Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 4/2016 (25.01.2016)

Dron do transportu ludzi.

Na targach CES (Consumer Electronic Show) w Las Vegas zaprezentowano wiele nowości technologicznych wyznaczających kierunek rozwoju branży elektronicznej w 2016 roku. Wśród nich duże zainteresowanie wzbudził dron przeznaczony do transportu ludzi. Firma Ehang zbudowała dron Ehang 184, który został zaprojektowany jako powietrzna taksówka. W tym statku powietrznym pasażer, nie posiadający licencji pilota, będzie transportowany bez kierowcy w bezpieczny sposób.
Dron Ehang, model 184 został zaprojektowany tak, aby w szybki i łatwy sposób można było do niego wejść, określić punkt docelowy na 12” tablecie i odlecieć w wybrane miejsce. Zautomatyzowany system lotu drona zajmie się komunikacją z kontrolą ruchu lotniczego i wyborem najszybszej i najbezpieczniejszej trasy do punktu przeznaczenia. Jednak to bezpieczeństwo pozostaje absolutnym priorytetem. System jest zaprojektowany tak, aby w razie awarii bądź uszkodzenia samoczynnie przechodził w stan bezpieczniejszy, dając możliwość pokierowania maszyną pasażerowi lub zdalnie producentowi.
Obecny projekt 184 posiada korpus wykonany z włókna węglowego, ramiona ośmiu wiatraków elektrycznych wykonane są ze stopu aluminium. Silniki podzielone są na cztery grupy i rozmieszczone parami. Ramiona drona można złożyć, dzięki czemu zajmuje on mniej miejsca w przypadku transportu urządzenia. Ładowanie akumulatorów małym prądem trwa ok. 4 godzin, natomiast w trybie szybkim odbywa się w ciągu 2 godzin. Według producenta w pełni naładowana bateria pozwala utrzymać się dronowi w powietrzu z jedną osobą do 23 minut. Całość waży 220 kg i może przenosić ciężar o wadze do 120 kg z maksymalną prędkością 100 km/h. Dron może osiągnąć maksymalną wysokość 500 m i ma zasięg do 3,5 km.
Według przedstawiciela Ehang, model 184 jest już w pełni funkcjonalny i gotowy do rozpoczęcia lotów demonstracyjnych. Firma twierdzi, że dron powinien być dostępny w sprzedaży jeszcze w tym roku, w cenie pomiędzy 200 a 300 tysięcy dolarów.

DIPOL na targach Elektrotechnika 2016.

W dniach 27-29 Stycznia 2016 roku, w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI, przy ulicy Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie odbędzie się XIV edycja targów Elektrotechnika. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska (hala nr 4, stoisko C1). Więcej informacji o targach tutaj.
DIPOL na targach Elektrotechnika 2016

Oznaczenia serii w kamerach HD-TVI firmy Hikvision.

W oznaczeniu modelu kamery zaszyte są informacje na temat rozdzielczości, platformy sprzętowej, wyjść wideo, typu obudowy. Najbardziej użyteczną częścią nazwy modelu, w przypadku kamer HD-TVI, jest oznaczenie serii, które składa się z 3 znaków i tworzy charakterystyczne kombinacje: C0T, C2T, C5T, D1T lub D5T.
Przykładowa etykieta kamery HD-TVI Hikvision M7575
W tabeli poniżej przedstawiono porównanie dostępnych w sprzedaży serii kamer:
Seria COT C2T C5T D1T D5T
Rozdzielczość HD-TVI 720p 720p 720p 1080p 1080p
Rodzaj sygnału dostępnego na wyjściu wideo HD-TVI HD-TVI HD-TVI
CVBS
HD-TVI
CVBS
HD-TVI
CVBS
Ilość wyjść wideo 1 1 2 1 2
Sterowanie menu OSD kamery z poziomu rejestratora Nie Nie Tak Tak Tak
Czułość [lx] 0,1 0,01 0,001 0,01 0,01
Włączanie/wyłączanie oświetlacza IR z menu kamery Nie Nie Tak Tak Tak
Redukcja szumów 2D/3D 2D 2D 3D 3D 3D
WDR D-WDR
Cyfrowy
D-WDR
Cyfrowy
D-WDR
Cyfrowy
D-WDR
Cyfrowy
WDR sprzętowy
Typ serii eko standard pro eko standard

Resetowanie hasła w kamerze lub rejestratorze Hikvision za pomocą aplikacji SADP.

W przypadku problemu z dostępem do kamery lub rejestratora, spowodowanym wpisywaniem błędnego hasła, istnieje możliwość zresetowania go do ustawień fabrycznych. W tym celu należy pobrać i zainstalować aplikację SADP. Jest to darmowe i proste w obsłudze oprogramowanie przeznaczone do wyszukiwania w sieci lokalnej kamer i rejestratorów marki Hikvision. Za jego pomocą zmodyfikować można podstawowe parametry sieciowe rejestratorów i kamer IP oraz zmienić lub przywrócić hasło w przypadku jego utraty. Jeżeli w kamerze jest zainstalowana wersja firmware powyżej 5.3.0 i w rejestratorze powyżej 3.3.0 należy postępować według poniższego schematu. Kamery i rejestratory Hikvision w innych wersjach niż wymienione powyżej nie mają domyślnego hasła, należy je nadać przy pierwszym uruchomieniu urządzenia.
  • w oknie głównym programu SADP zaznaczyć urządzenie, którego hasło chcemy przywrócić,
  • kliknąć na zakładkę Forgot Password,
  • kliknąć zakładkę Export (należy wskazać miejsce, w którym zapisany zostanie plik umożliwiający przywrócenie hasła. Należy przesłać wygenerowany plik do Działu Technicznego firmy DIPOL. W ciągu 1-2 dni roboczych zostanie odesłany plik odblokowujący hasło,
  • zaimportować otrzymany plik i nadać nowe hasło administratora.
Widok okna programu SADP
Po wyeksportowaniu pliku nie należy odłączać urządzenia od zasilania. Jeżeli zostanie ono odłączone przed zaimportowaniem pliku odblokowującego, przywrócenie hasła nie powiedzie się. Podczas importowania pliku należy nadać nowe hasło administratora. Program automatycznie sprawdza i pokazuje siłę wprowadzonego hasła. Silne hasło musi zawierać od 8 do 16 znaków, wśród których powinny znajdować się co najmniej trzy rodzaje z następujących znaków: cyfry, małe litery, duże litery, znaki specjalne.

Sterowanie kilkoma urządzeniami RTV umieszczonymi w zamkniętym meblu.

Umieszczanie urządzeń RTV w nowoczesnych szafkach lub szufladach, oprócz walorów estetycznych niesie za sobą również spore problemy użytkowe. Sterowanie tak zakamuflowanymi urządzeniami jest często kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem takiego problemu jest przedłużacz pilota Signal IRB-600U R94130.
Przedłużacz pilota z potrójnym rozgałęźnikiem Signal IRB-620U
Przedłużacz pilota Signal IRB-600U R94130 z potrójnym rozgałęźnikiem - przykład użycia
Czujnik przedłużacza pilota Signal IRB-600U R94130 odbiera sygnał z dowolnego pilota i rozdziela go na trzy nadajniki. Zasilanie urządzenia realizowane jest przez port USB, co oznacza, że przedłużacz zasilony może być z telewizora lub odbiornika STB wyposażonego w taki port. Każdy z nadajników można umieścić naprzeciw innego urządzenia, np. przyklejając do szyby/drzwiczek szafki (od strony wewnętrznej). Daje to możliwość sterowania kilkoma urządzeniami umieszczonymi w zamkniętym meblu, eliminując problemy z ich zdalną obsługą (brak reakcji na pilota, skrócony zasięg, konieczność precyzyjnego celowania itp.).

Wydajne łącza bezprzewodowe.

Przy tworzeniu szkieletu sieci bezprzewodowej warto na wstępie oszacować jaki będzie maksymalny transfer do poszczególnych lokalizacji. Ma to na celu odpowiedni dobór sprzętu, jak i zastosowanie odpowiedniej topologii. Przed zabraniem się do instalowania urządzeń warto wykonać projekt sieci, który powinien obejmować:
  • szkic planowanej sieci,
  • wybór punktów umiejscowienia punktów dostępowych,
  • dobór anten na stacji bazowej ze względu na rozmieszczenie klientów (kąt promieniowania),
  • jak i odległość od bazy (zysk),
  • dobór anten w poszczególnych lokalizacjach (zysk - w zależności od odległości od stacji).
Najbardziej praktyczną i wydajną radiolinią jest instalacja bezprzewodowa w konfiguracji punkt-punkt. Pozwala uzyskać na jednym połączeniu maksymalny realny transfer, nawet powyżej 200 Mb/s. Wykonana instalacja charakteryzuje się też wysoką przepustowością całego szkieletu sieci. Na przykład: przy instalacji wykonanej na trzech połączeniach tego typu (schemat poniżej) można osiągnąć realny transfer do 150 Mb/s. Zastosowanie anten kierunkowych pozwala na zmniejszenie zakłóceń spowodowanych przez inne sieci bezprzewodowe pracujące w obrębie instalacji. Ma to niebagatelny wpływ na stabilność pracy radiolinii. Niewątpliwą zaletą takich połączeń jest łatwość ich konfiguracji. Każde połączenie pracuje na optymalnie dobranym kanale w zależności od kierunku nadawania. Anteny kierunkowe pracujące na stacji bazowej można niezależnie regulować co do kierunku, kąta pochylenia, w zależności od położenia anten obsługujących kamery bądź inne urządzenia IP.
Punkt dostępowy SEXTANT G-5HnD 5GHz MikroTik 18dBi 25dBm MIMO 2x2 802.11a/nPunkt dostępowy SEXTANT G-5HnD 5GHz MikroTik 18dBi 25dBm MIMO 2x2 802.11a/nPunkt dostępowy SEXTANT G-5HnD 5GHz MikroTik 18dBi 25dBm MIMO 2x2 802.11a/nPunkt dostępowy SEXTANT G-5HnD 5GHz MikroTik 18dBi 25dBm MIMO 2x2 802.11a/nPunkt dostępowy SEXTANT G-5HnD 5GHz MikroTik 18dBi 25dBm MIMO 2x2 802.11a/n
Przykładowa instalacja oparta na połączeniach punkt-punkt

Czyszczenie ferruli w patchordach i pigtailach.

Zjawisko tłumienia sygnału jest podstawowym problemem przesyłu informacji na duże odległości. W przypadku światłowodów na tłumienie wpływać mogą różne czynniki, takie jak np.: precyzja wykonania spawu, czy przekroczenie minimalnego promienia gięcia włókna. Często zdarza się jednak, że pomimo poprawnego wykonania połączeń oraz prowadzenia okablowania, tłumienie toru optycznego jest wciąż zbyt wysokie.
Czoło ferruli przed i po czyszczeniu narzędziem NC-001.
Niewłaściwe czyszczenie złącza może spowodować powstanie trwałych zarysowań.
Często zapomnianym i zaniedbanym czynnikiem tłumiącym jest zabrudzenie czoła ferruli złącza światłowodu. Zdarza się, że jest to główny i jedyny powód kłopotu z przesyłem sygnału.
Dobrym i tanim rozwiązaniem tego problemu jest czyszczenie wszystkich zakończeń w trakcie wykonywania instalacji. Do tego celu wykorzystać można narzędzie do czyszczenia czoła ferrul NC-001 L5916. Dzięki specjalnej strukturze paska czyszczącego dokładnie zbierane są zanieczyszczenia powłok, jednocześnie nie pozwalając na porysowanie ceramicznych zakończeń złączy. Solidne opakowanie zapewnia dobry chwyt narzędzia podczas pracy. Wymienne paski czyszczące L5917 gwarantują długie użytkowanie urządzenia. Obudowa zabezpiecza powierzchnię czyszczącą przed zanieczyszczeniami podczas transportu.

Nowości produktowe:

Puszka montażowo-łączeniowa do kamery Signal HDC-230P, N-CAM 760
Puszka montażowo-łączeniowa do kamery Signal HDC-230P, N-CAM 760 M5724 wykonana ze stopu aluminium przeznaczona jest do kamery Signal HDC-230P K1885 oraz N-CAM 760 M7478. Pozwala na ukrycie przewodów i połączeń kablowych.
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE5220I-AE (2 MPix, 4.7-94.0 mm, zoom optyczny: x20, IR do 150m, PoE+)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE5220I-AE K1798 została wyposażona w obiektyw zmiennoogniskowy 4,7 - 94,0 mm. Dobrej klasy przetwornik pozwala uzyskać obraz w rozdzielczości 2 MPix (1920x1080) przy prędkości odświeżania 25 kl./s. Mechanizm kamery umożliwia obrót w poziomie z prędkością od 0,1 do 400°/s oraz w pionie z prędkością od 0,1 do 200°/s. Dzięki zaawansowanym funkcjom korekcji obrazu, takim jak: 3D-DNR,D-WDR, Defog, HLC/BLC oraz wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni (do 150 m) kamera doskonale radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. W połączeniu z 20-krotnym zoomem optycznym oraz 16-krotnym powiększeniem cyfrowym kamera umożliwia monitoring rozległych obszarów z łącznym 320-krotnym powiększeniem!
Transmodulator DVB-T/T2/C - DVB-T (COFDM) TTX410C TERRA
Transmodulator DVB-T/T2/C - COFDM TTX-410C R81615 służy do regeneracji, zmiany częstotliwości i innych parametrów cyfrowych sygnałów DVB-T/T2/C. Znajduje zastosowanie w sytuacji, kiedy poziom błędów (wysoka bitowa stopa błędów BER oraz niski współczynnik błędu modulacji MER) w sygnale bezpośrednio za anteną jest wysoki i zastosowanie wzmacniaczy kanałowych, czy przemienników częstotliwości okazuje się nieskuteczne i nie pozwala na dystrybucję sygnału w instalacji zbiorczej. Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych. Jeden panel odbiera sygnał z całego multipleksu (kilkanaście programów) oraz przekazuje go do multipleksu DVB-T, umożliwiając dystrybucję do 5 serwisów (max. 31 PID-ów) przy maksymalnej przepustowości wynoszącej 31,66 Mbit/s - tryb multipleksacji.

Warto przeczytać:

Nowoczesny kabel do dużych instalacji. W telewizyjnych instalacjach antenowych kabel koncentryczny musi posiadać impedancję 75 omów oraz charakteryzować się niską tłumiennością. Kabel koncentryczny tłumi sygnał proporcjonalnie do jego długości... Ze względu na przesyłanie w sieciach kablowych sygnału Internetu w paśmie kanału zwrotnego, należy zwrócić uwagę na opisany w normie wymóg maksymalnej impedancji sprzężeniowej 5 mΩ/m. Wielu producentów kabli przemilcza ten parametr, a niespełnienie tego wymogu może doprowadzić do braku odbioru wykonanej instalacji ...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Impedancja sprzężeniowa przewodu Tri-Shield DIPOLNET E1220
w przedziale częstotliwości 5-30 MHz oraz wymagania dla klasy A
Spawarka światłowodowa EasySplicer + zestaw narzędzi
Spawarka EasySplicer - solidnie, szybko, tanio