Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 10/2016 (07.03.2016)

Dane zapisane na szkle.

Gromadzenie i przechowywanie ogromnych ilości informacji musi być przede wszystkim niezawodne. Zdjęcia, filmy i dokumenty zapisane na tradycyjnych płytach DVD mogą zostać po 25 latach bezpowrotnie utracone. Nieużywany tradycyjny „pendrive” może przechować dane troszkę dłużej lecz i tak nie można na nim polegać w 100%.
Następcą tych nośników danych może okazać się dysk 5D. Pierwsze wzmianki o dyskach 5D pojawiły się już w 2013 roku, gdy udawało się na nim zapisać plik o wielkości zaledwie 300 kb. Badacze z Optoelectronics Research Centre przy Uniwersytecie Southampton opracowali nowy dysku 5D, który dopiero teraz został doprowadzony do etapu, w którym może być mowa o rozpoczęciu wdrażania go gdziekolwiek poza laboratoriami.
Optyczny nośnik pamięci 5D
(źródło: www.southampton.ac.uk)
Nowy nośnik optyczny to 2,5 cm krążek nanostrukturalnego szkła, w którym dane zapisuje się femtosekundowym (ultrakrótkim) impulsem lasera. Wszystkie pliki przechowywane są na nośniku. Ciekawostką jest, iż zastosowane szkło może wytrzymać temperaturę nawet 1000 stopni Celsjusza, a przechowywany w temperaturze pokojowej nośnik ma w zasadzie nieskończoną żywotność.
Zapis i odczyt danych w porównaniu ze standardową płytą CD jest bardziej skomplikowany. Dla popularnego dziś nośnika odbicie lasera przez jego powierzchnię jest interpretowane jako wartość „1”, a jego brak jako „0”. Można tu więc mówić o dwuwymiarowej strukturze zapisu i odczytu danych. W dyskach 5D załamywane światło zawierać będzie informację o rozmiarze, orientacji oraz pozycji w trzech osiach: X, Y, Z. Właśnie stąd pochodzi nazwa 5D, nawiązująca do pięciu wymiarów. Pojemność takich dysków może wynosić nawet 360 TB!

Kamery IP zasilane przez PoE z rejestratora - prościej się nie da.

Najbardziej wygodnym sposobem podłączenia kamer IP w systemie monitoringu jest wykorzystanie standardu PoE. Upraszcza on proces wykonania instalacji (jeden przewód do przesyłu zasilania i danych). Hikvision oferuje rejestratory z wbudowanym switchem PoE. Takie rozwiązanie najbardziej sprawdza się w przypadku systemów o prostej architekturze. Największe zalety takiego rozwiązania to:
 • prostota instalacji,
 • tylko jeden przewód do jednej kamery,
 • w przypadku kamer Hikvision - automatyczna konfiguracja ustawień sieciowych (funkcjonalność "Plug and Play"),
 • zasięg połączenia - 100 m.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2620F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2620F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2620F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 30m)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 2TB SATA 6 Gb/s 64MB WD20PURXKamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2620F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 30m)Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7604NI-E1/4P/A (4 kanały, 25Mb/s, 1x SATA, VGA, HDMI/VGA, 4xPoE, We/Wy alarmowe)
Schemat monitoringu IP domu jednorodzinnego.
Kamery są zasilane ze switcha PoE wbudowanego w rejestrator K22042.
Kamery podłączone do rejestratora PoE znajdują się w jego wewnętrznej, odizolowanej sieci. Rejestratory PoE marki Hikvision posiadają specjalną funkcję o nazwie Virtual Host, umożliwiającą bezpośrednie połączenie innego urządzenia sieciowego z kamerą. Rejestrator pełni w tym przypadku jedynie funkcję pośredniczącą, a użytkownik uzyskuje dostęp zarówno do podglądu obrazu z kamery, jak i jej konfiguracji. Inżynierowie Hikvision ustanowili więc dwuetapowy dostęp do konfiguracji kamer IP z rejestratorem PoE: użytkownik końcowy korzysta z funkcji Plug and Play uruchamiając nagrywanie i podstawowe funkcje, instalatorzy łączą się z kamerą uzyskując dostęp do funkcji zaawansowanych wykorzystując Virtual Host.

Konfiguracja ścieżki zapisu w aplikacji iVMS 4200 Hikvision.

Na lokalnym PC operatora zapisywane są pliki wideonagrań powstałe z rejestracji sterowanej ręcznie, klatki obrazu (tj. foto zrzuty), systemowe pliki konfiguracyjne i inne. W ustawieniach można zmienić ścieżki zapisu tych plików. Aby tego dokonać należy:
 • uruchomić aplikację iVMS 4200 i przejść do zakładki „Konfiguracja systemu”,
 • kliknąć przycisk „Plik”, aby otworzyć interfejs ustawień ścieżek zapisu plików,
 • kliknąć przycisk przeglądania plików i wybrać ścieżkę lokalną dla zapisu danego rodzaju plików,
 • zmienić domyślne ścieżki zapisywania dla plików wideo, zdjęć oraz plików konfiguracyjnych,
 • zapisać zmiany.
Widok okna konfiguracji zmiany ścieżek zapisu: nagrań, klatek obrazu i plików
konfiguracyjnych w programie iVMS4200

Zaciskanie złączy kompresyjnych F na kablu TRISET-11.

Instalatorzy wykonujący duże sieci zbiorcze dobrze znają problemy związane z zarabianiem złączy typu "F" na kablach o średnicy przekraczającej 10 mm, np. TRISET-11 PE E1025. Z uwagi na gęsty oplot, montowanie złączy wyposażonych w tuleje wewnętrzne było do tej pory niewygodne i wymagało użycia dużej siły. Zastosowanie nowych złączy E80362 renomowanej marki MASTER rozwiązuje ten problem, gwarantując komfort montażu. Proces zaciśnięcia złącza rozpoczyna się od przygotowania kabla za pomocą ściągacza izolacji E8010. Następnie zakłada się złącze i zaciska uniwersalnym narzędziem E80075. Cały proces zarabiania złącza zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.
Ściągacz izolacji MASTER do kabli: RG59, RG6, Triset-113, Triset Profi, Triset-11 i telefonicznych
Złącze kompresyjne F MASTER 11 na przewód Triset-11
Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kompresyjnych BNC, F, IEC, RCA
Ściągacz izolacji MASTER E8010
Złącze kompresyjne F MASTER 11 E80362 na przewód Triset-11
Zaciskacz uniwersalny MASTER E80075 do złączy kompresyjnych BNC, F, IEC, RCA
Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania sprawia, że instalatorzy stosujący ww. złącza nie mają kłopotów z montażem. Sposób zaciśnięcia złączy kompresyjnych zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, szczelność i stabilność w czasie.

Złącza dedykowane do instalacji wzmacniającej sygnał GSM.

Firma DIPOL posiada w ofercie złącza zaprojektowane do pracy w zakresie częstotliwości do 6 GHz i dedykowane do połączenia z przewodem Tri-Lan 240 E1171. Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę dobierając złącza do instalacji tego typu, są:
 • Współczynnik Fali Stojącej (ang. VSWR) - określa, jaka część mocy sygnału docierająca do złącza jest odbijana z powrotem do nadajnika. Typowa wartość nie powinna przekraczać 1,5, co odpowiada odbiciom ok. 4% mocy sygnału. W przypadku nowych złączy współczynnik ten wynosi 1,3 dB.
 • Dopasowanie falowe (tłumienie odbić) - decyduje o tym, jaka część doprowadzonej mocy zostaje transmitowana przez zestaw kabel - złącze, a jaka wraca do źródła. Parametr ten wyrażamy w dB. Im jego wartość jest większa, tym jakość transmisji lepsza. Wartość powinna przekraczać 15 dB. W przypadku połączenia z kablem Tri-Lan dopasowanie wynosi min. 18 dB.
Wtyk N do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155
Wtyk N do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 E84130
Złącza z tej serii znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach wzmacniających sygnał GSM, 3G, 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Wypełniają lukę asortymentową pomiędzy tanimi, o niskiej jakości, a drogimi, markowymi złączami:
 • Wtyk N do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 - E84130,
 • Gniazdo N do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 - E84135,
 • Wtyk SMA/RP do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 - E84150,
 • Gniazdo SMA/RP do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 - E84155.

Światłowodowe złącza mechaniczne Ultimode.

Przewód płaski Ultimode L7102 jest jednym z najbardziej popularnych kabli FTTH na rynku. Jest on wykorzystywany w instalacjach budynkowych ze względu na niską cenę, dużą odporność mechaniczną oraz włókna jednomodowe w standardzie G.657A2 o ograniczonym promieniu gięcia.
Szybkozłącze ULTIMODE L5711 na kablu Ultimode L7102
Kabel zakańczać można standardowo za pomocą pigtaili spawanych mechanicznie (np. ULTIMODE L5550) lub termicznie (spawarka EasySplicer L5810), albo za pomocą złączy mechanicznych ULTIMODE L5711 oraz L5712. Stosowanie tych ostatnich możliwe jest dzięki niewielkim wymiarom kabla, idealnie pasującym do wymiarów złączy. Połączenie tego typu jest tanie i sprawdzi się znakomicie w instalacjach LAN oraz CCTV bazujących na światłowodach. Może być również rozwiązaniem doraźnym w instalacjach FTTH - do momentu wykonania profesjonalnego spawania za pomocą spawarki łukowej.

Nowości produktowe

Kamera IP box Sunell SN-IPC54/14EDN (2MP, 0.05 lx, C/CS, Audio, PoE)
Kamera IP box Sunell SN-IPC54/14EDN K1617 przeznaczona jest do profesjonalnego zastosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik SONY EXMOR 1/2.9" CMOS generujący obraz w rozdzielczości 1920x1080. Posiada dwa niezależne strumienie (główny i pomocniczy) oraz dwie metody kompresji H.264 lub MJPEG, dzięki którym strumień danych minimalnie obciąża ruch sieciowy. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień), oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc). Wyposażona jest w wejście audio, umożliwiające podpięcie zewnętrznego mikrofonu oraz wyjście audio, do którego można podpiąć głośnik z wbudowanym wzmacniaczem.
Obudowa zewnętrzna Kubiak PSH 500x300x150 IP65
Obudowa zewnętrzna Kubiak PSH 500x300x150 R90608 o stopniu ochrony IP65 doskonale nadaje się do montażu w miejscach szczególnie narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Skrzynka stosowana jest tam, gdzie wymagana jest wysoka szczelność i wytrzymałość produktu. Doskonale nadaje się do montowania urządzeń instalacji antenowej oraz teleinformatycznej (komputerowej).

Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) TDX410C TERRA
Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) TDX410C TERRA R81617 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej we własnej instalacji telewizyjnej. Moduł TDX-410C R81617 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych. Jeden panel odbiera sygnał z całego transpondera (kilkanaście programów) oraz przekazuje go do multipleksu DVB-T, umożliwiając dystrybucję do 5 serwisów (max. 31 PID-ów) przy maksymalnej przepustowości wynoszącej 31,66 Mbit/s. W przypadku przekroczenia wartości granicznej możliwe jest podanie sygnału na kolejne moduły TDX-410C R81617. Dostępny na wyjściu cyfrowy sygnał DVB-T COFDM dostarczany jest do odbiorników końcowych - najczęściej z wykorzystaniem rozgałęźników/odgałęźników. Rozwiązanie takie sprawdza się najlepiej w nowoczesnych instalacjach hotelowych, dystrybuujących wysokiej jakości programy, w tym kanały wysokiej rozdzielczości HD.

Warto przeczytać:

Transmisja obrazu z rejestratora (HDMI) na duże odległości. Jedna z krakowskich firm postanowiła zmodernizować swój system monitoringu poprzez wymianę starych kamer analogowych PAL na nowe kamery typu HD-TVI. Dodatkowo zdecydowano się, aby oprócz archiwizacji nagrań możliwe było prowadzenie podglądu na żywo przez odpowiedni personel. Ponieważ pomieszczenie techniczne z rejestratorem oddalone jest od pomieszczenia personelu od ponad 200 m, konieczne było znalezienie sposobu na transmisję obrazu wideo z rejestratora na tak dużą odległość ...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Wykorzystanie konwertera Signal H3608 - transmisja sygnału HDMI światłowodem
DIPOL na targach Elektrotechnika 2016
Nagroda targów Elektrotechnika 2016