Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 6/2016 (08.02.2016)

Nowy standard Wi-Fi - szybciej nie będzie, ale za to dalej.

Wi-Fi Alliance rozpoczęła pracę nad wdrożeniem nowego standardu Wi-Fi - 802.11ah o uproszczonej nazwie HaLow. Autorzy standardu skupili się tym razem nie na zwiększaniu prędkości przesyłu danych, a na poprawieniu efektywnego zasięgu sieci, który w tym przypadku ma być dwa razy większy od stosowanych obecnie standardów.
Najnowszy standard ma powstać przede wszystkim z myślą o urządzeniach IoT (ang. Internet of Things - koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej). Dla tego typu urządzeń nie jest potrzebna szybka transmisja danych - ważniejszą kwestią jest utrzymywanie stabilnego połączenia, również przy nieco większych odległościach.
Zasięg Wi-Fi w domu w zależności od wykorzystywanego pasma
Zwiększenie zasięgu odbywa się poprzez wykorzystanie częstotliwości w zakresie poniżej 1 GHz (900 MHz) oraz kanałów o szerokości zaczynającej się od 1 MHz. Przy powyższych parametrach standard 802.11ah pozwoli osiągnąć zasięg 40 metrów dla prędkości nawet 150 kb/s (dla kanału o szerokości 1 MHz). Kolejną zaletą standardu będzie lepsze przenikanie sygnału przez przeszkody terenowe oraz ściany, jak również niższy pobór energii.
Jak poinformował prezes Wi-Fi Alliance Edgar Figueroa, standard 802.11ah (Wi-Fi HaLow) będzie wykorzystywany np. w tworzeniu inteligentnych samochodów, domów, miast, a także w szeroko pojętym przemyśle. W pracach nad 802.11ah biorą udział przedstawiciele firm: Qualcomm, Broadcom, Huawei, Intel, LG, Marvell, NEC, Samsung i ZTE. Ważny fakt stanowi również to, iż nowy standard Wi-Fi będzie wykorzystywać również pasma 2,4 GHz i 5 GHz, dzięki czemu będzie kompatybilny z urządzeniami pracującymi w starszych standardach.

Zdalny, radiowy podgląd obrazu z kamer monitoringu.

W sytuacji, gdy miejsce instalacji rejestratora i miejsce podglądu obrazu z kamer jest od siebie oddalone na tyle, że nie ma możliwości przeciągnięcia okablowania, jedynym sposobem uzyskania obrazu jest podgląd przez sieć komputerową. Jeśli takie połączenie nie istnieje, dobrym pomysłem jest stworzenie mostu radiowego pomiędzy miejscem instalacji a miejscem, w którym prowadzony będzie podgląd. Umożliwia to punkt dostępowy N2350 TP-LINK TL-WA5210G.
Na poniższym schemacie punkt dostępowy połączono z portem LAN rejestratora Hikvision DS-7208HGHI-SH/A M75208. Na obiekcie zainstalowane zostały kamery analogowe N-CAM 760 M7478 i V-CAM 560 M7429. Są one wyposażone w zintegrowane oświetlenie IR. Wysoka rozdzielczość kamer (1080p) pozwala uzyskać wyraźny obraz. Podgląd obrazu z kamer oraz konfiguracja rejestratora możliwa jest dzięki darmowemu oprogramowaniu iVMS-4200 zainstalowanemu na komputerze.
Kamera HD-TVI sufitowa V-CAM 560 (1080p, 2.8-12 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kamera HD-TVI kompaktowa N-CAM 760 (1080p, 2.8-12 mm, 0.01 lx, IR do 40m)Punkt dostępowy TP-LINK TL-WA5210GCyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HGHI-SH/A (1080p, 12kl./s, H.264, HDMI, VGA) TURBO HD
Bezprzewodowy podgląd kamer monitoringu na PC

Wybór strumienia w oprogramowaniu klienckim iVMS-4200 marki Hikvision.

iVMS 4200 jest oprogramowaniem klienckim przeznaczonym do sterowania i zarządzania obrazem z rejestratorów cyfrowych (DVR), rejestratorów sieciowych (NVR), kamer sieciowych (IP-kamer), enkoderów, dekoderów, analizatorów VCA itp. marki Hikvision. Oprogramowanie zapewnia urządzeniom szeroki zakres funkcji, w tym m.in.: podgląd bieżący w czasie rzeczywistym, nagrywanie obrazu w czasie rzeczywistym, zdalne wyszukiwanie wśród dostępnych nagrań wideo, odtwarzanie nagrań wideo, tworzenie kopii rezerwowych plików wideo, odbieranie sygnałów alarmowych.
W rejestratorach marki Hikvision z serii DS-7600NI-E (firmware 3.4.1), jeżeli podłączone są kamery o rozdzielczości do 2 MPix, przy podziale ekranu na 4 okna domyślnie wykorzystywany jest strumień główny. Jeżeli kamery posiadają wyższą rozdzielczość niż 2 MPix lub podział ekranu zostanie zmieniony na większy niż 4 okna, automatycznie włączy się strumień pomocniczy. W przypadku połączenia z rejestratorem przez przeglądarkę internetową istnieje możliwość ręcznej zmiany strumienia bez względu na podział ekranu. Oprogramowanie iVMS domyślnie skonfigurowane jest tak, aby automatycznie został wybierany strumień z kamery. Problem może wystąpić, jeżeli łącze internetowe nie ma odpowiedniej przepustowości i zostanie wybrany podział na 4 okna. Wówczas domyślnie będzie przesyłany strumień główny ze wszystkich kamer, co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na pasmo. Aby wyłączyć automatyczne dopasowanie strumienia i ręcznie wybrać strumień pomocniczy w programie iVMS-4200 należy:
  • przejść do zakładki Narzędzia -> Konfiguracja Systemu (punkt 1),
  • zaznaczyć zakładkę Obraz (punkt 2),
  • odznaczyć Automatycznie zmieniaj typ strumienia (punkt 3),
  • kliknąć prawym przyciskiem myszki na grupę urządzeń (NVR) i wybrać typ strumienia (Str. pomoc. dla wszystkich) (punkt 4).
Widok okna konfiguracji zmiany strumienia w oprogramowaniu klienckim iVMS-4200 marki Hikvision

Nowa wersja SatNet!

Darmowe oprogramowanie SatNet v3.5.2 pozwala na zaprojektowanie instalacji multiswitchowych w średnich i dużych zbiorczych instalacjach telewizyjnych bazujących na rozwiązaniach produktowych TERRA. Program umożliwia: wykonanie projektu w formie graficznej, ustalenie poziomów sygnałów na wszystkich gniazdach i weryfikację co do zgodności z normami oraz określenie, czy konieczne będzie wykorzystanie funkcji prekorekcji charakterystyki kabla we wzmacniaczach. Dzięki temu projektant/instalator, siedząc przed monitorem, jest w stanie przewidzieć, jakie urządzenia będą konieczne do dystrybucji sygnału oraz jakie nastawy parametrów takich, jak wzmocnienie, czy prekorekcja charakterystyki kabla będą odpowiednie. Nastawy te sprawdzą się przy realnym uruchamianiu sieci w 100%.
Program ten wykorzystywany jest przez instalatorów oraz projektantów na całym świecie. Wraz z nową wersją użytkownik otrzymuje:
  • możliwość umieszczania w projekcie multiswitchy, wzmacniaczy oraz elementów pasywnych z serii net5 oraz nowej net9,
  • ulepszone funkcje AA (ang. Automatic adjustment of levels) oraz AOS (ang. Adjusment with optimizing structure) ułatwiające projektowanie i etap wykonawczy oraz rzeczywiste odwzorowanie wszystkich urządzeń,
  • funkcjonalność oprogramowania, które dobiera elementy pasywne z uwzględnieniem wartości tłumienia oraz ustawienia przełączników multiswitchy i wzmacniaczy,
  • nowy sposób wyboru urządzeń do instalacji - katalogowanie urządzeń względem serii przyspiesza i znacznie ułatwia pracę projektanta,
  • możliwość łamania toru magistralnego - większa elastyczność przy rysowaniu sieci.

Wzmocnienie sieci LTE.

W małych miejscowościach znajdujących się w pobliżu wielkich miast występuje problem z zasięgiem sieci LTE. Rozwiązaniem takiego problemu jest zastosowanie zewnętrznej anteny do modemów. Podczas doboru anteny należy zwrócić uwagę na pasmo, w jakim działa antena oraz na to, czy wykorzystywany modem wspiera technikę MIMO.
Technika LTE jest elastyczna, zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 700 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi) do 2,6 GHz (rejony wielkomiejskie).
Firma DIPOL szczególnie poleca antenę ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 A7054_10 dedykowaną do systemów telefonii GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000MHz
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 800-3000 MHz z przewodem 10m i wtykami SMA A7054_10

Zakończenie budynkowych instalacji teletechnicznych w mieszkaniu.

Niezależnie od obowiązujących w danym kraju przepisów, zakończenie instalacji teletechnicznych w zlokalizowanej w pobliżu drzwi wejściowych skrzynce jest dobrą praktyką. Uniwersalność skrzynek pozwala na ich wykorzystanie niezależnie od ilości i rodzaju instalacji w budynku oraz zastosowanego w nim okablowania.
Podtynkowa skrzynka OMT-35 R96025 z powodzeniem pełnić może rolę punktu dystrybucji mediów zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Umożliwia zakończenie okablowania miedzianego (skrętka komputerowa, telewizyjny przewód koncentryczny) oraz światłowodowego - w różnych konfiguracjach. Skrzynka podzielona jest na trzy części: mniejszą, przeznaczoną na wykonanie zapasu okablowania, większą, w której możliwe jest umieszczenie instalacyjnych elementów pasywnych (np. rozgałęźników) lub aktywnych (np. modemu sieci kablowej, wzmacniacza sygnału telewizyjnego itp.) oraz część trzecią - panel, na którym wykonywane jest zakończenie oraz ewentualne przełączanie okablowania.
Panel wyposażony jest w uniwersalne otwory Keystone, możliwe jest więc stosowanie uniwersalnych złączy tego typu oraz skorzystanie z dedykowanych adapterów F-F i światłowodowych.
Przykład realizacji zakończenia okablowania różnego typu w skrzynce OMT-35 R96025

Nowości produktowe:

RouterBoard 750Gr-2 z zasilaczem, 5 portowy switch
RouterBoard 750Gr-2 z zasilaczem N24761 posiada zainstalowany system MikroTik. Płyta ta posiada 5 portów Gigabit Ethernet‎ oraz 64 MB pamięci RAM. Płyta jest idealna jako router do domowego użytku. Tańsze urządzenia typu SOHO, posiadają pamięć RAM do 16 MB, przez co nie nadają się do tworzenia wydajnej sieci. Zainstalowany system operacyjny MikroTik oparty o system Linux przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań sieciowych. Umożliwia on tworzenie zaawansowanych systemów sieciowych opartych o routing statyczny bądź dynamiczny. Dzięki zaawansowanej funkcji firewalla oraz kolejkowania można w prosty sposób zarządzać pasmem internetowym.
Obudowa zewnętrzna Kubiak PSH 300x400x200 IP65
Obudowa zewnętrzna Kubiak PSH 300x400x200 IP65 R90605 doskonale nadaje się do montażu w miejscach szczególnie narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Skrzynka stosowana jest tam, gdzie wymagana jest wysoka szczelność i wytrzymałość produktu. Doskonale nadaje się do montowania urządzeń instalacji antenowej oraz teleinformatycznej (komputerowej).

Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 19dBi 5GHz MIMO airMAX Bridge
Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 N2533 jest urządzeniem pracującym w standardzie 802.11n MIMO 2x2, w paśmie 5 GHz. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań urządzenie to oferuje wydajność niespotykaną w tak kompaktowych produktach. Wykorzystanie rozwiązania InnerFeed pozwoliło na zintegrowanie promiennika anteny z modułem radiowym. Obudowa wykonana z tworzywa odpornego na działanie UV zapewnia odporność na nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Punkt dostępowy posiada wbudowaną ochronę antyprzepięciową.

Aktualności

28 stycznia 2016 - Nagroda za multiswitche. Z przyjemnością informujemy, że promowana przez nas Światłowodowa instalacja multiswitchowa RTV/SAT firmy TERRA zdobyła II nagrodę za "Najbardziej innowacyjny Produkt lub Technologię" pokazywaną na Targach Elektrotechnika 2016! Więcej informacji na temat tego rozwiązania pod linkiem.
DIPOL na targach Elektrotechnika 2016

Warto przeczytać:

Transmisja obrazu z rejestratora (HDMI) na duże odległości. Jedna z krakowskich firm postanowiła zmodernizować swój system monitoringu poprzez wymianę starych kamer analogowych PAL na nowe kamery typu HD-TVI. Dodatkowo zdecydowano się, aby oprócz archiwizacji nagrań możliwe było prowadzenie podglądu na żywo przez odpowiedni personel. Ponieważ pomieszczenie techniczne z rejestratorem oddalone jest od pomieszczenia personelu od ponad 200 m, konieczne było znalezienie sposobu na transmisję obrazu wideo z rejestratora na tak dużą odległość ...>>>więcej
Wykorzystanie konwertera Signal H3608 - transmisja sygnału HDMI światłowodem
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Switche przemysłowe - gotowe do pracy w każdych warunkach