Nr 1/2016 (04.01.2016)
Spowodujesz wypadek, samochód zadzwoni po policję.
Kilka tygodni temu w Port St Lucie na Florydzie doszło do dotychczas niespotykanej sytuacji. Gdy 57-letnia Cathy Bernstein uciekła z miejsca wypadku samochodowego nie udzielając pomocy potrąconej kobiecie, została błyskawicznie namierzona przez policję. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że o kolizji służby ratunkowe zostały poinformowane nie przez poszkodowaną, czy naocznych świadków, ale przez... samochód, którym jechała sprawczyni. Użytkowany przez nią Ford wyposażony był w system SYNC, który automatycznie poinformował policję o wystąpieniu kolizji podając markę i model pojazdu oraz dane o lokalizacji z GPS.System automatycznego powiadamiania o wypadku wykorzystywany jest obecnie między innymi przez firmy Ford oraz BMW. Cały mechanizm uruchamia się, gdy poduszka powietrzna zostanie uaktywniona lub pompa paliwowa zostanie wyłączona - na przykład, gdy samochód dozna nagłego wstrząsu w wyniku kolizji z jakimś obiektem.
Okazuje się, że już niebawem tego typu systemy nie będą domeną wyłącznie najlepszych marek, czy modeli samochodów. Od roku 2018 każdy nowy, sprzedawany w Unii Europejskiej samochód będzie musiał być wyposażony w system powiadamiania o wypadku - eCall. Takie automatyczne działanie ma skrócić czas przybycia służb ratunkowych nawet o połowę oraz, co niemal równie istotne, zniechęcić kierowców do ucieczki z miejsca wypadku. Władze Unii szacują, że dzięki technologii eCall uda się uratować około 2,5 tys. osób rocznie.
Mobilny podgląd obrazu z kamer poprzez chmurę Ezviz.
Ezviz to usługa pozwalająca uzyskać zdalny podgląd obrazu z urządzeń sieciowych marki Hikvision. Nie wymagana jest przy tym znajomość konfiguracji sieci czy posiadania zewnętrznego adresu IP. Do urządzenia łączymy się poprzez sieć P2P za pośrednictwem chmury. Aby uzyskać dostęp poprzez smartfon, konieczna jest instalacja aplikacji Ezviz dostępnej na telefony z systemem Android lub iOS. W celu uzyskania podglądu obrazu z kamer, wystarczy zalogować się na utworzone wcześniej konto, do którego dodane zostały interesujące nas urządzenia (przez wpisanie numerów seryjnych lub wyszukane automatycznie, jeśli znajdują się one w naszej sieci lokalnej).Porównanie obrazu z kamery Sunell i Hikvision.
Poniżej zostały zamieszczone linki do podglądu online z kamery Sunell K1678 (2 Mpix) oraz Hikvision K1787 (4 Mpix). Urządzenia zostały udostępnione w celu porównania jakości obrazu z kamer o różnych rozdzielczościach i różnych producentów. Obraz z kamer widoczny jest przy fabrycznych ustawieniach parametrów pracy kamery. W kamerze Sunell ogniskowa obiektywu została tak dobrana, aby odpowiadała ona stałej ogniskowej w kamerze Hikvision. Poniższe obrazy przedstawiają ustawienia kamer.Widok okna parametrów kodowania strumienia w kamerze Hikvision K1787 |
W celu zalogowania się do kamery i podglądu obrazu na żywo należy kliknąć na poniższe zdjęcie lub wpisać adres IP w oknie przeglądarki. Aby obraz był widoczny, należy zainstalować wtyczki dostępne przy pierwszym logowaniu do kamery. Przy połączeniu zdalnym kamery posiadają dwa ograniczenia: maksymalna liczba użytkowników zalogowanych do kamery w tym samym czasie oraz maksymalne pasmo wyjściowe z kamery przeznaczone do zdalnych połączeń. W przypadku Sunella istnieje możliwość zalogowania jednocześnie 10 użytkowników, przy nieprzekroczeniu pasma 20 Mb/s. Do kamery Hikvision może być zalogowane w tym samym czasie 6 użytkowników, przy nieprzekroczeniu pasma 50 Mb/s Jeżeli zostanie wyświetlona informacja o przekroczeniu maksymalnej liczby użytkowników lub pojawi się problem z podglądem obrazu z kamer, oznacza to, że któryś z powyższych parametrów został przekroczony. Należy wówczas ponowić próbę logowania do kamery za jakiś czas. Podgląd obrazu z kamer dostępny pod poniższymi adresami możliwy będzie do końca stycznia 2016 r.
Dane do logowania:
1. Kamera Sunell:
- Adres IP: http://31.172.189.237
- Login: user
- Hasło: User12345 (wielkość liter ma znaczenie)
2. Kamera Hikvision:
- Adres IP: http://31.172.189.235
- Login: user
- Hasło: User12345 (wielkość liter ma znaczenie)
Kable i skrętki żelowe - poradnik instalatora.
Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.Skrętka żelowana NETSET BOX U/UTP kategorii 5e E1410_305 to najwyższej jakości skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji zewnętrznych i w warunkach dużego zawilgocenia. Posiada oponę zewnętrzną wykonaną z polietylenu (PE) odpornego na działanie promieniowania słonecznego UV i wilgoci. Ośrodek kabla wypełniony jest żelem uniemożliwiającym, w przypadku mechanicznego uszkodzenia płaszcza, penetrację wzdłużnę wody w kablu. Przewód przeznaczony jest do wykonywania instalacji prowadzonych w ziemi, w kanałach kablowych.
Skrętka NETSET BOX U/UTP kategorii 5e E1410_305 posiada 15 letnią gwarancję na niezmienność zadeklarowanych parametrów. Warunkiem utrzymania gwarancji jest przestrzeganie zasad pakowania, przechowywania i transportu opisanych w normie PN-70 E-79100 oraz zasad eksploatacji opisanych w normie PN-EN 50174-1. Skrętka E1410_305 przeznaczona jest do pracy w temperaturze od -40 do +60°C. Przewód należy układać przy temperaturze przewodu i otoczenia powyżej -30°C. W procesie przygotowania do zaciśnięcia złącza RJ-45 kabel należy oczyścić z żelu benzyną, a potem alkoholem.
Internet z gniazda elektrycznego.
Bardzo prostym sposobem na zbudowanie sieci domowej LAN jest skorzystanie z transmiterów sieciowych. Wystarczy podłączyć odpowiednie urządzenie do gniazdka elektrycznego i po chwili można korzystać z sieci. Transmitery sieciowe to znakomite rozwiązanie w sytuacji, gdy położenie okablowania sieciowego nie jest możliwe lub jest zbyt kosztowne, a sieć Wi-Fi oparta na routerze z jakichś powodów nie sprawdza się w danej lokalizacji. Transmitery w obrębie domu lub mieszkania bez użycia kabla LAN umożliwią połączenie ze sobą dwóch komputerów lub komputera z modemem udostępniającym Internet.Klasycznym przykładem zastosowania transmitera sieciowego jest przypadek, gdy modem od dostawcy Internetu musi znajdować się tuż przy gniazdku w ścianie (najczęściej równocześnie z telewizją kablową), a komputer, do którego chcemy doprowadzić Internet jest w innym pokoju.
Schemat instalacji adaptera sieciowego
Jak to działa? Odpowiednie urządzenie nadawcze wysyła modulowany sygnał, a urządzenie odbiorcze w procesie demodulacji sygnału odbiera dane i przekształca je na oryginalną wartość. By zapewnić poprawne parametry komunikacji, niezbędne było opracowanie odpowiednich standardów technologii PLC (ang. Power Line Communication). Czuwa nad nimi między innymi organizacja HomePlug Powerline.
Adapter Sieciowy TP-LINK N3363 pozwala w prosty sposób przesłać przewodowo Internet
do innego miejsca w domu lub firmie
do innego miejsca w domu lub firmie
EasySplicer - spawanie pigtaili 900 μm.
Spawarka EasySplicer L5810 przeznaczona jest do łączenia włókien zarówno z pigtailami 250 μm, jak i 900 μm. Ogólną zasadą jest stosowanie czarnych uchwytów dla włókien 250 oraz uchwytów niebieskich dla włókien 900. Istnieją jednak sytuacje, w których znacznie wygodniejsze będzie zastosowanie uchwytów w kolorze czarnym dla pigtaili 900 μm. Mowa tu o pigtailach w tzw. "luźnej tubie".W pierwszym przypadku żółta powłoka 250 μm jest luźno osadzona względem żółtej powłoki 900 μm - możliwe jest samoistne przesuwanie się powłok względem siebie. W drugim przypadku wewnętrzna, bezbarwna powłoka 250 μm ściśle przylega do zewnętrznej, żółtej powłoki 900 μm. Proces strippowania pigtaila jest w tym przypadku nieco trudniejszy.
Ponieważ w przewodzie z luźną tubą włókno światłowodowe przesuwa się względem zewnętrznej powłoki 900 μm, zaleca się zdjęcie powłoki 900 μm na odcinku kilkunastu cm i spozycjonowanie włókna poprzez zastosowanie czarnego uchwytu 250 μm. Proszę zwrócić uwagę, że powłoka 900 μm zaczyna się już za czarnym uchwytem.
Kamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2E20F K1747 oferuje doskonałe parametry przy przystępnej cenie. Wyposażona jest w dobrej klasy przetwornik o rozdzielczości 2 MPix (1920 x 1080). Dedykowana jest do montażu w sufitach podwieszanych i zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Kamera posiada funkcje inteligentnej analizy: przekroczenie wirtualnej linii, czy wykrycie intruza w określonym obszarze. Dodatkowo kamera umożliwia zdefiniowanie obszarów zainteresowań ROI (część obrazu, która transmitowana będzie w wyższej jakości niż reszta kadru). | ||
Miniaturowy kontroler systemu bezprzewodowego ACU-270 SATEL współpracuje z centralami z rodzin INTEGRA i VERSA, umożliwiając rozbudowę systemu alarmowego o urządzenia bezprzewodowe. Zapewnia dwukierunkową komunikację z potwierdzaniem wszystkich transmisji. Umożliwia także obsługę systemu alarmowego za pośrednictwem manipulatorów bezprzewodowych oraz przy pomocy dwukierunkowych pilotów systemu ABAX. Zaletą kontrolera ACU-270 jest doskonały zasięg do 500 m w terenie otwartym uzyskiwany dzięki zastosowaniu nowoczesnego układu radiowego. Dodatkowo ACU-270 zamknięto w obudowie o niewielkich rozmiarach, dzięki temu kontroler ten jest praktycznie niewidoczny. | ||
Transmodulator DVB-S/S2 - DVB-T TDX410C TERRA R81617 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej w instalacji telewizyjnej. Moduł TDX-410C R81617 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych. Jeden panel odbiera sygnał z całego transpondera (kilkanaście programów) oraz przekazuje go do multipleksu DVB-T umożliwiając dystrybucję 5 serwisów (max. 31 PID-ów) przy maksymalnej przepustowości wynoszącej 31,66 Mbit/s. | ||
Warto przeczytać
Uniwersalna stacja czołowa IPTV TERRA - przykład realizacji. Właściciel jednego z hoteli, podejmując decyzję o zakupie systemu telewizyjnego, stanął przed wyborem odpowiedniej stacji czołowej. Tradycyjna stacja czołowa umożliwia dystrybucję sygnałów telewizyjnych bazując na kablu koncentrycznym, a zaprojektowany obiekt został wyposażony jedynie w skrętkę komputerową. Ze względu na niezawodność i łatwość konfiguracji, wybór padł na stację IPTV firmy TERRA. IPTV TERRA to zespół streamerów IP pozwalających na zamianę cyfrowego sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2, DVB-C lub satelitarnej DVB-S/S2, na strumień danych IP. Możliwe jest również zdekodowanie kanałów płatnych...>>>więcej