Nr 8/2016 (22.02.2016)
Google uczyni smartfony inteligentnymi.
Google pracuje właśnie nad rozwiązaniem, które pozwoli urządzeniom mobilnym wykonywać skomplikowane obliczenia i analizy bez potrzeby angażowania zewnętrznych centrów danych. Zrealizowanie takiego projektu możliwe będzie dzięki współpracy firmy Movidius, tworzącej układy scalone będące w stanie uczyć się maszynowo (część sztucznej inteligencja), ze spółką Alphabet Inc, powołaną przez Google. Gigant wśród wyszukiwarek pokazał już możliwości aplikacji mobilnej Google Photos, która przechowuje i analizuje zdjęcia ze smarfonów. Użytkownicy tej aplikacji mogą wyszukiwać zdjęcia wpisując nazwy obiektów, jak np. kwiaty, czy góry lub wykorzystać zdjęcie danej twarzy, aby znaleźć inne, na których ta twarz też się pojawia. Przesyłanie obrazów wymaga jednak czasu, a ich sprawne wyszukiwanie uzależnione jest od połączenia internetowego, które nie zawsze jest dostępne.W obecnie realizowanym projekcie firmy planują wprowadzić do smartfonów sztuczną inteligencję oraz mechanizmy uczenia maszynowego. Do tego celu zostanie wykorzystany wydajny 12-rdzeniowy chip, charakteryzujący się zaawansowaną obróbką obrazu, należący do rodziny Myriad 2, w skład której wchodzą dwie jednostki: MA2450 i MA2150. W przyszłości telefon z wbudowaną możliwością rozpoznawania obrazów będzie identyfikować obiekty w czasie rzeczywistym, bez połączenia z Internetem. Właściwość ta może mieć wiele zastosowań, np. do identyfikacji ludzi przy autoryzacji transakcji, analizy otoczenia w celu pomocy ludziom niewidomym (znaki graficzne, szyldy, nazwy ulic, itp.), czy tłumaczenia języka migowego.
Firma Movidius, która współtworzy projekt, pracowała już wcześniej z Google nad Projektem Tango - tabletem wyposażonym w czujniki służące do mapowania otoczenia i przenoszenia realnych obiektów do świata wirtualnego. Wydaje się, że to tylko kwestia czasu, kiedy nasze urządzenia będą posiadały dodatkowy „zmysł”, który otworzy nowe możliwości i ułatwi życie ich posiadaczom.
Jak włączyć sterowanie menu OSD w kamerze HD-TVI Hikvision?
Sterowanie kamerami analogowymi starego typu (CVBS) odbywało się zwykle przy wykorzystaniu joysticka umieszczonego na przewodzie kamery. Kamery HD-TVI, w większości przypadków, nie mają takiego joysticka, ale sterowanie ich parametrami możliwe jest z poziomu rejestratora. Dane do sterownia OSD kamery przesyłane są przewodem koncentrycznym wraz z sygnałem wideo. Aby wywołać menu OSD kamery, należy przejść do menu sterowania kamerami PTZ w rejestratorze, a następnie wcisnąć przycisk opisany jako "Menu". Ten sam efekt daje wywołanie tzw. "presetu 95".Widok menu OSD w kamerze Hikvision serii D1T
Poruszanie się po menu ekranowym możliwe jest za pomocą przycisków sterowania PTZ, tj. góra/dół oraz lewo/prawo. Przyciśnięcie przycisku IRIS+ zatwierdza dokonane zmiany.
W menu można zmienić ustawienia dla następujących funkcji (w zależności od modelu):
- tryb pracy,
- ustawienia ekspozycji (spowolnienie migawki, AGC, sense-up, jasność, D-WDR, defog),
- BLC,
- balans bieli,
- redukcja szumu,
- strefy prywatności.
Hikvision Disk Calculator - obliczanie czasu przechowywania nagrań na dysku twardym rejestratora.
Za pomocą programu Disk Calculator v.3.0.0.2 firmy Hikvision można określić jak długo przechowywane będą nagrania z kamer na dysku twardym rejestratora w zależności od dobranej pojemności. Można również określić pojemność dysku twardego w zależności od wymaganego czasu przechowywania nagrań.Obsługa programu jest bardzo prosta i intuicyjna. W polu "Channel Number" należy wpisać liczbę kamer podłączanych do rejestratora. Jako typ urządzenia (Device Type) należy wybrać kamerę (IPC). W polu "Resolution" należy wybrać rozdzielczość kamer. Do wyboru mamy rozdzielczości od 2 do 12 MPix. W polu "Frame Rate" należy określić ilość klatek na sekundę (1/16 - 50). W polu "Encoding" należy wybrać wykorzystywaną metodę kompresji (rejestrator i kamera muszą wspierać wybraną metodę). Kalkulator umożliwia przeliczenie pojemności dyskowej z wykorzystaniem trzech metod kompresji: H.264, H.264+ oraz H.265.
W zależności od wybranych parametrów program sam zaproponuje rekomendowany bitrate. Jeśli kamery będą pracowały z różnymi ustawieniami kodowania, należy dodawać je pojedynczo i dla każdej określić indywidualne parametry. Po dodaniu kamer należy wpisać pojemność dyskową, jaka będzie wykorzystywana w rejestratorze oraz określić czas w ciągu doby, przez jaki rejestrator będzie nagrywał w sposób ciągły. Kalkulator przeliczy, jak długo będą przechowywane nagrania. Poniżej znajduje się symulacja czasu przechowywania nagrań, przy tej samej liczbie kamer, ale różnych metodach kompresji.
Kalkulacja przy nagrywaniu 24/24 i kompresji H.264 | Kalkulacja przy nagrywaniu 24/24 i kompresji H.264 |
H.264+ umożliwia znacznie większe skompresowanie obrazu przy zachowaniu takiej samej jakości. Ze względu na lepszą metodę kompresji rekomendowany bitrate będzie znacznie mniejszy i nagrania na rejestratorze przy tej samej pojemności dyskowej będą przechowywane ponad dwa razy dłużej. Dla 8 kamer, przy nagrywaniu 24/24, dla kompresji H.264 dysk 4 TB wystarcza na 11 dni, przy opracowanej przez Hikvision kompresji H.264+ na 22 dni.
Instalacja multiswitchowa dla dwóch pozycji satelitarnych w budynku wielorodzinnym.
Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu i rozdzieleniu magistrali dziewięcioprzewodowej na poszczególne klatki w bloku, a następnie odpowiednim wydzieleniu sygnału z magistrali głównej na każdej kondygnacji za pomocą odgałęźnika, do którego przyłączany jest multiswitch. Taka instalacja z torem głównym jest bardzo elastyczna co do ilości abonentów, czy głowic w tunerach satelitarnych. Wystarczy podmienić switch na większy, aby zwiększyć ilość podłączonych urządzeń.Nowa seria multiswitchy dziewięciowejściowych MV-9XXL TERRA przeznaczona jest do instalacji magistralnych, jako multiswitche piętrowe. Ich cechą wyróżniającą jest stopniowany poziom sygnału na poszczególnych wyjściach, co pozwala na podłączenie gniazd będących w różnej odległości od multiswitcha i zachowanie optymalnych i wyrównanych poziomów na gniazdach. Dodatkowo każdy multiswitch posiada prekorektor charakterystyki tłumienia kabla, eliminując wpływ długich tras kablowych na różnicowanie poziomów sygnałów różnych częstotliwości na gniazdach abonenckich.
Przykład instalacji TV/SAT dla budynku wielorodzinnego (4 klatki, 3 kondygnacje) - dwie pozycje satelitarne. Instalacja wykonana w topologii magistralnej wykorzystującej rozgałęźnik SDQ-908 R70529, odgałęźniki: SD-920 R70526 oraz muiltiswitche serii MV-908L R70858 TERRA. Wszystkie elementy w instalacji zostały zasilone przy pomocy wzmacniacza szerokopasmowego SA-91L R70901.
Topologia magistralna oferuje szereg zalet w stosunku do popularnych instalacji kaskadowych. Najważniejsza z nich związana jest z awaryjnością sieci. W systemach kaskadowych awaria jednego urządzenia powoduje zanik sygnału w całej instalacji - lokalizacja przyczyny i źródła awarii jest tym trudniejsza, im większy jest system. W rozwiązaniu proponowanym przez firmę TERRA awaria jednego z multiswitchy powoduje zanik sygnału jedynie u podłączonych do niego użytkowników, reszta sieci działa bez zmian.
PoE, czyli proste zasilanie urządzeń.
Problematyka zasilania urządzeń w systemach IP to zagadnienie, z którym coraz częściej muszą się zmierzyć instalatorzy sieci niskoprądowych. Nowoczesne instalacje IP, dzięki technologii PoE (Power over Ethernet), mogą być również łatwiejsze w realizacji. Wśród szeregu rozwiązań PoE optymalnym wydaje się być zespolenie „przełączania i zasilania”, czyli zastosowanie switchy PoE integrujących w sobie obie funkcje.W poniższym zastosowaniu switch ULTIPOWER 0098af N29982 został wykorzystany w instalacji, gdzie zainstalowano system monitoringu IP. Sygnały z kamer transmitowane są do głównego switcha, gdzie podpięty jest rejestrator NVR (zapis i podgląd obrazu z kamer). Dzięki zastosowaniu switchy PoE do kamer prowadzony jest tylko jeden przewód (zasilanie + dane) czyniąc instalację prostszą w realizacji.
Przykładowy schemat zastosowania switcha PoE ULTIPOWER 0098af N29982
Kolejność włókien w kablu światłowodowym.
Wykonując zakończenie wielowłóknowego kabla światłowodowego w przełącznicy warto zwrócić uwagę na spawanie włókien w odpowiedniej kolejności. Istnieje kilka standardów definiujących tę kwestię i choć obowiązujące przepisy nie narzucają ich stosowania, zachowanie porządku włókien pozwala uniknąć problemów w przypadku ewentualnej rozbudowy sieci.Wykonując okablowanie warto stosować jeden ze standardów europejskich lub zakładowych (normy definiowane przez firmy produkujące okablowanie lub największych operatorów telekomunikacyjnych). Poniżej znaleźć można najczęściej spotykane standardy dotyczące kolejności układania włókien w przełącznicach światłowodowych.
Warto pamiętać, iż budowa sieci w oparciu o konkretną normę pozwoli na znaczą oszczędność czasu w przypadku jej rozbudowy. Realizując kolejne punkty styku, wykonawca nie będzie musiał empirycznie weryfikować kolejności włókien w już istniejących przełącznicach, unikając jednocześnie problemu błędnego łączenia włókien (w przypadku, gdy przełącznice zakończone są patchpanelami bez możliwości wglądu w kolejność ułożenia włókien).
Zasilacz wzmacniaczy antenowych 2WZS 12V/100mA D0013 przeznaczony jest do zasilania DC 12V wzmacniaczy i przedwzmacniaczy antenowych telewizji naziemnej o poborze prądu do 100 mA. Na wierzchu obudowy znajduje się dioda LED informująca o obecności napięcia wyjściowego. Przeznaczony jest do zasilania "po kablu" wzmacniaczy montowanych w puszkach antenowych. Wyposażony jest w separator zasilania umożliwiający przesyłanie napięcia do wzmacniacza tym samym przewodem, którym doprowadzany jest sygnał w. cz. ze wzmacniacza do odbiornika. Przewód antenowy należy podłączyć do separatora wykorzystując złącze typu F. | ||
Kamera IP box Sunell SN-IPC54/14EDN K1617 przeznaczona jest do profesjonalnego zastosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik SONY EXMOR 1/2.9" CMOS generujący obraz w rozdzielczości 1920x1080. Posiada dwa niezależne strumienie (główny i pomocniczy) oraz dwie metody kompresji H.264 lub MJPEG, dzięki którym strumień danych minimalnie obciąża ruch sieciowy. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień) oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc). Wyposażona jest w wejście audio umożliwiające podpięcie zewnętrznego mikrofonu oraz wyjście audio, do którego można podpiąć głośnik z wbudowanym wzmacniaczem. | ||
Multiswitch MR-912L TERRA R70812 posiada aktywny (wzmacniany) tor telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Regulacja poziomu sygnału dla każdego z torów satelitarnych oraz DVB-T (47-790 MHz) odbywa się za pomocą dedykowanych przełączników. Taki sposób konfiguracji zapewnia większą stabilność ustawionych parametrów w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, bazujących na potencjometrach. Dodatkowo przełącznik MR-912L R70812 został wyposażony w pasywny tor sygnału TV (5-862 MHz) do wykorzystania dla kanału zwrotnego. Urządzenie nie obsługuje jednocześnie aktywnego i pasywnego toru sygnału TV. | ||
Aktualności
11 lutego 2016 - Szkolenia i seminaria. Ruszyła wiosenna sesja szkoleniowa firmy DIPOL dla instalatorów i seminaria dla projektantów. W ciągu dwóch miesięcy odbędzie się ponad dwadzieścia specjalistycznych, bezpłatnych szkoleń. W tym roku frekwencja na szkoleniach jest wyjątkowo wysoka. Na wiele z nich limit miejsc został wyczerpany. Jest to potwierdzenie że oferta firmy DIPOL jest odbierana jako bardzo atrakcyjna, a oferowane towary spełniają najwyższe wymagania. Aby projektować i wykonywać nowoczesne instalacje teletechniczne wymagana jest specjalistyczna wiedza. Na szkoleniach firmy DIPOL inżynierowie Działu Technicznego bezpłatnie przekazują potrzebną wiedzę, a w ramach warsztatów wspólnie z uczestnikami projektują instalacje, spawają światłowody, konfigurują kamery i rejestratory.
Zapisy i informacje o szkoleniach.
Zapisy i informacje o szkoleniach.
Seminarium Regionalne dla projektantów instalacji elektrycznych niskich napięć,
biur projektowych i inwestorów instytucjonalnych
Kraków, luty 2016
biur projektowych i inwestorów instytucjonalnych
Kraków, luty 2016
Warto przeczytać:
Wydajne łącza bezprzewodowe. Przy tworzeniu szkieletu sieci bezprzewodowej warto na wstępie oszacować jaki będzie maksymalny transfer do poszczególnych lokalizacji. Ma to na celu odpowiedni dobór sprzętu, jak i zastosowanie odpowiedniej topologii. Przed zabraniem się do instalowania urządzeń warto wykonać projekt sieci, który powinien obejmować: ...>>>więcej