Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2015 (16.11.2015)

Metamateriały torują drogę fotonom do komputerów kwantowych.

Naukowcy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences stworzyli metamateriał o współczynniku załamania światła wynoszącym zero. Oznacza to, że światło w takim ośrodku może osiągnąć nieskończoną prędkość fazową, a jego wiązką można manipulować: zaginać, skręcać oraz zmieniać średnicę bez utraty energii.
Metamateriały to substancje o właściwościach, które normalnie nie występują w przyrodzie. Zbudowane są z materiałów kompozytowych: metali lub plastiku. Ich szczególną właściwością jest wartość współczynnika załamywania światła, który opisuje sposób przenikania światła przez dany materiał. W przyrodzie występują tylko dodatnie wartości tego współczynnika. Dla metamateriałów może on przybierać również ujemne oraz, jak się okazało, zerowe wartości.
Metamateriał o zerowym współczynniku załamania światła zbudowany jest z krzemowych słupków umieszczonych na polimerze i przykrytych warstwą złota
Przenoszenie informacji przez elektrony wiąże się ze stratami energii rozpraszanej w formie ciepła. Na drodze do użycia fotonów w transmisji informacji stoi jeszcze kilka przeszkód, ale osiągnięcia naukowców z Harvardu mogą tę kwestię znacznie przyspieszyć. Opracowany przez nich metamateriał ma posłużyć m.in. udoskonaleniu komputerów kwantowych.

Konwersja sygnału HDMI na standard DVB-T.

Modulator Signal-400 R86700 jest urządzeniem, które stanowi doskonałą alternatywę dla instalacji bazujących na rozgałęźnikach i przewodach HDMI. Posiada wejście HDMI oraz RF, które służyć może do sumowania sygnału wyjściowego z innym sygnałem telewizyjnym. Źródło sygnału stanowić może np.: odtwarzacz multimedialny, rejestrator DVR, odtwarzacz Blu-ray, komputer PC, czy dekoder STB. Modulator może więc posłużyć do dystrybucji treści najwyższej jakości w standardzie DVB-T w kablu koncentrycznym w instalacjach telewizyjnych oraz instalacjach monitoringu przemysłowego.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitModulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) Signal
Kaskadowe połączenie cyfrowych modulatorów Signal-400 R86700
umożliwia dystrybucję materiałów w jakości HD do kilkudziesięciu odbiorników
Dystrybucja treści multimedialnych w postaci sygnału cyfrowego gwarantuje identyczną jakość obrazu i dźwięku w całej instalacji oraz przede wszystkim umożliwia dosył programów w jakości HD. Modulatory DVB-T można zastosować m.in. w następujących aplikacjach:
 • wprowadzanie obrazu z rejestratora (analogowego lub NVR) do telewizyjnej instalacji zbiorczej,
 • wyświetlanie materiałów reklamowych na dużej liczbie telewizorów,
 • stworzenie reklamowego kanału wykorzystywanego w hotelu lub osiedlowej sieci kablowej.

Wzmacniacze GSM - potwierdzona jakość.

Wzmacniacze Signal GSM-305 A6765, GSM-505 A6775, GSM-1205 A6785 służą do wzmocnienia sygnału GSM i wprowadzenia go do wnętrza pomieszczeń. Urządzenia doskonale nadają się do miejsc, w których sygnał GSM jest na tyle słaby, że prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy jest niemożliwe. W celu potwierdzenia jakości wzmacniaczy przeprowadzono testy w Instytucie Łączności w Warszawie.
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-305
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-305 A6765
Biorąc pod uwagę rodzaj urządzenia zgłoszonego do oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi (zgodności z art. 3.2 dyrektywy 1999/5/WE) w zakresie efektywnego wykorzystania widma częstotliwości radiowych ustalono następujący program badań: moc fali nośnej nadajnika, wzmocnienie toru w zakresach częstotliwości roboczych, emisje niepożądane, tłumienie intermodulacji nadajnika, wzmocnienie poza zakresami częstotliwości roboczych, odchyłka częstotliwości, dokładność modulacji GMSK, dokładność modulacji 8-PSK.
Dokument potwierdzający zgodność z wymaganymi normami
wystawiony przez Instytut Łączności w Warszawie.
Wszystkie wyniki potwierdzają wysoką jakość wzmacniacza marki Signal.
Testy zostały zaliczone z dużym marginesem bezpieczeństwa do wartości granicznych.
Więcej informacji tutaj.

Osłony odgałęźne dla kabla łatwego dostępu.

Kabel łatwego dostępu jest rozwiązaniem, które w sposób szczególny ułatwia dystrybucję włókien światłowodowych w obiekcie wielokondygnacyjnym, takim jak biurowiec, czy budynek zamieszkania zbiorowego. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji pozwala na szybki dostęp do włókien oraz ich wyprowadzenie na długości do 30 m od pionu. Oprócz oszczędności miejsca w szachcie kablowym, zastosowanie kabla łatwego dostępu skraca zdecydowanie czas instalacji w stosunku do instalacji konwencjonalnych, tzn. bazujących na topologii gwiazdy i połączeniu osobnym światłowodem gniazda końcowego z serwerownią lub pomieszczeniem teletechnicznym.
Osłona odgałęźna kabla łatwego dostępu 1:4
Osłona odgałęźna kabla łatwego dostępu 1:6
Osłona VC-CPC dla kabla szybkiego dostępu
Osłona odgałęźna
kabla łatwego
dostępu 1:4
L5351
Osłona odgałęźna
kabla łatwego
dostępu 1:6
L5352
Osłona VC-CPC dla
kabla łatwego
dostępu
L5350
Elementami koniecznymi w instalacjach bazujących na kablu łatwego dostępu są osłony odgałęźne. Stanowią one zabezpieczenie dla odcinka kabla, w którym wycięte zostało okno w powłoce. Ochraniają one wyprowadzone włókna i utrzymują je w odpowiedniej pozycji, zabezpieczając przed zagięciem. Stanowią także element mocowania całego kabla do konstrukcji budynku.
Osłony odgałęźne przystosowane są do pracy z tubą abonencką VC-TUB L7211. W ofercie firmy DIPOL znajdują się dwa modele pozwalające na odgałęzienie 4 oraz 6 torów. Dostępny jest również model pozwalający na ochronę wyciętego okna kontrolnego, gdy nie wyprowadzone zostały żadne włókna.

Obraz z kamery Fisheye.

Kamera IP fisheye Hikvision K1790 DS-2CD2942F-IS jest nowoczesną kamerą wyposażoną w obiektyw typu "rybie oko", umożliwiający obserwację pod kątem 360° w przypadku montażu sufitowego oraz 180° przy montażu ściennym. Dzięki dużemu obszarowi pokrycia, doskonale nadaje się do monitorowania centrów handlowych, sklepów, biur, barów, restauracji itp. Kamera wyposażona jest w wysokiej jakości przetwornik CMOS o rozdzielczości 4 MPix oraz oświetlacz podczerwieni IR do 10 m, umożliwiający prawidłową widoczność, nawet w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Różne tryby wyświetlania obrazu: rybie oko, panorama, PTZ, w połączeniu z obsługiwanymi zdarzeniami alarmowymi, takimi, jak: detekcja ruchu, przekroczenie linii, detekcja wtargnięcia itp. umożliwiają monitoring i zabezpieczenie obiektu za pomocą jednej kamery. Po zalogowaniu do kamery za pomocą przeglądarki internetowej lub z poziomu iVMS 4200, dostępne są wszystkie tryby umożliwiające odpowiednie dopasowanie obrazu. Za pomocą wirtualnych PTZ możliwe jest dostosowanie obrazu do każdego widoku panoramicznego.
W kamerze dostępne są następujące tryby wyświetlania obrazu:
 • rybie oko (360° - montaż sufitowy, 180° - montaż na ścianie),
 • panorama,
 • rybie oko + 3 PTZ,
 • panorama + 3 PTZ,
 • 4 PTZ,
 • rybie oko + 8 PTZ,
 • panorama + 8 PTZ.
Widok z kamery Fisheye przez przeglądarkę internetową w trybie rybie oko + 8 PTZ

Wykorzystanie kamer termowizyjnych do pomiaru temperatury.

Częstym zastosowaniem kamery termowizyjnej jest mierzenie temperatury obiektów i informowanie o przekroczeniu ustalonego progu. Zagadnienie pomiaru temperatury nie jest proste i jest zależne od wielu czynników. Jeśli bardzo dokładny pomiar temperatury nie jest wymagany, to można ograniczyć się do dwóch parametrów, które w każdej kamerze są konfigurowalne. Jest to emisyjność i temperatura otoczenia.
Emisyjność jest cechą materiału z jakiego wykonany jest dany przedmiot. Może wynosić od 0 do 1. Mówi ona o tym, jak bardzo promieniowanie podczerwone generowane przez przedmiot różni się od przypadku idealnego (im wyższa wartość, tym wymagana mniejsza korekta, przedmiot generuje więcej energii). Parametr ten zależy od materiału oraz porowatości powierzchni. Przykładowo powierzchnia aluminium polerowanego ma emisyjność ok. 0,05, a papier 0,9.
Temperatura otoczenia jest wymagana do kompensacji promieniowania odbitego od przedmiotu. Jeżeli emisyjność obiektu jest niska, to właściwe ustawienie temperatury otoczenia ma kluczowe znaczenie.
Zrzut obrazu z kamery termowizyjnej podczas detekcji człowieka
W sytuacji, gdy kamera służy wyłącznie do diagnostyki różnicy temperatur, np. wskazania miejsca o najwyższej temperaturze, nie jest wymagane ustawienie emisyjności obiektu i temperatury otoczenia.

Nowości produktowe:

Zasilacz impulsowy MDR-60-48 48 V Mean Well, szyna DIN
Zasilacz impulsowy MDR-60-48 48 V Mean Well N93326 został specjalnie zaprojektowany do zasilania switchy przemysłowych, układów sterowania i urządzeń automatyki, dla których wymagane jest stabilizowane napięcie DC. Zasilacz przeznaczony jest do montażu na szynie DIN.


Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE5184-A (2 MPix, 4.7 - 94 mm, Zoom optyczny: x20)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE5184-A K1792 została wyposażona w dobrej klasy przetwornik, pozwalający uzyskać obraz w rozdzielczości 2 MPix (1920x1080) i prędkości odświeżania 25 kl./s. Kamera posiada dwa niezależne strumienie (główny i dodatkowy) oraz dwie metody kompresji: H.264 i MJPEG, dzięki którym strumień danych minimalnie obciąża ruch sieciowy. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień) oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc).
Czujnik tlenku węgla 10LLDCO KIDDE z wyświetlaczem LCD i wbudowanym zasilaniem
Czujnik tlenku węgla 10LLDCO KIDDE G9589 przeznaczony jest do monitorowania pomieszczeń zagrożonych emisją tlenku węgla. Urządzenie wyposażone zostało w sensor elektrochemiczny nowej generacji, gwarantujący 10-letni okres pracy. Urządzenie zasilane jest z wbudowanej baterii niewymagającej wymiany w całym okresie użytkowania urządzenia. Posiada wyświetlacz LCD pokazujący poziom stężenia tlenku węgla w zakresie od 0 do 999 PPM. Pomiary koncentracji CO wykonywane są co sekundę. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu CO sygnalizowane jest optycznie (czerwona dioda LED) oraz akustycznie (głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy o sile 85 dB).

Aktualności

10 listopada 2015 - Światłowody i sieci IP - kurs dla instalatorów. Z bardzo przychylnym przyjęciem spotkał się, przeprowadzony w październiku w siedzibie firmy DIPOL, kurs dla instalatorów „Praktyczne podstawy sieci światłowodowych. Sieci IP dla średniozaawansowanych.” Uczestnicy zgłębili nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także wykonywali spawy i układali włókna w kasetach światłowodowych. W dziedzinie sieci IP instalatorzy poznali zaawansowaną konfigurację switchy inteligentnych i zarządzalnych firmy TP-LINK. Więcej o kursach.

Warto przeczytać

Przesył sygnału HD-TVI poprzez skrętkę. Użycie skrętki przy przesyle analogowego sygnału wideo jest znacznie bardziej wygodne niż stosowanie kabla koncentrycznego. Duże znaczenie ma łatwość układania przewodu (giętkość) oraz możliwość przesłania jednym kablem sygnału z kilku kamer i/lub zasilania. Do transmisji obrazu konieczne jest zastosowanie urządzenia dopasowującego impedancję systemu analogowego CCTV (75 Ω) do impedancji przewodu symetrycznego (100 Ω) ...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Transformator video HD-TVI Hikvision DS-1H18 M16641
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Szafy rack SIGNAL - jakość i kompletność oferty