Nr 16/2016 (18.04.2016)
Nanotechnologia nadzieją na poprawę wydajności akumulatorów.
Naukowcy już od dawna poszukują rozwiązań pozwalających stworzyć trwałe i wydajne baterie. Wydaje się, ze nanotechnologia (dziedzina technologii oraz nauki, zajmująca się wszystkim w skali „nano”, czyli na poziomie pojedynczych atomów i molekuł) stwarza szansę na przełom na rynku akumulatorów. Poprawa wydajności baterii jest kluczem do dalszego rozwoju i sukcesu wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych wykorzystujących energię słoneczną, wiatrową, jak również elektryczną (np. samochody elektryczne). Celem jest, aby akumulatory mogły dłużej zatrzymywać energię i być tym samym wydajniejsze, trwalsze, tańsze oraz bezpieczniejsze. Okazuje się, że zastosowanie nanotechnologii może zwiększyć rozmiar i powierzchnię elektrod baterii (prętów wewnątrz baterii), które absorbują energię. Elektrody stają się bardziej gąbczaste, dzięki czemu mogą pochłaniać więcej energii podczas ładowania.Firma HE3DA z siedzibą w Pradze stworzyła trójwymiarowe elektrody, które przeszły pozytywne testy. Jest nadzieja na wprowadzenie akumulatorów na rynek pod koniec tego roku. "W przyszłości będzie to główny nurt" powiedział Jan Prochazka, dyrektor firmy HE3DA. Opracowana technologia ma być ukierunkowana głównie na przemysł wysokiej intensywności, czyli samochodowy oraz elektryczny (nie na sektor telefonów komórkowych), ponieważ to właśnie tam wykorzystanie wydajniejszych elektrod jest najbardziej efektywne. Testowane baterie posiadają wewnętrzny systemem chłodzenia, dzięki czemu będą bardziej bezpieczne. Zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz eksplozją jest bowiem głównym problemem w eksploatacji dużych zestawów baterii elektrycznych.
Test akumulatora firmy HE3DA wykorzystującego osiągnięcia nanotechnologii
polegał m.in. na rozruchu amerykańskiego Lincolna.
(źródło: youtuba.com)
polegał m.in. na rozruchu amerykańskiego Lincolna.
(źródło: youtuba.com)
George Crabtree, badacz i nauczyciel akademicki na Wydziale Materiałoznawstwa w Argonne National Lab w Stanach Zjednoczonych oraz dyrektor JCESR (Joint Center for Energy Storage Research) nie ma wątpliwości, iż zwiększenie wielkości elektrod z 2D do 3D jest wielkim krokiem naprzód. „Usprawnienie wydajności baterii litowo-jonowych jest bardzo ważnym celem. Energia jest przechowywana w elektrodzie, więc jeśli można by tworzyć 10 razy większe elektrody, to ilość zgromadzonej energii na jednym ładowaniu też zwiększy się dziesięciokrotnie." Firma HE3DA znajduje się obecnie w czołówce czeskich firm wdrażających nanotechnologię, zyskując tym samym zainteresowanie międzynarodowe. Zakład produkcyjny firmy będzie sfinansowany przez chińskiego inwestora, którego początkowy wkład to prawie 1,5 mld koron (62 mln $). Kwota ta ma zostać podwojona na dalszym etapie rozwoju firmy.
Jakość szaf RACK Signal został potwierdzona Certyfikatem Zgodności CE.
Na wniosek firmy DIPOL Instytut Techniki Górniczej KOMAG przebadał produkowane przez tę firmę wiszące szafy RACK marki Signal. Przeprowadzone testy potwierdziły jakość szaf oraz zgodność z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w Rozdziale II Dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. poprzez spełnienie wytycznych normy PN-EN 60950-1:2007.Certyfikat Zgodności szaf RACK marki SIGNAL
wystawiony przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG
wystawiony przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG
Jak działa kamera termowizyjna?
Kamery CCTV rejestrują odbite od przedmiotów promieniowanie widzialne oraz bliską podczerwień (typowo fale elektromagnetyczne długości 300-950 nm). Kamery termowizyjne rejestrują promieniowanie podczerwone generowane przez każde ciało bazując na falach o długości od kilku do kilkunastu µm, wykorzystując fakt, że każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania, które zależy od jego temperatury oraz cech powierzchni.Porównanie zasad działania kamer:
- kamera CCTV rejestruje światło odbite, generowane np. przez słońce czy oświetlenie uliczne
- kamera CCTV z reflektorem podczerwieni doświetla przedmiot i rejestruje powstały w ten sposób obraz
- kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie generowane przez obiekt, przez co nadaje się do monitoringu przy całkowitym braku oświetlenia.
Dzięki istniejącej zależności pomiędzy temperaturą a intensywnością promieniowania oraz znajomością cech powierzchni, kamera termowizyjna rejestrując fale podczerwieni może dokonać obliczeń wartości temperatury na podstawie długości fali. Za pomocą kamery termowizyjnej można więc zobaczyć rozkład temperatur na powierzchni badanego ciała oraz dokonać punktowego pomiaru wartości temperatury. Kamera termowizyjna do poprawnej pracy nie wymaga oświetlenia oraz nie generuje żadnego promieniowania, co sprawia, że jest niewidoczna w nocy (co uniemożliwia jej identyfikację).
Kompresja H.264+ w kamerach Hikvision.
W związku z pojawianiem się kamer o coraz wyższych rozdzielczościach generowany jest coraz większy strumień danych, a nagrania na dysku twardym zajmują coraz więcej miejsca. Przykładowo, dla kamery 2 MPix, przy zalecanym bitrate 4096 kbps (CBR), odświeżaniu 25 kl./s oraz nagrywaniu ciągłym, nagrania będą przechowywane na dysku twardym o pojemności 1 TB przez ok. 22 dni. Przy kamerze o rozdzielczości 5 MPix, zalecanym bitrate 9216 kbps (CBR), odświeżaniu 25 kl./s oraz nagrywaniu ciągłym, nagrania będą już przechowywane przez ok. 9 dni.Biorąc pod uwagę to, że kodek H.264 nie został stworzony i zoptymalizowany pod kątem monitoringu i wraz ze wzrostem rozdzielczości wzrosło zapotrzebowanie na pasmo i pojemność dyskową, firma Hikvision wyszła na przeciw temu problemowi. Opracowała nowy sposób kodowania H.264+ bazujący na kompresji H.264, ale zoptymalizowany pod kątem monitoringu. Dzięki temu udało się skompresować strumień wideo o 50 - 70%, przy zachowaniu takiej samej jakości obrazu w porównaniu z kodekiem H.264.
Kamery z kompresją H.264+.
Kamery z kompresją H.264+.
Węzeł optyczny nowej generacji w instalacji RTV.
Węzeł optyczny jest urządzeniem przeznaczonym do zamiany sygnału optycznego na elektryczny, umożliwiającym transmisję sygnałów w kierunku dosyłowym (do abonenta), jak i zwrotnym (od abonenta do sieci, wykorzystywany przy realizacji szerokopasmowego dostępu do Internetu). Na wybór odpowiedniego odbiornika optycznego rzutują takie parametry jak:- czułość na wejściu (od strony optycznej) - im wyższa tym łatwiejszy projekt i realizacja sieci; odbiorniki cechujące się zwiększoną czułością (akceptujące niższe poziomy sygnału) pozwalają na realizację dłuższych tras kablowych i/lub większych podziałów sieci przy niezmiennej mocy nadajnika,
- maksymalny poziom na wyjściu (od strony elektrycznej) - wpływa bezpośrednio na wielkość instalacji miedzianej nie wymagającej stosowania dodatkowych wzmacniaczy telewizyjnych; urządzenia o poziomie równym 80 dBμV pozwalają na podział sygnału na kilkanaście torów sygnałowych.
Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży węzeł optyczny FTTH OD-006 TERRA R81762. Urządzenie charakteryzuje się dużą czułością mieszczącą się w granicach -6...0 dBm. Maksymalny poziom wyjściowy wynoszący 80 dBµV daje możliwość podziału sygnału cyfrowego przy pomocy pasywnych rozgałęźników/odgałęźników na kilkadziesiąt odbiorników bez montowania dodatkowego wzmacniacza.
Poniższa tabela przedstawia dostępne w ofercie firmy DIPOL odbiorniki optyczne marki TERRA:
Dwie kamery IP na słupie - przesył sygnału światłowodem.
Rozległe systemy monitoringu, w których kamery umieszczane są na słupach wymagają dokładnego zaplanowania doboru urządzeń niezbędnych do przesyłu sygnału światłowodem oraz elementów odpowiadających za ich zasilanie. Ograniczona ilość miejsca powoduje, że wykonawca instalacji za wszelką cenę chce uniknąć montażu dużych, hermetycznych skrzynek i jak najbardziej ograniczyć ilość urządzeń.W przypadku, gdy na słupie zawieszone są dwie kamery IP, do przesłania pochodzącego z nich sygnału światłowodem konieczne jest wykorzystanie przełącznika Ethernet, media konwertera, zasilacza dla kamer, zasilacza przełącznika (często małe switche zasilane są napięciem innym niż kamery IP), zasilacza media konwertera oraz puszki światłowodowej, pozwalającej na zakończenie wchodzącego do skrzynki kabla i połączenie go z media konwerterem.
W tego typu przypadkach zalecane jest wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym 2-portowym switchem. Dzięki temu unika się montażu przełącznika oraz dedykowanego dla niego zasilacza. Mniej jest również kabli łączących urządzenia. Ideowe wykorzystanie media konwertera pokazano na poniższym schemacie.
Wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym przełącznikiem do przesyłu sygnału z dwóch kamer IP światłowodem jednomodowym. Ponieważ zakłada się, że przewód ten będzie prowadzony wewnątrz budynku na odcinku dłuższym niż 15 m, należy zastosować model w osłonie LSZ0H (przewody uniwersalne). Przewody typowo zewnętrzne, ze względu na materiał płaszcza, nie mogą być prowadzone wewnątrz budynków na odcinkach dłuższych niż 15 m.
Chusteczki czyszczące FIS nasączone alkoholem L5922 przeznaczone do czyszczenia włókien światłowodowych przed procesem spawania. Dokładne wyczyszczenie włókna z zanieczyszczeń wpływa na zmniejszenie strat tłumieniowych w spawie. | ||
Patchcord UTP 0.25m kat.5e niebieski J20001 z wtykiem RJ-45 znajduje zastosowanie do podłączania komputerów i innych urządzeń do sieci LAN. | ||
Zasilacz impulsowy 12V/250mA JACK 3,5 (+) D0014 do zasilania wzmacniaczy antenowych za pośrednictwem separatorów zasilania C0397. Układ z separatorem C0397 jest także stosowany w przypadkach, gdy podział sygnału RTV jest realizowany na rozgałęźnikach nieprzepuszczających napięcia stałego, a wymagane jest zasilanie wzmacniacza umieszczonego na maszcie lub w puszce antenowej. | ||
Aktualności
Wiosenna edycja kursów szkoleniowych 2016 dla instalatorów zakończona. Tegoroczna runda szkoleniowa była wyjątkowo udana. Ogółem spotkaliśmy się z prawie 700 instalatorami. Największym zainteresowaniem cieszył się kurs z instalacji światłowodowych i telewizyjnych, uczestniczyło w nim 335 osób. Kurs z dziedziny CCTV ukończyło i otrzymało dyplom Certyfikowanego Partnera Hikviosion prawie 200 instalatorów. Gratulujemy prowadzącym wysokiego poziomu i atrakcyjnej formy przekazu. Zapisy na jesienną sesję ruszają z końcem września 2016.
Warto przeczytać:
Instalacja multiswitchowa dla dwóch pozycji satelitarnych w budynku wielorodzinnym. Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu i rozdzieleniu magistrali dziewięcioprzewodowej na poszczególne klatki w bloku, a następnie odpowiednim wydzieleniu sygnału z magistrali głównej na każdej kondygnacji za pomocą odgałęźnika, do którego przyłączany jest multiswitch. Taka instalacja z torem głównym jest bardzo elastyczna co do ilości abonentów, czy głowic w tunerach satelitarnych. Wystarczy podmienić switch na większy, aby zwiększyć ilość podłączonych urządzeń...>>>więcej
Przykład instalacji TV/SAT dla budynku wielorodzinnego (4 klatki, 3 kondygnacje) - dwie pozycje satelitarne. Instalacja wykonana w topologii magistralnej wykorzystującej rozgałęźnik SDQ-908 R70529, odgałęźniki: SD-920 R70526 oraz muiltiswitche serii MV-908L R70858 TERRA. Wszystkie elementy w instalacji zostały zasilone przy pomocy wzmacniacza szerokopasmowego SA-91L R70901.