Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2015 (21.12.2015)

Bez igieł dzięki Google?

Firma Google złożyła wniosek o patent na system bezigłowego pobierania krwi, który może stać się rewolucyjnym rozwiązaniem dla osób z różnych względów obawiających się tradycyjnej metody. Zaproponowany system może być używany jako urządzenie ręczne, pobierające krew z opuszka palca oraz dowolnego miejsca na ciele lub jako noszone na nadgarstku.
Rysunek z wniosku patentowego obrazujący bezigłowe urządzenie do pobierania krwi
(źródło: google.com)
Działanie mechanizmu polega wykorzystaniu gazu znajdującego się w komorze urządzenia. Gaz ten odpowiedzialny jest za wypchnięcie specjalnej mikrocząsteczki, która bezboleśnie przebija skórę. Następnie krew jest uwalniana przez skórę i zasysana podciśnieniem do zbiorniczka. Za pomocą tego rozwiązania można pobrać niewielką ilość krwi, jednak jest ona w zupełności wystarczająca do pomiaru np. poziomu cukru. Zgłoszenie patentowe opisuje także drugie urządzenie, przypominające zegarek, które może być noszone na nadgarstku. Urządzenie to wyświetlałoby wyniki badań i alarmowało o występujących zagrożeniach. Ciągły pomiar poziomu cukru we krwi zwiększy bezpieczeństwo chorych. Postęp techniczny otwiera coraz większe możliwości diagnostyczne w dziedzinie medycyny. Jeżeli urządzenie przejedzie testy i zostanie wprowadzone do sprzedaży, może znacznie ułatwić codzienne życie chorych na cukrzycę ludzi.

Bitowa stopa błędów BER - pomiar sygnału DVB-T.

Jednym z najważniejszych parametrów (oprócz pomiaru poziomu sygnału DVB-T), który należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania pomiarów sygnału naziemnej telewizji cyfrowej jest BER. Parametr ten znany doskonale wszystkim instalatorom anten satelitarnych ilustruje jakość odbieranego sygnału. Mówi o tym jaka część bitów, które docierają do odbiornika została przekłamana na skutek występujących w kanale transmisyjnym zakłóceń i interferencji. Istnieje kilka rodzajów współczynnika BER. Pomimo, że z punktu widzenia wykonawcy instalacji interesujący jest tylko jeden z nich, warto mieć świadomość tego, co jest w stanie zmierzyć miernik (większość urządzeń pomiarowych oferuje pomiar dwóch rodzajów bitowej stopy błędów BER):
  • BER, bBER, Pre BER, channel BER - bitowa stopa błędów, której pomiar dokonywany jest po zdekodowaniu, a przed korekcją Viterbiego. Z punktu widzenia instalatora pomiar tego parametru jest najbardziej istotny.
  • aBER, vBER, Post BER - bitowa stopa błędów, której pomiar dokonywany jest po korekcji Viterbiego. Wartość tego parametru jest z reguły około 10000 razy mniejszy od BER. Służyć może raczej do długoterminowej oceny jakości sygnału, a nie do poprawności wykonania instalacji telewizyjnej.
Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T Digiair PRO
W przypadku miernika DigiAir Pro R10510, współczynniki BER przed i po korekcji Viterbiego oznaczone są odpowiednio "Pre BER" oraz "Post BER". Widać doskonale jak działa kodowanie korekcyjne - liczba błędów po korekcji jest 10000 razy mniejsza od liczby błędów występujących przed korekcją. Za dobry jakościowo przyjmowany jest sygnał o BER równym 1E-4. Jest to tzw. wartość QEF (Quasi Error Free) oznaczająca w wolnym tłumaczeniu "zasadniczo bez błędów". Oczywiście dążyć należy do uzyskania jak najniższych wartości parametru BER.

Jeszcze szybsza transmisja bezprzewodowa.

NanoBeam 5AC 19dBi N2529 jest punktem dostępowym pracującym w standardzie 802.11ac, w paśmie 5 GHz. Umożliwia on uzyskanie realnej przepustowości TCP/IP dochodzącej do 450 Mb/s. Wbudowana antena charakteryzuje się zyskiem 19 dBi. Urządzenie zostało wyposażone w zintegrowany moduł radiowy o mocy do 26 dBm oraz jeden port Ethernet 10/100/1000 Mb/s.
Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam 5AC 19dBi 5GHz AC airMAX
Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam 5AC 19dBi 5GHz AC airMAX N2529
Punkt dostępowy jest zgodny z protokołem AirMax, pozwalającym na wyeliminowanie problemu ukrytych stacji przez przydzielanie urządzeniom szczelin czasowych (TDMA), w których możliwa jest bezkolizyjna transmisja. Pozwala to na wykorzystanie maksimum przepustowości nawet przy dziesiątkach stacji klienckich podłączonych do Access Pointa. Dodatkowo, dołączana aplikacja AirControl pozwala na centralne zarządzanie do 100 urządzeń.
Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam 5AC 19dBi 5GHz AC airMAXPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam 5AC 19dBi 5GHz AC airMAXPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam 5AC 19dBi 5GHz AC airMAXPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam 5AC 19dBi 5GHz AC airMAXPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam 5AC 19dBi 5GHz AC airMAX
Instalacja punkt-wielopunkt bazująca na punktach dostępowych N2529

Uchwyt do telewizora - jaki wybrać?

Dobór uchwytu przeznaczonego do powieszenia na ścianie odbiornika telewizyjnego sprowadza się do wzięcia pod uwagę trzech charakterystycznych dla niego cech: nośności, rozmiaru oraz standardu mocowania. Najistotniejszym kryterium jest nośność uchwytu, gdyż wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo odbiornika oraz osób przebywających w jego pobliżu. Drugim kryterium jest rodzaj mocowania. Uchwyty wyposażone są w otwory mocujące, zwykle o rozstawie wg standardu VESA. Zdarza się, że uchwyt nie posiada mocowania zgodnego z tym, w jakie wyposażony jest telewizor. Choć możliwe jest stosowanie adapterów, zdecydowanie lepszym wyjściem jest zakup kompatybilnego uchwytu. Trzecim parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest przekątna telewizora. Może się zdarzyć, że uchwyt spełnia dwa pierwsze warunki, lecz przekątna TV jest większa niż deklarowana dla uchwytu. Wówczas istnieje ryzyko, że funkcjonalność uchwytu w zakresie zmiany ustawienia odbiornika może być znacznie ograniczona. Dla zbyt małych monitorów dobór zbyt dużego uchwytu może oznaczać, że mocowanie będzie wyraźnie wystawało poza obrys ekranu.
W poniższej tabeli zestawiono popularne modele uchwytów Signal o dużych możliwościach regulacji, przeznaczone do telewizorów o dużych przekątnych ekranu. Pełna oferta uchwytów dostępna jest tutaj.
 
Nazwa LPA13-442 LPA13-484 LPA19-442 LPA19-464X
Kod E93162 E93167 E93168 E93169
Rozmiar TV 32'' - 55'' 37'' - 70'' 32'' - 55'' 37'' - 70''
Nośność 30 kg 60 kg 30 kg 45 kg
Mocowanie VESA max. 400 x 400 max. 800 x 800 max. 400 x 400 max. 600 x 400

Kamery Sunell - wysoka jakość obrazu.

Kamera firmy Sunell K1678 SN-IPR54/04AYDN/M posiada przetwornik Aptina 1/3" charakteryzujący się wysoką czułością i małym szumem przy słabym oświetleniu. Generuje obraz w rozdzielczości do 2 Mpix i dzięki zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm umożliwia regulację kąta widzenia w zakresie 89° - 30°. Wbudowany oświetlacz podczerwieni składający się z 8 diod IR Super Flux, charakteryzujących się emisją światła o wysokim natężeniu, zapewnia prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Kamera wyposażona jest w solidną obudowę wykonaną ze stopu aluminium w kolorze ciemno białym. Poniższe zrzuty ekranu przedstawiają obraz rzeczywisty z kamery Sunell K1678, wykonane przy następujących parametrach kodowania:
  • kompresja - H.264 High Profile,
  • rozdzielczość - 2 Mpix (1920x1080),
  • liczba klatek - 25 kl./s,
  • odstęp klatki kluczowej - 50,
  • zmienny bitrate – VBR,
  • max. bitrate - 5000 kbps.
Kamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04AYDN/M (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.05 lx, IR do 50 m)
Kamera IP Sunell K1678
Obraz z kamery Sunell K1678 w ciągu dnia
Obraz z kamery Sunell K1678 w nocy

Nagrywanie na komputerze obrazu z monitorigu.

Kamery i rejestratory firmy Hikvision posiadające interfejs sieciowy mają możliwość zapisu obrazu na komputerze. Funkcja ta może zostać użyta do stworzenia nagrań redundantnych (czyli kopii zapasowej) lub jako podstawowy sposób nagrywania. Nagrywanie na komputerze umożliwia aplikacja iVMS-4200 wraz z zainstalowanym i uruchomionym programem Storage Server (jest to opcjonalnie instalowana część iVMS-4200). Program potrafi sformatować wybrane partycje dysku twardego komputera tak, jak to robi rejestrator. Oznacza to, że ilość miejsca z góry przeznaczona na nagrania nie może być wykorzystywana do innych celów. Konfiguracja nagrywania odbywa się za pośrednictwem tej samej aplikacji. Możliwe jest ustawienie różnych trybów zapisu (ciągły, wg harmonogramu, z detekcji ruchu itp.).
Panel konfiguracyjny nagrywania na Storage Server

Nowości produktowe:

Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2432F-IW (3 MPix, 2.8 mm, 0.7 lx, IR do 10m)
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2432F-IW K1716 należy do serii produktów HiWatch marki Hikvision. Jest to seria niskobudżetowych, ale wysokiej jakości kamer i rejestratorów IP. Ten model kamery został oparty o dobrej klasy przetwornik o rozdzielczości 3 MPix i wynikowym obrazie bardzo dobrej jakości - z wiernie oddanymi kolorami i małymi szumami przy braku oświetlenia. Kamera posiada funkcje inteligentnej analizy, takie jak: przekroczenie wirtualnej linii, czy wykrycie intruza w określonym obszarze. Umożliwia zdefiniowanie obszarów zainteresowań ROI (część obrazu, która transmitowana będzie w wyższej jakości niż reszta kadru).
Multiswitch MR-908L TERRA klasa A, 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemną
Multiswitch MR-908L TERRA R70808 posiada aktywny (wzmacniany) tor telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Regulacja poziomu sygnału dla każdego z torów satelitarnych oraz DVB-T (47-790 MHz) odbywa się za pomocą dedykowanych przełączników. Taki sposób konfiguracji zapewnia większą stabilność ustawionych parametrów w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, bazujących na potencjometrach. Dodatkowo przełącznik MR-908L R70808 został wyposażony w pasywny tor sygnału TV (5-862 MHz) do wykorzystania dla kanału zwrotnego. Urządzenie nie obsługuje jednocześnie aktywnego i pasywnego toru sygnału TV.
Kamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04AQDN/B (2 MPix, 2.8 mm, 0.05 lx, IR do 30m)
Kamera kompaktowa IP Sunell SN-IPR54/04AQDN/B K1664 przeznaczona jest do profesjonalnego zastosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik Aptina 1/3" CMOS generujący obraz w rozdzielczości 1920x1080 (Full HD) oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm zapewnia widoczność pod kątem 85,4°. Kamera przeznaczona jest do pracy na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP66 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).

Warto przeczytać

Przykładowa instalacja monitoringu IP w oparciu o rejestrator Hikvision z wbudowanym switchem PoE. Poniższy schemat przedstawia przykład instalacji CCTV IP dla domu jednorodzinnego, zbudowanej w oparciu o sprzęt marki Hikvision. Do budowy instalacji wykorzystano rejestrator 4-kanałowy z wbudowanym switchem PoE K22042 oraz 4 kamery K1772 ze zmienną ogniskową, umożliwiające regulację kąta widzenia w zakresie 91,2° - 28,3°. Kamery posiadają oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Monitoring IP domu jednorodzinnego.
Kamery są zasilane ze switcha PoE rejestratora K22042.

Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Switche przemysłowe - gotowe do pracy w każdych warunkach