Nr 5/2016 (01.02.2016)
E-SIM zastąpi tradycyjną kartę w twoim telefonie?
Najnowsze informacje z rynku telekomunikacyjnego sugerują, że dni tradycyjnej karty SIM są policzone. Jej następcą zostać ma tzw. „e-SIM”, czyli elektroniczna karta SIM. Nowa technologia znacznie ułatwi proces przełączania się pomiędzy telefonami, a zmiana operatora będzie realizowana za pośrednictwem oprogramowania, bez konieczności stosowania konkretnej, fizycznej karty SIM. Logowanie do urządzenia mobilnego będzie odbywało się w podobny sposób poprzez podanie kodu PIN.Pierwsze karty SIM były wielkości karty kredytowej, a wraz z upływem czasu ich rozmiary stawały się coraz mniejsze. Dzisiaj występuje ona w kilku rozmiarach: mini, mikro oraz nano. Jest nadzieja, że elektroniczna karta SIM może dać konsumentom większą elastyczność, dzięki czemu będzie można w bardzo łatwy sposób przełączyć się do danej sieci lokalnej w innym kraju, np. podczas podróży.
Wiele wskazuje na to, że niebawem pojawią na rynku pierwsze telefony pozbawione kieszeni na kartę SIM
Zarówno Apple, jak i Samsung prowadzą zaawansowane rozmowy z GSMA, organizacją, która reprezentuje interesy operatorów telefonii komórkowej na całym świecie, a według Financial Times to właśnie ona w najbliższej przyszłości ma ogłosić nowy standard e-SIM. Oprócz dwóch największych producentów smartfonów na świecie, także AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefónica oraz Vodafone opowiedzieli się za nowym standardem.
Rejestratory HD-TVI Hikvision - obsługa kamer IP.
Rejestratory analogowe Hikvision od dawna obsługują dodatkowe kanały IP, ale były one ograniczone do kamer tylko tego producenta. Od wersji firmware 3.3.1 działają z kamerami zgodnymi z Onvif. Dzięki temu do rejestratora można podłączyć kamery IP innych producentów. Kompatybilne są m.in. kamery marki Sunell i Signal. W zależności od modelu rejestratora, można podłączyć 1 lub 2 kamery IP.Rejestrator analogowy posiadający cechy hybrydowego sprawdzi się w przypadku, gdy w monitorowanym obiekcie znajdują się już maksymalnie dwie kamery IP lub istnieje konieczność obsługi większej liczby, niż pozwala na to rejestrator (kanały dodatkowe). Kanały IP są kanałami dodatkowymi, co oznacza, że ich stosowanie nie zmniejsza ilości dostępnych kamer analogowych. W przypadku większości rejestratorów uzyskujemy obsługę:
- dla rejestratorów 4-kanałowych - 1 dodatkowej kamery IP o rozdzielczości 1080p,
- dla rejestratorów 8-kanałowych - 2 dodatkowych kamer IP o rozdzielczości 1080p,
- dla rejestratorów 16-kanałowych - 2 dodatkowych kamer IP o rozdzielczości 1080p.
Wyjątkiem jest seria DS-7200HQHI-SH , gdzie niezależnie od ilości kanałów uzyskujemy 2 dodatkowe kanały IP o rozdzielczości 1080p.
Ustawienie automatycznego restartu w kamerach Signal.
Kamery marki Signal posiadają możliwość ustawienia automatycznego restartu w wybranym cyklu. Aby aktywować funkcję należy zalogować się do kamery (domyślnie login: admin, hasło: admin), a następnie przejść do zakładki "Przywracanie". Do wyboru mamy kilka opcji:- nigdy - automatyczny restart jest wyłączony,
- codziennie - dla każdego dnia można ustawić tą samą godzinę restartu kamery,
- tygodniowy - dla każdego dnia tygodnia można ustawić inną godzinę restartu kamery,
- miesięczny - dla każdego dnia miesiąca można ustawić inną godzinę restartu kamery.
Widok zakładki ustawienia planowanego restartu w kamerze Signal K1885
Instalacja telewizji satelitarnej DVB-S/S2 w hotelu.
Stacje czołowe dystrybuujące programy satelitarne po konwersji na postać cyfrową DVB-T COFDM to popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji.W pełni profesjonalnym rozwiązaniem problemu zamiany cyfrowego sygnału DVB-S/S2 na sygnał DVB-T COFDM jest wyposażona w odpowiednie panele TDX410C R81617 kompaktowa stacja czołowa TERRA. Stacja przeznaczona jest dla większych, jak i mniejszych obiektów. Dzięki modularnej budowie, w dowolnym czasie możliwe jest rozbudowanie stacji o kolejne kanały satelitarne poprzez zamontowanie dodatkowych transmodulatorów TDX-410C R81617. Konfiguracja paneli TDX410C R81617 odbywa się przy pomocy przeglądarki internetowej i nie powinna sprawić najmniejszych kłopotów. Konfiguracja sprowadza się do przeskanowania wybranego transpondera satelitarnego oraz wyboru odpowiedniego kanału.
Prezentowany powyżej system to nowość, którą cechuje wiele zalet w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych:
- brak dedykowanej jednostki centralnej (niższy koszt),
- możliwość stosowania zapasowego zasilacza,
- niezależny montaż paneli na szynie DIN umożliwiający bezinwazyjne dodawanie i usuwanie poszczególnych paneli,
- łatwy dostęp do kieszeni na moduły CAM,
- intuicyjna konfiguracja przez przeglądarkę - brak konieczności używania dedykowanych adapterów.
Domowa sieć bezprzewodowa.
Standard 802.11n pozwala na transfer z prędkością do 600 Mbit/s i znakomicie nadaje się do przesyłania dźwięku, obrazu i innych multimediów. Przesyłanie muzyki bądź filmu do laptopa połączonego bezprzewodowo może trwać znacznie krócej, niż przesłanie tego samego pliku przy pomocy połączenia kablowego "Fast Ethernet". Urządzenia 802.11n są zgodne ze starszymi standardami. Można więc w sieci obsługiwanej przez router w standardzie 802.11n używać urządzeń posiadających karty bezprzewodowe 802.11b oraz 802.11g.Multimedialny dom zbudowany na bazie urządzeń TP-LINK pracujących w standardzie 802.11n
Spis urządzeń wykorzystywanych w multimedialnym domu jednorodzinnym:
- 1,2 - Karta bezprzewodowa N2922 TP-LINK USB TL-WN722N 802.11n 150 Mbit/s - urządzenie umożliwia podłączenie komputerów wyposażonych w złącze USB do sieci bezprzewodowej.
- 4,5 - Adapter Sieciowy N3363 TP-LINK TL-PA2010Kit - urządzenie umożliwiające transmisję sygnału Ethernet poprzez sieć elektryczną.
Światłowody wielomodowe pozwalają na transmisję na odległość do 2 km. Ich budowa nie umożliwia połączenia w obu kierunkach tym samym włóknem - konieczne są do tego dwa włókna. Prędkości maksymalne zależne są od odległości. Dla 1 Gb/s stosować można z powodzeniem tańsze włókno typu OM2. Dla prędkości większych należy rozważyć włókno OM3.
Różnica w budowie włókien:
MM - wielomodowe
SM - jednomodowe
MM - wielomodowe
SM - jednomodowe
Włókna jednomodowe są koniecznością dla transmisji na odległość większą niż 2 km. Wyróżnić można wiele rodzajów (standardów) tego typu włókien, jednak tanim i uniwersalnym jest popularne włókno G.652D, które z powodzeniem może być stosowane w większości sytuacji. Dla instalacji wewnątrz budynków lub w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zagięcia włókna, wskazane jest użycie kabli typu G.657 o zmniejszonym minimalnym promieniu gięcia (7,5 mm). Pojedyncze włókna stosować można do transmisji dwukierunkowej. Urządzenia z interfejsami jednomodowymi osiągają bez problemu 10 Gb/s. W przypadku chęci realizacji tzw. pasywnej sieci optycznej (PON) - włókna jednomodowe stanowią jedyny możliwy typ okablowania.
Obudowa zewnętrzna Kubiak PSH 250x250x150 R90602 o stopniu ochrony IP65 doskonale nadaje się do montażu w miejscach szczególnie narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Skrzynka stosowana jest tam, gdzie wymagana jest wysoka szczelność i wytrzymałość produktu. Doskonale nadaje się do montowania urządzeń instalacji antenowej oraz teleinformatycznej (komputerowej). Obudowa wykonana jest z blachy stalowej o grubości od 1,2 mm do 1,5 mm w kolorze szarym (RAL 7035). Charakteryzuje się wysoką odpornością na zewnętrzne czynniki atmosferyczne (kurz, pył, wilgoć). | ||
Stojak składany do odwijania kabla na szpulach E1910 o średnicy rury mocującej 35 mm służy do rozwijania zrolowanego kabla koncentrycznego ze szpuli o maksymalnej szerokości 340 mm i średnicy bębna 390 mm. Przydatny w pracy instalatorskiej. | ||
Multiswitch MR-912L TERRA R70812 posiada aktywny (wzmacniany) tor telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Regulacja poziomu sygnału dla każdego z torów satelitarnych oraz DVB-T (47-790 MHz) odbywa się za pomocą dedykowanych przełączników. Taki sposób konfiguracji zapewnia większą stabilność ustawionych parametrów w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, bazujących na potencjometrach. Dodatkowo przełącznik MR-912L R70812 został wyposażony w pasywny tor sygnału TV (5-862 MHz) do wykorzystania dla kanału zwrotnego. Urządzenie nie obsługuje jednocześnie aktywnego i pasywnego toru sygnału TV. | ||
Aktualności
Ruszają kursy dla instalatorów. Od lutego do początku kwietnia 2016 r. firma DIPOL organizuje kolejną rundę kursów szkoleniowych dla instalatorów i konserwatorów instalacji niskoprądowych. W tym roku szczególny nacisk kładziemy na instalacje światłowodowe i TV-SAT zgodne z rozporządzeniem MTBiGM, w budynkach zbiorowego zamieszkania. Przeprowadzimy też certyfikowany przez Hikvision kurs doboru i instalacji sprzętu tej marki. Odpowiedzią na coraz szersze wykorzystanie Internetu LTE jest kurs nt. doboru sprzętu i wyboru operatora. Wszystkich, którzy chcą wyposażać mieszkania i domy w inteligentne, programowane, działające wg ustalonej logiki urządzenia, zapraszamy na kurs z zakresu SMART HOME. Kursy przeznaczone są dla instalatorów świadczących usługi.
Warto przeczytać:
Rejestratory mobilne Protect - przeglądanie nagrań. Rejestrator Protect 104 M80104 do zapisu obrazu i dźwięku z podłączonych kamer wykorzystuje karty SD. Takie rozwiązanie umożliwia łatwy i szybki dostęp do zapisanych danych - wystarczy wyjąć kartę z rejestratora i podłączyć do komputera. Nie jest więc potrzebne podpięcie rejestratora do laptopa...>>>więcej