Nr 36/2015 (09.11.2015)
Podczas targów InterBattery 2015 w Korei, firma Samsung zaprezentowała dwa prototypy baterii. Pierwsza z nich o nazwie Stripe stosowana będzie w urządzeniach zaliczanych do tzw. „elektroniki podręcznej” (ang. wearable electronics), tj. naszyjnikach, bransoletach oraz ubraniach. Będzie to możliwe dzięki bardzo małej grubości baterii (tylko 0,3 mm) oraz jej wyjątkowej elastyczności. Samsung szczyci się też największą pojemnością uzyskiwaną z danej powierzchni baterii, co korzystnie wpłynie na czas pracy urządzeń.
Druga bateria zaprezentowana przez koreańską firmę, znajdzie zastosowanie w smartwatchach (umieszczana w pasku zegarka). Będzie oferowała większą aż o 50% pojemność w stosunku do stosowanych dziś rozwiązań. Standardowa bateria pozwala korzystać z zegarka bez ładowania przez 2 dni - bateria Band wydłuży ten czas do 3 dni.
Samsung nie ogłosił jeszcze daty rozpoczęcia produkcji nowych baterii, ale intensywne testy dają nadzieję na szybkie wprowadzenie obu produktów do sprzedaży.
Uniwersalna stacja czołowa IPTV TERRA - przykład realizacji.
Właściciel jednego z hoteli, podejmując decyzję o zakupie systemu telewizyjnego, stanął przed wyborem odpowiedniej stacji czołowej. Tradycyjna stacja czołowa umożliwia dystrybucję sygnałów telewizyjnych bazując na kablu koncentrycznym, a zaprojektowany obiekt został wyposażony jedynie w skrętkę komputerową. Ze względu na niezawodność i łatwość konfiguracji, wybór padł na stację IPTV firmy TERRA. IPTV TERRA to zespół streamerów IP pozwalających na zamianę cyfrowego sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2, DVB-C lub satelitarnej DVB-S/S2, na strumień danych IP. Możliwe jest również zdekodowanie kanałów płatnych.Przykład konfiguracji stacji czołowej IPTV TERRA. W instalacji dostępne są kanały naziemne oraz satelitarne kodowane/niekodowane w jakości SD/HD. Stacja składa się z 3 modułów sti410C R81604 oraz 3 modułów sdi410C R81608 umożliwiając odpowiednio konwersję 3 multipleksów oraz 3 transponderów satelitarnych do strumienia IP. Całość jest zasilana z zasilacza UP413 R82533.
Do największych zalet systemu TERRA zaliczyć można:
- możliwość oglądania telewizji na komputerach PC oraz laptopach z zainstalowanym bezpłatnym oprogramowaniem,
- dekodowanie kanałów płatnych (multidescrambling),
- wykorzystanie skrętki komputerowej jako medium transmisyjnego,
- niski pobór energii,
- strumień IP multicast – małe wykorzystanie zasobów sieci LAN,
- brak jakiegokolwiek oprogramowania pośredniczącego między stacją czołową a odbiornikami (tzw. middleware),
- łatwiejsza i tańsza możliwość przejścia na medium światłowodowe,
Jaki przewód HDMI wybrać?
Kabel HDMI jest definiowany przez wersję standardu w jakim pracuje, długość i rodzaj kabla oraz przekrój żył wg AWG. Wersja standardu kabla HDMI określa parametry transmisji danych. Obecnie, kable HDMI w wersji 1.3 są zastępowane wersją 1.4 umożliwiającą transmisję obrazu 3D i przede wszystkim wspólne podłączenie urządzeń do Internetu.Ważny mechanizm standardu HDMI 1.4 to "kanał Ethernet", który umożliwia szybką, dwukierunkową komunikację między siecią Internet a urządzeniem HDMI. Podłączone urządzenia mogą wysyłać i odbierać dane z prędkością do 100 Mb/s. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby prowadzenia oddzielnego kabla Ethernet do urządzeń HDMI, wystarczy tylko podłączyć odbiornik telewizyjny do Internetu.
W wersjach HDMI 1.3 oraz niższych, urządzenia HDMI z dostępem do Internetu
musiały korzystać z dodatkowego okablowania.
W wersji HDMI 1.4 internet należy doprowadzić tylko do jednego urządzenia.
Istotnym parametrem określającym każdy przewód jest parametr AWG (American Wire Gauge) - znormalizowany system średnic przewodów elektrycznych. Wraz z rosnącym numerem AWG maleje grubość przewodu. Dla dłuższych przewodów wskaźnik AWG powinien być mniejszy.
Przewody sprzedawane są w wersji okrągłej, zbrojonej plecionką stalową lub płaskiej, ułatwiającej ułożenie np. pod dywanem. W ofercie firmy DIPOL znajdują się przewody HDMI o długości od 0,5 do 20 metrów, obsługujące standard HDMI 1.4.
Przewody sprzedawane są w wersji okrągłej, zbrojonej plecionką stalową lub płaskiej, ułatwiającej ułożenie np. pod dywanem. W ofercie firmy DIPOL znajdują się przewody HDMI o długości od 0,5 do 20 metrów, obsługujące standard HDMI 1.4.
Przewody zbrojone:
| Przewody płaskie:
|
Okna transmisji w instalacjach światłowodowych.
Transmisja danych w światłowodzie odbywa się w oknie (oknach) transmisyjnym, wybranym z trzech (a w systemach zaawansowanych czterech lub pięciu) pasm. Zostały one wyznaczone w sposób nieprzypadkowy. Przy ich wyborze uwzględniono charakterystykę tłumienia sygnału w tym medium transmisyjnym.Wyróżnić można trzy główne źródła tłumienia sygnału przesyłanego w światłowodzie:
- straty falowodowe - wynikają z niejednorodnej budowy światłowodu związanej z niedoskonałościami procesu produkcji. Mowa tu głównie o geometrii rdzenia oraz niejednorodności współczynnika refrakcji w rdzeniu oraz płaszczu.
- absorpcja - pochłanianie energii przez cząstki światłowodu; zależna jest od sposobu domieszkowania rdzenia w procesie produkcji; problem stanowią głównie: chrom, miedź, żelazo, a zwłaszcza jony OH- wytrącające się w rdzeniu na skutek działania wilgoci.
- rozproszenie Raileygha - polega na rozproszeniu impulsu światła we wszystkich kierunkach, powstałym na skutek napotkania niejednorodności współczynnika załamania światła w rdzeniu.
O rozłożeniu okien w transmisji światłowodowej zadecydowało tłumienie
wynikające ze strat falowodowych, absorpcji i rozproszenia Raileygha
wynikające ze strat falowodowych, absorpcji i rozproszenia Raileygha
Poszczególne okna wykorzystywane są przy różnych technikach transmisji, np. technika zwielokrotnienia falowego DWDM wykorzystuje głównie trzecie oraz czwarte okno. Dodać należy, że dzięki postępowi technologicznemu w procesie produkcji światłowodów, udało się zredukować wpływ jonów OH- na transmisję w okolicach długości fali 1400 nm (włókna G.652D). To z kolei doprowadziło do wyznaczenia kolejnego, piątego okna transmisyjnego.
Ręczne nagrywanie i wykonanie zrzutu ekranu w kamerach Signal.
Kamery Signal umożliwiają uruchomienie ręcznego nagrywania oraz wykonywanie zrzutów ekranu oraz zapisywanie ich na dysk twardy bez potrzeby stosowania dodatkowego oprogramowania. Po zalogowaniu do kamery poprzez przeglądarkę internetową IE (domyślny login: admin, hasło: admin), z poziomu menu głównego dostępne są przyciski Nagrywanie oraz Zdjęcie. Naciśnięcie przycisku nagrywania spowoduje zapis nagrania na dysku twardym komputera, z którego nastąpiło połączenie z kamerą (domyślnie C:/Recordaddres/IP kamery). Aby przerwać nagrywanie należy ponownie nacisnąć przycisk. Po naciśnięciu przycisku Zdjęcie, zrobiony zostanie automatycznie zrzut ekranu i zapisany na dysku twardym (domyślnie C:/Capture/adres IP kamery).Widok menu kamery po zalogowaniu przez przeglądarkę internetową IE z zaznaczonymi przyciskami wykonania lokalnego nagrania i zrzutu ekranu.
Kontrola działania wejść/wyjść alarmowych.
W systemach monitoringu zachodzi często potrzeba dołączenia urządzeń informacyjnych lub elementów wykonawczych. Można je zintegrować za pomocą wejść i wyjść alarmowych kamery lub rejestratora. Do wejścia alarmowego podłączyć można np. czujkę alarmową, która sterować może nagrywaniem obrazu z kamery. Do wyjścia możliwe jest podłączenie elementu wykonawczego małej mocy (max. DC 12V 1A) np. sygnalizator optyczno-akustyczny SPL-2010 R G4020.Panel konfiguracyjny iVMS-4200 do sterowania we/wy alarmowymi
Kontrola nad poprawną pracą wejść i wyjść alarmowych możliwa jest bezpośrednio z rejestratora lub znacznie wygodniej - zdalnie poprzez aplikację iVMS-4200. Aplikacja pozwala na sprawdzenie ich stanu oraz zdalne załączanie lub wyłączanie wyjść alarmowych.
Odbiornik DVB-T/T2 Ferguson Ariva T750i A99315 obsługuje darmowe kanały nadawane w cyfrowej telewizji naziemnej w technologii MPEG-4 z dźwiękiem Dolby Digital Plus. Wbudowany port USB umożliwia nagrywanie kanałów na zewnętrznej pamięci oraz odtwarzanie multimediów, włącznie z muzyką mp3 oraz filmami MKV i XviD. Ariva T750i A99315 oferuje doskonałą jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości HD, jak i standardowej SD. Pobór prądu w trybie czuwania poniżej 1W. | ||
Konwerter sygnału HDMI - transmisja w sieci elektrycznej H3611 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) od źródła sygnału HDMI (tuner, DVD, odtwarzacz multimedialny, komputer, itd.) do odbiornika (telewizor, monitor), wykorzystując jako medium transmisjne okablowanie domowej / firmowej sieci elektrycznej. | ||
Kabel światłowodowy uniwersalny, samonośny ULTIMODE FC.E-2SM L7202 jest kablem uniwersalnym w powłoce LS0H. Może więc być stosowany na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. Dzięki wzmocnieniu z włókien aramidowych, kabel ten wytrzymuje siłę rozciągającą 800N. Doskonale sprawdza się więc w przypadku instalacji podwieszanych - na przykład przy podłączaniu umieszczonych na słupach punktów dostępowych lub kamer monitoringu. Kabel zawiera włókna jednomodowe w standardzie G.675A2 (promień gięcia 7,5mm) o średnicy 250 μm. | ||
Nowości Biblioteki
opartych na urządzeniach HIKVISION w sieci lokalnej.
SADP (ang. Search Active Device Protocol) to darmowe i proste w obsłudze oprogramowanie przeznaczone do wyszukiwania w sieci lokalnej kamer i rejestratorów marki Hikvision. Za jego pomocą zmodyfikować można podstawowe parametry sieciowe rejestratorów i kamer IP oraz zmienić lub przywrócić hasło w przypadku jego utraty. Najczęściej okazuje się, że w przypadku podłączenia do sieci nowych urządzeń tego samego producenta ich adresy IP powtarzają się. Program SADP umożliwia ...>>>więcej
Warto przeczytać
Promienniki podczerwieni Exir Kamery IP Hikvision o oznaczeniu obudowy 2, 3 oraz T posiadają promiennik podczerwieni wykonany w technologii Exir. Charakteryzuje się on dużą efektywnością świecenia. Przy porównywalnym prądzie matryce Exir są o 30% bardziej wydajne, niż zwykłe diody IR. Generowany przez nie strumień świetlny ma kształt pasujący do prostokątnego pola widzenia kamery. Zwykłe diody generują okrągły strumień świetlny, gdzie środek jest mocno oświetlony, a rogi są niedoświetlone. Exir ma bardziej jednolitą charakterystykę świecenia, zapewniając dobre doświetlenie rogów ...>>>więcej
W technologii Exir oświetlenie jest dopasowane do prostokątnego obrazu, rogi obrazu są dobrze doświetlone.