Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2015 (02.11.2015)

Amazon Web Services wzmocni rynek IoT.

Na początku października na przeprowadzonej w Las Vegas konferencji, dyrektor techniczny Amazon Werner Vogels przedstawił platformę IoT AWS stworzoną z myślą o rozwoju rynku IoT (ang. Internet of Things). Jest to otwarta i elastyczna platforma programowa działająca w chmurze, dzięki której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Platforma, która została uruchomiona w wersji beta, będzie w stanie obsługiwać miliardy urządzeń i biliony wiadomości w bezpieczny i niezawodny sposób.
Werner Vogels z Amazon opowiada jak IoT może integrować się z innymi usługami AWS.
AWS IoT można zintegrować z wieloma innymi usługami Amazon: Lambda, Amazon Kinesis, Amazon S3, Amazon Machine Learning oraz Amazon DynamoDB. Pozwoli to na budowanie, zarządzanie infrastrukturą i analizowanie danych aplikacji Internetu Rzeczy. Vogels zwrócił uwagę, że platforma będzie zawierać rejestr z danymi urządzeń, a także wyposażona zostanie w funkcję „Shadows” pozwalającą na rejestrację urządzeń przechodzących w tryb offline i automatyczne wznawianie ich śledzenia, gdy ponownie podłączą się do sieci. Podobnie jak w przypadku innych usług platforma AWS IoT z ograniczonymi możliwościami pozostanie bezpłatna, oferując możliwość przesłania 250 000 wiadomości miesięcznie.

Telewizja w sieci LAN.

System telewizji IPTV Terra umożliwia dystrybucję sygnałów telewizyjnych w istniejącej lub dedykowanej sieci LAN bazującej na skrętce komputerowej. Źródło udostępnianych w sieci programów stanowić może naziemna telewizja DVB-T, satelitarna telewizja DVB-S/S2 (w tym kanały kodowane), jak również cyfrowa telewizja DVB-C. Sygnał z tych źródeł konwertowany jest do strumienia IP i wysyłany do odbiorników. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych.
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRA
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRA
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti 410C
Standard: DVB-T, DVB-T2, DVB-C
R81604
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi 410C
Standard: DVB-S, DVB-S2
R81608
Obydwa modele streamerów mają wbudowane gniazdo CI. Każdy panel umożliwia konwersję maksymalnie 24 programów z jednego multipleksu/transpondera.
Do największych zalet systemu IPTV Terra zaliczyć można brak jakiegokolwiek oprogramowania pośredniczącego między stacją czołową a odbiornikami (brak tzw. „middleware”). Dzięki temu, system jest znacznie tańszy (brak opłat licencyjnych za oprogramowanie) oraz bardzo prosty zarówno w konfiguracji, jak i eksploatacji.
System polecany jest w szczególności dla obiektów hotelowych oraz pensjonatów. Znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie pożądane jest połączenie bogatej oferty programowej z dobrą jakością sygnału oraz w miejscach, w których do dystrybucji sygnału telewizyjnego wykorzystywana jest skrętka komputerowa lub światłowód.

Transmisja sygnału HDMI w instalacji elektrycznej.

Konwerter HDMI Signal HD H3611 umożliwia przesłanie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) od źródła sygnału HDMI (tuner, DVD, odtwarzacz multimedialny, komputer, itd.) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w to złącze, wykorzystując jako medium transmisji okablowanie sieci elektrycznej.
Konwerter umożliwia przesyłanie sygnału na odległość nawet 300 metrów (nadajnik i odbiornik muszą być podłączone na tej samej fazie). Dodatkowo, możliwe jest też przesłanie sygnału IR (sterowanie pilotem). Nadajnik posiada wyjście HDMI do podłączenia monitora lokalnego.
Schemat zastosowania konwertera HDMI Signal H3611

Praca z włóknami światłowodowymi - czystość przede wszystkim.

Przy realizacji połączeń światłowodowych - zarówno spawanych, jak i patchcordowych, niezwykle istotna jest dbałość o czystość zakończeń. Mowa tu o poddawanych zgrzewaniu w spawarce światłowodowej włóknach, ferrulach pigtaili oraz patchcordów, jak również wnętrzach gniazd adapterów światłowodowych. Zaniedbanie tej kwestii może znacząco wpłynąć na jakość wykonanych połączeń oraz ich parametry.
Chusteczki bezpyłowe Kim-Wipes
Środek do czyszczenia włókien światłowodowych IPA
Chusteczki nasączone alkoholem Alko-Pad [100 szt.]
Chusteczki bezpyłowe
L5913
Alkohol IPA
L5915
Chusteczki Alko-Pad
L5920
Decydując się na zakup akcesoriów przeznaczonych do czyszczenia włókien przed spawaniem, instalator wybrać może wariant tańszy, obejmujący każdorazowe nasączanie chusteczek bezpyłowych alkoholem lub wariant droższy, ale szybszy i wygodniejszy - skorzystanie z fabrycznie nasączonych chusteczek. Wariant drugi eliminuje problemy związane ze stosowaniem zbyt dużej lub zbyt małej ilości alkoholu, jak również pozwala zachować większy porządek na stanowisku pracy.

Podgląd obrazu z kamer Signal.

FREEIP jest darmową aplikacją umożliwiającą uzyskanie dostępu do podglądu obrazu z kamer Signal za pośrednictwem sieci Internet, bez konieczności przekierowywania portów na routerze. Aby umożliwić zdalny dostęp, należy podłączyć kamery do sieci (wymagany jest poprawny adres IP i odpowiednio ustawiona brama sieciowa). Następnie należy pobrać ze sklepu Google Play aplikację FREEIP i zainstalować na smartfonie (aplikacja przeznaczona jest na system Android). Po jej zainstalowaniu i dokonaniu procesu rejestracji, należy zalogować się do kamery poprzez przeglądarkę IE i zeskanować kod QR (wykorzystując opisywaną aplikację) dostępny w zakładce ustawień sieciowych. Po dodaniu kamery dostęp do podglądu na żywo, będzie możliwy z dowolnego miejsca przez sieć Internet.

Widok okna skanowania kodu QR w kamerze Signal.

Strumień RTSP w kamerach i rejestratorach IP.

Kamery i rejestratory IP generują strumień obrazu z wykorzystaniem protokołu RTSP. Jest to protokół powszechnie stosowany w aplikacjach związanych z przesyłaniem danych multimedialnych. Istnieje wiele sposobów jego konwersji w celu udostępniania obrazu szerokiemu gronu odbiorców. Obraz wideo transmitowany przez RTSP odtworzyć można przy pomocy wielu powszechnie dostępnych aplikacji lub odpowiednich wtyczek zainstalowanych w przeglądarkach internetowych. Strumień taki może być np. odtwarzany przez popularny odtwarzacz VLC lub zostać przekodowany np. na strumień RTMP tak, aby możliwe było umieszczenie obrazu z kamery na stronie internetowej.
Charakterystyka strumieni RTSP pozwala na łączenie w obrębie jednej sieci urządzeń niekompatybilnych ze sobą pod kątem standardu ONVIF. W tego typu sytuacjach należy ręcznie wpisywać parametry strumieni wideo. Poniżej zestawiono dane dotyczące strumieni RTSP w kamerach oraz rejestratorach różnych producentów.
Signal rtsp://ipaddress:554/0/1
ipaddress – adres IP kamery
554 - port RTSP
0/1 – strumień główny,
0/2 - strumień dodatkowy (2 strumień)
Sunell rtsp:// ipaddress :554/snl/live/1/1/
ipaddress – adres IP kamery
554 - port RTSP
1/1 – strumień główny, 1/2 strumień dodatkowy (2 strumień)
Hikvision rtsp://ipaddress/videotype/ch number/streamtype/av_stream
ipaddress – adres IP kamery
videotype - typ kodowania mpeg4 albo h.264,
number - numer kanału
streamtype - main (główny) lub sub (pomocniczy, 2 strumień)
Kamera IP kopułkowa Signal HDV-60 (2Mpix, 3.6 mm, 0.1 lx, IR do 20m)
Kamera kopułowa IP Signal HDV-60 K1807 2 Mpix
generuje strumień RTSP który jest odtwarzany przez VLC

Nowości produktowe:

Monitor LCD 28
Monitor LCD 28" IIyama Prolite X2888HS M3028 to 28'' monitor FullHD (1920x1080 pikseli) z podświetlaniem LED wyposażony w matrycę MVA, oferującą doskonałe odwzorowanie kolorów (24-bit True Colour). Wyjątkowo szerokie kąty widzenia - 178 stopni w pionie i w poziomie oraz bardzo wysokie współczynniki kontrastu 3000:1 (kontrast statyczny) i 12000000:1 (kontrast dynamiczny ACR) w połączeniu z szybkim (5 ms) czasem reakcji i jasnością 300 cd/m2, zapewniają znakomitą wydajność w takich zastosowaniach, jak fotografia oraz obróbka graficzna. Monitor został wyposażony w cztery wejścia sygnału: analogowe VGA oraz cyfrowe: DVI-D, HDMI (MHL) i DisplayPort.
Kamera AHD kopułowa Sunell SN-IRC13/66ADVD (1080p, ICR, 0.001 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)
Kamera AHD kopułowa Sunell SN-IRC13/66ADVD M7338 przeznaczona jest do pracy w systemie monitoringu, zbudowanym w oparciu o rejestratory AHD (Analog High Definition). Kompatybilność z systemem PAL, umożliwia również pracę kamery ze starszymi rejestratorami przy ograniczonej przez rejestrator jakości obrazu (należy wcześniej przełączyć kamerę w tryb CVBS). Kamera została wyposażona w wysokiej jakości przetwornik 1/3" CMOS Sony Exmor IMX222, generujący obraz w rozdzielczości 1080p (2 Mpix). Obudowa wykonana ze stopu aluminium o klasie szczelności IP66, zabezpiecza kamerę przed wpływem trudnych warunków środowiskowych.
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-120P (2Mpix, 3.6 mm, 0.1 lx, IR do 40m)
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-120P K1855 została wyposażona w przetwornik 1/2.9" SONY CMOS o rozdzielczości 1920x1080 (2MPix) i prędkości odświeżania do 25kl./s dla każdej rozdzielczości. Generuje dwa niezależne strumienie (główny i dodatkowy) w kompresji H.264, dzięki której strumień danych minimalnie obciąża sieć LAN. Kamera wyposażona jest w obiektyw o stałej ogniskowej 3.6 mm, zapewniający obserwację pod kątem 75° oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 40 m.

Prasa o nas

Kable koncentryczne RTV/SAT - Świat Radio nr 10/2015
Kable koncentryczne RTV/SAT
Świat Radio nr 10/2015

W sieciach telewizyjnych zarówno w budynkach zbiorowego zamieszkania, jak i w domach jednorodzinnych, bardzo ważny jest odpowiedni dobór kabli instalacyjnych. Prezentujemy kable koncentryczne zalecane do instalacji antenowych RTV/SAT. Sieci telewizyjne należą do instalacji wielokablowych, tzn. takich, w których obok siebie prowadzonych jest niejednokrotnie kilkadziesiąt przewodów. Ponieważ okablowanie obejmuje cały budynek, długości przewodów sięgają nawet 100 metrów. W takich sytuacjach bardzo ważne jest zastosowanie... więcej

Warto przeczytać

Podłączenie kamer analogowych do monitoringu IP. W przypadku rozbudowy/modernizacji systemu CCTV często zdarza się, że składa się on z dwóch podsystemów: analogowego (opartego na okablowaniu koncentrycznym) i IP (wykorzystującego sieć LAN). Obie sieci można zintegrować stosując rejestrator hybrydowy. Można też wymienić stary sprzęt analogowy na nowy w systemie Hikvision HD-TVI (kamery HD-TVI, rejestratory HD-TVI) i na bazie okablowania koncentrycznego uzyskać rozdzielczość obrazu full HD... >>>_więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat monitoringu IP z wykorzystaniem rejestratora HD-TVI jako ekspandera do kamer HD-TVI
Przewód koncentryczny Tri-Shield DIPOLNET Klasa A 1.02/4.8/7.0 75 Om RG-6 Cu [300m]
Złącza Master - mistrzowski zestaw