Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2016 (28.03.2016)

Transport pomiędzy europejskimi stolicami w 10 minut?

Hyperloop, czyli projekt ekstremalnie szybkiej kolei, to połączenie pociągu i samolotu. Zgodnie z wizją amerykańskiego miliardera Elona Muska, specjalna kapsuła będzie poruszać się w rurze, w której ma panować bardzo niskie ciśnienie - zaledwie 1% ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu opór powietrza zostanie niemal całkowicie zredukowany. Pojazd będzie poruszał się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.
Początkowo projekt ten realizowany miał być wyłącznie w Stanach Zjednoczonych - pierwsze połączenie, to Los Angeles z San Francisco. Okazuje się jednak, że takimi pociągami będziemy mogli podróżować również w Europie. Słowacki rząd podpisał umowę z Hyperloop Transportation Technologies na realizację projektu, który połączy trzy europejskie stolice. Będą nimi: austriacki Wiedeń, słowacka Bratysława oraz węgierski Budapeszt.
Wizja szybkiego podróżowania w kapsułach od dawna spędza sen z powiek naukowcom oraz inżynierom. W 2013 roku Elon Musk rozpoczął proces wdrażania tej wizji w życie i wiele wskazuje na to, że zakończy się on sukcesem.
Możliwe do osiągnięcia czasy przejazdu działają na wyobraźnię. 56-kilometrowy odcinek łączący Bratysławę z Wiedniem będzie można pokonać w zaledwie 8 minut, natomiast 160-kilometrową trasę Bratysława - Budapeszt będzie można pokonać w jedynie 2 minuty dłużej. Hyperloop zamierza również połączyć Bratysławę z Koszycami - drugim co do wielkości miastem Słowacji. Podróż trasą o długości 400 km powinna wówczas zająć 25 minut (ten dystans można pokonać autem w 4,5 godziny).
Według wczesnych ustaleń system transportowy zostanie w całości umieszczony na słupach. Składał się on będzie z rury, w której z prędkością około 1200 km/h poruszać się będzie kapsuła mieszcząca około 28 osób. Podczas jazdy nie będzie można chodzić po kapsule - pasażerowie będą podróżować w pozycji półleżącej. Aby urozmaicić podroż na ścianach kapsuł mają być wyświetlane piękne widoki. Czekamy z niecierpliwością.

Kamery obrotowe w monitoringu analogowym.

Kamery obrotowe to ważny element systemów monitoringu. Najbardziej wszechstronne spośród nich są kamery PTZ, gdyż oprócz wykonania obrotu mogą kształtować wyświetlany kadr poprzez nachylenie i zbliżenie optyczne i cyfrowe. Ważne z punktu widzenia operatora systemu jest jak najmniejsze opóźnienie pomiędzy ruchem joysticka, reakcją kamery i wyświetlanym na monitorze obrazem. Kamery analogowe, dzięki prostszemu systemowi kodowania, charakteryzują się pod tym względem praktycznie niezauważalnym opóźnieniem. Dzięki temu kamera tego typu jest bardzo przyjazna dla operatora.
Kamera HD-TVI obrotowa Hikvision DS-2AE7230TI-A (1080p, 4-120mm, 0,01 lx, IR do 120m) TURBO HDCyfrowy rejestrator HD-TVI 16-kanałowy Hikvision DS-7216HGHI-SH/A (1080p, 12kl./s, H.264, HDMI, VGA) TURBO HDMonitor 24
Kamery PTZ działające w systemie HD-TVI są dodatkowo łatwe w instalacji. Jej wykonanie nie wymaga specjalnego przewodu do transmisji sterowania, gdyż jest ono zintegrowane z sygnałem wizyjnym. Wystarczy przesłać sygnał kamery do rejestratora za pomocą przewodu koncentrycznego 75 Ω.

Promocyjne zestawy kamer i rejestratora.

Firma Hikvision wprowadziła promocję, skierowaną do instalatorów sprzętu CCTV, polegającą na możliwości zakupu zestawu kamer i rejestratora w specjalnej cenie. Promocja trwa od 22 marca do 21 maja 2016 roku. Dotyczy następujących zestawów:
Nr zestawu Kod zestawu DVR w zestawie Kamera w zestawie Liczba kamer w zestawie
1 M7701 DS-7204HGHI-SH DS-2CE16D1T-IR 4
2 M7702 DS-7204HGHI-SH DS-2CE56D1T-IRM 4
3 M7703 DS-7208HGHI-SH/A DS-2CE16D1T-IT3 4
4 M7704 DS-7208HGHI-SH/A DS-2CE56D1T-IT3 4
5 M7705 DS-7216HGHI-SH/A DS-2CE16D1T-VFIR3 2
6 M7706 DS-7216HGHI-SH/A DS-2CE56D1T-VFIR3 2
7 M7707 DS-7208HGHI-SH/A DS-2CE16D1T-IR 4
8 M7708 DS-7208HGHI-SH/A DS-2CE56D1T-IRM 4
9 M7709 DS-7216HGHI-SH/A DS-2CE16D1T-IR 4
10 M7710 DS-7216HGHI-SH/A DS-2CE56D1T-IRM 4
Przykładowo, zestaw promocyjny nr 2 złożony z rejestratora DS-7204HGHI-SH M75204 oraz czterech kamer DS-2CE56D1T-IRM M7508 polecany jest do zbudowania monitoringu niewielkiego domu. Kamery cechuje wysoka rozdzielczość 1920x1080 pikseli, dzięki czemu szczegóły obrazu są dobrze widoczne. Obiektywy o bardzo szerokim kącie widzenia pozwala na objęcie swoim zasięgiem całego pomieszczenia. Kamery są niewielkich rozmiarów i bardzo dobrze prezentują się wewnątrz pomieszczeń. Spełniają też wymagania klasy szczelności IP66, co pozwala na ich montaż na zewnątrz budynku. Jeśli do wykonania monitoringu wymagana jest większa ilość kamer, można wybrać zestawy M7708 z rejestratorem 8 wejściowym lub M7710 z rejestratorem 16 wejściowym i dokupić odpowiednią ilość kamer.

Sterowanie wyjściem alarmowym detekcją ruchu w kamerach IP Sunell.

W kamerach IP Sunell wyposażonych w wyjście alarmowe, istnieje możliwość ustawienia jego wyzwolenia poprzez naruszenie pól detekcji ruchu. Może to zostać wykorzystane do sterowania np. oświetleniem, sygnalizatorem optycznym oraz akustycznym lub przekazywania informacji o naruszeniu monitorowanego obszaru do dowolnego systemu. Aby skorzystać z tej funkcjonalności, należy zalogować się do kamery przez przeglądarkę internetową i odpowiednio skonfigurować kamerę.
Wandaloodporna kamera kopułowa IP Sunell SN-IPV54/14UDR/V (2 MPix, IK10, 2.8 -12mm, 0.05 lx, IR do 20 m)Zasilacz impulsowy 12V/1A/5.5 do kamer
Przykład sterowania oświetleniem za pomocą wyjścia alarmowego
wyzwalanego detekcją ruchu w kamerze
Konfiguracja kamery odbywa się w zakładce Alarm -> Alarm detekcji ruchu, w której to należy uaktywnić alarm wyzwalany detekcją oraz ustawić ramy czasowe, kiedy funkcja ta ma być aktywna (harmonogram). Następnie należy przejść do We/Wy alarmowe, wybrać odpowiednie wyjście alarmowe, określić tryb jego pracy (ciągłe, pulsacyjne) oraz wpisać czas działania wyjścia (0 - 999999 ms w przypadku wyzwalania ciągłego przekaźnika) lub dodatkowo częstotliwość załączania wyjścia alarmowego w przypadku działania pulsacyjnego przekaźnika.

Zbiorcza instalacja multiswitchowa w bloku czteroklatkowym.

Zbiorcze instalacje RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych wymagają zaprojektowania. Parametrami wyjściowymi do wyliczeń są: topologia sieci, ilość i rodzaj multiswichy, tłumienność użytego przewodu. Zaprojektowanie polega na takim dobraniu elementów systemu, aby na gniazdach antenowych poziomy odbieranych sygnałów były zgodne z zaleceniami.
Poniżej prezentujemy wykonany w programie SatNet projekt instalacji multiswitchowej, która w budynku objęła swym zasięgiem 64 mieszkania rozlokowane w 4 klatkach i na 4 kondygnacjach. Sieć zaprojektowana została w oparciu o multiswitche TERRA serii MV-9XX w nowych odlewanych obudowach gwarantujących wysoki poziom ekranowania - klasa A. Do podziału sygnału z magistrali multiswitchowej na poszczególne klatki wykorzystano dziewięciotorowe rozgałęźniki oraz odgałęźniki o odpowiednim stopniu tłumienia sygnału.
W przedmiotowej instalacji wykorzystano topologię okablowania obejmującą dziewięciokablową magistralę schodzącą pionem w klatce skrajnej, a następnie poprowadzoną przez wszystkie klatki na poziomie -1. W obrębie każdej z klatek przewidziano montaż skrzynki RTV wyposażonej w odgałęźnik/rozgałęźnik oraz multiswitch MV-916L R70866, z którego w topologii gwiazdy rozchodzić się będą kable do gniazd końcowych.

Sieć WLAN w obiekcie magazynowym.

Należy rozgraniczyć dwa typy obiektów magazynowych: takie, w których sygnał rozchodzi się w miarę równomiernie i takie, w których regały, maszyny oraz inne urządzenia wpływają w zasadniczy sposób na propagację sygnału. W pierwszym przypadku możliwe jest wykorzystanie jednego punktu dostępowego TP-LINK EAP110 N2562 w celu pokrycia całej hali sygnałem. Urządzenie zainstalować należy w wyznaczonym wcześniej środku geometrycznym pomieszczenia.
W drugim przypadku trzeba wziąć pod uwagę rozkład obiektów będących przeszkodą w propagacji sygnału. Prawidłowe pokrycie można uzyskać stosując wiele punktów dostępowych, np. TP-LINK EAP120 N2564. Ich liczba i rozkład zostaje najczęściej określona na drodze praktycznej. Ponieważ tworzą jedną sieć, to przemieszczanie się po hali nie wymaga logowania do kolejnych punktów. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest również dodatkowe oprogramowanie, dzięki któremu z komputera można konfigurować oraz zarządzać siecią urządzeń (z poziomu przeglądarki internetowej). Oprogramowanie umożliwia podgląd stanów urządzeń oraz parametrów ich pracy w czasie rzeczywistym.

Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-LINK EAP120, standard N 300Mb/s, PoE 802.3.afBezprzewodowy punkt dostępowy TP-LINK EAP120, standard N 300Mb/s, PoE 802.3.afBezprzewodowy punkt dostępowy TP-LINK EAP120, standard N 300Mb/s, PoE 802.3.af
Wykorzystanie kilku punktów dostępowych TP-LINK EAP120 N2564 w hali magazynowej

FTTH - kabel uniwersalny a kabel wewnętrzny.

W przypadku doprowadzania okablowania światłowodowego do budynku najczęściej wykorzystywany jest kabel uniwersalny odporny na promieniowanie UV i wypełniony żelem. Pomimo tego, iż kabel taki pokrywa powłoka LS0H, dzięki czemu może być on instalowany również wewnątrz budynków, zamiana kabla na tradycyjny kabel wewnętrzny zaraz po wejściu do budynku może okazać się dobrym pomysłem ze względu na brak żelu i łatwiejszą eksploatację sieci.
Zmiana typu okablowania z uniwersalnego na wewnętrzny wiąże się zawsze w koniecznością instalacji puszki zabezpieczającej spawy (tutaj Ultimode L5408). Ten niewielki koszt wynikający z zakupu koniecznych akcesoriów oraz konieczności spawania zwrócić się może z nawiązką przy dalszej realizacji sieci w budynku. Mowa tu o m.in. o braku problemu z wyciekającym żelem, możliwość doboru kabla z włóknami G.657A2 o zmniejszonym promieniu gięcia i łatwiejszej instalacji.

Nowości produktowe:

Generator obrazu transakcji fiskalnych FG-50HD standard: AHD, HD-CVI, HD-TVI, CVBS (PAL)
Generator obrazu transakcji fiskalnych FG-50HD M1725 umożliwia przechwytywanie danych wysyłanych do drukarki fiskalnej i umieszczanie ich w obrazie pochodzącym z kamer CCTV. Od strony sygnału wideo FG-50HD działa jako urządzenie przelotowe, posiadające wejście i wyjście sygnału. Pozwala to na wyświetlenie obrazu z kamery CCTV, z jednoczesnym umieszczeniem listy produktów rejestrowanych na stanowisku kasy fiskalnej. Urządzenie obsługuje analogowe kamery CCTV w następujących standardach: PAL, AHD, HD-CVI, HD-TVI, zarówno w rozdzielczości 720p, jak i 1080p.
Zasilacz stabilizowany 12V/100mA
Zasilacz stabilizowany 12V/100mA D0358 przydatny w pracach montażowych dla instalujących urządzenia zasilane prądem o napięciu 12 V i natężeniu do 100 mA z gniazdem zasilania DC 2.1/5.5.
Patchcord UTP 0.25m kat.5e niebieski
Patchcord UTP 0.25m kat.5e niebieski J20001 RJ-45 znajduje zastosowanie do podłączania komputerów i innych urządzeń do sieci LAN.


Warto przeczytać:

Kable i skrętki żelowe - poradnik instalatora. Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami ...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Skrętka NETSET BOX U/UTP kategorii 5e E1410_305 posiada 15-letnią gwarancję na niezmienność zadeklarowanych parametrów. Warunkiem utrzymania gwarancji jest przestrzeganie zasad pakowania, przechowywania i transportu opisanych w normie PN-70 E-79100 oraz zasad eksploatacji opisanych w normie PN-EN 50174-1.
Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)
Modulator SIGNAL-400