Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2016 (29.02.2016)

Na Księżyc bez rakiety.

Czy kiedykolwiek marzyłeś o spacerze po Księżycu bez pokonywania dystansu 382 tys. km i ubierania się w specjalny skafander? Amerykańska firma Moonshine Crea planuje przekształcić księżycową fantazję w rzeczywistość. Buty o nazwie "20:16 Moonwalker" z wyglądu przypominają tradycyjne mokasyny. W podeszwie, prócz tradycyjnej pianki i gumy, zastosowano silne magnesy. Zewnętrzna warstwa buta wykonana została z tkaniny syntetycznej, natomiast wewnętrzną warstwę buta wyścielono DuPont Tyvek - syntetycznym polietylenem, używanym przez NASA do budowy modułów stacji kosmicznych.
Antygrawitacyjne buty wykorzystują magnesy neodymowe N45, które są jednymi z najbardziej wydajnych magnesów trwałych. Tworzą one własne pole siłowe (bez zewnętrznego zasilania) i działają dokładnie tak, jak magnesy przyczepiane na lodówkę. Ich skład to przede wszystkim mieszanka neodymu, żelaza, boru oraz tworzyw sztucznych zwiększających ich wytrzymałość mechaniczną.
13 magnesów umieszczonych w górnej warstwie oddziałuje na identycznie rozłożone magnesy w dolnej warstwie podeszwy buta. Siła odpychająca wytwarza się pomiędzy biegunami jednoimiennymi magnesów warstwy górnej i dolnej. Każdy z magnesów o średnicy 2,5 - 5 cm jest wystarczająco silny, aby unieść ciężar co najmniej 12 kg.
Zgodnie z deklaracjami producenta każda osoba ważąca mniej niż 180 kg doznawać będzie niemal identycznych odczuć podczas użytkowania tego niestandardowego obuwia co kosmonauta chodzący po księżycu.

Podgląd obrazu z kamer przy wykorzystaniu E-map.

W przypadku rozległych systemów monitoringu bardzo przydatny jest schemat rozmieszczenia urządzeń. Pozwala to szybko uruchomić podgląd z kamery monitorującej określone miejsce. Oprogramowanie klienckie dołączone do rejestratorów Hikvision (iVMS-4200) umożliwia zaimportowanie planów budynków oraz map terenu w postaci plików jpeg lub bmp. Na ich tle pokazywane są symbole kamer zgodnie z faktycznym usytuowaniem.
Okno podglądu E-mapy dla systemu monitoringu bazującego na rejestratorach Hikvision
W przypadku uaktywnienia w kamerze detekcji ruchu obok ikony kamery pojawi się znak syreny alarmowej informującej operatora o zagrożeniu. Dwukrotne kliknięcie na symbolu kamery pozwala na szybki podgląd obrazu i ocenę sytuacji. W przypadku złożonego systemu, e-mapy pozwalają na szybką orientację, np.: gdzie znajduje się kamera, gdzie są sąsiednie kamery, czy kamery, w których nastąpiła aktywacja wejść alarmowych znajdują się obok siebie itp. W bardzo prosty sposób można też przełączać obraz z sąsiednich kamer w celu śledzenia jakiegoś zdarzenia.

Inteligentna funkcja wykrycia wtargnięcia.

W kamerach Hikvision, oprócz podstawowych funkcji, takich jak detekcja ruchu, czy detekcja sabotażu, dostępne są inteligentne funkcje obejmujące m.in. przekroczenie wirtualnej linii oraz wykrycie wtargnięcia. Aby włączyć inteligentne zdarzenie należy zalogować się do kamery i przejść do zakładki: Konfiguracja -> Konfig. Zaawansowana -> Inteligentne zdarzenia, uaktywnić i skonfigurować interesującą nas opcję, ustawić harmonogram i zatwierdzić ustawienia przyciskiem Zapisz.
W przypadku korzystania z funkcji wykrycia wtargnięcia do zaznaczonego obszaru możliwe jest skonfigurowanie takich parametrów, jak:
  • Próg: 0...10 s (czas naruszenia obszaru),
  • Czułość: 0...100,
  • Procent: 1...100 (określenie procentowej wielkość naruszonego obszaru).
Dla zdarzenia alarmowego dostępne są następujące akcje powiązane:
  • Powiadomienie centrum monitoringu (np. IVMS4200),
  • Wysłanie e-maila,
  • Wysłanie na FTP,
  • Nagrywanie kanału(ów),
  • Wyzwolenie wyjścia alarmowego (w przypadku kamery wyposażonej w wyjście alarmowe).
Widok okna konfiguracji wykrycia wtargnięcia w kamerze Hikvision DS-2CD2042WD-I K1777
W przypadku naruszenia chronionego obszaru, oprócz nagrania kamera może wysłać e-mail ze zrzutem ekranu na wskazany adres mailowy. Stopień zaawansowania inteligentnych funkcji oraz ich ilość uzależnione są od platformy sprzętowej, do której należy dana kamera.

Transmisja sygnału TV w skrętce komputerowej.

Stacja czołowa IPTV TERRA umożliwia zmianę sygnałów DVB-T oraz SAT na sygnał IP dystrybuowany w sieci Ethernet. Dzięki technice dystrybucji telewizji bazującej na sygnale IP, budynek, w którym dostępny ma być sygnał można wyposażyć jedynie w skrętkę komputerową (jedną - dla danych oraz telewizji lub dwie - osobno dla danych oraz dla telewizji). Oprócz niższego kosztu okablowania zyskujemy dodatkowo szereg funkcji interaktywnych, a oferta kanałowa może zostać dostosowana do specyficznych wymogów klienta.
System polecany jest w szczególności dla obiektów hotelowych oraz pensjonatów. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pożądane jest połączenie bogatej oferty programowej z dobrą jakością sygnału oraz w miejscach, w których do dystrybucji sygnału telewizyjnego wykorzystywana jest skrętka komputerowa lub światłowód.
Antena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Antena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitStreamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRAStreamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRAZasilacz UP413 12V/4.5A do urządzeń modułowych TerraSwitch SMART TP-LINK TL-SL2452 48xFE 2xGE 2x SFPSwitch SMART TP-LINK TL-SL2452 48xFE 2xGE 2x SFPOdbiornik cyfrowy IF-442HD IPTV
Przykład konfiguracji stacji czołowej TERRA dla dwóch pozycji satelitarnych oraz telewizji naziemnej DVB-T. W instalacji w standardzie IP dostępne są kanały satelitarne kodowane/niekodowane oraz cyfrowe DVB-T w jakości SD/HD.
Powyżej przedstawiono przykładową realizację stacji czołowej w obiekcie hotelowym. Przykład ten prezentuje sposób doboru oraz funkcje poszczególnych elementów, które opisano poniżej:
  • Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRA R81604 jest jednym z modułów, który umożliwia dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji naziemnej DVB-T/T2 oraz kablowej DVB-C poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującą na skrętce komputerowej.
  • Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRA R81608 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej DVB-S/S2 poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującą na skrętce komputerowej.
  • Odbiornik cyfrowy IF-442HD IPTV R81612 umożliwia odbiór sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych na protokole IP, nadawanych w technologii MPEG-2 i MPEG-4 AVC/H.264, zarówno w standardowej rozdzielczości SD, jak i wysokiej HD. Cechą unikatową systemu jest fakt, iż odbiorniki końcowe R81612 nie wymagają jakiejkolwiek konfiguracji, co może mieć ogromne znaczenie w przypadku większych sieci. Jakiekolwiek zmiany w sieci lokalnej lub ofercie programowej wykrywane są przez nie automatycznie.
  • Switch SMART TP-LINK TL-SL2452 N29965 wyposażony jest w 48 portów RJ45 10/100Mb/s, 2 gigabitowe porty RJ45 oraz 2 gigabitowe sloty SFP. Funkcja IGMP snooping umożliwia inteligentne przesyłanie transmisji strumieniowych multicast tylko do określonych subskrybentów.

Transmisja obrazu i dźwięku do kilku odbiorników z wykorzystaniem sieci LAN.

Konwerter HDMI na IP H3606 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Tym samym przewodem transmitowany jest także sygnał pilota - np. w celu sterowania odtwarzaczem DVD. Urządzenie H3606 sprzedawane jest w komplecie: nadajnik + odbiornik. W przypadku konieczności odbierania sygnału na większej liczbie telewizorów konieczne jest dokupienie odpowiedniej ilości odbiorników H3607. Przepływność sygnału na wyjściu nadajnika wynosi około 30 Mbit/s.
Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilotaKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilotaKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornikKonwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornikSwitch TP-LINK TL-SF1005D 5x10/100 Mb/s
Schemat zastosowania konwertera HDMI - połączenie punkt-wielopunkt.
Przesyłanie sygnału HDMI w sieci LAN z wykorzystaniem konwertera H3606.

Rodzaje spawarek światłowodowych - co wybrać?

Decydując się na zakup spawarki światłowodowej kwestią absolutnie konieczną jest weryfikacja zadań, jakie będzie miała ona realizować. Mowa tutaj m.in. o średniej liczbie spawów wykonywanych w cyklu miesięcznym lub rocznym, liczbie spawów wykonywanych podczas jednej instalacji oraz wreszcie o tym, w jakich sieciach mają być wykonywane spawy (budynkowe, metropolitalne, zamknięte sieci LAN, CCTV itd.).
W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania wybrać można spośród wielu modeli spawarek oferujących mniej lub więcej dodatkowych funkcji. Za podstawowe kryterium podziału przyjąć należy jednak sposób pozycjonowania włókien przed procesem spawania. Urządzenia podzielić można na 3 grupy:
  • Urządzenia pozycjonujące do płaszcza włókna - jest to najbardziej ekonomiczna opcja. Spawarka dopasowuje wzajemne położenie płaszczy włókien, których średnica zgodnie ze standardem wynosi 125 μm. Teoretycznie taki sposób pozycjonowania owocuje spawem o nieco większym tłumieniu w stosunku do innych rozwiązań, ponieważ w przypadku włókien słabej jakości, w których rdzeń nie jest ułożony centrycznie względem płaszcza, idealne ułożenia płaszcza nie zagwarantuje dobrego pozycjonowania rdzenia. W praktyce jednak, sprzedawane dziś włókna są wysokiej jakości i w zdecydowanej większości przypadków, parametry połączeń wykonanych metodą pozycjonowania do płaszcza nie odbiegają od rezultatów innych metod.
  • Urządzenia pozycjonujące do rdzenia geometrycznego - metoda ta wykorzystywana jest przez większość najtańszych spawarek i przez wielu producentów oraz sprzedawców niesłusznie traktowana jest jako pozycjonowanie do rdzenia rzeczywistego. Rdzeń geometryczny uzyskiwany jest poprzez prześwietlenie włókien światłem widzialnym. Im bardziej w głąb włókna, tym mniejsze będzie natężenie światła. Przy zadanej czułości i wykorzystując analizę obrazu spawarka wyznaczy rdzeń włókna. Jak łatwo się domyślić, metoda ta sprawdzi się w przypadku dobrej klasy włókien - tylko wtedy rdzeń geometryczny będzie tożsamy z rdzeniem rzeczywistym. W przypadku włókien z niecentrycznie osadzonym rdzeniem rzeczywistym, parametry spawu mogą być gorsze, niż w metodzie spawania do płaszcza.
  • Urządzenia pozycjonujące do rdzenia rzeczywistego - najbardziej profesjonalne i zarazem najdroższe rozwiązanie. Spawarki wykorzystujące tę metodę potrafią automatycznie rozpoznać rodzaj spawanych włókien i ułożyć je względem ich rzeczywistego rdzenia. Spawy takie cechują najlepsze parametry tłumiennościowe. Urządzania wykorzystujące tę metodę są kilkukrotnie droższe od urządzeń bazujących na poprzednich rozwiązaniach.
Spawarka światłowodowa EasySplicer + zestaw narzędzi
Spawarka EasySplicer L5810 pozycjonuje włókna do płaszcza.
Wykorzystuje do tego specjalnie zaprojektowane V-rowki (ang. V-groove).
Spawarki z pozycjonowaniem do płaszcza z powodzeniem mogą byś stosowane w instalacjach FTTH, w których zgodnie z normami tłumienie toru budynkowego nie może przekroczyć 1,2 dB, jak również we wszystkich sieciach światłowodowych, w których na trasie urządzenie - urządzenie realizowanych jest nie więcej niż kilka spawów. Mogą to być sieci LAN, sieci CCTV, czy kilkukilometrowe połączenia punkt - punkt.
W przypadku, gdy instalator wykonywać ma setki lub tysiące spawów miesięcznie, zalecane jest zainwestowanie w najdroższy sprzęt, bazujący na centrowaniu do rdzenia rzeczywistego i oferujący szereg innych udogodnień, takich jak ilość cykli spawania na jednym ładowaniu akumulatora itp.

Nowości produktowe

Uchwyt ścienny DS-1273ZJ-135 do kamer Hikvision
Uchwyt ścienny DS-1273ZJ-135 do kamer Hikvision M5132 przeznaczony jest do kamer HIKVISION serii DS-2CD27xx. Duża przestrzeń wewnątrz uchwytu pozwala na swobodne ukrycie połączeń kablowych. Wykonany z aluminium, wymiary 136×184×230 mm.

Uchwyt sufitowy, pochylny Signal PLB-CE322 23
Uchwyt sufitowy Signal PLB-CE946-02L E93524 został zaprojektowany w celu umożliwienia zawieszenia na suficie telewizora o rozmiarze 37'' - 70''. Maksymalna nośność uchwytu to 50 kg. Uchwyt umożliwia obrót telewizora o 360 stopni oraz pochylenie w pionie w granicach 0° do -25°.


Zasilacz stabilizowany ZK-35 (DC 11.4 -13.3V, 4x0.75A)
Zasilacz stabilizowany ZK-35 M18293 to zasilacz wielokanałowy o napięciu DC 12 V oraz wydajności prądowej 2,5 A. Zasilacz jest tak zbudowany, że po wymianie bezpieczników w dwóch gniazdach na 1 A można go na nich obciążyć np. dwiema kamerami o poborze prądu 1 A.


Warto przeczytać:

Wykorzystanie kamer termowizyjnych do pomiaru temperatury. Częstym zastosowaniem kamery termowizyjnej jest mierzenie temperatury obiektów i informowanie o przekroczeniu ustalonego progu. Zagadnienie pomiaru temperatury nie jest proste i jest zależne od wielu czynników. Jeśli bardzo dokładny pomiar temperatury nie jest wymagany, to można ograniczyć się do dwóch parametrów, które w każdej kamerze są konfigurowalne. Jest to emisyjność i temperatura otoczenia ...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zrzut obrazu z kamery termowizyjnej podczas detekcji człowieka
Spawarka światłowodowa EasySplicer + zestaw narzędzi
Solidnie, szybko, tanio