Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2016 (18.01.2016)

Elektronika noszona w formie tatuażu.

Firma Chaotic Moon, zajmująca się tworzeniem oprogramowania i elektroniki, przedstawiła koncepcję zbudowania układu elektronicznego, który byłby nanoszony bezpośrednio na skórę. Wszystkie elementy elektroniczne mają być odpowiednio małe, tak żeby przyklejone do skóry nie powodowały dyskomfortu. Połączenia pomiędzy nimi będą wykonane za pomocą farby przewodzącej prąd. W ten sposób na skórze zostanie umieszczony elektroniczny obwód mogący mieć różne przeznaczenie.
Wizualizacja elektronicznego tatuażu firmy Chaotic Moon
(źródło: www.wired.co.uk)
Podstawowym zastosowaniem urządzenia jest diagnostyka chorób - tymczasowy tatuaż będzie zbierał dane biometryczne. Kolejnym krokiem jest przesyłanie ich do chmury w celu poddania analizie. Na podstawie danych np. o temperaturze ciała, rytmie serca, ciśnieniu krwi itp. można automatycznie wykrywać schorzenia jeszcze we wczesnym stadium. Ułatwione diagnozowanie miałby również lekarz.
W zamyśle twórców jest również integracja innych, bardziej kontrowersyjnych funkcji, takich jak karta płatnicza czy GPS. Takie zastosowania z jednej strony ułatwiają prowadzenie płatności (karta jest zawsze na skórze, nie da się jej zgubić), z drugiej jednak prowadzą do zwiększenia poziomu inwigilacji ze strony operatorów usług. Z odpowiednimi regulacjami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa danych, tego typu urządzenia mają z pewnością szansę być szerzej wykorzystywane.

Przesył zasilania 12 V przez przewód UTP.

Ze względu na niskie koszty instalacji, skrętka komputerowa jest często wykorzystywana do transmisji analogowych sygnałów wideo. Różnica cenowa w stosunku do typowych kabli CCTV z żyłami zasilającymi jest tym większa, im dłuższe są tory transmisyjne. Ponieważ instalacje bazujące na skrętce niosą za sobą konieczność stosowania dodatkowych transformatorów wideo, różnica ta zaciera się przy niewielkich instalacjach.
Transformator video TR-1Q z gniazdem BNC do skrętki UTP - WYPRZEDAŻ
Zasilacz ZK-40/6 30V/1A z transformatorem 220V/24V - WYPRZEDAŻ
Transformator video Etrix 1VAP M16659 umożliwiający przesył sygnału wideo oraz zasilania w skrętce komputerowej
Zasilacz impulsowy PSDC08128T M18295 z regulowanym napięciem wyjściowym 12-15 V DC stanowić może lekarstwo na problem krótkiego zasięgu zasilania. Zwiększenie napięcia pozwoli na zwiększenie zasięgu.
Z drugiej strony przy przesyle sygnału wideo pojawia się kłopot z przesłaniem zasilania do kamer. Odległość, na którą możliwe jest przesłanie napięcia 12 V DC skrętką jest mocno ograniczona. Z uwagi na to, że średnica przewodu w skrętce kat. 5e to ok. 0,5 mm, pole przekroju poprzecznego wynosi ok. 0,1963 mm2. Pole przekroju przewodu w skrętce, decydujące o jego rezystancji, jest więc ponad dwukrotnie mniejsze od najcieńszego, używanego w CCTV przewodu zasilającego o przekroju 0,5 mm2. Zakładając dopuszczalny spadek napięcia 3 V, odległość na jakiej możliwe jest zrealizowanie zasilania typowej kamery kompaktowej o poborze prądu 0,5 A wynosi dla skrętki tylko 33 m. Częstą praktyką jest łączenie 2 lub 3 par żył w celu odpowiednio 2 lub 3-krotnego zwiększenia tego dystansu. Należy również pamiętać, że maksymalne natężenie prądu, który można przesłać przy użyciu skrętki wynosi 1 A.

Monitoring domku rodzinnego i biura wewnątrz budynku z wykorzystaniem 3 MPix kamer IP Signal.

Do oferty firmy DIPOL zostały wprowadzone dwie 3 MPix kamery IP Signal charakteryzujące się bardzo dobrą jakością obrazu i niską ceną. Kamery doskonale nadają się do budowy prostego i ekonomicznego monitoringu domu jednorodzinnego w wysokiej rozdzielczości. Zarówno kamera wewnętrzna HDV-190 K1827, jak i zewnętrzna HDC-230P K1885 posiadają obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm umożliwiający obserwację w zakresie 90° - 26°. Wbudowany oświetlacz podczerwieni zapewnia prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Po zastosowaniu stabilizatora POE-802.3AF/C(48/12) M1896 do kamery K1827 całość instalacji można zasilić ze switcha PoE N29982 . Do zapisu obrazu można wykorzystać 8-kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-DS-7608NI-E2/A K22081. Kamera wewnętrzna wykorzystana została do monitoringu biura znajdującego się w domu. Dodatkowo dzięki zastosowaniu rejestratora 8-kanałowego istnieje w przyszłości możliwość rozbudowy o dodatkowe 2 kamery. W celu uzyskania dostępu do rejestratora poprzez sieć internetową lub Wi-Fi można podłączyć do systemu router, np: TL-WR1043ND N3253.
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-230P (3Mpix, 2.8 -12 mm, 0.01 lx, IR do 40m)Kamera IP kopułowa Signal HDV-190 (3 Mpix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Switch PoE ULTIPOWER 0098af 802.3af 9xFE (8xPoE)Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7608NI-E2/A (8 kanałów, 50Mb/s, 2x SATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 3TB SATA 6 Gb/s 64MB WD30PURXStabilizator POE-802.3AF/C (48V/12V)Monitor LCD 28Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USB
Schemat monitoringu domu rodzinnego w oparciu o kamery IP Signal

Wzmacniacze szerokopasmowe w instalacjach RTV.

Wzmacniacze budynkowe w sieciach kablowych wzmacniają sygnał podnosząc go do takiej wartości, aby skompensować straty na elementach pasywnych sieci (okablowaniu, rozgałęźnikach, gniazdach). Posiadają jedno wejście szerokopasmowe, jedno wyjście główne i często wyjście pomiarowe (o poziomie obniżonym o 20 do 30 dB). Są wyposażone we własny zasilacz, posiadają korekcję charakterystyki tłumienia kabla. Charakteryzują się wysokim maksymalnym poziomem wyjściowym, wynoszącym powyżej 100 dBμV.
Wzmacniacz budynkowy HA-131L Terra
Wysokiej mocy wzmacniacz budynkowy HA-131L R82304.
Charakteryzuje się dużym wzmocnieniem 36 dB. Jest wyposażony w filtr sygnału LTE. Poziom sygnału wyjściowego wynosi 106 dBμV.
W zależności od potrzeb wybierać można między modelami różniącymi się maksymalnym wzmocnieniem, poziomem wyjściowym, czy obsługiwanym pasmem (w tym pracującymi również w paśmie kanału zwrotnego).
Nazwa HA-129R65 HA-210 HA-131L HA-204R65
       
Kod R82316 R82305 R82304 R82308
Pasmo [MHz] 5-65
87-862
47-862 88-790 5-65
87-862
Max. poziom wyjściowy [dBμV] 100 107 106 105
Wzmocnienie k. dos. [dB] 24-27/32-36 36 36 37
Kanał zwrotny  TAK NIE NIE TAK
Wzmocnienie k. zwr. [dB] 18-21 - - 27/-4
Filtr LTE NIE NIE TAK NIE

Sygnał HDMI na wielu odbiornikach.

W przypadku, gdy istnieje potrzeba podglądu tego samego obrazu z np. rejestratora NVR na wielu odbiornikach, wtedy idealnym urządzeniem do tego celu jest konwerter HDMI na IP H3604 lub H3606. Sygnał IP wychodzący z nadajnika konwertera HDMI może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników (konwerter działa w oparciu o transmisję multicastową).
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-wielopunkt)
Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3604 oraz H3606 (posiada przedłużacz pilota) umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Dodatkowy odbiornik można znaleźć pod kodem H3605 (dla konwertera H3604) oraz H3607 (dla konwertera H3606).

Budowa domu - jakie okablowanie pod Internet?

Ze względu na postępujący rozwój technologiczny, zmiany w ofercie dostawców usług, jak również pojawiające się na rynku nowinki techniczne, temat okablowania domu pozostaje ciągle aktualny. Stojąc przed zadaniem zaprojektowania okablowania pod Internet, osoba planująca instalację musi wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłynąć mogą na ostateczny układ przewodów. Ułożenie zbyt małej ilości przewodów lub wybór nieodpowiedniego typu kabli spowodować może znaczne ograniczenia użytkowe w przyszłości. Z drugiej jednak strony, należy uwzględnić czynnik ekonomiczny i nie planować zbyt dużej liczby przewodów, które nigdy nie zostaną wykorzystane. Jak wobec tego okablować dom przy obecnym poziomie techniki?
Wybór okablowania. Podstawowym medium transmisyjnym wykorzystywanym do budowy sieci LAN powinna być miedziana skrętka komputerowa. Wykorzystanie światłowodów do transmisji w domu z pewnością nie znajdzie uzasadnienia w ciągu najbliższych kilkunastu lat. W warunkach domowych zalecane jest wykorzystanie skrętki kategorii 5e. Ten typ przewodu umożliwia transmisję danych z prędkością do 1 Gbit/s, co z pewnością okaże się wystarczające na przestrzeni kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Osoby posiadające większy budżet mogą rozważyć ułożenie skrętki kategorii 6, która umożliwia transmisję danych nawet do 10 Gbit/s. Osobną kwestią jest wybór między skrętką ekranową oraz nieekranowaną. Wydawać by się mogło, że droższy, ekranowany przewód będzie zawsze lepszym rozwiązaniem, jednak pamiętać należy o tym, że wykorzystanie ekranowanego kabla narzuca wykorzystanie ekranowanych elementów systemu: gniazd naściennych (konieczność doprowadzenia uziemienia) oraz urządzeń aktywnych (ekranowane porty). Biorąc pod uwagę cenę, dostępność i kłopotliwość montażu kabli i urządzeń ekranowanych oraz to, że w budynku mieszkalnym występujące zakłócenia elektromagnetyczne nie są znaczące, zalecane jest ułożenie skrętek nieekranowanych.
Sieć LAN w domu - schemat okablowania
Zielona linia ⇒ E1171 Przewód koncentryczny 50 Ω Tri-Lan 240
Fioletowa linia ⇒ E1410 Przewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny - skrętka zewnętrzna
Czerwona linia ⇒ E1408 Przewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna
Niebieska linia ⇒ Przewód operatora internetowego
Topologia - jak prowadzić? Optymalnym wydaje się doprowadzenie jednego przewodu do każdego pomieszczenia w domu. Umożliwi to swobodę w wyborze lokalizacji dla punktu dostępowego lub bezproblemowe podłączenie dwóch punktów dostępowych w sytuacji, w której zasięg jednego urządzenia okaże się niewystarczający. Możliwość swobodnego podłączenia komputera lub innego urządzenia do sieci przewodowej może również okazać się sprawą istotną. Pamiętać należy o tym, że część aplikacji dla stabilnego działania wymagać może połączenia kablowego. Mowa tu m.in. o strumieniowaniu filmów w wysokiej rozdzielczości, czy grach on-line. Planując okablowanie pamiętać należy o tym, że z Internetu korzysta dziś nie tylko komputer osobisty. Skrętkę komputerową doprowadzić należy koniecznie do miejsc instalacji odbiorników TV, konsoli oraz kina domowego. Warto pomyśleć również o jednym gnieździe w kuchni, łazience oraz każdym innym pomieszczeniu.
Skąd wziąć sygnał? Wykonując sieć LAN w domu, rozważyć należy potencjalne źródła dostępu do Internetu. Poprowadzenie skrętki komputerowej na najniższy poziom budynku pozwoli na łatwe podłączenie usług od lokalnego ISP, świadczącego usługi drogą tradycyjną lub po zainstalowaniu modemu kablowego - z sieci kablowej. Wyprowadzenie jednej zewnętrznej skrętki na dach pozwoli na uzyskanie dostępu do Internetu drogą radiową (montaż zintegrowanego z anteną punktu dostępowego). Warto również pomyśleć o zyskującym na popularności dostępie przez bezprzewodową sieć LTE. Wyprowadzenie na dach dwóch koncentrycznych kabli 50 Ω pozwoli na montaż zewnętrznej anteny pracującej w technice MIMO i pełne wykorzystanie możliwości szybkiego Internetu.

Nowości produktowe:

Miernik sygnału DVB-T/T2/C oraz DVB-S/S2 DSTM500
Miernik sygnału DVB-T/T2/C oraz DVB-S/S2 DSTM500 R10836 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD) oraz kablowej DVB-C. Posiada kolorowy ekran o rozdzielczości HD i wielkości 5". Idealny do uruchamiania każdej instalacji TV/SAT. Pozwala na ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału. Podgląd kanałów na ekranie oraz intuicyjna obsługa to gwarancja szybkiej realizacji każdej instalacji. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest przejrzyste menu, które ułatwia prace osobom nieposiadającym dużego doświadczenia w tej dziedzinie.
Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 16dBi 5GHz MIMO airMAX
Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 16dBi 5GHz N2531 jest urządzeniem pracującym w standardzie 802.11n MIMO 2x2, w paśmie 5 GHz. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań punkt ten oferuje wydajność niespotykaną w tak kompaktowych urządzeniach. Wykorzystanie rozwiązania InnerFeed pozwoliło na zintegrowanie promiennika anteny z modułem radiowym. Obudowa wykonana z tworzywa odpornego na działanie UV zapewnia odporność nawet na najcięższe warunki atmosferyczne. Punkt dostępowy posiada wbudowaną ochronę antyprzepięciową.
Miernik sygnału satelitarnego DVB-S/S2 DSM50 (HW6180)
Miernik sygnału satelitarnego DVB-S/S2 DSM50 (HW6180) R10829 umożliwia szybkie i dokładne ustawienie anteny satelitarnej. Urządzenie wyposażone zostało w czytelne menu, które na pewno ułatwi pracę każdemu instalatorowi. Miernik posiada wpisanych kilkadziesiąt pozycji satelitarnych (satelity + transpondery). Istnieje możliwość edycji listy. Model DSM50 umożliwia pomiar sygnałów DVB-S2 - w szczególności transponderów z kanałami HD. Funkcja "Pakiet TP" umożliwia szybki pomiar wszystkich transponderów z danego satelity i przedstawienie wyników pomiarów (poziom sygnału w dBμV, C/N) w jednej tabeli. Miernik zasilany jest z wbudowanego akumulatora 1700 mAh / Li-Ion. W komplecie ładowarka sieciowa.

Warto przeczytać:

Telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S/S2 w małym hotelu. Właściciele pensjonatów i małych hoteli chcąc zwiększyć atrakcyjność swojej oferty dodają kilka kanałów satelitarnych do standarowego pakietu programów telewizji naziemnej DVB-T. Ekonomicznym rozwiązaniem dla małych budynków jest wykonanie instalacji w oparciu o zwykłe tunery satelitarne oraz cyfrowe modulatory, których liczba równa się liczbie dystrybuowanych programów satelitarnych...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat instalacji TV w małym hotelu
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Switche przemysłowe - gotowe do pracy w każdych warunkach