączeń Ethernet typu punkt - punkt. Pozwalają na przesłanie sygnału na odległość znacznie większą niż skrętka komputerowa oraz separację galwaniczną (zabezpieczenie) łączonych podsieci. Pomimo tego, że są to urządzenia niewymagające żadnej konfiguracji, zdarza się, że wykonane przez instalatorów połączenia nie funkcjonują prawidłowo. Do najczęstszych błędów popełnianych przez osoby początkujące w tego typu instalacjach zaliczyć można:
  • nieprawidłowy dobór elementów systemu polegający na niedopasowaniu rodzaju media konwertera do typu światłowodu (jednomodowy / wielomodowy),
  • w przypadku media konwerterów z gniazdem SFP - nieodpowiedni dobór wkładek (zarówno pod względem typu światłowodu, jak również obsługiwanej przepustowości - np. SFP 1 Gbit/s w urządzeniu 100 Mbit/s),
  • w przypadku połączeń WDM - zły dobór wkładek SFP - zastosowanie dwóch takich samych modułów SFP (nadawanie i odbiór w tym samym oknie transmisyjnym),
  • niezwracanie uwagi na budżet mocy, zwłaszcza w przypadku bardzo krótkich połączeń - większość dostępnych na rynku media konwerterów posiada szeroki zakres mocy nadawania oraz czułości odbioru i "dopasowuje się" automatycznie do długości utworzonego linku światłowodowego; w przypadku media konwerterów dużej mocy, wykorzystywanych na bardzo krótkich odcinkach, konieczne jest stosowanie tłumików sygnału,
  • nieprawidłowy dobór media konwerterów do urządzeń LAN, które mają one łączyć - stosowanie media konwerterów 1 Gbit/s do połączenia urządzeń z kartami sieciowymi 100 Mbit/s itp.
Media konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 km
Media konwerter TP-LINK MC100CM - 100 Mb/s, wielomodowy, SC, do 2 km
Media konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 km
Ultimode M-023G
L10025
TP-LINK MC100CM L10222
Ultimode M-207G
L11525
Oferta dostępnych na rynku media konwerterów jest bardzo szeroka. Warto upewnić się, że kupowane urządzenia będą kompatybilne zarówno z ułożonym okablowaniem, jak i pozostałym sprzętem sieciowym.
Ostatni punkt stanowi najczęstszą przyczynę niedziałania instalacji. Dobierając media konwertery koniecznie sprawdzić należy, w jakie karty lub porty sieciowe wyposażone są urządzenia, które mają zostać połączone. W przypadku, w którym fakt ten nie jest znany lub łączone mają być urządzenia zarówno 100 Mbit/s, jak i 1000 Mbit/s, zalecane jest stosowanie media konwerterów z autonegocjacją na porcie Ethernet. Taki wybór pozwoli uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z przepustowością na poszczególnych odcinkach połączenia.

Nowości produktowe

Monitor serwisowy 4.3
Monitor serwisowy 4.3" VOMS40TVI M3109 w znacznym stopniu ułatwia konfigurację systemów CCTV opartych o kamery HD-TVI. Urządzenie pozwala na szybkie ustawienie obiektywu oraz dokonanie konfiguracji parametrów kamery. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilenia z monitora urządzeń pracujących pod napięciem DC 12V i max. obciążeniu 800 mA.

Kamera IP box Hikvision Darkfighter DS-2CD4026FWD-A (2MPix, C/CS, 3.8-16mm, 0.002 lx, WDR(120dB), PoE)
Kamera IP box Hikvision Darkfighter DS-2CD4026FWD-A K1713 należy do serii kamer Darkfighter przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach, charakteryzujących się niskim poziomem oświetlenia. Model ten wyposażony został w przetwornik 1/1,8" Progressive Scan CMOS generujący obraz w rozdzielczości do 2 MPix. Dzięki wysokiej czułości na poziomie 0,002 lux w trybie kolorowym oraz funkcjom poprawiającym jakość obrazu, kamera jest w stanie zarejestrować obraz bardzo dobrej jakości przy niskim poziomie oświetlenia.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T22WD-I8 (2 MPix, 6 mm, 0.01 lx, IR do 80m, WDR)
Kamera IP Hikvision Lightfighter DS-2CD4A25FWD-IZS K17891 należy do serii kamer Lightfighter przeznaczonej do pracy w miejscach charakteryzujących się dużą różnicą jasności oświetlenia. Zastosowanie sprzętowego WDR (140 dB), gwarantuje bardzo dobrą widoczność szczegółów w obserwowanych ciemnych i jasnych obszarach. Model ten wyposażony został w przetwornik 1/2,8" Progressive Scan CMOS generujący obraz w rozdzielczości 2 MPix z prędkością do 50 kl./s (60 kl./s w NTSC). Wysoka czułość kamery na poziomie 0,005 lux w trybie kolorowym oraz funkcje poprawiające jakość obrazu sprawiają, że kamera jest w stanie zarejestrować obraz bardzo dobrej jakości w trudnych warunkach oświetleniowych.

Warto przeczytać:

Zabezpieczenie domowej sieci LAN. Domowa sieć LAN liczyć dziś może kilka, nawet kilkanaście urządzeń. Ze względu na ich wartość, temat jej zabezpieczenia staje się bardzo istotny. Przepięcia pochodzić mogą zarówno z sieci elektrycznej, jak i sygnałowej. Ochronę przed tymi pierwszymi stanowić mogą listwy elektryczne wyposażone w odpowiednie warystory i bezpieczniki. W razie wystąpienia granicznej wartości napięcia (z reguły 250 V), bezpieczniki powodują odcięcie zasilania dla podłączonych urządzeń...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zestaw media konwerterów światłowodowych ULTIMODE, jako element
zabezpieczający urządzenia podłączone do domowej sieci LAN