Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2016 (14.03.2016)

Google proponuje nowy sposób płacenia.

 Firma Google przeprowadza testy nowego systemu płatności o nazwie Hands Free. Jak wskazuje nazwa jest to system płatności całkowicie bezdotykowy. Jak to działa? Na smartfonie z Androidem należy zainstalować aplikację Android Pay, zarejestrować w niej wybrane karty płatnicze i włączyć opcję Hands Free. Wymagane jest też udostępnienie Google swojego zdjęcia. Przy płatności należy poinformować obsługę sklepu o zamiarze zapłaty Hands Free oraz podanie danych identyfikacyjnych (np. inicjałów). Kasjer połączy się wówczas bezprzewodowo z telefonem, a na terminalu zostanie wyświetlone zdjęcie mające potwierdzić tożsamość osoby dokonującej płatności. Po poprawnej weryfikacji następuje realizacja transakcji. Dodatkowo, każda zrealizowana transakcja potwierdzana jest przez SMS-a. Testowane są również kamery mające pozwolić na automatyczną identyfikację.
Płatności całkowicie bezdotykowe Hand Free realizowane przez Android Pay nie wymagają zbliżenia smartfonu czy karty płatniczej. Terminal komunikuje się z urządzeniem bezprzewodowo.
Płatności przy użyciu smartfonów oraz elektroniki noszonej są komfortowe dla użytkownika. Wdrażaniem i obsługą zajmują się banki, instytucje finansowe, operatorzy sieci telefonicznych oraz sami dostawcy sprzętu i oprogramowania. Nasze wirtualne pieniądze stają się jeszcze bardziej wirtualne, bo obsługiwane są przez wirtualne karty płatnicze. Najczęściej wykorzystywana jest płatność zbliżeniowa NFC. Google robi krok naprzód proponując najbardziej wygodny system płatności. Aktualnie aplikacja Android Pay dostępna jest wyłącznie w USA, a testy Hands Free przeprowadzane są w wybranych lokalizacjach. Ich pozytywny przebieg umożliwi wdrożenie usługi również w innych krajach.

Kąt świecenia, a kąt połowy mocy reflektorów podczerwieni.

Kąt połowy mocy jest to kąt zawarty pomiędzy punktami wiązki głównej oświetlacza, dla których natężenie oświetlenia spada o połowę względem maksymalnego. Im mniejszy kąt połowy mocy, tym moc oświetlacza jest skupiona na mniejszej powierzchni, dając większe natężenie oświetlenia. Kąt świecenia to kąt, pod którym emitowane jest światło oświetlacza podczerwieni. W oświetlaczach marki Redbeam kąt świecenia kształtowany jest przez specjalne soczewki.
Podstawowe parametry oświetlaczy podczerwieni Redbeam:
Model IR20 IR40 IR100 IRN40 IRN60
Kod M1635 M1640 M1647 M1649 M1653
Długość fali [nm] 850 850 850 940 940
Kąt świecenia [o] 100 60 30 45 30
Kąt połow mocy [o] 50 30 15 22 15
Zasięg [m] 20 30 90 40 60
Moc [mW] 2400 1800 3600 2400 3000

System alarmowy - montaż pasywnych czujek PIR.

W instalacjach alarmowych jedną z najważniejszych rzeczy jest prawidłowe zamontowanie czujek ruchu. Zależy od tego skuteczność działania systemu alarmowego oraz jego wrażliwość na fałszywe alarmy. W systemach alarmowych najczęściej stosowane są dwa rodzaje czujek ruchu: pasywne czujki podczerwieni (PIR) oraz dualne czujniki podczerwieni (PIR+MW).
Działanie pasywnej czujki ruchu PIR (ang. Passive Infra Red) polega na wykrywaniu zmiany promieniowania cieplnego z zakresu dalekiej podczerwieni przez czujnik pyroelektryczny, którego sygnał elektryczny analizowany jest przez układ elektroniczny czujki. Czujki dualne (PIR+MW) łączą w sobie zalety czujek podczerwieni oraz czujek mikrofalowych. Dzięki zastosowaniu dwóch różnych elementów detekcji są bardziej odporne na występowanie fałszywych alarmów. Elektronika czujki analizuje otrzymane sygnały i przekazuje informację o alarmie tylko wtedy, gdy otrzyma sygnał o naruszeniu od obydwu różnych detektorów. Aby skuteczność systemu alarmowego była jak najlepsza, pasywne czujki ruchu PIR należy montować według następujących zasad:
  • należy przestrzegać zalecanej przez producenta minimalnej i maksymalnej wysokości montażu czujki, zazwyczaj 2,2 - 2,7m (szczegóły w ulotce dołączonej do urządzenia),
  • należy unikać montażu urządzenia w okolicy silnych źródeł ciepła (grzejniki, kominy itp),
  • czujkę należy zamontować w taki sposób, aby w bliskiej jej odległości nie było ruchomych elementów, oraz aby elementy wyposażenia, takie jak zasłony, czy meble, nie zasłaniały czujki,
  • nie należy kierować czujki w stronę silnych źródeł światła oraz wentylacji, czy klimatyzacji,
  • ze względu na charakterystykę pracy czujki, największa skuteczność działania zapewniona jest wówczas, gdy intruz porusza się w sposób prostopadły do niej. Należy więc tak zamontować urządzenie, aby ten warunek był spełniony w jak największym stopniu w stosunku do tras, którymi może przemieszczać się potencjalny włamywacz.
Charakterystyka obszaru detekcji oraz wysokości montażu czujki G3240 ISC-BDL2-WP12G

Telewizyjna instalacja hotelowa w standardzie DVB-T COFDM.

Jednym z kryteriów podziału hotelowych instalacji telewizyjnych jest rodzaj i źródło sygnału. Te prostsze dystrybuować mają wyłącznie ogólnie dostępną naziemną telewizję cyfrową, w innych właściciele umieścić mogą dodatkowe kanały telewizji satelitarnej. W przypadku hoteli/pensjonatów, w których system telewizji bazuje na stacji czołowej, bez większego znaczenia jest ilość pokoi (gniazd) w instalacji. Na cenę stacji rzutuje bezpośrednio liczba oraz rozmieszczenie kanałów na transponderach satelitarnych. Ilość gniazd wpływać może jedynie na konieczność zainwestowania w dodatkową infrastrukturę aktywną (wzmacniacze), co stanowi zwykle niewielki procent kosztów całej instalacji.
Cyfrowa stacja czołowa firmy TERRA przeznaczona jest do realizacji instalacji w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, w których wymagany jest odbiór programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz satelitarnych DVB-S/S2 na zwykłych odbiornikach TV. Sygnał w jednym standardzie DVB-T COFDM jest transmitowany ze stacji poprzez sieć koncentryczną do gniazd końcowych.
Antena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Antena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitCyfrowy czterokanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at440 TERRATransmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) TDX410C TERRAZasilacz UP413 12V/4.5A do urządzeń modułowych TerraRozgałęźnik TV czterodrożny R-4 SignalOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalGniazdo GAR-BG-DK podtynkowe nieprzelotowe
Schemat telewizyjnej instalacji hotelowej
Powyżej przedstawiono przykładową realizację stacji czołowej w obiekcie hotelowym. Przykład ten prezentuje sposób doboru oraz funkcje poszczególnych elementów, które opisano poniżej:
  • at440 R82511 - poczwórny panel wzmacniacza kanałowego zaprojektowany z myślą o filtrowaniu, wzmacnianiu i wyrównywaniu poziomów sygnałów w paśmie UHF. Urządzenie posiada cztery niezależne tory wzmacniające. Każdy z torów odpowiedzialny jest za wzmocnienie jednego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
  • TDX410C R81617 - transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej we własnej instalacji telewizyjnej. Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych. Jeden panel odbiera sygnał z całego transpondera (kilkanaście programów) oraz przekazuje go do multipleksu DVB-T umożliwiając dystrybucję do 5 serwisów.
  • UP413 R82533 - zasilacz przeznaczony jest do zasilania prądem DC 12V urządzeń dedykowanych do odbioru i obróbki sygnałów telewizyjnych.
  • Rozgałęźniki/odgałęźniki, za pomocą których sygnał dzielony jest na logiczne podsieci obejmujące daną grupę pokoi (np. piętro lub skrzydło budynku).

Dlaczego antena LTE powinna być szerokopasmowa?

Technika LTE jest elastyczna zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 800 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi), 1800 MHz, a nawet 2,6 GHz (obszary wielkomiejskie).
Standard LTE-Advanced ma pozwolić na połączenie dwóch pasm w różnych zakresach częstotliwości, np. 1800 MHz i 2600 MHz (LTE FDD). Dzięki takiemu zabiegowi możliwe będzie osiągnięcie realnych transferów na poziomie 300 Mb/s. Ważną rzeczą jest, aby przy wyborze anten LTE patrzeć na ich pasmo pracy tak, aby w przyszłości były one dostosowane do nowych technik transmisji danych.
Panelowa kierunkowa antena MIMO TRANS-DATA LTE KYZ 6/8 A741022 przeznaczona do montażu na zewnątrz jest dedykowana do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE. Pracuje w szerokim paśmie częstotliwości: 806-960 MHz i 1710-2700 MHz. Sprawdzi się więc zarówno dziś, jak i w przyszłości - w przypadku korzystania z bardziej zaawansowanych technik transmisji.
Antena TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO
Antena TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO A741022

Sieć optyczna pasywna PON - montaż przełącznic.

Aby zapewnić usługi FTTH (ang. Fiber To The Home) w całym budynku mieszkalnym, należy doprowadzić kabel światłowodowy do każdego abonenta.
Najpopularniejszą metodą okablowania budynków jest montowanie skrzynek rozdzielczych w pionie kablowym na każdym piętrze. Niezależne kable światłowodowe prowadzone są z punktu dystrybucyjnego do skrzynek rozdzielczych na piętrach. Dalej włókna biegną bezpośrednio do abonenta i zakańczane są puszkami abonenckimi, np. ULTIMODE TB-02H L5302.
Puszki rozdzielcze montowane są bardzo często w miejscu o ograniczonej przestrzeni, dlatego powinny być niewielkich wymiarów, łatwe w instalacji i późniejszej konserwacji połączeń światłowodowych. Wymagania te spełniają puszki ULTIMODE L5404, które umożliwiają wyprowadzenie czterech włókien światłowodowych i doprowadzenie ich do klienta.
Puszka abonencka ULTIMODE TB-02H (wewnętrzna, 2 adaptery typu SC simplex, uchwyt na osłonę kabla)
Puszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)
Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-48B (max 48 spawów, 48 adapterów typu SC simplex, 2 tacki, klucz, metalowa konstrukcja)
Puszka abonencka L5302
ULTIMODE TB-02H
Puszka rozdzielcza L5404
ULTIMODE TB-04B
Przełącznica naścienna L5448
ULTIMODE TB-48B
Punktem zbiorczym okablowania z wszystkich mieszkań i zarazem miejscem przyłączenia ich do zewnętrznej sieci jest teletechniczna przełącznica abonencka ULTIMODE TB-48B L5448, znajdująca się na najniższej kondygnacji.
Puszka abonencka ULTIMODE TB-02H (wewnętrzna, 2 adaptery typu SC simplex, uchwyt na osłonę kabla)Puszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Puszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Puszka abonencka ULTIMODE TB-02H (wewnętrzna, 2 adaptery typu SC simplex, uchwyt na osłonę kabla)Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-48B (max 48 spawów, 48 adapterów typu SC simplex, 2 tacki, klucz, metalowa konstrukcja)
Schemat rozlokowania przełącznic w budynku mieszkalnym

Nowości produktowe:

Uchwyt sufitowy Signal PLB-CE946-02L, 37'-70'
Uchwyt sufitowy Signal PLB-CE946-02L E93524 został zaprojektowany w celu umożliwienia zawieszenia na suficie telewizora o rozmiarze 37'' - 70''. Maksymalna nośność uchwytu to 50 kg. Uchwyt umożliwia obrót telewizora o 360 stopni oraz pochylenie w pionie w granicach 0 do -25 stopni.


Złącze kompresyjne F MASTER 11 na przewód Triset-11
Złącze kompresyjne F MASTER 11 E80362 przeznaczone jest do kabli typu Triset-11 PE. Najwyższa precyzja wykonania wpływa na wygląd i jakość połączenia. Prawidłowe zaciśnięcie jest bardzo proste i daje gwarancję poprawnego i stabilnego połączenia przez długi czas. Złącze F MASTER E80362 posiada bardzo precyzyjny gwint, co sprawia, że nie występują tutaj powszechnie znane problemy z zakręcaniem złącza na gniazdo. Złącze F MASTER E80362, dzięki zastosowaniu podwójnej kompresji dookolnej od strony kabla i uszczelce od strony złącza, jest w pełni szczelne, co zabezpiecza urządzenia stosowane w instalacji przed wodą.
Konwerter QUAD INVERTO UNICABLE + SINGLE
Konwerter QUAD INVERTO UNICABLE + SINGLE A98241 zaprojektowany jest tak, by podłączając do niego tylko jeden kabel koncentryczny zapewnić sygnał do maksimum 4 odbiorników satelitarnych (tunerów) za pomocą jednej anteny np. A9648. Dodatkowo konwerter A98241 wyposażony jest w jedno niezależne wyjście pełnopasmowe (fullband), umożliwiające podłączenie jednego klasycznego dekodera satelitarnego. Urządzenie eliminuje konieczność stosowania multiswitchy.

Aktualności

4 marca 2016 - Szkolenia i seminaria. Minął półmetek szkoleń instalatorów w wiosennej sesji firmy DIPOL. W tym roku frekwencja jest bardzo wysoka. Na 14 kursach przeszkoliliśmy prawie 500 osób. Różnorodność tematów, eksploracja nowych technologii i ćwiczenia praktyczne to podstawowe cechy tych spotkań. Ostatnie kursy odbędą się na początku kwietnia. W sumie zaplanowaliśmy 23 szkolenia w 11 miastach całej Polski. Zapisy i informacje o szkoleniach.

Wykonanie okablowania, dobór urządzeń niskoprądowych i uruchomienie instalacji
w budynku zbiorowego zamieszkania zgodnie z rozporządzeniem MTBiGM.
Częstochowa, marzec 2016
Systemy monitoringu HD-TVI oraz IP Hikvision - szkolenie autoryzowane.
Kielce marzec 2016

Warto przeczytać:

Wydajne łącza bezprzewodowe. Przy tworzeniu szkieletu sieci bezprzewodowej warto na wstępie oszacować jaki będzie maksymalny transfer do poszczególnych lokalizacji. Ma to na celu odpowiedni dobór sprzętu, jak i zastosowanie odpowiedniej topologii. Przed zabraniem się do instalowania urządzeń warto wykonać projekt sieci, który powinien obejmować ...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykładowa instalacja oparta na połączeniach punkt-punkt

Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Switche przemysłowe - gotowe do pracy w każdych warunkach