Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 14/2016 (04.04.2016)

BioStamp - wielki krok, czy kolejny gadżet w dziedzinie medycyny?

Naukowcy z firmy MC10 opracowali sensor o nazwie BioStamp Research Connect System, pozwalający na uzyskanie szeregu informacji na temat czynności życiowych całego ludzkiego organizmu - od skóry aż po sam układ kostny. Po kilku latach intensywnej pracy MC10 BioStamp RC trafił do sprzedaży, lecz na razie dystrybuowany jest wyłącznie w społeczności naukowców.
Sensor ten, to wodoodporny, elastyczny, elektroniczny czujnik naklejany na ciało, analogicznie do zwykłego plastra. Gadżet waży niecałe sześć gramów i ma rozmiary podobne do typowej wizytówki. Wewnątrz urządzenia znajduje się 3-osiowy akcelerometr oraz żyroskop pozwalający śledzić ruchy monitorowanej osoby. Nowoczesna technologia i fabrycznie zainstalowane czujniki do monitorowania wydajności i aktywności mięśni serca pozwalają w czasie rzeczywistym na wykonywanie pomiarów zbliżonych do EKG. Dodatkowo, wewnątrz plastra znajduje się nadajnik Bluetooth do komunikacji radiowej oraz niewielka bateria 15 mAh, która pozwala na pracę urządzenia przez około 36 godzin. Po tym czasie wszystkie zgromadzone dane mogą być przesłane do centralnego systemu BioStampRC i poddane stosownej analizie.
BioStamp, czyli "biometryczna naklejka" potrafi bardzo dokładnie monitorować szereg czynności życiowych. Jest przy tym wygodna i w żaden sposób nie ogranicza osoby badanej.
(źródło: mc10inc.com)
Jak podkreśla wielu lekarzy technologia ta może mieć w przyszłości ogromne znaczenie dla przypadków wczesnego zdiagnozowania chorób. Badania pokazują, że inteligentne czujniki, takie jak BioStamp, mogą pomóc w obniżeniu kosztów diagnozy i przyspieszyć leczenie. Analiza danych z organizmu człowieka umożliwia lekarzom sprawdzenie aktualnego stanu zdrowia bez wizyty w szpitalu. W przypadku pojawienia się problemów zdrowotnych zgromadzone wcześniej dane pomogą w szybszym zdiagnozowaniu przyczyn problemów zdrowotnych.

Jak zainstalować kamery na grubym słupie?

Zwykłe uchwyty do słupów nie posiadają otworów przeznaczonych do instalacji kamer. Ich wiercenie wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją. W związku z tym zaleca się stosowanie elementów specjalnie przeznaczonych do tego typu instalacji. Uchwyt do słupa OR-150/T M5181 jest uniwersalny, pozwala na montaż kamer na maszcie, czy latarni o średnicy od 70 do 280 mm. Montowana kamera powinna mieć prostokątny rozstaw otworów montażowych o odległości między otworami w poziomie co najmniej 30 mm. Solidny montaż uchwytu do słupa zapewniają taśmy stalowe o długości 1 m.
Uchwyt do montażu kamer na maszcie/słupie Ø maks. 280mm OR-150/T
Widok uchwytu OR-150/T M5181 zamocowanego na maszcie Ø70 z kamerą HDC-220P K1875

Sterownik radiowy ROPAM - zastosowanie.

Sterownik radiowy RF-4-2K G7060 jest autonomicznym urządzeniem, które może zostać wykorzystane do sterowania systemem alarmowym, automatyką do bram, szlabanami itp. za pomocą pilotów. Sterownik posiada w swej konstrukcji dwa wyjścia przekaźnikowe i dwa typu OC. Zakładając wykorzystanie go do sterowania jedną lub dwoma bramami wjazdowymi, do dyspozycji pozostają jeszcze 2 wyjścia typu OC, które można użyć do innych celów. Dzięki zastosowaniu modułu przekaźnikowego RM85-12V-1P G7055 mamy możliwość załączania za pomocą pilota dowolnego urządzenia elektrycznego zasilanego napięciem 230 V AC. Maksymalna obciążalność styków modułu przekaźnikowego wynosi 12 A. Może to być np. oświetlenie zewnętrzne budynku. Przykładowy schemat sterowania dwoma niezależnymi lampami z wykorzystaniem modułu przekaźnikowego sterowanego z wyjść typu OC przedstawia poniższy rysunek.
Zasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerRF-4-2K Zestaw nadajnik odbiornik radiowy ROPAM.RM85-12V-1P Moduł przekaźnikowy ROPAMRM85-12V-1P Moduł przekaźnikowy ROPAMTR-4 Pilot radiowy 4-kanałowy ROPAM
Przykład wykorzystania sterownika radiowego i modułu przekaźnikowego
do zdalnego sterowania oświetleniem

Instalacje realizowane w miejscach z trudnymi warunkami odbioru sygnału DVB-T.

W sytuacji, w której pojedynczy odbiornik DVB-T podpięty bezpośrednio do anteny umożliwia względnie bezproblemowy odbiór sygnału cyfrowego wiemy, że sygnał taki możemy poddać regeneracji celem dystrybucji w sieci liczącej kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset gniazd. Jako wartości progowe, wystarczające dla odbioru sygnału przez jeden odbiornik można przyjąć: 26 dB dla MER oraz 10E-3 dla BER.
Transmodulator DVB-T/T2/C - DVB-T (COFDM) TTX410C TERRA
W tego typu sytuacjach podstawową kwestią jest dobór anteny o jak najwyższym zysku energetycznym. Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której zbyt słaby poziom sygnału na wyjściu anteny uniemożliwia jego dystrybucję w instalacji zbiorczej. Jeśli poziom błędów (bitowa stopa błędów BER oraz współczynnik błędu modulacji MER) na antenie jest wysoki, zastosowanie wzmacniaczy kanałowych, czy przemienników częstotliwości może okazać się nieskuteczne. Stosuje się wówczas regenerator sygnału DVB-T poprawiający jego jakość. Proces ten polega na odebraniu sygnału DVB-T, demodulacji do strumienia transportowego, a następnie ponownej modulacji COFDM na wybranym multipleksie (funkcja przemiennika). Urządzeniem realizującym taką funkcję jest transmodulator DVB-T/T2/C - DVB-T COFDM TTX-410C R81615 firmy TERRA.

Współczynnik błędu modulacji MER na wyjściu urządzenia przekracza 35 dB i umożliwia dystrybucję sygnałów cyfrowych w najbardziej rozległych instalacjach.

Urządzenie pracować może w dwóch trybach:
  • tryb transparentny, w którym przychodzący na wejście strumień transportowy nie podlega żadnym modyfikacjom i podawany jest bezpośrednio na modulator COFDM - brak filtrowania PID-ów,
  • tryb multipleksacji, w którym urządzenie poddaje analizie pojawiający się na wejściu strumień transportowy: dokonuje pomiaru przepływności bitowej, aktualizuje tablice SI; możliwa jest filtracja serwisów.
Transmodulator TTX410C R81615

DIPOL dba o jakość swoich produktów.

Produkowana przez firmę DIPOL antena ATK-10 A7015 została zaprojektowana w Katedrze Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Założenia projektowe zostały zweryfikowane podczas testów egzemplarza badawczego. W ten sposób uzyskano wyrób profesjonalnie zaprojektowany i znakomicie wykonany.
Antena jest 10-elementową anteną kierunkową, zewnętrzną, przeznaczoną do transmitowania sygnału telefonii komórkowej. Antenę cechuje zysk do 12,8 dBi dla częstotliwości od 800 do 970 MHz. Dodatkowo, antena jest zwarta dla prądu stałego, dzięki czemu doskonale nadaje się do podłączania do modemów internetowych.
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz A7015
Cechy wyróżniające:
  • Pasmo: 800-980 MHz
  • Zysk: do 12,8 dBi
  • VSWR: max. 1,8
  • Zwarta dla prądu stałego
  • Ilość elementów: 10
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz
Zysk anteny w paśmie od 800 - 970 MHz
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz
Charakterystyka promieniowania
w płaszczyźnie E dla częstotliwości 800 MHz
Widok 3D charakterystyki promieniowania
dla częstotliwości 800 MHz
Jak wyglądają wykresy dla innych częstotliwości można zobaczyć w karcie towaru A7015.

Splittery optyczne - rodzaje.

W przypadku pasywnych systemów światłowodowych (PON) do podziału sygnału na kilka lub więcej torów optycznych wykorzystywane są splittery optyczne. Do najbardziej popularnych należą te umożliwiające podział sygnału w sposób symetryczny (to samo tłumienie na każdym z wyjść) na 2, 4, 8, 16 oraz 32 tory.
Na rynku dostępne są splittery produkowane w dwóch różnych technologiach:
  • FBT (ang. Fused Bioconical Tapering) - tzw. splittery zgrzewane. Zasada ich produkcji polega na zgrzaniu ze sobą dwóch lub większej liczby rozciągniętych włókien światłowodowych. Rozciąganie ma na celu odpowiednie zwężenie rdzenia we włóknie tak, aby osiągnąć pożądaną wartość tłumienia na danym wyjściu splittera. Cechuje je niższa w stosunku to rozwiązania PLC cena, ale również gorsze parametry transmisyjne (mniejsza dokładność splitu).
  • PLC (ang. Planar Lightwave Circuit) - tzw. splittery planarne. Zbudowane są w oparciu o tzw. "chip" zawierający określoną liczbę sprzęgaczy falowodowych 1x2 - ich ilość zależy od żądanego podziału). Do chipu takiego doklejane są moduły: wejściowy (jedno włókno) oraz wyjściowy (wiele włókien). Jakość i rodzaj użytego kleju oraz jakość umieszczonej w chipie substancji amortyzującej przekładają się na stabilność parametrów dzielonego sygnału. Splittery te oferują znacznie lepsze w stosunku do splitterów FBT parametry.
Cztery złącza SC/APC splittera PLC
udostępniające sygnał po podziale
Splitter PLC 1x4 Ultimode L36041
zamontowany na tacce spawów
Przykład instalacji splittera PLC 1x4 Ultimode L36041 w puszce abonenckiej Ultimode L5408. Niewielkich rozmiarów obudowa typu "metalbox" pozwala na bezproblemowe umieszczenie splittera na kasecie spawów.

Nowości produktowe

Patchcord UTP 0.25m kat.5e żółty
Patchcord UTP 0.25m kat.5e żółty J20002 znajduje zastosowanie do podłączania komputerów i innych urządzeń do sieci LAN.
 Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56C0T-IRM (720p, 2.8 mm, 0.1 lx, IR do 20m) TURBO HD
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56C0T-IRM M7502 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 720p. Dzięki czułości wynoszącej 0,1 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.

Moduł Keystone F / F
Moduł Keystone F - F J2312 pozwala łączyć ze sobą dwa odcinki przewodu koncentrycznego, zakończonego obustronnie złączami F. Obudowa z plastiku jest przystosowana do montażu w patch panelach i gniazdach zgodnych ze standardem Keystone.


Aktualności

29 marca 2016 - DIPOL liderem sprzedaży produktów Hikvision. W Polsce dealerem o największej rocznej sprzedaży produktów Hikvision w 2015 okazała się firma DIPOL, uzyskawszy tytuł Platynowego Dealera na rok 2016. DIPOL ma w swojej ofercie prawie 100 produktów tego producenta. Hikvision jest największym na świecie dostawcą produktów i rozwiązań do nadzoru wideo. Globalny przyrost jego sprzedaży liczony rok do roku wyniósł w 2015 46,97%, a roczny przychód osiągnął 3,88 mld USD.

Warto przeczytać:

Transmisja sygnału HDMI w instalacji elektrycznej. Konwerter HDMI Signal HD H3611 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) od źródła sygnału HDMI (tuner, DVD, odtwarzacz multimedialny, komputer, itd.) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w to złącze, wykorzystując jako medium transmisji okablowanie sieci elektrycznej... >>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat zastosowania konwertera HDMI Signal H3611
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Promocja na zestawy HIKVISION