Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2015 (14.12.2015)

LiFi już niebawem w domach?

Estońska firma Velmenni przeprowadziła praktyczny test działania LiFi. Zaprezentowano łącze o przepustowości 1 Gb/s uzyskane w warunkach domowych. W dotychczasowych testach laboratoryjnych naukowcom udało się zestawić dwukierunkowe połączenie ze źródłem światła oddalonym o 3 m. Prędkość transmisji wyniosła odpowiednio 224 Gb/s (6 x 37,4 Gb/s) dla wiązki światła o szerokości 60° oraz 112 Gb/s (3 x 37,4 Gb/s) dla wiązki światła o szerokości 36°.
LiFi - technika pozwalająca na przesył danych
poprzez strumień świetlny wytwarzany przez żarówki
(źródło: extremetech.com)
Największą zaletą LiFi jest prędkość transmisji danych - nawet kilkakrotnie większa niż WiFi (maksymalna prędkość w najnowszej wersji standardu 802.11 ac osiąga w warunkach laboratoryjnych pułap rzędu kilku Gb/s) i niskie zapotrzebowanie na energię. Droga do praktycznego zastosowania LiFi jest jeszcze daleka i pełna ograniczeń, takich jak konieczność ustawienia odbiornika i nadajnika nieruchomo, czy wrażliwość na chwilowe przysłonięcia źródeł sygnału oraz cienie. Bardzo prawdopodobne jest zastosowanie połączenia LiFi do określonych nieruchomych urządzeń (np. telewizor).
Technika przesyłu sygnału przy użyciu światła - Li-Fi (Light Fidelity) - została po raz pierwszy zaprezentowana w 2011 roku przez profesora Haralda Haasa z uniwersytetu w Edynburgu. Wykorzystując jedną diodę udało mu się uzyskać przepustowość 10 Mb/s, co pozwoliło na płynne przesyłanie filmu w jakości HD. Również w tym roku naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Heinrich Hertz Institute udowodnili, że stosując zbliżone techniki transmisji możliwe jest osiągnięcie przepustowości 3 Gbit/s, natomiast zespół pracowników uniwersytetów: Oxford, Cambridge, Edynburg, St. Andrews oraz Strathclyde osiągnął pułap aż 10 Gbit/s. Li-Fi ma pozwolić na stworzenie mobilnych i szybkich sieci telekomunikacyjnych o właściwościach zbliżonych do tych, znanych z Wi-Fi. Może być wykorzystane w miejscach, gdzie nie można używać fal radiowych jako nośnika informacji, np. w salach operacyjnych, samolotach czy fabrykach.

Instalacja multiswitchowa w Poznaniu - 158 mieszkań.

Poniżej prezentujemy efekty prac związanych z realizacją zbiorczej instalacji TV/SAT na jednym z poznańskich osiedli. Instalacja odpowiedzialna jest za dystrybucję sygnałów: satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird 13.0E i Astra 19.2E), sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radiowego FM oraz DAB. Cały system oparto na rozwiązaniach marki TERRA. Montażu i konfiguracji podjęła się firma GK-Elektro.
Sygnał do wszystkich gniazd doprowadzony został przy wykorzystaniu dwóch zestawów antenowych (po około 80 mieszkań), co pozwoliło zachować wysoki poziom estetyczny osiedla. W skład zestawu weszły: anteny telewizji naziemnej UHF ATX-91 A3710, anteny radiowe A0221 oraz A0140, czasza kompozytowa Laminas OFC-1200P A9670 oraz 2 konwertery quatro Inverto BLACK Ultra A98266.
W skład systemu wszedł m.in. wzmacniacz magistrali Terra SA-901 R70901, który oprócz wzmocnienia sygnału pełni rolę zasilacza dla wszystkich aktywnych elementów w instalacji. Do wyodbrębnienia sygnału na poszczególne klatki posłużyły rozgałęźniki oraz odgałęźniki serii SS-9XX, za którymi zamontowane zostały multiswitche serii MSV o odpowiedniej liczbie wyjść abonenckich. Sygnały telewizji naziemnej oraz radiowe: FM i DAB są wzmacniane, a ich poziomy wyrównywane na zestawie wzmacniaczy at440 R82511 i ma400 R82520 TERRA, po czym następuje ich wprowadzenie do magistrali multiswitchowej.
Widok multiswitcha MSV-916 R70866. Szczególnie cenna była tutaj możliwość zdalnego zasilania multiswitchy ze wzmacniacza magistrali. Wyeliminowało to konieczność umieszczania dodatkowych listew zasilających w każdym punkcie montażu przełączników.
W całej instalacji wykorzystano przewody z rodziny Triset-113. Do zastosowań zewnętrznych wykorzystano przewód E1017 w czarnym płaszczu polietylenowym, odpornym na promieniowanie UV. Wewnątrz budynku zastosowano przewód biały E1015 w płaszczu PVC. Profesjonalizmu całej instalacji dodaje zastosowanie kompresyjnych złącz marki MASTER E80342.

Kiedy należy stosować zewnętrzną antenę do mobilnego Internetu?

Jeżeli wskaźnik siły sygnału na telefonie komórkowym lub modemie wskazuje niski poziom (poniżej -85 dBm, na telefonie jest to mniej niż 3 kreski w skali 5 stopniowej), należy zastosować antenę zewnętrzną. Kolejnym powodem jest sytuacja, w której poziom sygnału ulega dużym wahaniom, np. wskutek pojawiających się okresowo odbić lub gorszych warunków atmosferycznych.
W celu dobrania anteny zewnętrznej należy:
  • skontaktować się z operatorem, aby ustalić rodzaj usługi (GPRS, EDGE, CDMA, 3G, HSPA+, LTE) oraz częstotliwość, na jakiej ona pracuje (450, 900, 1800, 2100 MHz),
  • ustalić lokalizację najbliższej stacji bazowej,
  • sprawdzić jaki konektor antenowy pasuje do modemu (dostępne konektory),
  • korzystając z informacji zawartych w bibliotece dobrać odpowiednią antenę zewnętrzną.
Antena ATK-LOG LTE 5m przewodu gniazdo FME MIMO 800-2170MHz
Antena ATK-LOG LTE 5m przewodu gniazdo FME MIMO 800-2170MHz A7057_5

Diagnostyka połączenia światłowodowego.

Początkujący w dziedzinie techniki światłowodowej instalatorzy często zwlekają z zakupem urządzeń pozwalających na pełny i profesjonalny pomiar realizowanych połączeń. Tymczasem stabilne źródło światła oraz miernik mocy optycznej to zestaw, który w większości sytuacji pomoże udzielić odpowiedzi na pytanie "dlaczego nie działa?".
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02
Miernik mocy optycznej
GRANDWAY FHP1B02
L5821
Źródło światła 1310nm/1550nm
GRANDWAY FHS1D02
L5825
Urządzenia te podłączane są po dwóch stronach toru optycznego. Znając moc sygnału na wyjściu źródła światła oraz mierząc jego poziom po stronie miernika instalator jest w stanie określić tłumienność całego toru transmisyjnego. Sprawdzić w ten sposób można cały link oraz w razie wątpliwości jego poszczególne składowe - tj. przewód oraz znajdujące się po obu stronach patchcordy (o ile występują).
Wykonanie pomiarów sieci jest szczególnie istotne w sytuacji, w której wykonywane przez instalatora okablowanie ma być wykorzystane na przykład przez usługodawcę w przyszłości. W zależności od rodzaju oraz techniki wykorzystanej do realizacji danej usługi, wartość tłumienia toru optycznego może okazać się krytyczna - na przykład w sytuacji wykorzystania tzw. pasywnej sieci optycznej PON dla dostarczenia usług internetu oraz telewizji.

Moduł komunikacyjny TCP/IP firmy ROPAM.

Firma ROPAM wprowadziła do oferty moduł komunikacyjny TCP/IP (AP-IP) umożliwiający sterowanie i zarządzanie centralą alarmową OptimaGSM G7005 poprzez przeglądarkę internetową. Zestaw OptimaGSM i AP-IP to pierwsze na rynku rozwiązanie z wbudowanym WebSerwerem (opartym o HTML5) przeznaczone dla użytkownika do kontroli systemu. Rozwiązanie to wykorzystuje bezpieczne połączenie SSL, nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania i działa na każdej przeglądarce www. Oprócz wbudowanego WebSerwera AP-IP obsługuje aplikacje na urządzenia mobilne dla trzech systemów operacyjnych: Android, IOS, Windows Mobile. Firma Ropam udostępniła demo AP-IP prezentujące możliwość sterowania centralą alarmową przez przeglądarkę www. Aby z niego skorzystać należy:
Widok okna logowania do WebSerwera
  • otworzyć przeglądarkę www i wpisać adres: http://ropam.net/ lub adres IP: http://91.222.119.11/,
  • potwierdzić wyjątek certyfikatu SSL (certyfikat jest niezgodny z adresem serwera),
  • wpisać dane do logowania:
    • kod użytkownika (4 znaki): 5555
    • hasło aplikacji TCP/IP (16 znaków):1234567890123456
  • kliknąć "Zaloguj",
  • przetestować demo z użyciem użytkownika głównego systemu OptimaGSM (sterowanie czuwaniem 4 stref, wyjściami systemu, podglądanie obrazu z kamery PAL z użyciem FGR-4 (KAM.1), przeglądnie pamięci zdarzeń itd.).

Telekonferencja przy użyciu kamer IP.

Wiele firm decyduje się na tworzenie wideokonferencji, takie rozmowy znacznie ułatwiają negocjacje i szkolenia nie generując kosztów związanych z wyjazdami. Kamera IP DS-2CD2432F-IW K1716 pozwala nawiązać dwukierunkową wideokonferencję. Do jej stworzenia wystarcza komputer, na którym poprzez przeglądarkę lub dedykowaną aplikację iVMS-4200 odbierany jest obraz i dźwięk. Z wyposażonego w mikrofon komputera nadawać można dźwięk, który następnie emitowany jest przez wbudowany w kamerę głośnik. Kamera nawiązuje połączenie za pośrednictwem sieci IP. Posiada możliwość połączenia bezprzewodowego WiFi w standardzie IEEE802.11 b/g/n lub przewodowego. Transmitowany obraz
w rozdzielczości 3 MPx cechuje wysoka jakość znana z kamer IP Hikvision, szerokokątny obiektyw (86o) daje wyraźny, pełny podgląd pomieszczenia. Z kamerą może połączyć się jednocześnie 6 uczestników wideokonferencji.
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2432F-IW (3 MPix, 2.8 mm, 0.7 lx, IR do 10m)
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2432F-IW 3 MPx K1716.
Z kamerą może połączyć się jednocześnie 6 uczestników wideokonferencji.

Nowości produktowe:

Stojak składany do odwijania kabla na szpulach
Stojak składany do odwijania kabla na szpulach E1910 służy do rozwijania kabla koncentrycznego ze szpuli o maksymalnej szerokości 340 mm i średnicy bębna 390 mm. Przydatny w pracy instalatorskiej. Dedykowany do szpul 500 metrowych przewodu Tri-Shield DIPOLNET Klasa A E1220_500.

Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16C0T-IT3 (720p, 2.8 mm, 0.1 lx, IR do 30m) TURBO HD
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16C0T-IT3 M7561 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 720p. Dzięki czułości wynoszącej 0,1 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 30 m, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu.
Wzmacniacz SA-91L klasa A Terra do multiswitchy 9-wejściowych
Wzmacniacz SA-91L R70901 przeznaczony jest do stosowania w zbiorczych systemach SMATV. Wyposażony w osiem wejść satelitarnych oraz jedno wejście DVB-T/Radio pozwala na wzmocnienie i wyrównanie poziomu sygnału na wejściu instalacji. Wzmacniacz posiada wbudowany filtr sygnałów LTE umożliwiający eliminowanie niepożądanych sygnałów w paśmie 800 MHz (częstotliwości 791- 862 MHz) przeznaczonym na realizację usług transmisji danych (LTE).

Warto przeczytać

Kabel płaski w instalacjach budynkowych. Realizacja instalacji FTTH na bazie światłowodowych kabli abonenckich układanych w topologii gwiazdy, to obecnie najpopularniejszy sposób okablowania budynków wielorodzinnych. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć można: względnie niski koszt oraz prostotę realizacji. Niski koszt to konsekwencja...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Światłowodowa instalacja FTTH w topologii gwiazdy
Złącza Master - mistrzowski zestaw