Nr 40/2015 (07.12.2015)
Wirtualny salon samochodowy Volvo.
Firmy Microsoft oraz Volvo nawiązały współpracę dotyczącą wykorzystania technologii holograficznej HoloLens. Szwedzki koncern samochodowy chce ją wykorzystać m.in. do prezentowania samochodów przyszłym klientom. Technika holograficzna ma zmienić podejście salonów samochodowych do prezentacji swoich aut. Demonstracja HoloLens została zorganizowana w centrali firmy Microsoft w Redmond.Dzięki prezentacji wirtualnych maszyn klient będzie mógł na etapie wyboru widzieć, jak będzie prezentował się samochód w wybranej przez niego konfiguracji: koloru, wyposażenia, czy też wzorów felg. Hologram będzie też umożliwiał zrozumienie działania pewnych funkcji auta tak, aby klient dokonywał podczas zakupu świadomych wyborów.
Dla bardziej zaawansowanych motoryzacyjnie użytkowników Volvo przygotowało hologramy obrazujące pracę napędu samochodu, czy też ruchu poszczególnych elementów silnika. Kolejnym zastosowaniem technologi może być ułatwienie w usłudze serwisowej auta. Za pomocą hologramu serwis może wytłumaczyć klientowi na czym polegał będzie proces naprawy samochodu.
Niewątpliwie nowa technologia ma wielkie szanse na bardzo dobre przyjęcie przez dealerów oraz klientów salonów samochodowych. Cały proces wybierania oraz konfiguracji samochodu nie, jak do tej pory, na kartce papieru lub ekranie monitora, lecz na rzeczywistych rozmiarów wirtualnym modelu, będzie znacznie przyjemniejszy dla obu stron. Kolejnym krokiem ma być stworzenie odpowiednich salonów, w których zamiast standardowych ekspozycji samochodów do dyspozycji klientów będą specjalne okulary.
Prosta budowa dużych instalacji - multiswitche radialne dla 32 gniazd.
Na rynku TV-SAT istnieje duże zapotrzebowanie na wielowyjściowe multiswitche radialne. Ze względu na trudności konstrukcyjne, niewielu producentów decyduje się na wdrożenie takiego asortymentu. Liderem rynku jest firma TERRA, która wprowadziła na rynek nową linię multiswitchy radialnych MR-932L (32 gniazda) i MR-924L (24 gniazda) . Niewątpliwą zaletą multiswitchy MR-9XXL jest zróżnicowanie poziomów sygnału dla poszczególnych wyjść. Można do nich podłączyć gniazda różnie oddalone, w taki sposób że na zakończeniach abonenckich otrzymamy zbliżone wartości poziomów sygnału. Dodatkowo, konstruktor zastosował prekorekcję, tzn. sygnały o wyższych częstotliwościach posiadają wyższe poziomy. Funkcja ta odpowiada za niwelowanie wpływu tłumienności kabla koncentrycznego, który wyższe częstotliwości tłumi bardziej. Przełączniki serii MR-9XXL zostały wyposażone w pasywny tor sygnału TV (5-862 MHz) do wykorzystania dla kanału zwrotnego.
Schemat ideowy multiswitchowej instalacji radialnej
Cechy wyróżniające multiswitche serii MR-9XXL:
- wbudowana prekorekcja charakterystyki kabla
- grupowanie wyjść pod względem poziomu wyjściowego
- separacja pomiędzy wejściami większa niż 30 dB
- możliwość zasilania przedwzmacniacza anteny naziemnej
- aktywny tor sygnału naziemnego wyposażony w filtr LTE (47-790 MHz)
- pasywny tor sygnału TV (5-862 MHz)
- wbudowany zasilacz
- odlewana obudowa gwarantująca wysoki poziom ekranowania (klasa A)
Słaby sygnał GSM w domu jednorodzinnym.
Poniżej został przedstawiony schemat instalacji wzmacniacza GSM w domu jednorodzinnym, umożliwiający korzystanie z telefonu komórkowego w sytuacji, kiedy wewnątrz budynku niski poziom sygnału wyklucza prowadzenie rozmów. Instalacja umożliwia prowadzenie rozmowy oraz korzystanie z mobilnego internetu (GPRS) w budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest zachowanie mobilności telefonu, tzn. nadal łączy się on bezprzewodowo.W poniższym przykładzie wykorzystano urządzenia:
- Antena Trans-Data GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5 A741030.
- Wzmacniacz GSM Signal GSM-305 A6765.
- Rozgałęźnik dwudrożny A6812.
- Odpowiedzialna za odbiór oraz nadawanie sygnału do stacji bazowej.
Urządzenie wzmacnia sygnał GSM (EGSM) operatorów. Należy zwrócić uwagę na to, że wzmocnienie obowiązuje w obu kierunkach - do i od stacji bazowej.
- Rozgałęźnik umożliwia podział sygnału na dwie anteny wewnętrzne.

Instalacja wzmacniacza GSM w domu jednorodzinnym
Przepięcia pochodzić mogą zarówno z sieci elektrycznej, jak i sygnałowej. Ochronę przed tymi pierwszymi stanowić mogą listwy elektryczne wyposażone w odpowiednie warystory i bezpieczniki. W razie wystąpienia granicznej wartości napięcia (z reguły 250 V), bezpieczniki powodują odcięcie zasilania dla podłączonych urządzeń.
Zabezpieczenie toru sygnałowego zbudowanego w oparciu o skrętkę komputerową zrealizować można za pomocą dedykowanych ochronników, np. J2820. Warunkiem prawidłowego działania tego typu elementów jest ich prawidłowe uziemienie.
Najlepszym i coraz częściej stosowanym sposobem zabezpieczenia sieci LAN jest zmiana medium transmisyjnego ze skrętki komputerowej na światłowód przed pierwszym urządzeniem w sieci. Zamiana taka powoduje całkowitą galwaniczną separację sieci lokalnej od sieci WAN i zapewnia jej 100% bezpieczeństwo w kwestii występowania przepięć w torze sygnałowym.

Zestaw media konwerterów światłowodowych ULTIMODE jako element
zabezpieczający urządzenia podłączone do domowej sieci LAN
zabezpieczający urządzenia podłączone do domowej sieci LAN
Na powyższym schemacie domowa sieć lokalna zabezpieczona została przy pomocy zestawu media konwerterów L10021 połączonych wielomodowym patchcordem L31119. Przy doborze media konwerterów znaczenie ma ich przepustowość - w przypadku sieci z dostępem przekraczającym 100 Mbit/s, należy zastosować urządzenia gigabitowe, np. L10025. Bez znaczenia jest natomiast rodzaj wykorzystywanego przez nie światłowodu. Ze względu na bardzo krótki odcinek światłowodowy, zaleca się stosowanie na wejściu odbiornika dedykowanych tłumików. Stosować można zarówno media konwertery wielo-, jak i jednomodowe. Wszystkie urządzenia podłączone zostały do sieci elektrycznej poprzez listwy zabezpieczające ACAR P1316.
Nowy interfejs graficzny w kamerach Sunell.
Wszystkie kamery marki Sunell po aktualizacji firmware'u powyżej wersji 1.9 posiadają nowy odświeżony interfejs graficzny. W porównaniu z poprzednim, umożliwia on dużo łatwiejszą konfigurację i poruszanie się po menu kamery. Po zalogowaniu do kamery poprzez przeglądarkę internetową, w dolnym pasku menu dostępna jest opcja konfiguracji sensora. Można z niej również skorzystać klikając prawym przyciskiem myszki na obraz w trybie podglądu na żywo. Dostępne są tam następujące opcje:- ustawienia obrazu,
- kontrola migawki,
- ustawienie wzmocnienia,
- regulacja mocy świecenia diod podczerwieni,
- regulacja D-WDR,
- pomiar AE,
- tryb odbicia obrazu,
- włączenie trybu korytarzowego,
- redukcja szumów.
Co rejestruje kamera termowizyjna?
Kamery „zwykłe” oraz termowizyjne działają w oparciu o odmienne zasady. „Standardowa" kamera rejestruje promieniowanie będące odbiciem promieniowania źródłowego. Kamery takie rejestrują promieniowanie widzialne oraz bliską podczerwień (fale elektromagnetyczne długości 300-950 nm). Kamery termowizyjne rejestrują promieniowanie podczerwone generowane przez każde ciało bazując na falach o długości od kilku do kilkunastu µm, wykorzystując fakt, że każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania, które zależy od temperatury oraz cech powierzchni. Dzięki istniejącej zależności pomiędzy temperaturą, a intensywnością promieniowania oraz znajomością cech powierzchni, kamera termowizyjna na podstawie długości odbieranych fal, może dokonać obliczeń wartości temperatury.Kamera IP termowizyjna Sunell SN-TPC4200KT/F K1606
Zrzuty obrazów z kamery termowizyjnej podczas detekcji człowieka
i rejestracji nagrzewających się obwodów w rozdzielni elektrycznej
Za pomocą kamery termowizyjnej można więc zobaczyć rozkład temperatur na powierzchni badanego ciała oraz dokonać punktowego pomiaru wartości temperatury. Kamera tego typu do poprawnej pracy nie wymaga oświetlenia oraz nie generuje żadnego promieniowania, co sprawia, że jest niewidoczna w nocy (co znacznie utrudnia jej identyfikację). Dzięki temu może zostać wykorzystana do monitorowania obszarów, w których oświetlenie nie występuje (lasy, porty, nieoświetlone parkingi itp.). Należy zwrócić uwagę na to, że kamery termowizyjne nie są idealne. Ich zdolności mocno ograniczają zjawiska pogodowe. Mgła, śnieg i deszcz tłumią fale podczerwone, co zmniejsza zasięg pracy, a dodatkowo powodują wyrównanie temperatury obiektu z temperaturą otoczenia, co prowadzi do utraty zdolności rozdzielczej kamery.
Monitor serwisowy MS-35 AHD do systemów AHD M3105 w znacznym stopniu ułatwia konfigurację systemów CCTV opartych o kamery AHD. Urządzenie pozwala m.in. na szybkie ustawienie obiektywu. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilenia z monitora urządzeń pracujących pod napięciem DC 12 V i max. obciążeniu 300 mA. | ||
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56C0T-IT3 M7521 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 720p. Dzięki czułości wynoszącej 0,1 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu. | ||
Multiswitch MV-908L TERRA R70858 zaprojektowany został w sposób umożliwiający pracę w średnich i dużych zbiorczych instalacjach telewizyjnych RTV+SAT. Może być również stosowany w mniejszych instalacjach domowych. Posiada aktywny (wzmacniany) tor telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Regulacja poziomu sygnału dla każdego z torów satelitarnych oraz DVB-T odbywa się za pomocą dedykowanych przełączników. Taki sposób konfiguracji zapewnia większą stabilność ustawionych parametrów w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, bazujących na potencjometrach. | ||
Aktualności
26 listopada 2015 - Certyfikowany Partner Hikvision. Wszyscy uczestnicy jesiennych kursów z zakresu systemów monitoringu Hikvision, którzy z pozytywnym wynikiem zaliczyli test, otrzymali Certyfikat Autoryzowanego Instalatora Hikvision. Jest on potwierdzeniem nabytej wiedzy i jednocześnie uprawnieniem do projektowania i instalacji w oparciu o najbardziej zaawansowany sprzęt CCTV marki Hikvision.
Warto przeczytać
Transmisja sygnału HDMI w instalacji elektrycznej. Konwerter HDMI Signal HD H3611 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) od źródła sygnału HDMI (tuner, DVD, odtwarzacz multimedialny, komputer, itd.) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w to złącze, wykorzystując jako medium transmisji okablowanie sieci elektrycznej... >>>więcej