Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 12/2016 (21.03.2016)

Z goglami Samsung VR na roller-coaster.

Jeśli wstrząsy, zjazdy i pętle na roller-coasterze nie były dla niektórych wystarczająco emocjonujące, może liczyć na Six Flags, firmę, która chce urozmaicić to przeżycie wprowadzając przejażdżkę w wirtualnej rzeczywistości 3D. Największa sieć parków rozrywki na świecie ogłosiła, że we współpracy z firmą Samsung planuje wprowadzić wirtualną rzeczywistość VR do przejażdżek roller-coasterami. Przed rozpoczęciem jazdy należy włożyć gogle Samsung Gear VR, aby przenieść się w całkiem inną rzeczywistość i stać się pilotem walczącym z inwazją obcych lub być świadkiem zainspirowanej komiksem bitwy między Supermanem a Lexem Luthorem. Przejażdżka w wirtualnej rzeczywistości będzie możliwa w dziewięciu flagowych parkach rozrywki w USA i Kanadzie. Do wyboru będzie dziewięć różnych emocjonujących wirtualnych scenariuszy. Parki rozrywki będą zapewniać sprzęt Samsung Gear VR wraz z dodatkowymi zabezpieczeniami i wzmocnieniami, aby gogle nie uległy zniszczeniu przy szybkiej jeździe.
Ponieważ istnieje opóźnienie w przejeżdżaniu przez określone punkty trasy między kolejnymi wagonikami kolejki, okulary będą pokazywać obraz dostosowany do miejsca, jakie zajmuje dana osoba, aby nie powodować choroby lokomocyjnej. Każde okulary będą komunikować się za pomocą połączenia Bluetooth z "czarną skrzynką" mieszczącą się w roller-coasterze, aby podać swoje położenie i dopasować wyświetlany obraz. Przejażdżka w wirtualnej rzeczywistości będzie na pewno gratką dla amatorów gier oraz efektów specjalnych. W przyszłości Six Flags chce wprowadzić gogle wirtualnej rzeczywistości w innych parkach rozrywki rozlokowanych na całym świecie.

Integracja systemu monitoringu analogowego HD z kasami fiskalnymi.

Instalując system monitoringu w obiektach wyposażonych w kasy fiskalne, czy inne urządzenia komunikujące się przez złącze typu RS, mamy możliwość dodatkowego monitoringu danych. Pozwala to np. skontrolować, czy wydany towar jest zgodny z tym na paragonie. Generator obrazu transakcji fiskalnych FG-50HD M1725 informacje z kasy dodaje do sygnału wideo, przez co rejestrowane są zsynchronizowane dane wizualne oraz fiskalne. Pozwala to zapisać pełną informację o sprzedaży. Generator jest kompatybilny z wszystkimi popularnymi systemami monitoringu HD: AHD, HD-TVI, HD-CVI oraz SD: CVBS.
Sniffer portu RS-232 po RS-485 SNIF-42Generator obrazu transakcji fiskalnych FG-50HD standard: AHD, HD-CVI, HD-TVI, CVBS (PAL)
Konfiguracja drukarki fiskalnej z generatorem M1725, snifferem M1721 i torem wizyjnym kamery
Powyżej znajduje się schemat ilustrujący sposób połączenia kasy fiskalnej i systemu monitoringu. SNIF-42 M1721 wymagany jest do konwersji danych z portu RS-232 na RS-485, który jest obsługiwany przez generator. Urządzenie w czerwonym prostokącie oznaczone cyfrą 1 symbolizuje opcjonanalny port rozszerzeń drukarki.

System OptimaGSM nagrodzony Złotym Medalem Securex 2016.

System alarmowy z funkcjami automatyki domowej OptimaGSM G7005 firmy Ropam otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX 2016. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana przez zespół ekspertów, w którego skład wchodzą wybitni specjaliści z branży zabezpieczeń. Złotym Medalem MTP wyróżniane są produkty nowoczesne, innowacyjne i wytwarzane w oparciu o najwyższej klasy technologie. Centrala alarmowa OptimaGSM z komunikacją GSM/IP i funkcjami automatyki domowej została doceniona za:
  • nowoczesne i innowacyjne rozwiązania,
  • wyjątkową funkcjonalność,
  • estetykę i wzornictwo,
  • ekonomiczność i niskie koszty eksploatacji.
System OptimaGSM otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX 2016
Zestaw OptimaGSM i moduł komunikacyjny TCP/IP AP-IP umożliwia użytkownikowi końcowemu kontrolę systemu za pomocą wbudowanego WebSerwera. Rozwiązanie to bazuje na bezpiecznym połączeniu SSL i działa na każdej przeglądarce www. Oprócz wbudowanego WebSerwera, AP-IP obsługuje aplikacje na urządzenia mobilne dla systemów Android, IOS, Windows Mobile. Centrala OptimaGSM i AP-IP to nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie IoT (IoT- Internet of Things, tłum.: Internet Rzeczy, czyli dostęp do urządzeń domowych i sterowania automatyką za pośrednictwem Internetu).

Modulator HDMI w instalacji RTV.

Istnieją dwie główne metody dystrybucji sygnału HD do dużej liczby odbiorników. Pierwsza z nich, ciągle jeszcze popularna, uwzględnia wykorzystanie w instalacji splitterów oraz kabli HDMI, a w przypadku konieczności wykonania połączeń na dystansach przekraczających kilkanaście metrów, również extenderów HDMI. Druga, zyskująca coraz większą popularność, bazuje na modulatorach DVB-T.
Modulatory HDMI->DVB-T znajdują zastosowanie w galeriach handlowych, sklepach RTV, kinach, pubach, restauracjach, czy na dworcach i lotniskach. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć można:
  • łatwy sposób dystrybucji sygnału, bazujący na przewodzie koncentrycznym i rozgałęźnikach telewizyjnych,
  • bezproblemowa rozbudowa instalacji o kolejne odbiorniki,
  • niższy, w stosunku do splitterów HDMI, koszt instalacji, w przypadku większej liczby odbiorników telewizyjnych,
  • małą awaryjność.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalModulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) Signal
Dystrybucja sygnału HD z odtwarzacza Blu-ray, komputera PC oraz naziemnej telewizji DVB-T z wykorzystaniem cyfrowych modulatorów Signal-400 R86700

Prosta automatyka dla każdego.

System Exta Free pozwala na stworzenie kompletnej instalacji inteligentnego domu, jak i sterowanie pojedynczymi urządzeniami lub oświetleniem. W celu ułatwienia skorzystania z tej drugiej opcji producent przygotował dedykowane zestawy. Mogą one realizować następujące funkcje:
  • RZB-01 Exta Free F5010 (Nadajnik klawiszowy RNK-2+ ROP-01) - zdalne włączenie/wyłączenie obwodu elektrycznego,
  • RZB-02 Exta Free F5011 (RNK-02 + RDP-01) - sterowanie oświetleniem z funkcją ściemniania,
  • RZB-03 Exta Free F5012 (RNK-02 + SRP-02) - sterowanie roletami,
  • RZB-04 Exta Free F5013 (RNK-04 + ROP-02) - niezależne sterowanie dwoma źródłami światła,
  • RZB-05 Exta Free F5014 (ROP-01 + Pilot P257/2) - zdalne włączenie/wyłączenie obwodu elektrycznego za pomocą pilota,
  • RWG-01K Exta Free F5019 (RWG-01 + P-257/2) - bezprzewodowe sterowanie gniazdem.
Zestaw sterowania bezprzewodowego RZB-01(Nadajnik klawiszowy RNK-2+ Odbiornik dopuszkowy ROP-01) Exta Free
Zestaw sterowania bezprzewodowego Exta Free F5010.
Wyłącznik oświetlenia RZB-02.
Radiowy odbiornik dopuszkowy 1-kanałowy ROP-01 Exta FreeRadiowy nadajnik klawiszowy 2-kanałowy RNK-02 Exta Free
Przykładowe zastosowanie zestawu RZB-01 Exta Free F5010
do bezprzewodowego sterowania oświetleniem za pomocą nadajnika klawiszowego
W powyższym przykładzie radiowy odbiornik dopuszkowy ROP-01 F5211 pracuje jako odbiornik radiowego nadajnika klawiszowego 2-kanałowego RNK-02 F5101 (sterowanie załącz/wyłącz źródeł światła). W ten sposób można bezprzewodowym wyłącznikiem przy drzwiach włączać boczne oświetlenie podłączone do gniazda po drugiej stronie pokoju.

Czym różni się złącze typu APC od UPC?

Najpopularniejszymi złączami światłowodowymi są złącza typu:
  • SC (Standard Connector) stosowane w urządzeniach aktywnych, takich jak media czy wideo konwertery, gwarantując szybką i łatwą realizację przyłączenia,
  • FC (Ferrule Connector) posiadają gwintowany korpus, zapewniający pewne połączenie z urządzeniem lub adapterem,
  • LC (Little Connector) stosowane są w modułach SFP ze względu na małe wymiary.
Zjawisko reflektancji w złączu typu UPC (niebeskie) oraz APC (zielone)
Każdy typ wymienionego złącza występuje w dwóch rodzajach: UPC oraz APC. UPC jest skrótem z ang. Ultra Physical Contact, podczas gdy APC oznacza Angled Physical Contact. Różnica polega na spolerowaniu czoła ferruli złącza. W UPC jest ono płaskie. W APC czoło złącza polerowane jest pod kątem 8 stopni, dzięki temu zachodzące przy przejściu światła przez granicę ośrodków zjawisko reflektancji (odbite od granicy ośrodka światło wraca do nadajnika tłumiąc użyteczny sygnał) ma mniejszy wpływ na całkowite tłumienie złącza. Złącza APC i UPC mogą być stosowane wymiennie, o ile specyfikacja urządzenia nie mówi inaczej.

Nowości produktowe

Moduł Keystone BNC / BNC
Moduł Keystone BNC / BNC J2313 z dwoma gniazdami pozwala łączyć ze sobą dwa odcinki przewodu koncentrycznego zakończonego obustronnie złączami BNC. Obudowa z plastiku jest przystosowana do montażu w patchpanelach i gniazdach zgodnych ze standardem Keystone.

Węzeł optyczny FTTH OD-005P TERRA
Węzeł optyczny FTTH OD-006 TERRA R81762 jest urządzeniem przeznaczonym do zamiany sygnału optycznego na sygnał elektryczny. Ze względu na swoje niewielkie wymiary, odlewaną obudowę oraz odpowiednie parametry OD-006 R81762 dedykowany jest do małych i średnich instalacji abonenckich FTTH (mieszkanie, apartament, biuro lub niewielki dom jednorodzinny).
Zasilacz impulsowy 12V/250mA JACK 3,5 (+)
Zasilacz impulsowy 12V/250mA JACK 3,5 (+) D0014 stosowany jest do zasilania wzmacniaczy antenowych za pośrednictwem separatorów zasilania C0397. Układ tego typu znajduje zastosowanie w przypadku, gdy wzmacniacz (układ wzmacniaczy) musi być zasilany prądem o napięciu 12 V i natężeniu do 250 mA. Standardowy zasilacz D0012 może dostarczyć jedynie prąd 100 mA.

Aktualności

4 marca 2016 - Szkolenia i seminaria. Minął półmetek szkoleń instalatorów w wiosennej sesji firmy DIPOL. W tym roku frekwencja jest bardzo wysoka. Na 14 kursach przeszkoliliśmy prawie 500 osób. Różnorodność tematów, eksploracja nowych technologii, ćwiczenia praktyczne to podstawowe cechy tych spotkań. Ostatnie kursy odbędą się na początku kwietnia. W sumie zaplanowaliśmy 23 szkolenia w 11 miastach całej Polski. Zapisy i informacje o szkoleniach.
Wykonanie okablowania, dobór urządzeń niskoprądowych i uruchomienie instalacji
w budynku zbiorowego zamieszkania zgodnie z rozporządzeniem MTBiGM.
Częstochowa, marzec 2016.
Systemy monitoringu HD-TVI oraz IP Hikvision - szkolenie autoryzowane.
Kielce, marzec 2016.

Warto przeczytać:

Zdalny, radiowy podgląd obrazu z kamer monitoringu. W sytuacji, gdy miejsce instalacji rejestratora i miejsce podglądu obrazu z kamer jest od siebie oddalone na tyle, że nie ma możliwości przeciągnięcia okablowania, jedynym sposobem uzyskania obrazu jest podgląd przez sieć komputerową. Jeśli takie połączenie nie istnieje, dobrym pomysłem jest stworzenie mostu radiowego pomiędzy miejscem instalacji a miejscem, w którym prowadzony będzie podgląd. Umożliwia to punkt dostępowy N2350 TP-LINK TL-WA5210G ... >>> więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Bezprzewodowy podgląd kamer monitoringu na PC
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Inteligentny budynek - cały dom w zasięgu ręki